Jump to content

Ευκολο Αδεισμα Νερου Ενυδρειου


linglong

Recommended Posts

εχω ηδη περασει ενα κρυφο λαστιχο απο την βρυση μεχρι το ενυδρειο και ετσι μπορω να το γεμιζω πανευκολα......τωρα θα ηθελα να κανω και μια κατασκευη ωστε με ενα λαστιχο(που θα ξεκιναει απο το ενυδρειο και θα καταληγει στην αποχετευση)και ενα καποιο μηχανημα(επειδη δεν θα υπαρχει τροπος να ρουφαω νερο)να μπορω να αδειαζω εξισου ευκολα το ενυδρειο......υπαρχει καποια αντλια νερου μικρη?????μπορω να χρησιμοποιησω καποιο παλιο εσωτερικο φιλτρο νερου ως αντλια????????αν στο εξωτερικο φιλτρο προσθεσω στην εξοδο νερου προς το ενυδρειο ενα ακομα λαστιχο που θα παει στην αποχετευση και με μια βανα ελεγχω που θα δινω νερο(στο ενυδρειο Η στην αποχετευση)θα εχω καποιο προβλημα ??????

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να έχεις αντλία για το άδειασμα, την στιγμή που θα το έχεις μόνιμα μέσα στο ενυδρείο βάζεις απλά μια βάνα λίγο πριν το σημείο της αποχέτευσης , θα ρουφήξεις μόνο την πρώτη φορά και κάθε φορά απλά θα ανοίγεις την βάνα... το νερό που θα έχει παραμείνει μέσα στο λάστιχο θα αναλάβει να κάνει την υπόλοιπη δουλειά..... προϋπόθεση όμως η αποχέτευση να βρίσκεται σε χαμηλότερο επίπεδο από αυτό του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μην μενει νερο στο λαστιχο......και θα ηθελα μια πιο σιγουρη λυση γιατι αν για οποιαδηποτε λογο δεν δουλεψει καποια φορα αυτο το συστημα πολυ πολυ δυσκολα θα μπορεσω να ξαναρουφιξω νερο......αυτο με το εξωτερικο φιλτρο δεν γινεται?θα δημιουργησω καποιο προβλημα Π.Χ. διαροες νερου απο το φιλτρο?ειναι η ποιο ευκολη λυση για μενα ......

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις στο λαστχο εξοδου του εξωτερικο φιλτρου ενα Ταυ (T juction) βαζωντας και σφιγκτηρες για ασφαλεια και μια βανα για ON/OFF. και οταν θελεις να βαλεις νερο, την ανοιγεις και το φιλτρο στελνει το νερο στην αποχετευση.

Ωστοσο η απευθειας εισαγωγη του φρεσκου νερου απο τη βρυση κρυβει πολλους κινδυνους.

Καλο ειναι το νερο να μενει σε ενα δοχειο προετοιμασιας (καποιο χρονο αναλογα το ειδος του ενυδρειου) και να ανεβαινει με αντλια στο ενυδρειο με παρομοιο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

ρωταω και ξαναρωταω και συγνωμη αν γινομαι σπασικλας αλλα εκει που θα γινει η παρεμβαση πολυ δυσκολα θα μπορω να ξανακανω παρεμβαση και επεισης δεν συγχωρειτε καμια διαρρωη νερου(απο την γυναικα μου εννοω και απο τα επιπλα τρυγυρο :bigemo_harabe_net-82: )...ενυδρειο στα 1.40μετρα ,φιλτρο στο πατωμα ,εισαγωγη στην αποχετευση στους 40-45 ποντους ......υπαρχει περιπτωση το φιλτρο να φτυνει το νερο?μηπως αποσταση φιλτρου-αποχετευσης ειναι μικρη?

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω αν η υψομετρικη διαφορα ενυδρειου-φιλτρου ειναι μικρη τοτε το φιλτρο φτυνει νερα.....

Link to comment
Share on other sites

Κατι τέτοιο για το άδειασμα πιστεύω ότι είναι ότι πρέπει : http://www.clevermarket.gr/displayITM2.asp?ITMID=4821 και δεν μένει νερό μεσα στο λάστιχο όπως θέλεις , πολύ απλά βγάζοντας την μια άκρη απο το ενυδρείο και αφήνεις να αδειάσει το νερό. Η συγκεκριμένη αντλία για να λειτουργήσει δεν είναι απαραίτητο να έχει νερό...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει αυτο και δεν εχει κανενα προβλημα λειτουργιας

α) στην εξαγωγη του παλιου νερου δεν υπαρχει κανενα προβλημα και β) δεν βγαζω απο την πριζα το φιλτρο οταν εισαγω το φρεσκο νερο απο το βαρελι οπου απλα κοβω στη μεση τη ροη του απο το μοχλο του (για να μην παει το φρεσκο νερο στο φιλτρο)

master4.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

κάποτε είχα δοκιμάσει και αυτό....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30870&hl=%2Bdrop+%2Boff

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες....aiolos δεν μπορω να κανω αυτο που εχεις κανει εσυ γιατι στο εξωτερικο μου φιλτρο βασιζεται ολη η βιολογια του ενυδρειου και φοβαμαι.....εξαλου δεν χρειαζομαι προετιμασια νερου γιαυτο και για εισαγωγη νερου στο ενυδρειο εβαλα ενα λαστιχο απευθειας απο βρυση......απο το σχεδιο σου θα χρησιμοποιησω μονο το σκελος για την εξαγωγη νερου απο φιλτρο προς αποχετευση δηλαδη κατι σαν το σχεδιο του delta66.......σας ευχαριστω και παλι ολους :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα.λάστιχο 10 μέτρα πάει απ'το ενυδρείο στη τουαλέτα μου οπότε βάζω και βγάζω νερό !!! Όταν βγάζω στη μια μεριά βάζω μια.σκούπα βυθού να τραβάει λίγο νερό και ταυτόχρονα να.καθαρίσω λίγο κάτω . Με το που είμαι έτοιμος να βάλω νερό έχω βάλει ένααρσενικό κουμπομα.πάνω στη μεριά του.λαστιχου που πιάνετε μΕ τσεμπερακι πάνω στο.λάστιχο μετά ακολουθεί ένα κομμάτι θηλυκό που ενώνει το κομμάτι που είχα βάλει το αρσενικό με το λάστιχο της.μπανιερας μου που είναι θηλυκό. Αυτος ο τρόπος μου περνει 15 λεπτά να αδειασω και να βάλω 80 λίτρα στο ενυδρείο νομίζω είναι ο ποιο ευκολός και απλός με το που τελειώσεις μαζεύεις λάστιχο και τέλος!!! Είχα κάνει πατέντα που μου χε στοιχίσει 150 ευρό να μπορεί νερό στο αυτόματο με μηχάνημα που μετραγε τη στάθμη νερού , μια αντλία που μόνο τράβαγε νερό το βγαζε και το νερό εμπενε πάλι μέσα από Βάνα του μπάνιου που είχε πάνω μηχάνημα, που της έδινε εντολή να ανοίξει όταν η στάθμη έφτανε στο σημείο αλλαγής!!! τα μηχανήματα αδειασματος και γεμισματος είχαν διάφορα 15 λεπτών απ'το άδειασμα στο γέμισμα!!! Δε θα το πρότεινα αυτό παντός γιατί μέχρι να.το πετύχεις θα έχεις λίμνη στο σπίτι και να το πετύχεις μετά δεν είναι ωραίο να χεις λάστιχα μέσα σε όλο το.σπίτι αν είναι μακριά το.ενυδρείο απ'το μπάνιο!!!! Θα βάλω και φοτος απ'το λάστιχο που χω τώρα δυστυχώς το παλιό.το.σύστημα το πούλησα σε ένα φίλο και δε μπορώ να.σας το δείξω!!!

Link to comment
Share on other sites

post-55931-0-39154000-1373957855_thumb.jpg ενωση μπανιου λαστιχου τηλεφώνου γινεται με ετσι post-55931-0-69699300-1373957862_thumb.jpg

post-55931-0-69699300-1373957862_thumb.jpgενωση λαστιχου με σκουπας βυθού

post-55931-0-36483200-1373957876_thumb.jpg

ελπίζω να βοήθησα :)

post-55931-0-48328800-1373957869_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

με λαστιχο αλλα χωρις την σκουπα!! εκανα μεχρι τωρα τις αλλαγες.....προσπαθω να αποφυγω και το λαστιχο :bigemo_harabe_net-64: ευχαριστω παντως..........

Link to comment
Share on other sites

Τι συγκεκριμένη τη σκούπα την έχω για να μημπουν ψάρια και πάνε βόλτα στον υπόνομο τώρα αν έχεις μεγάλα είσαι κομπλέ :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει αυτο και δεν εχει κανενα προβλημα λειτουργιας

α) στην εξαγωγη του παλιου νερου δεν υπαρχει κανενα προβλημα και β) δεν βγαζω απο την πριζα το φιλτρο οταν εισαγω το φρεσκο νερο απο το βαρελι οπου απλα κοβω στη μεση τη ροη του απο το μοχλο του (για να μην παει το φρεσκο νερο στο φιλτρο)

master4.jpg

Για την εισαγωγή του "φρέσκου" νερού χρησιμοποιείς αντλία έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Για την εισαγωγή του "φρέσκου" νερού χρησιμοποιείς αντλία έτσι δεν είναι?

Ναι. Τοποθετημενη στο βαρελι προετοιμασιας (για να αποφυγω αποτομες αλλαγες παραμετρων και gas bubble disease)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Ήδη πήγα μια βόλτα χτες απο Leroy Merlin για να δω για ταχυσυνδέσμους.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...