Jump to content

Recommended Posts

cute-litle-shark_zps43fcbb86.jpg

Ο όρος αυτός χρησιμοποιείται πολύ συχνά για να εντυπωσιάσει και να προσελκύσει κυρίως τους νέους χομπίστες σε μια ομάδα ψαριών που φυσικά καμία σχέση δεν έχει με τους καρχαρίες. Μπορούν όμως φευγαλέα παρατηρώντας τα στο ενυδρείο, να μας δώσουν την εντύπωση ενός καρχαρία εξαιτίας του μακρόστενου σώματος τους, των τριγωνικών τους πτερυγίων και ίσως και του τρόπου κολύμβησης τους. Στην πραγματικότητα προέρχονται από την οικογένεια των cyprinidae ή των γατόψαρων και τα περισσότερα από αυτά είναι μάλλον ακατάλληλα για κοινωνικό ενυδρείο ή και εντελώς ακατάλληλα για οποιοδήποτε ενυδρείο.

 

Ας δούμε λοιπόν ποια είναι αυτά τα ψάρια που τόσο εντυπωσιάζουν όχι μόνο με το όνομα που τους έχει δοθεί αλλά και με το ιδιαίτερο παρουσιαστικό που συνήθως έχουν.

 

 

Silver Shark

silvershark_zps92c41ac2.jpg

Photo: Λιβανός Στέργιος

Επιστημονικό Όνομα: Balantiocheilos melanopterus
Κοινές Ονομασίες: Bala Shark, Silver Shark, Tricolor Shark
Ελληνικό Όνομα: Ασημένιος Καρχαρίας, Καρχαριάκι
Μέγεθος: 33-35 εκατοστά
Βιότοπος: Ασία
Συντήρηση στο ενυδρείο
PH: 5,8-7,9 (Ιδανικά: 6.8), GH: 4-12°dGH (Ιδανικά: 8°dGH), Θερμοκρασία: 22-28°C (Ιδανικά: 25°C)
Λίτρα: Το λιγότερο που μπορούμε να προσφέρουμε σε ένα κοπάδι είναι 600 λίτρα.

Σχόλια: Ίσως είναι το ψάρι που πωλείται περισσότερο με το όνομα καρχαρίας. Εντυπωσιακό και πολύ διαδεδομένο ψάρι που όμως σπάνια απολαμβάνει τις συνθήκες που χρειάζεται για να ζήσει φυσιολογικά. Λαμβάνοντας υπόψη το μέγεθος και τον κοινωνικό του χαρακτήρα αντιλαμβανόμαστε εύκολα πως είναι ένα είδος μάλλον ακατάλληλο για τα συνήθη ενυδρεία.

 

Red line torpedo shark

Puntius-Denisonii-4_zps8610a84b.jpg

Photo: Hristo Hristov seriouslyfish.com

Επιστημονικό Όνομα: Puntius denisonii
Κοινές Ονομασίες: Red line torpedo shark, Rosyline shark
Ελληνικό Όνομα: -  
Μέγεθος: 15 εκατοστά
Βιότοπος: Ινδία
Συντήρηση στο ενυδρείο
PH: 6,5-7,8, GH: 5-25°dGH, Θερμοκρασία: 15-25°C.
Λίτρα: 200 λίτρα για ένα κοπάδι 6 ατόμων.

Σχόλια: Είναι μια πρόσφατη προσθήκη στο χόμπι. Κοινωνικό και ιδιαίτερα κινητικό ψάρι. Πρέπει να διατηρείται σε ομάδα και σε ευρύχωρα ενυδρεία ώστε να μην γίνεται επιθετικό.

 

Red-tailed black shark

red-tail-black-shark-01_zps5fdaa7ab.jpg

Photo:  thinkfish.co.uk

Επιστημονικό Όνομα: Epalzeorhynchos bicolor
Κοινές Ονομασίες: Red-tailed black shark, Red-tailed labeo, labeo bicolor
Ελληνικό Όνομα: -  
Μέγεθος: 12 εκατοστά
Βιότοπος: Ταϊλάνδη
Συντήρηση στο ενυδρείο
PH: 6-7,5, GH: 1-10°dGH, Θερμοκρασία: 22-26°C.
Λίτρα: 200 λίτρα για 1 άτομο του είδους.

 

Rainbow shark

ruby-red-fin-shark-01_zpsff87c652.jpg

Photo:  thinkfish.co.uk

Επιστημονικό Όνομα: Epalzeorhynchos frenatum
Κοινές Ονομασίες: Red-finned shark, rainbow shark
Ελληνικό Όνομα: -  
Μέγεθος: 15 εκατοστά
Βιότοπος: Ταϊλάνδη
Συντήρηση στο ενυδρείο
PH: 6-7,5, GH: 2-15°dGH, Θερμοκρασία: 22-26°C.
Λίτρα: 200 λίτρα για 1 άτομο του είδους.

Σχόλια: Μπορεί να γίνει επιθετικό προς τους συγκατοίκους του στο ενυδρείο και είναι ιδιαίτερα προστατευτικό για την περιοχή του. Συνεπώς δεν είναι κατάλληλος συγκάτοικος για όλα τα ψάρια, δεν δέχεται την παρουσία ομοειδών του και απαιτεί αρκετό χώρο.

 

Pangasius

3297510_zps985d1197.jpg

Photo: fancygoldfish.com

Επιστημονικό Όνομα: Pangasius hypophthalmus
Κοινές Ονομασίες: Iridescent Shark, Pangasius sutchi, Siamese shark, Sutchi catfish
Ελληνικό Όνομα: Πανγκάσιος, Καρχαρίας, Σιαμέζος Καρχαρίας
Μέγεθος: Έως 130 εκατοστά
Βιότοπος: Ασία.
Συντήρηση στο ενυδρείο
PH: 6-7.5 (Ιδανικά: 6.8), GH: 2-29°dGH (Ιδανικά: 10-14°dGH), Θερμοκρασία: 22-26°C (Ιδανικά: 24°C)
Λίτρα: Ακατάλληλο για ενυδρείο λόγο μεγέθους και χαρακτήρα.

 

Colombian shark

Ariopsis_seemanni_4_zpsff386d86.jpg

Photo: gabrinus.hu

Επιστημονικό Όνομα: Ariopsis seemanni
Κοινές Ονομασίες: Colombian shark, Black fin shark
Ελληνικό Όνομα: -
Μέγεθος: Έως 35 εκατοστά
Βιότοπος: Κεντρική Αμερική
Συντήρηση στο ενυδρείο
PH: 7-8, GH: 5-20°dGH, Θερμοκρασία: 22-26°C
Λίτρα: 400 λίτρα.

Σχόλια: Ακατάλληλο για ενυδρεία καθώς όσο το ψάρι ενηλικιώνεται και μεγαλώνει τόσο μεγαλύτερη γίνεται η ανάγκη για αύξηση της αλατότητας του νερού. Τα ενήλικα θα πρέπει να διατηρούνται σε υφάλμυρα ή ακόμα και πλήρως θαλασσινά ενυδρεία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε κάτι να προσθέσετε, να διορθώσετε ή να προτείνετε θα βοηθούσατε να δημιουργήσουμε ένα ολοκληρωμένο θέμα. Περιμένω προτάσεις και παρατηρήσεις... :)

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη παρουσίαση για αυτά τα υπέροχα ψάρια, μιας και τυγχάνει να έχω 2 από αυτά τα είδη, για τον

SILVER SHARK θα έβαζα στα σχόλια, ένας ήρεμος συγκάτοικος, και για τον

Rainbow Shark, ο τσαμπουκάς του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο θεμα Θοδωρα!Αυτα τα ψαρια τα βλεπουμε δυστοιχος συνεχεια σε ενυδρεια νεων χομπιστων και πιστευω οτι αυτο το θεμα θα θα τους βοηθησει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε πολύ καλό το άρθρο σου. Νομίζω είναι ένα θέμα το οποίο δεν του έχουμε δώσει την πρέπουσα σημασία σαν χομπίστες. Ο νέος ενυδρειόφιλος πρέπει να ενημερωθεί!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο αρθράκι για τους λάτρεις του είδους!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ολοκληρωθεί πλήρως, μαζί και με το άλλο θέμα του Θοδωρή για τα Ψάρια που είναι Ακατάλληλα για τα ενυδρεία, πιστεύω ότι θα πρέπει να μπουν και τα δύο θέματα pinned στην Κατηγορία Ψαριών Γλυκού Νερού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272 :)

Εκεί θα το βλέπουν αρκετοί περισσότεροι νέοι χομπίστες μιας και θα "ψαχουλεύουν" εκεί στη λίστα με τα ψάρια..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πολυ καλο αφιερωμα!Ειμαι ενας ευτυχισμενος κατοχος ενος LABEO RED TAILED SHARK....το πηρα απο μικρο και τωρα εχει μεγαλωσει και ειναι μονος του εδω και καιρο σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων.Θα μπορουσαν μαλλον να ειναι και περισσοτερα τα λιτρα..αλλα αρχιζω και σκεφτομαι να τον δωσω και να φτιαξω το ενυδρειο κοινωνικο....τελος παντων εχω να προσθεσω οτι το SILVER SHARK εκτος του οτι ειναι πολυ γρηγορος κολυμβητης....του αρεσει να ΠΗΔΑΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ! Κατι που για το ενυδρειο ειναι προβλημα και στο pet shop δεν το λενε....ευχαριστω πολυ!!! :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα ψαράκια που μου έδωσαν μαζί με το ενυδρείο και δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.. είναι αυτο που δείχνεις στην πρώτη φωτογραφία.. το silver shark!

Αλλά το δικό μου είναι πάρα πολύ μικρό.. είναι το μικρότερο ψάρι του ενυδρείου! Πόσο καιρό κάνει να μεγαλώσει?

Λέτε να είναι silver shark?

Είναι πιο μικρό κ από τα Molli...

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα ψαράκια που μου έδωσαν μαζί με το ενυδρείο και δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.. είναι αυτο που δείχνεις στην πρώτη φωτογραφία.. το silver shark!

Αλλά το δικό μου είναι πάρα πολύ μικρό.. είναι το μικρότερο ψάρι του ενυδρείου! Πόσο καιρό κάνει να μεγαλώσει?

Λέτε να είναι silver shark?

Είναι πιο μικρό κ από τα Molli...

Εμένα σε 2 χρόνια έγινε 16 εκατοστά τερατάκι σε 60 λίτρα....!

Όπως και να έχει είναι ακατάλληλο μόνο του και χρειάζεται ομάδα 6 ατόμων και πάνω σε 600 λίτρα και...!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε 2 χρόνια έγινε 16 εκατοστά τερατάκι σε 60 λίτρα....!

Όπως και να έχει είναι ακατάλληλο μόνο του και χρειάζεται ομάδα 6 ατόμων και πάνω σε 600 λίτρα και...!! :)

Από τα διαφορα που διάβασα.. κάπου έλεγαν πως είναι ένα είδος που μπορεί να ζει άνετα μόνο του στο ενυδείο κ όχι σε κοπάδι! Διάβασα κ αλλού πως θέλει κοπάδι! Τι ισχύει τελικα?

Οσο για το μεγεθος που φτάνει.. δεν θεωρώ οτι δεν θα του φτάνουν τα 150 λίτρα που έχω!

Τουλάχιστον έτσι νομίζω..!

Link to comment
Share on other sites

2 άτομα του είδους αν είναι μόνα τους θα είναι επιθετικά!

Τώρα πάει ανάλογα τον χαρακτήρα του ψαριού!

Εμένα γίνετε άγριος μόνο την ώρα του φαγητού και θα κυνηγήσει ότι ψάρι και αν είναι!

Γενικά ήταν πολύ ήσυχο όμως(μπορεί να ήταν και λόγο μικρού ενυδρείου)

Καλύτερα είναι σε κοπάδι και θέλουν και μήκος 1,50 μέτρο γιατί δεν σταματάνε να κολυμπάνε συνέχεια και θέλουν μήκος!!

Μην τον βάλεις σε 150 λίτρα :)

Υπάρχουν πολύ άλλα ωραία ψάρια :)

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα την συμβουλή σου Γιώργο!

Σήμερα κιόλας πήγα στο petshop και είπα οτι θα του πάω ένα silver shark σε μικρό μεγεθος και τα 2 νέον που τα λυπάμαι εκεί μέσα μόνα τους!

Τον alpino rainbow shark όμως λέω να τον κρατήσω! Μου είπαν οτι περνάει μια χαρά κ μόνος του.. δεν είναι καθόλου επιθετικος.. είναι αρκετά μεγάλος σε μέγεθος και είναι πανέμορφο ψάρι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα ψαράκια που μου έδωσαν μαζί με το ενυδρείο και δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.. είναι αυτο που δείχνεις στην πρώτη φωτογραφία.. το silver shark!

Αλλά το δικό μου είναι πάρα πολύ μικρό.. είναι το μικρότερο ψάρι του ενυδρείου! Πόσο καιρό κάνει να μεγαλώσει?

Λέτε να είναι silver shark?

Είναι πιο μικρό κ από τα Molli...

Δεν έτυχε να δω silver shark σε μαγαζί σε τόσο μικρό μέγεθος. Μήπως είναι κάποιο είδος barb; δε γνωρίζω με τι ρυθμούς μεγαλώνει...

Link to comment
Share on other sites

Και όμως υπάρχει και εγώ τώρα 2 εβδομάδες τους βλέπω!είναι σαν μινιατούρες μπροστά στον δικό μου!

Τους έχουν και 3,50 ευρώ!

agapi7 πολύ καλά έκανες μπράβο! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έτυχε να δω silver shark σε μαγαζί σε τόσο μικρό μέγεθος. Μήπως είναι κάποιο είδος barb; δε γνωρίζω με τι ρυθμούς μεγαλώνει.

Τα είδα και στο μαγαζί.. ήταν ίδια με το δικό μου! Μου είπανε πως αργεί να μεγαλώσει.. και πως μπορώ να το κρατήσω 2 χρόνια και μετά να τον δώσω! Αλλά δεν μου αρέσει αυτός ο τρόπος σκέψης.. δεν καταλαβαίνω την λογική τους..!

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο πολλοί έτσι είναι!Και εμένα μου είχαν πει για όσκαρ στα 60 λίτρα... :thumbdown:

Καλά που υπάρχει το φόρουμ :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά βρε παιδιά.. με βοήθησε πάρα πολύ το φόρουμ!

Αλλά φταίμε κ εμείς!

Πως είναι δυνατον να έχεις κάτι ζωντανό μέσα στο σπίτι σου κ να μην ξέρεις πως το λένε.. πόσο μέγεθος θα φτάσει.. ποιες είναι οι ανάγκες του!

Αυτός που μου έδωσε το ενυδρειο μου είπε οτι έχει μια χήρα μεσα.. και σήμερα κατάλαβα πως είναι γκουράμι τελικά αυτο που έλεγε χηρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τα βλέπω και τρελαίνομαι πραγματικά..

Πριν κάποια χρονια είχα φτιάξει κοινωνικό (ο θεός να το κανει) Ενυδρειο και ειχα μεσα tetra neon,guppy, silver shark,αστακό,pangasius shark δίσκους και αλλα που δεν θυμάμαι.

Ο αστακός ψοφήσε σε 3 μέρες έβρισκα νεκρά ψάρια συνέχεια και η αποκορύφωση του δράματος ήταν οταν βρήκα τον silver shark ΜΕΣΑ στο στόμα του pangasious απο τη μέση και πίσω! Τα έπαιξα στην κυριολεξία,τον χώνευε τουλάχιστον 20μερες και κάθε μερα έμπαινε και λίγο πιο μέσα στο στόμα ο silver.

Λίγο αργότερα και με το να πετάω συνεχώς τα λεφτά μου σε ψάρια και αυτά να ψοφάνε και να κυνηγιούνται εγκατέλειψα κακην κακώς το χόμπι.

Τωρα επιτέλους μπόρεσα και έστησα ένα σωστό Ενυδρειο χάρη κυρίως στο internet και τον tsala απο εδω που με βοήθησε πολυ.

Δόξα σόι..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο θεματακι.... εχω ακουσει να αποκαλουν καρχαρια και συνοδοντη παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω εχω ενα ενυδρειο 120 λυτρων με ενα yellow tank και ενα γκαππυ επισης εχω και ενα αλλο ενυδρειο

60 λιτρων και θα ηθελα να βαλω ενα αρκετα επιθετικο και επικυνδινο ειδος κυριως επειδη ζει μονο του

Μπορει κανεις να μου προτεινει καποιο ειδος. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα ενυδρειο 120 λυτρων με ενα yellow tank και ενα γκαππυ επισης εχω και ενα αλλο ενυδρειο

60 λιτρων και θα ηθελα να βαλω ενα αρκετα επιθετικο και επικυνδινο ειδος κυριως επειδη ζει μονο του

Μπορει κανεις να μου προτεινει καποιο ειδος. Ευχαριστω

 

Τρολλάρεις και δε θα κρατηθώ, θα αρχίσω τα παλιά μου κόλπα!!!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμενα στο pet city μου ειπαν οτι 1 red tailed black shark ζει ανετα σε 180 λιτρα αν δν το φορτωσεις πολυ στη διακοσμηση (101x41x50) ισχυει η λενε βλακειες?

Έγινε επεξεργασία - John Papadatos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...