Jump to content

Αλατι Στο Ενυδρειο


Recommended Posts

Η ερ[ωτηση είναι απλή......για την απάντηση δεν ξέρω.....

σε συζήτηση με παλιό ενυδρειά (είχε και μαγαζί με ψάρια σήμερα συνταξιούχος άρα χωρίς συμφέρων) μου είπε ..."αλάτι βάζεις στο ενυδρείο;" φυσικά είπα όχι και τότε μου είπε ότι στα 120lt που έχω πρέπει να βάλω 3 κουταλιές αλάτι σταδιακά μέσα σε 2 μέρες και μετά σε κάθε αλλαγή ι/2 κουταλιά!!!!

ακούω απόψεις!!! :bigemo_harabe_net-58:

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να βάλεις αλάτι; Γλυκού νερού δεν έχεις; :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι χρησιμοποιούμε αλάτι σε περίπτωση ορισμένων ασθενειών και ως τώρα κανείς δεν μου έχει πει ούτε έχω διαβάσει κάτι για αλάτι σε ενυδρεία γλυκού νερού... :bigemo_harabe_net-59:

Link to comment
Share on other sites

Ψαξτε λιγο στο φορουμ.......

Βρήκα αυτό κι έριξα μια γρήγορη ματιά:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=82976&hl=%E1%EB%DC%F4%E9

Όταν έχω χρόνο θα το μελετήσω περισσότερο το θέμα.

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι χρησιμοποιούμε αλάτι σε περίπτωση ορισμένων ασθενειών και ως τώρα κανείς δεν μου έχει πει ούτε έχω διαβάσει κάτι για αλάτι σε ενυδρεία γλυκού νερού... :bigemo_harabe_net-59:

συμφωνώ αλλά ο τύπος έχει στήσει και φροντίσει "άπειρα" ενυδρεία" και δεν μπορώ να περάσω στα "ψιλά" την άποψη του....

Μου είπε ότι κάνει πιο αγώγιμο το νερό (τι εννοούσε δεν κατάλαβα) και βοηθάει σε περίπτωση που χρειαστεί επέμβαση φαρμάκων λόγο ασθενειών.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εξεπλάγην, αλλά με ενδιαφέρει το θέμα, σας ευχαριστώ και τους δύο για την ...τροφή για σκέψη και μελέτη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση

βρήκα και κάτι πολύ καλό σε άλλον ιστότοπο, επιτρέπεται να το ποστάρο ;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση

βρήκα και κάτι πολύ καλό σε άλλον ιστότοπο, επιτρέπεται να το ποστάρο ;

Σε τι site ειναι?Σε αλλο Ελληνικο ενυδρειακο φορουμ?Αν ναι τοτε δεν μπορεις να το βαλεις..

Link to comment
Share on other sites

Εμεις οι παλαιοι 30 χρονια+ με τις λιγοστες γνωσεις που ειχαμε με σχεση με σημερα ,<κραταγαμε> σε καλη κατασταση τα ψαρια βαζοντας αλατι το μονο που υπηρχε τοτε.

Ειναι μια παραδοση που οι παλαιοι την κρατουν........

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ψαρια και φυτα τα οποια δεν ανεχονται το αλατι και θελει προσοχη.Και παντα μιλαμε για ενυδρειακο αλατι και οτι αυτο για φαγητο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπών, μετά από λίγες μέρες διάβασμα έβγαλα τα εξής συμπεράσματα:

Όντος οι παλιοί το έχουν(και μάλιστα ακόμα και το μαγειρικό) όπως το "windex" στην ταινία "Γάμος αλλά Ελληνικά" που ο μπαμπάς το χρισιμοποιούσε για τα ΠΑΝΤΑ !! :bigemo_harabe_net-64:

Όμως σήμερα ξέρουμε ότι σε κάποια ψάρια δεν είναι απλά κακό αλλά μπορει να επιφέρει σε αυξημένη ποσότητα πολύ δυσάρεστα αποτελέσματα...τετοια είδη είναι πχ τα tetra (glowlight, neon, klp) ,κάνει όμως καλό γενικότερα σε ζωοτόκα και ψάρια πιο σκληρού νερού όπως gappies..Όμως προσοχή γιατί όσο καλό κάνει στα ψαράκια τόσο κακό κάνει σε ΟΛΑ (λίγα είδη μένουν απλά αδιάφορα) τα φυτά!!

Που βοηθάει τωρα.

Καταρχήν στην αντιμετώπιση ασθενειών(πχ θεραπεία ich), μάλιστα (πάντα μιλώντας για ψάρια που κάνει καλό) αν βάζουμε και μικρές ποσότητες στις αλλαγές νερού είναι σαν να κάνουμε και ένα είδος πρόληψης!!

Επίσης βοηθάει σε επούλωση πληγών από τραυματισμούς (σαν bedadin αλλά για ψάρια).

Πολλά άρθρα αναφέρονται επίσης ότι κάνει καλό στην προστασία της νηκτικής κύστης (αέρας στην κοιλία το έλεγαν οι παλιοί :) )

τέλος βοηθάει τα ψάρια να κολυμπούν πιο ξεκούραστα λόγο εξισορρόπησης των πιέσεων που ασκούνται μέσα στο νερό και το ψάρι.

Αναλογία σταθερή δεν υπάρχει γιατί εξαρτάται πολύ από την σύνθεση του ενυδρείου.Γενικά πριν το δοκιμάσει κάποιος θέλει πολύ μελέτη :angylaw:

Να πω ότι τα παραπάνω είναι δικά μου συμπεράσματα και φυσικά όχι απαραίτητα σωστά !!! έτσι περιμένω και τις δικές σας τεκμηριώσεις ή αντιρρήσεις.

(άντε οι παλιοί και έμπειροι να μας δώσουν τα φώτα τους και να μαζέψουμε στο "ΘΕΜΑ" αυτό όλες τις πληροφορίες να μην ψαχνόμαστε )

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...