Jump to content

Τριπλη Δοσομετρικη Αντλια - Marine Magic


Zacharopoulos

Recommended Posts

Καλημερα

Οπως ηδη γνωριζατε ( http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=87584 ) περιμεναμε τις δοσομετρικες αντλιες της Marine Magic. Οι προπαραγγελιες παραληφθησαν πριν μερικες ημερες και σημερα παραλαβαμε και τα κομματια που θα μεινουν σε Stock στο καταστημα μας.

post-49551-0-56793400-1378977341_thumb.jpg

Σας παραθετω και παλι τα τεχνικα χαρακτηριστικα της

  • 3 Δοσομετρικες αντλιες , ετσι συνδυαζεται KH , Ca και Mg.
  • Με ψηφιακη οθονη στην οποια ρυθμιζετε το προγραμμα για την καθε μια αντλια ξεχωριστα.
  • Χειροκινητο προγραμμα και αυτοματο. Ετσι ωστε να μπορειτε ανα πασα ωρα και στιγμη να συμπληρωσετε οτι θελετε χειροκινητα χωρις να πειραξετε το αυτοματο προγραμμα.
  • Η καθε αντλια μπορει να ριξει μεχρι και 16 φορες την ημερα , ρυθμιζοντας την ωρα εκκινησης και την ωρα λειτουργιας της αντλιας , και βεβαια ανεξαρτητα η καθεμια απο τις αλλες δυο
  • Ο τροπος με τον οποιο ριχνει η καθε αντλια , δηλαδη η επιλογη του χρονου κατα τον οποιο δουλευει η αντλια ειναι πολυ πιο ευχρηστος απο αλλες αντλιες που ρυθμιζετε τα ml. Αυτο για τον απλο λογο οτι μπορειτε να ριξετε ακριβως τα ml που θελετε. Για παραδειγμα 3,25 ml Και οχι να επιλεξετε αναμεσα στο 3 ml ή στο 4 ml που εχουν αλλες αντλιες. Επισης με αυτο τον τροπο οι αντλιες δεν θελουν καλιμπραρισμα.
  • Οταν το συστημα δουλευει στο αυτοματο προγραμμα η οθονη σας δειχνει την επομενη φορα που η καθε αντλια θα δουλεψει. Ετσι μπορειτε να δειτε ποτε θα ξαναριξει και ποια αντλια σας.
  • Το προγραμμα προστατευεται απο διακοπη ρευματος και δεν χρειαζεται να το ξαναρυθμισετε.
  • Πολυ ευκολος χειρισμος απο 7 κουμπια. Τα 4 κουμπια λειτουργουν ως "βελακια" (δεξια-αριστερα-πανω-κατω) και τα αλλα 3 ειναι το Enter , Escape Και Save.
  • Περιλαμβανεται και αισθητηρας θερμοκρασιας και υπαρχει αντιστοιχη ενδειξη στην οθονη.
  • Ανταλλακτικα χαμηλου κοστους.
  • Εγγυηση ενος χρονου

Στην συσκευασια περιλαμβανονται τα παρακατω. (οπως βλεπετε και στις φωτογραφιες)

  1. 2 Μετρα σιλικονουχο σωληνακι αερος.
  2. Μια βαση για 6 σωληνακια η οποια τοποθετειται στο ενυδρειο σας στο σημειο που θελετε να πεφτουν τα υγρα.
  3. 6 ενωσεις για τις αντλιες
  4. 3 ανεπιστροφες βαλβιδες
  5. Τροφοδοτικο με καλωδιο περιπου 1,5 μετρου
  6. Αισθητηρας θερμοκρασιας

Τεχνικα χαρακτηριστικα

  • Input Power supply: 100V – 240V 50/60 Hz
  • Output Power supply: 12V, 1A
  • Product Dimension: L 220 x W180 x H 45 mm
  • Box Dimension: L 305 x W 200 x 90 mm
  • Net Weight: 640 g
  • Gross Weight: 1100 g
  • Max. Flow rate: 0.5~ 0.6cc / sec
  • Min. Flow rate: 0.075 ~0.1cc / sec
  • Time Control: Hour / Min / Sec.
  • Continuous running: No
  • Motor Life: 150 ~ 200 hours.
  • Accurracy: + - 3-5%

Η τιμη της στα 135,00€ + Φ.Π.Α. 23% ( Τελικη τιμη συμπεριλαμβανομενου Φ.Π.Α. 166,05€)

Επισης υπαρχουν και τα ανταλλακτικα τους.

  • Μοτερ 10,00€
  • Περισταλτικη αντλια 10,00€
  • Set Μοτερ + Περισταλτικη Αντλια 17,00€

Οι τιμες των ανταλλακτικων ειναι τελικες και συμπεριλαμβανεται ο Φ.Π.Α.

post-49551-0-96004600-1378977690_thumb.jpg

post-49551-0-27394600-1378977701_thumb.jpg

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος το ρολόι χρειάζεται ρύθμιση ή διατηρεί τη ρύθμιση. Με λίγα λόγια χρειάζεται κάποια ρύθμιση ή ξεκινάει ξανά το πρόγραμμα της αυτόματα; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Ευχαριστω πολυ για την ερωτηση

Τα προγραμματα που εχετε ρυθμισει (ποτε θα δουλευει και για ποση ωρα) μενουν αποθηκευμενα οτι και να γινει. Το ρολοι ομως μηδενιζει και οταν ξαναπαρει ρευμα , περιμενει στην πρωτη οθονη στην οποια ρυθμιζετε την ωρα.

Αρα μετα απο διακοπη , χρειαζεται και παλι να ρυθμιστει το ρολοι.

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα

οσο κακο ειναι να μεινουν σβηστα τα φωτα στην διακοπη και να πεσει το Ph , οσο κακο ειναι να μην δουλεψει το φιλτρο σας και 2 ωρες μετα που θα δουλεψει να "φτυσει" αμμωνια μεσα στο ενυδρειο σας , Οσο κακο ειναι να σβησει ο θερμοστατης και να γυρισετε να βρειτε την θερμοκρασια στους 22 βαθμους μετα το ωραιο σαβατοκυριακο που περασατε....

Γι αυτο τον λογο ολοι οι σοβαροι χομπιστες που σεβονται τα συστηματα τους , εχουν συνδεδεμενο τετοιου ειδος εξοπλισμο πανω σε UPS και ετσι λυνονται ολα αυτα τα προβληματα.

Η ζωη του ενυδρειου σας στηριζεται καλως η κακως πανω στο ρευμα και στις ορεξεις της ΔΕΗ.... δεν εχει να κανει μονο με την δοσομετρικη...

Απο την αλλη οι μηχανικες δοσομετρικες εχουν το ιδιο ακριβως προβλημα και το ιδιο συμβαινει και με τις περισσοτερες ηλεκτρονικες μιας και δεν ξαναμπαινουν μονες τους στο αυτοματο προγραμμα.

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μου κωστα την συγκεκριμενη μαρκα δοσομετρικης την δουλευω τουλαχιστον 2 χρονακια.αν κρινω απο την φωυο εγω εχω προφανως αλλο μοντελο απο αυτην που εμπορευεσαι. Εψαχνα για αρκετο καιρο και επειδη βρισκομαι σε περιοχη με πολλες διακοπες ρευματος ηθελα δοσομετρικη που να ξεκιναει χωρις ρυθμισεις ξανα μετα απο διακοπη.τα περισσοτερα μοντελα πλεπν το υποστηριζουν,αφου το μοναδικο που χρειαζεται να εχει η μητρικη πλακετα της δοσομετρικης ειναι ενα τσιπακι-μπαταρια στην ουσια για να μπορει να κραταει τις ρυθμισεις.επετρεψε μου λοιπον να εχω την αισθηση οτι εχεις παλιο μοντελο.επιπλεον οι marine magic,εχουν μπροστα την οθονη και οχι απο πανω.ειχα γραψει και αρθρο σχετικα εδω μεσα προν απο αρκετους μηνες.οποιος το βρει ας το παραθεσει.ευχαριστω.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ζητω συγνωμη.γεροντικη ανοια.ξαδελφακια ειναι και οντως εχω την color.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

αχ αχ Κώστα,,, έχεις και γενέθλια (Χρόνια πολλά)

Γεροντίστικη μαγική αχρωματοψία χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

Ενα UPS δεν κραταει 25 λεπτα..... δεν ειμαι ο καταλληλος να σας ενημερωσει γι αυτο , μπορειτε να συμβουλευτειετε ενα καταστημα με ηλεκτρονικα και να ενημερωθειτε καταλληλα για το απο ποσα λεπτα μεχρι ποσες ημερες μπορει να αντεξει ενα UPS αναλογα την καταναλωση του εξοπλισμου ο οποιος συνδεεται επανω του....

Η συγκεκριμενη Δοσομετρικη ειναι το τελευταιο μοντελο του Marine Magic αρα δεν εχουμε καποια παλαιοτερη.

Θα συμφωνησω οτι ολο το θεμα ειναι μια Built-In μπαταρια που θα υποστηριζει απλα το ρολοι και το προγραμμα της αντλιας αλλα εφ'οσον δεν το εκανε ο κατασκευαστης δεν μπορω να το κανω εγω οσο ευκολο και αν ειναι , για λογους εγγυησης.

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Για να ειμαι ειλικρινης δεν το ξερω , δεν την εχω δουλεψει , οποτε θα εμπιστευτω εσας.

Μηπως ξερετε και την τιμη της μονης Grotech Να μου πειτε??

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

ειναι απο καποιο ελληνικο καταστημα ??? εχετε καποιο link??

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος εννοειτε το Petcumulus (ειχα ηδη ξεκινησει να ποσταρω πριν παραθεσετε το Link ;) ), η αρχικη τιμη ειναι στα 70 ευρω απο οτι βλεπω , αρα για να δουλεψει σαν τριπλη η αρχικη τιμη ειναι στα 210.

Αντιστοιχα η TEC III που ειναι παρομοια με την Marine Magic βγαινει στα 350€ περιπου Και μετα την προσφορα 300€ Περιπου.

Δεν μπαινω στην διαδικασια να συγκρινω προιοντα.... ειδικα οταν ειναι ανομοια..

Η Marine Magic εχει σιγουρα το Best Value for Money. Απο εκει και περα μια δοσομετρικη που εχει την διπλη (οπως η Grotech) η την τριπλη τιμη (οπως η Fauna Marin) Προφανως και θα κανει διαφορετικες ή περισσοτερες λειτουργιες...

Για να μπουμε λοιπον στην διαδικασια να τις συγκρινουμε θα πρεπει να ειναι στο ιδιο επιπεδο τιμης κατι που δεν ισχυει.

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Έγινε επεξεργασία - Zacharopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν μιλάμε για value for money,απλά ζητήσατε την τιμή της μονής αντλίας.Και ποτέ δεν κοιτώ την τιμή για να πω ότι είναι καλύτερο κάτι από κάποιο άλλο.Η Άπω Ανατολή κάνει θαύματα...

Καλό απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν μιλάμε για value for money,απλά ζητήσατε την τιμή της μονής αντλίας.Και ποτέ δεν κοιτώ την τιμή για να πω ότι είναι καλύτερο κάτι από κάποιο άλλο.Η Άπω Ανατολή κάνει θαύματα...

Καλό απόγευμα

Ναι το καταλαβα , μιλησα γενικα για τις συγκρισεις και γιατι δεν μπαινω στην διαδικασια εγω να το κανω.

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

ξερουμε αν η grotech ομως δεν χανει τις ρυθμισεις?>

οι μονες τις grotech δεν εχουν ενσωματομενο ρολοι.

κρατουν το προγραμμα που εχεις ορισει αλλα ο χρονος ρηψης ξεκιναει να μετραει

απο την ωρα που επανερχεται το ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...