Jump to content

Αναπαραγωγή Hemigrammus Bleheri


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν ειμαι στην σωστη κατηγόρία  για το post αυτό , αν δεν ειμαι ας με μετακινησει κάποιος. ... 

 

Ειχα προσπαθήσει και παλαιότερα , αλλά έχασα τα ψάρια λόγω προβλήματος θερμοστάτη..,,. 
Είπα να ξαναδοκιμάσω σε μεγαλύτερο ενυδρείο αυτη την φορά ... 
Έχω βάλει καμιά 10 αριά ψάρια, απο μετρήσεις μέχρι στιγμής , tds 80 ,ph 6.1 , kh 0-1 , gh 4 , για να σκουρήνω το νερό και να ριξω το ph χρησιμοποιώ alder cones. 
Για πειτε μου λεπτομέρειες όσοι έχουν ασχοληθεί με τα τετρα για αναπαραγωγή... 
ξέρω οτι τρώνε τα αυγά , γιαυτό εχω βάλει στο πάτω του ενυδρείου ανοξείδωτες σαν σίτες. 
Δεν έχω καταφέρει να βρω πώς είναι τα αυγά σε τετρα? Πόσο μεγάλα είναι... θα τα κάνουν σε ένα μέρος ?

Απο διατροφή , dafnia , σκουληκάκια και φιλαράκια.. 
Το ενυδρείο είναι 80 λίτρο αλλά με χώρισμα στην μέση , έτσι έχω μικρότερο ελεγχόμενο περιβάλουν με περισσότερα λίτρα νερού, τα φύλλα που έχει στον βυθό τα ανέβασα στην επιφάνεια για να μην περνάει φωτισμός και για να ελέγχω τι γίνεται. 
Ο φωτισμός ειναι μια μωβ λαμπα για φυτά αλλα της έχω βάλει μονωτική , απλά ισα ισα που διακρινοται τα ψαρια... 
Ακούω προτάσεις διορθώσεις...

post-47325-0-13232400-1377472458_thumb.jpg

post-47325-0-79636600-1377472459_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα που είχα ασχοληθεί με την αναπαραγωγή των καρδινάλιων είχα αποκτήσει κάποια εμπειρία η οποία είναι πιστεύω μεταβιβάσιμη και στο συγκεκριμένο είδος καθώς όλα αυτά τα μικρόσωμα ψάρια αυτής της οικογένειας έχουν παρόμοια αναπαραγωγή.

Τα αυγά τους είναι σχετικά λίγα 25 ως το πολύ 50 και άκρος διάφανα στην αρχή με κάτω από ένα χιλιοστό διάμετρο.

Θέλουν σχεδόν απόλυτο σκοτάδι ίσα ίσα να βλέπουν αυτά όχι εμείς και σκεπασμένα περιμετρικά, όσο βλέπουν κινήσεις απο το έξω περιβάλλων λίγο δύσκολα θα ζευγαρώσουν.

Τα αυγά είναι πολύ ευάλωτα στους μύκητες και η θνησιμότητα είναι μεγάλη.

Αν θες κάτι ποιο συγκεκριμένο ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα που είχα ασχοληθεί με την αναπαραγωγή των καρδινάλιων είχα αποκτήσει κάποια εμπειρία η οποία είναι πιστεύω μεταβιβάσιμη και στο συγκεκριμένο είδος καθώς όλα αυτά τα μικρόσωμα ψάρια αυτής της οικογένειας έχουν παρόμοια αναπαραγωγή.

Τα αυγά τους είναι σχετικά λίγα 25 ως το πολύ 50 και άκρος διάφανα στην αρχή με κάτω από ένα χιλιοστό διάμετρο.

Θέλουν σχεδόν απόλυτο σκοτάδι ίσα ίσα να βλέπουν αυτά όχι εμείς και σκεπασμένα περιμετρικά, όσο βλέπουν κινήσεις απο το έξω περιβάλλων λίγο δύσκολα θα ζευγαρώσουν.

Τα αυγά είναι πολύ ευάλωτα στους μύκητες και η θνησιμότητα είναι μεγάλη.

Αν θες κάτι ποιο συγκεκριμένο ρώτα.

Ναι πάνω κάτω ειναι ιδια διαδικασία για τα τετρα...

Εχω πολλές ερώτήσεις για τα πρωτα σταδια... :sarcasm:

Τι παραμέτρους ειχες φτιάξει?

Τα αυγά ειναι δαφάνα ε? Φαίνονται πάνω στο βυθό αν δεν εχεις τίποτα? Τοσο μικρά πως θα τα καταλαβω.. :w00t:

Τι στήσιμο ειχες ακολουθήσει? Αρχικά ειχα βάλει μος και χαλικάκι, αλλα στην πορεία , δεν θα μπορουσα να δώ αν εχουν γεννήσει... οποτε και εβαλα αυτές τις σιτες.. Αν τα γεννησουν εκει καλώς ...

Αν ειναι σε ομάδα ζευγαρώνουν ή πρεπει να ειναι ζευγάρι?

Ετσι οπως τα έχω ισα ισα τα βλέπω εγώ, πιο σκοτείνά ακόμη?

Link to comment
Share on other sites

Ότι είχα κάνει τα γράφω στο προφίλ εδώ.

Link to comment
Share on other sites

έχεις κανένα νεότερο;

Link to comment
Share on other sites

Μπα .... θα δοκιμάσω σε αλλο ενυδρειακι που φτιαχνω ΄τωρα...

Το περνάω απολυμανση , και θα το δουλέψω με αερόφιλτρο, που έχω και τρέχει καιρό. Αν δω αυγά απλά θα βγάλω τα ψάρια..

Εχει ένα θυληκο που ειναι πολύ φουσκωμένο, αλλα με πιο να το βάλω? Οπότε πάλι όλα μαζί... :umm:

Εχω βάλει μπροστά 3 καλιεργειες infusoria , αρτέμια εχω , baby food έχω.... Το θέμα ειναι τα αυγά....

Θα έπρεπε ειδη να έχουνε γεννήσει?

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω διαβάσει (γιατί πρακτική εμπειρία σε αυτά τα ψάρια δεν έχω) πρέπει να ζευγαρώσουν μέσα σε 8 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο σήμερα βρήκα αυγά!!!! Μετρησα γυρω στα 8 , ειναι διαφανές με λίγο ασπρο στην μια ακρη...

Για πες ιδεές να βγάλω τα αυγά ή τα ψάρια ?

Εχω αλλο ενα ενυδρειο ακριβώς το ίδιο μάλλον θα το απολύμάνω και αυτό, και θα τα βάλω εκει τα ψάρια,.

Ακόμα το ενα θυληκό ειναι φουσκομένο..

Αν βγουνε μετά απο ΄ποσες μέρες θέλουνε φαγητό ?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα να δώ τα αυγά , αφαντα....
Εψαχνα το ενυδρείο όλο με φακο μηπως μου ξεφυγε σαλλιγκαράκι μέσα και ειδα ενα ψαράκι...

Εκει οπου μετακόμισα τα ψάρια , σημερα ξαναγεννησανε!
Ξεκίναγα ρουφαγα με την συρριγα , μετρησα γυρω στα 30 , αλλα παλι μου ξεφευγανε οπότε εβαλα σκουπα  ολο τον πάτο , και τα μετακινησα στο αλλο ενυδρειάκι...

Εβαλα λιγη μοςς και τραβαγα με την συρραγα , απο τα γαριδάδικα μεσα στην μοςς μηπως και μεταφέρω μικροοργανισμους...
Καποια αλλη τροφη πιο γρηγορη απο infusoria???

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο μενα συγχαρητηρια και περιμενουμε νεα απ την γεννα! Ελπιζω ολα σου να πανε καλα και να δεις συντομα ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι απο Ελλάδα? Μεχρι να έρθει θα εχω ετοιμάσει...

Παντως απο μενα συγχαρητηρια και περιμενουμε νεα απ την γεννα! Ελπιζω ολα σου να πανε καλα και να δεις συντομα ψαρακια!

Και εγώ δεν το περίμενα , για να δούμε, για το fungus νομίζω πως βοηθησανε πολύ τα alder cones και η απολυμανση του ενυδρειου, η μόνη ταλαιπωρία είναι η περισυλλογή των αβγών , χρησιμοποιεις αναγκαστικά φως, αλλα και πάλι δεν φαίντονται τα ατιμα !

Θα ενημερωσω πως θα παει , αν και ειναι ουσιαστικα η πρωτη μου φορα με αυγά ψαριών !

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδηποτε τρικ, κολπακι ή "γλυκο μυστικο" κατα το Αιολο ειναι ευπροσδεκτο!

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδηποτε τρικ, κολπακι ή "γλυκο μυστικο" κατα το Αιολο ειναι ευπροσδεκτο!

 

Κατα εμένα , ποικιλια φαγητό , σκουληκάκια , δαφνιες , κ.α.

Χαμηλές σκληρότητες πολύ χαμηλές τα έχω σε tds 40 , kh 0 -1 και gh 2-3 ,

σκουρο νερό,

καμια φορά αλλαγη με νερό χαμηλοτερης θερμοκρασίας βοηθάει.

φωτισμό καθόλου, σκεπασμένο ενυδρειο.

Ειναι οπως τα τετρα, τα έχει αναφερει αναλυτικά ο Χρηστος παραπάνω .

 

Σημερα , βρήκα και άλλα αυγα ...  αντε πάλι , το δυσκολότερο ειναι το μαζεμα τους ...

Τα εβαλά πάλι στο άλλο ενυδρείο...  οπου είναι και τα άλλα, εριξα λίγο φως σημερα ειδα περισσότερα μικράκια... ακόμα δεν κολυμπάνε καλα, απλα κάνουν σπασπωδικές κινησεις να αποφυγουν το φως.

Εβαλα αρκετη μος απο τα γαριδάδικα,  μηπως και βρουν κάτι να φάνε...

Ξεκινησα αρτέμια που ειχα αλλα ητανε ληγμένη δεν ξέρω αν θα βγει.

Αυριο παω να πάρω αεραντλια , και αερόφιλτρα , μου τελειωσανε , σε περιτπωση που ξαναγεννησουν να τα βάλω σε αλλο ενυδρειακι.

Ετοιμάζω και αυγουλάκι...

Link to comment
Share on other sites

Καλα εισαι τρελιαρης με τα ολα σου!!!

Και καλος μποστανης και mister hard to get μασαω σιδερα στα ρεπο μου κουφαλες......

Ευγε και μπραβο!!!!αντε και "φαρμα" αναπαραγωγης...

Σου εχω task να μας τρελανεις ολους....κανε amano shrimps γεννα και θα σου αναψω λαμπαδα ισα με το μποϊ σου μαγκα μμμ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το αερόφιλτρο σου δεν είναι ήδη στρωμένο δε θα δουλέψει, και χωρίς φιλτρανση...

Link to comment
Share on other sites

Αν το αερόφιλτρο σου δεν είναι ήδη στρωμένο δε θα δουλέψει, και χωρίς φιλτρανση...

Εννοείτε ,, τα έχω και τρεχουν στα γαριδάδικα .....

Τα χθεσινά δεν βγηκανε, πιάσανε fungus ...

Link to comment
Share on other sites

Εχει αρκετά μικράκια μεσα, τωρα σιγα σιγά το ξεσκεπαζω το ενυδειάκι, εστησα αλλο σε περίτωση που ξαναγεννησουν,

Link to comment
Share on other sites

Αγωνιω λες και ειναι δικα μου γιατι ξερω οτι δεν ειναι και πολυ ευκολο το εγχειρημα σου! Περιμεν ωπως και πως να μας πεις οτι τα καταφερες!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αλλαξα λιγάκι νερό, στα μικρά, ειχα τράβηξει υπολόιματα τροφών απο το άλλο ενυδρειο και ισως να μου εκαναν την ζημι με το fungus , αυτα. To νερό δεν το πέταξα , μετά απο λίγο ειδα να κουνιεται κατι , ε ήτανε ψαρακια, εβγαλα τα μάτια μου , βρηκα τρία , απο διαφετικές φουρνιες , τα αλλα ειναι μιρκοσκοπικά υπερβολικα , ενώ το ενα ειχε βεγαλώσει και κολυμπουσε..

Τελικά είχε πάλι αυγα, δεν τα είδα ητανε στην πίσω μεριά του ενυδρειου.

Τα έβαλα σε καινουριο ενυδρειακι με αερόφιλτρο, αυριο θα δείξει... τωρα πηρα προσεκτικά τα αυγά, με λιγοτερα υπολοιματα απο τα ψαρια...

Εβγαλα φωτογραφίες , για να υπάρχουν και στο φορουμ,

Αυτο ειναι το στησιμο , για τα ψαρια... πριν λιγο τα εβαλα μεσα γιαυτο ειναι σε μια γωνια,μαζευα πάλι τα αυγα.. :whistling:

o3cj.jpg

Εδω ειναι τα αυγά που εχω μεταφέρει τα αυγά απο τις μεχρι τώρα γέννες...

0g5w.jpg

Αυτο το εστησα σημερα , για την καινουρια φουρνια , αυγων σημερα μετρησα περιπου 25-30.

zztc.jpg

Και τώρα πάμε στα ωραία, ειπα ευκαιρία είναι να υπαρχουν φωτος ....

Λοιπόν τα αυγά ...

w88f.jpg

Βλέπετε κάτι ? ? Εκτος απο το μυρμιγκι,.. :sarcasm:

3cux.jpg

Εχει μέσα τρια ψαράκια, για δειτε καλύτερα....

6vkp.jpg

tckq.jpg


Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!Περιμένουμε εξελίξεις!καλό μεγάλωμα! :bigemo_harabe_net-64:

Είναι πάρα πολύ μικρά!! :ooh2: μπορεί να φένονται μόνο στην φωτογραφία έτσι..!είναι πιο μίκρα από μώρα γκάμπι έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...