Jump to content

Bαψιμο Ή Οχι;


Sturm

Recommended Posts

Καλημερα παιδες!

Θα ηθελα τα φωτα οσων εχουν βαψει το ενυδρειο τους ή και οποιαδηποτε αλλη προταση ως προς τι να κανω!

Η πλατη του ενυδρειου μου που ειχε επενδυθει εξωτερικα με το κλασικο χαρτι που δινουν στα πετσοπ εχει παρει αερα και κανει νερα. Μου ειναι δυσκολο να το βγαλω και να το ξαναβαλω λογω του βαρους του και του μικρου χωρου που εχει απ τον τοιχο.

Σκεφτομουν λοιπον ως προς τι μπορουσα να κανω και μου ηρθε να το βαψω και να ξεμπερδευω αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο ( δηλαδη αν θα πιασει η μπογια ), τι μπογια ειναι καταλληλη, αν θα θελω να το ξεβαψω θα βγαινει ή οχι, αν το βαψω εντελει ποσα χερια κτλ

Ολες οι προτασεις ειναι ευπροσδεκτες!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε πλαστικό χρώμα θα κάνει την δουλεία που θέλεις! Γενικά αν το βαρεθείς με μια ξύστρα αφαιρείτε πολύ εύκολα το χρώμα από το τζάμι! Τώρα για το χρώμα… νομίζω ότι είναι θέμα γούστου

Link to comment
Share on other sites

Ε απο χρωμα σκεφτομαι ή μπλε ή μαυρο. Αν βγαινει ευκολα μια χαρα. Πλαστικο ε; και ποσα χερια λες;

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την μικρότερη συσκευασία που θα βρεις. Εκτός και αν έχεις κάνα ενυδρείο καμιά 10αρια τετραγωνικά μέτρα

Link to comment
Share on other sites

Και γώ είχα βάψει την πλάτη, χωρίς κανένα προβλημα, το πλαστικό κάνει μια χαρά δουλειά. Το μπλε ίσως να χτυπήσει πολύ στο μάτι, μαύρο ή σκούρο γκρι καλύτερα :D

Link to comment
Share on other sites

Και γώ είχα βάψει την πλάτη, χωρίς κανένα προβλημα, το πλαστικό κάνει μια χαρά δουλειά. Το μπλε ίσως να χτυπήσει πολύ στο μάτι, μαύρο ή σκούρο γκρι καλύτερα :D

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι, ειχα αγοράσει ενα γκρι του γραφίτη, το χρώμα ήταν κάπως πιο ανοιχτό απο άσφαλτο, ψάξε στο google για grafite grey paint και θα δεις την παλέτα.

Πάντως το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο απο μαύρο κατα την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα, δεν ειναι κακο αλλα δεν μου κανει και πολυ φυσικο! Εσυ ετσι το ειχες ζητησει;

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα που ησουν τοσο καιρο που με περιμενεις κιολας!! Θα προσπαθησω για ρεπο γιατι αλλιως δουλευω βραδυ αλλα θελω οπωσδηποτε να ρθω! Εσυ τι χρωμα λες γιατρε μου;

Link to comment
Share on other sites

σκουρο θα εβαζα μπορεί και μαυρο να σου πω επειδη εχεις λευκο πολυ κατω!! ετσι εχω κανει και εγω στο δικο μου! αλλα δεν το εβαψα δεν θελω τετοιες περιπέτειες εβαλα ενα πλεξι κλας και ειμαι οκ!


Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Λυκο απ τα πλαγια ομως το πλεξι φαινεται; Καταλαβες τι εννοω, το τζαμι κανει καθρεφτη και αν δεν ειναι κατι εφαπτομενο και κολλημενο πανω απ τα πλαγια δεν φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ δεν στο προτεινα ξερω τι εχεις εσυ πας για βαψιμο η χαρτονι απο βιβλιοπωλείο που ειναι και φτηνο αλλα θα μπορουσες και με αυτο τον τροπο να επελεγες ποιο χρωμα θα ταιριαζει πριν το βαψεις!

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο Λυκος! Θα παρω δειγματα και θα το δω! Παντως εμενα η πρωτη μου επιλογη ηταν το μπλε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπορεις να τοποθετησεις αυτοκολλητο απο επιγραφες.βγαινει σε οτι χρωμα θελεις και δεν αφηνει φουσκαλες .αν το κανεις με πλαστικο ,καντο 2 χερια με το πρωτο αρκετα αραιωμενο για μεγαλυτερη προσφυση....Α και λαδομπογια μπορεις να το κανεις πιο σκληρο χρωμα , αντοχη σε καταπονησεις.... :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να τοποθετησεις αυτοκολλητο απο επιγραφες.βγαινει σε οτι χρωμα θελεις και δεν αφηνει φουσκαλες .αν το κανεις με πλαστικο ,καντο 2 χερια με το πρωτο αρκετα αραιωμενο για μεγαλυτερη προσφυση....Α και λαδομπογια μπορεις να το κανεις πιο σκληρο χρωμα , αντοχη σε καταπονησεις.... :bigemo_harabe_net-66:

+1

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να τοποθετησεις αυτοκολλητο απο επιγραφες.βγαινει σε οτι χρωμα θελεις και δεν αφηνει φουσκαλες .αν το κανεις με πλαστικο ,καντο 2 χερια με το πρωτο αρκετα αραιωμενο για μεγαλυτερη προσφυση....Α και λαδομπογια μπορεις να το κανεις πιο σκληρο χρωμα , αντοχη σε καταπονησεις.... :bigemo_harabe_net-66:

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την γνωμη σου! Το ενυδρειο σουλουπωθηκε και οχι με βαψιμο αλλα με αυτοκολλητο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83119&p=852705 !

Η λαδομπογια μετα βγαινει;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

μεχρι και κανα 2 βδομαδες βγαινει σχετικα ευκολα με διαλυτικο νιτρου.το γυαλι γενικα επειδη ειναι μη πορωδες υλικο μπορεις να βγαλεις ευκολα τα παντα απο πανω του χρησιμοποιωντας απλα ενα ξυραφι. ειτε λεγεται παλια λαδομπογια ειται λεγεται πλαστικο ή αυτοκολλητο ή οτιδηποτε αλλο.αμα παρεις αυτοκολλητο ξερεις να το κολλησεις?υπαρχει τροπος πανευκολος... :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

αν βαψεις με λαδομπογια θα φενεται καλα απο την μπροστα μερια ??????δεν θα φενονται πινελιες?????αν κολησεις αυτοκολητο πως μπορω να αποφυγω τις φουσκαλες???????

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,πολυ απλο......περνεις ενα ψεκαστηρι απο παλιο azax η απο οτιδηποτε αλλο spray το γεμιζεις νερο και ριχνεις μεσα μιση κουταλια(μικρο κουταλακι) ava για τα πιατα. ψεκαζεις το γυαλι ολο (ριξε πραμα μην το φοβασαι ).βγαζεις το χαρτι απο το αυτοκολλητο το βαζεις πανω στο γυαλι.δεν κολλαει μπορεις να το κουνας αριστερα δεξια με μεγαλη ευκολια ,,ετσι εχεις την δυνατοτητα να το τοποθετησεις και μετα με μια φαλτσετα να το κοψεις ακριβος στα μετρα της πλατης του ενυδρειου.μολις το κοψεις και ειναι ακριβως εκει που το θελεις απλα περνεις μια καρτα, τηλεκαρτα πχ,, και σπρωχνεις φουσκανες και νερα απο το κεντρο του αυτοκολλητου πρως την ακρη....(μην λυπηθεις το σαπουνονερο,ριξε πραμα)Α ξεχασα να σου πως πρεπει να καθαρισεις το γυαλι πρωτα απο τυχον σκουπιδια.....μετα απο κανα δυο μερα οτι νερο εχει απομεινει μεταξυ γυαλιου και αυτοκολλητου στεγνωνει .και το αυτοκολλητο γινεται βεντουζα. ευκολο νομιζω......το καλο με αυτην την μεθοδο αυτη ειναι οτι γλυτωνεις φουσκαλες, ευκολια στην μετακινηση του αυτοκολλητου ενω δεν εχει στεγνωσει και η ευκολια στο κοψιμο ακριβως στα μετρα του γυαλιου.....ελπιζω να μην σας μπερδεψα.....

Link to comment
Share on other sites

λαδομπογια θα την περασεις με ενα ρολακι μικρο καθετα ή οριζοντια και αμεσως μετα με ενα καθαρο πινελο θα την περασεις αντιθετα πχ καθετα με ρολακι οριζοντια με πινελο.το πινελο θα το βουτηξεις στην λαδομπογια θα βγαλεις το βρωμα απο πανω στραγγιζοντας το στο δοχειο της λαδομπογιας και με περασιες του γυαλιου περα ως περα θα σβησεις τις φουσκαλιτσες-θα ομαλοποιησεις το χρωμα.το πινελο πλαγιαστα και ισα ισα θα ακουμπαει το χρωμα ,δεν θα το πιεσεις και δεν θα περασεις το ιδιο σημειο ξανα και ξανα. ενα χαιδεμα θελει.την λαδομπογια αρκετο αραιωμα με διαλυτικο νιτρο να στεγνωσει αμεσα.οχι white spirit ή νεφτι θα σε παρουν κατρακυλες στο χρωμα......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...