Jump to content

Nano Reef Attempt 30Lt


DeLk

Recommended Posts

Μπραβο νικο,ευχαριστα νεα!

Αντε καλως να σου ερθει και το ενυδρειο! :bigemo_harabe_net-82:

Μια πολυ φιλικη συμβουλη,αν και ηδη εκανες την αγορα...κατα τη γνωμη μου θα εχεις πιο ησυχο το κεφαλι σου με ενα

ρεφρακτομετρο.Πολυ πιο ευκολος και αξιοπιστος τροπος μετρησης.

Αααααν καποια στιγμη βρεις μια ευκαιρια σε χαμηλη τιμη απο τις αγγελιες μας προσπαθησε να παρεις ενα.

Περιμενουμε και τις φωτο! :bigemo_harabe_net-134:

Αν σου πω ότι είχα πάρει ένα μεταχειρισμένο της Sybon και το πούλησα τι θα μου πεις? -_-

Ευχαριστώ πάντως! :)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε νικο μου,γιατι?

χαχαχα...δεν θα σε βρισω :hysterical:

Απο τεστακια τι εχεις προμηθευτει?

Θα σας πω την αμαρτία μου, τίποτα από τεστ, γιατί δεν μπορώ να παραγγείλω 3-4 φορές από e-shops!

Θα το πάω στα τυφλά, τεστ θα έχω στα χέρια μου όταν θα πάρω και τα ψάρια.. Εδώ το πετ σοπ δεν πουλάει τεστ..

Link to comment
Share on other sites

Νικο μην το πας στα τυφλα.

Ξεκινα τα βασικα(βαλε νερο,αμμο,βραχο κτλ και να ξεκινησει να στρωνει) αλλα μην προχωρησεις σε προσθηκη ζωντανων χωρις να εχεις κανει μετρησεις φιλε μου(εστω τις βασικες).

Καλο και για σενα θα ειναι,αλλα και για τα ψαρακια η' κοραλια που θα βαλεις στην πορεια.

Αν ερθουν τα ψαρακια μαζι με τα τεστακια και οι τιμες σου δεν ειναι καταλληλες για να βαλεις ψαρακι,τι θα κανεις?

Καλυτερα να παρεις τα τεστακια και αλλα αναλωσιμα σε μια παραγγελια και να πας λιγο πιο μετα την

παραλαβη ψαριων.

Γενικοτερα θελει υπομονη.Τιποτε καλο σε αυτο το χομπυ δεν ηρθε γρηγορα.

Δεν στα λεω για να απογοητευτεις αλλα για να κανεις σωστα βηματα και να γλυτωσεις χρηματα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

χωρις τεστ μη κανεις τιποτα...ισα ισα τωρα τα χρειαζεσαι περισσοτερο.σε 20 μερες απο τη μερα που θα βαλεις και το βραχο να παρακολουθεις ι το κυκλο του αζωτου...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θέμα που έχω είναι τα μετοφορικά! Από το κατάστημα που θα πάρω ότι λείπει (ψάρια,βακτήρια/τροφές/τεστ) έχεις δωρεάν μεταφορικά από 50+ ευρώ, αλλά θα το κοιτάξω και θα δω τι θα κάνω... :)

Πήρα μια τρομάρα διότι έβρεξε και είχα το νερό στην αυλή (κάτω από υπόστεγο ευτυχώς) ενώ δεν ήμουν σπίτι, και όταν άρχισε να βρέχει, λέω πάει το νεράκι... (έφαγα καλό δούλεμα :P )

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα τα παραγγείλω χωριστά,

Έχουμε και λέμε. NO3/PH/KH.

Αυτά για αρχή είναι καλά? Χρειάζομαι περισσότερα/λιγότερα(δύσκολο αλλά ρωτάω :P ) ?

Link to comment
Share on other sites

Νo3 και Ph καλα κανεις και τα παιρνεις,απαραιτητο να ξερεις τι γινεται με αυτα στο αρχικο σταδιο του ενυδρειου. :thumbup:

Το kh δεν σε απσχολει τωρα στην αρχη οσο δεν εχεις οργανισμους που να τους αφορα.Κυριως αργοτερα οταν θα βαλεις με το καλο τα κοραλια.

Καλυτερα αντι για kh να παρεις τεστ φωσφορικων(po4),αν πρεπει να θυσιασεις κατι οπωσδηποτε.

Θα βγαλεις σιγουρα καποιες αλγες στην αρχη και πρεπει να ξερεις τι γινεται. ;)

Και η αμμωνια ειναι επισης βασικο τεστ.Αν ειχες κανει πολλα ενυδρεια ισως να μην το χρειαζοσουν τοσο αλλα επειδη ειναι η αρχη καλο θα ειναι να το παρεις και αυτο.

Γενικα παντως προσπαθησε να παρεις οσα περισσοτερα σου επιτρεπει η τσεπη σου νικο(κανενα τεστ δεν ειναι περιττο ειδικα στην αρχη)

Αυτα τα 3 ομως ειναι βασικα για την αρχη κατα τη δικη μου ταπεινη γνωμη και τα δικα σου δεδομενα(πρωτο θαλασσινο ενυδρειο)

Προσπαθησε να πρεις salifert.Ειναι απλα στην εκτελεση και απο τα πιο αξιοπιστα ;)

Προς το παρων δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο :blush:

Αν εχω ξεχασει κατι ας το συμπληρωσει καποιος παιδες.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Νo3 και Ph καλα κανεις και τα παιρνεις,απαραιτητο να ξερεις τι γινεται με αυτα στο αρχικο σταδιο του ενυδρειου. :thumbup:

Το kh δεν σε απσχολει τωρα στην αρχη οσο δεν εχεις οργανισμους που να τους αφορα.Κυριως αργοτερα οταν θα βαλεις με το καλο τα κοραλια.

Καλυτερα αντι για kh να παρεις τεστ φωσφορικων(po4),αν πρεπει να θυσιασεις κατι οπωσδηποτε.

Θα βγαλεις σιγουρα καποιες αλγες στην αρχη και πρεπει να ξερεις τι γινεται. ;)

Και η αμμωνια ειναι επισης βασικο τεστ.Αν ειχες κανει πολλα ενυδρεια ισως να μην το χρειαζοσουν τοσο αλλα επειδη ειναι η αρχη καλο θα ειναι να το παρεις και αυτο.

Γενικα παντως προσπαθησε να παρεις οσα περισσοτερα σου επιτρεπει η τσεπη σου νικο(κανενα τεστ δεν ειναι περιττο ειδικα στην αρχη)

Αυτα τα 3 ομως ειναι βασικα για την αρχη κατα τη δικη μου ταπεινη γνωμη και τα δικα σου δεδομενα(πρωτο θαλασσινο ενυδρειο)

Προσπαθησε να πρεις salifert.Ειναι απλα στην εκτελεση και απο τα πιο αξιοπιστα ;)

Προς το παρων δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο :blush:

Αν εχω ξεχασει κατι ας το συμπληρωσει καποιος παιδες.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ήσουν απόλυτα κατατοπιστικός!!! :)

Από την αρχή για salifert έλεγα να πάρω!

Λοιπόν με αυτά είμαι ΟΚ από τεστ γενικά? (εκτός από mg και ca που θα πάρω πιο μετά)

Kh/No3/NH4/Ph/Po4?

Ανεβαίνει άγρια το budget αλλά τι να κάνουμε... δεν γίνεται να παίρνω συνέχεια τεστ!

ΥΓ. Με βλέπω να κοιμάμαι μαζί με τα τεστ και το ενυδρείο στην αυλή :P

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα νικο μου δυστυχως δεν γινεται αλλιως!

Ειναι η σωστη αποφαση να παρεις τα τεστακια!

Θα το διαπιστωσεις και μονος σου ;)

Ξερω φαινονται τσαμπα χρηματα αλλα μεχρι να ερθει ο καιρος που θα διαβαζεις μονος σου το ενυδρειο σου με μια ματια,θα ειναι ο καλυτερος σου φιλος!

mg και ca οντως σε παιρνει να τα παρεις πιο μετα ;)

Προσωπικα μαγνησιο αντε να μετρησω 2-3 φορες το χρονο

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα νικο μου δυστυχως δεν γινεται αλλιως!

Ειναι η σωστη αποφαση να παρεις τα τεστακια!

Θα το διαπιστωσεις και μονος σου ;)

Ξερω φαινονται τσαμπα χρηματα αλλα μεχρι να ερθει ο καιρος που θα διαβαζεις μονος σου το ενυδρειο σου με μια ματια,θα ειναι ο καλυτερος σου φιλος!

mg και ca οντως σε παιρνει να τα παρεις πιο μετα ;)

Προσωπικα μαγνησιο αντε να μετρησω 2-3 φορες το χρονο

Σίγουρα το πιο ιδανικό θα είναι να τα έχει, αλλά πιστεύω πως αν ασχοληθεί μόνο με μαλακά, ζοας, μανιτάρια κλπ τότε δεν του είναι απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με σκληρά για αρχή (ψεύτης θα βγω αλλά τέσπα :P ) οπότε ας μην μπω σε επιπλέον έξοδα!

Καιιι το ενυδρείο θα το έχω το μεσημέρι-απόγευμα (θα φύγει με των 12,45 μάλλον!)

Ακόμα ψάχνω τον τρόπο να πω στους δικούς μου ότι θα κάνω κι άλλα εξοδα.. :lol:

Επίσης ξέχασα να πω πως το ενυδρείο θα τρέξει με 2~ κιλά ζωντανό και 1 και κάτι νεκρό!

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά!

Άντε να το καλοδεχτείς!! :bigemo_harabe_net-64:

Οι γονείς θα συνηθίσουν με τον καιρό... Μην τους λές την τιμή που τα παίρνεις. ΄Πές τους λιγότερη! :D

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά!

Άντε να το καλοδεχτείς!! :bigemo_harabe_net-64:

Οι γονείς θα συνηθίσουν με τον καιρό... Μην τους λές την τιμή που τα παίρνεις. ΄Πές τους λιγότερη! :D

Δύσκολο, ότι είναι με κούριερ πάει στον μπαμπά, και τα πληρώνει εκείνος αναγκαστικά! :D

#Κομπίνες :shiftyph34r:

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο, ότι είναι με κούριερ πάει στον μπαμπά, και τα πληρώνει εκείνος αναγκαστικά! :D

#Κομπίνες :shiftyph34r:

Γιατί πάει στον μπαμπά? Του μπαμπά το όνομα δηλώνεις στην παραγγελία?

Εκτός και αν σε βολεύει να τα πληρώνει αυτός... B) Πουλάκι μουυυυ!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πάει στον μπαμπά? Του μπαμπά το όνομα δηλώνεις στην παραγγελία?

Εκτός και αν σε βολεύει να τα πληρώνει αυτός... B) Πουλάκι μουυυυ!!! :D

Στο δικό μου όνομα το δηλώνω αλλά εδώ είναι μικρή πόλη και του το πάνε στο μαγαζί, αν είναι μικρές παραγγελίες τις πληρώνει αυτός.. :D

Όχι παίζουμε :bigemo_harabe_net-126:

Μπαιδεγουέι μόλις ενημερώθηκα ότι το ενυδρείο μπήκε στο λεωφορείο και θα είναι εδώ στις 5!

Τα λέμε τότε :D

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Αντε καλως να σου ερθει νικο!Καλη αρχη και παλι! :bigemo_harabe_net-64:

Το τεστ ca μπορει να μην σου ειναι απαραιτητο για τωρα,αλλα το ασβεστιο ειναι πολυ σημαντικη παραμετρος και

για πολλους αλλους οργανισμους ακομα και αν αυτοι δεν ειναι αποκλειστικα κοραλια....

Οποτε το τεστ ασβεστιου να το βαλεις οπωσδηποτε στις μελλοντικες σου αγορες νικο ακομα και αν δεν βαλεις σκληρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι under construction εδώ και ώρα!

Ξεπλένω τα μηχανήματα και μπαίνει νερό... Έχω ήδη βάλει άμμο και βράχο φωτό από την διαδικασία σε λίγο όταν τελειώσει!

Stay tuned.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, το έστησα!!!!!!!!! :)

Ο Λυκούργος, από τον οποίο πήρα το ενυδρείο, έκανε ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌ πακετάρισμα στα πάντα, αξίζει συγχαρητήρια!! :)

9rlv.jpg
t6gn.jpg
y48h.jpg
7lg9.jpg
1lfc.jpg
52c7.jpg
3mjd.jpg
tv0b.jpg
1tqh.jpg
Ακούω τα πάντα. :)
Link to comment
Share on other sites

Έστιψα τον βράχο, είναι μια χαρά τώρα!

Ήθελα να ρωτήσω, χρειάζομαι από τώρα αντιφως και άνθρακα?

Αυτό για αντιφως είναι καλό?

Αυτό για άνθρακα είναι καλό?

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα για αντιφωσφορο να πάρεις σιδήρου.

Αυτός είναι αλουμινίου και κρατάει λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα για αντιφωσφορο να πάρεις σιδήρου.

Αυτός είναι αλουμινίου και κρατάει λιγότερο.

Δηλαδή? Κάποιο προϊόν να προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...