Jump to content

Απορίες Σχετικά Με Ιδιοκατασκευή Παροχής Co2.


Safarpn

Recommended Posts

Για 2λιτρο τι δοσολογίες πρέπει να βάλω; Αναφέρονται κάπου στο forum ή να το αναζητήσεων αλλού; Λέω να βάλω 2λιτρο.

Θα πρεπει να το υπολογισεις αναλογα με τις δοσολογιες του 1.5 λιτρου.Σ αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι ποτε δεν εχω φτιαξει 2λιτρο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η δουλειά λοιπόν θα γίνει με τη μέθοδο των τριων. Εκτός κι αν για αρχή κάνω ένα εναμισάρι για δοκιμή και μετά το ανεβάσω λίγο αφού δώ ότι όλα δουλεύουν κανονικά. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Rastafarian δε ξέρω αν το πέτυχα καλά το όλο εγχείρημα αλλα αυτό ειναι το αποτέλεσμα. Οι φυσσαλίδες που βγαίνουν απο την ποτίστρα ειναι μεν ψιλές αλλα λίγες μου φαίνονται. Το σφουγγάρι δεν ειναι σφηνωμένο. Διαρροή δε νομίζω να έχω γιατι έχω βάλει στο καπάκι μπόλικη σιλικόνη. Οι φυσσαλίδες δε πηγαίνουν σε όλο το ενυδρειο, αυτό παίζει ρόλο στην απόδοση του εγχειρήματος; Η έξοδος του φιλτρου (spray bar) ειναι απο πάνω. Έχεις να κάνεις καμία παρατήρηση;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνεται. Παίξε λίγο με τις ποσότητες των υλικών για να βελτιστοποιήσεις την παραγωγή.

Αν μπορείς βάλε σε τέτοια θέση, που να στέλνει το co2 οριζόντια.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνεται. Παίξε λίγο με τις ποσότητες των υλικών για να βελτιστοποιήσεις την παραγωγή.

Αν μπορείς βάλε σε τέτοια θέση, που να στέλνει το co2 οριζόντια.

Αυτό σκέφτηκα κι εγω με τα υλικα αλλα δε ξέρω τι να αυξήσω. Μάλλον τη μαγιά έτσι; Τώρα για το οριζόντιο που λες και αυτό το σκέφτηκα αλλα πρέπει να γίνει αλλού είδους κατασκευή και να σου πω την αλήθεια το βαριέμαι λιγάκι.

Δηλαδή το γεγονός ότι δεν έχω διασπορά φυσσαλίδων και βρίσκονται μονο σε ένα συγκεκριμένο σημείο του ενυδρειου, δε παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διαπίστωσα ότι στα φύλλα κάποιων φυτών (Anubia, microsorum pteropus) συγκεκριμένα στην κάτω πλευρά τους, έχουν κάτσει κάποιες φυσσαλίδες, λίγο μεγαλύτερες βέβαια απο αυτές που βγαίνουν απο την ποτίστρα. Αυτό σημαίνει ότι είμαι σε καλό δρόμο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έφτιαξα καινούριο μείγμα αλλά αφού τα έβαλα όλα στη θέση τους, έπαθα το εξής: Το σωληνάκι που μπαίνει στην ταίστρα και από το οποίο βγαίνει το διοξείδιο, έχει πάρει νερό και το διοξείδιο δε μπορεί να βγεί στην ταίστρα και να γίνει η διάχυση. Όταν αφαιρέσω το συγκεκριμένο σωληνάκι από τον μετρητή φυσσαλίδων, οι φυσσαλίδες βγαίνουν σα τρελές μέσα στον μετρητή. όταν το βάλω πάλι, σταματάνε επειδή βρίσκουν κόντρα το νερό που υπάρχει στο σωληνάκι. Τι να κάνω; ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δεν υπαρχει κινδυνος να λιωσει το μπουκαλι απο το θερμοστατη που ακουμπαει;;; :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κινδυνος να λιωσει το μπουκαλι απο το θερμοστατη που ακουμπαει;;; :bigemo_harabe_net-111:

οι 25 βαθμοι που ειναι ρυθμισμενος ειναι αστειο νουμερο. Εμενα δουλευε μια χαρα κρατουσε δηλαδη θερμοκρασια σταθερη συνεχως το τεσταρα ανοιγωντας το μπουκαλι και μετρωντας με το θερμομετρο που φαινεται σε μια φωτογραφια... φυσικα μην το ανοιγεις δεν κανει καλο στο μειγμα.

Link to comment
Share on other sites

οι 25 βαθμοι που ειναι ρυθμισμενος ειναι αστειο νουμερο. Εμενα δουλευε μια χαρα κρατουσε δηλαδη θερμοκρασια σταθερη συνεχως το τεσταρα ανοιγωντας το μπουκαλι και μετρωντας με το θερμομετρο που φαινεται σε μια φωτογραφια... φυσικα μην το ανοιγεις δεν κανει καλο στο μειγμα.

Εχεις πιασε τον θερμοστατη ενω δουλευει?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πιασε τον θερμοστατη ενω δουλευει?

Ενα οποιοδηποτε μπουκαλι μπορει να αντεξει πολυ περισσοτερο απο τους 50-60 βαθμους για μερικα δευτεροπτα που εχει ο θερμοστατης. Οπως και να εχει ομως δεν μου παρουσιασε προβλημα οποτε εκ του αποτελεσματος μοιαζει ασφαλες... ας το δοκιμασουν και αλλοι να εχουμε περισσοτερα πειραματικα δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το φοβόμουν πάντως να το βάλω μέσα στο μπουκάλι γιατι γίνεται αρκετά ζεστό.. Βέβαια υπάρχει και θερμοστάτης με πλαστικό προστατευτικό στο τελείωμά του οπότε το ζεστό γυαλι δεν έρχεται σε επαφή με το πλαστικό του μπουκαλιού μιας και ειναι το μονο μέρος που ακουμπά (κατά 99%).....μάλλον όμως δε χωράει να περάσει απο το στόμιο :) .....οπότε επιλέγω κουβά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το φοβόμουν πάντως να το βάλω μέσα στο μπουκάλι γιατι γίνεται αρκετά ζεστό.. Βέβαια υπάρχει και θερμοστάτης με πλαστικό προστατευτικό στο τελείωμά του οπότε το ζεστό γυαλι δεν έρχεται σε επαφή με το πλαστικό του μπουκαλιού μιας και ειναι το μονο μέρος που ακουμπά (κατά 99%).....μάλλον όμως δε χωράει να περάσει απο το στόμιο :) .....οπότε επιλέγω κουβά.

Κουβα και εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

Ο θερμοστατης μεσα στο μπουκαλι ειναι κατι νεο γιαυτο ισως το βλεπετε με καποια επιφυλαξη, ειναι αναποφευκτο ομως το ολο συστημα με τον κουβα να εξελιχθει καποια στιγμη... Ειναι αδυνατον να λιωσει το μπουκαλι απο τον θερμοστατη.

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου λενε τα παιδεια με τον κουβα το ειχα κανει και εγω με το diy co2, σε πληροφορω οτι

ειχε δουλεψει πολυ καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο θερμοστατης μεσα στο μπουκαλι ειναι κατι νεο γιαυτο ισως το βλεπετε με καποια επιφυλαξη, ειναι αναποφευκτο ομως το ολο συστημα με τον κουβα να εξελιχθει καποια στιγμη... Ειναι αδυνατον να λιωσει το μπουκαλι απο τον θερμοστατη.

Ας μπεί το μπουκάλι με τον θερμοστάτη προληπτικά για κάποιο καιρό μέσα σε ένα άδειο κουβά ώστε αν λιώσει το πλαστικό να μην γίνει χαμός.

Και μας ειδοποιείται με την πάροδο του χρόνου να δούμε αν και πόσο καιρό κρατάει.

Σαν ιδέα πάντος δεν είναι άσχημη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή κάνει για δίλιτρα μπουκάλια

DESCRIPTION :

Weight: 200g

Recommend prepare for this system:

2x 2 Litre of Coka Cola plastic bottle

1x 200g of baking soda

1x 200g of Citric acid or 200ml of vinegar

Package :

1x needle valve,

2x caps,

1x Pressure guage and CO2 tubing

Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή κάνει για δίλιτρα μπουκάλια

DESCRIPTION :

Weight: 200g

Recommend prepare for this system:

2x 2 Litre of Coka Cola plastic bottle

1x 200g of baking soda

1x 200g of Citric acid or 200ml of vinegar

Package :

1x needle valve,

2x caps,

1x Pressure guage and CO2 tubing

;) ....θενκς

Link to comment
Share on other sites

Εδώ διατηρώ τις αμφιβολίες μου και πολυ θα ήθελα να δώ αν κάποιος το έχει δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια με τρώει να το πάρω αν και το ενυδρείο μου 180 lt

Link to comment
Share on other sites

Εκτος οτι το diy δεν κανει για τοσα λιτρα,αυτο που εβαλες στο λινκ πιο πανω δεν ειναι για μαγια και ζαχαρη...

1x 200g of baking soda
1x 200g of Citric acid or 200ml of vinegar

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...