Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Πράγματι Μιχάλη... μπορεί να κουράζομαι αφάνταστα, αλλά με γεμίζει επίσης αφάνταστα

Link to comment
Share on other sites

Παντα απολαμβανα τη στιγμη που με τη μεση διαλυμενη και τα χερια-ποδια πιασμενα απο την κουραση,αραζα στον καναπε και απλα κοιταζα αν ειναι καλη η κυκλοφορια του νερου και φανταζομουν τι ψαρια θα βαλω και που θα μπουν τα κοραλια!

Αυτη η στιγμη και η αλλη,οπου λες οτι το ενυδρειο σου εφτασε επιτελους εκει που ηθελες ειναι απο τις καλυτερες :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Και άμα σου κάτσει?

Έτσι έγινε και στην περίπτωσή μου !!!

Μέχρι να μπορέσω να βρω ένα συγκεκριμένο προφίλτρο της ΕΗΕΙΜ, είπα να κάνω ένα μόνος μου !!! (θα το χρησιμοποιήσω για.. reactor ενεργού άνθρακα και αντιφώσφορου στην αντλία επιστροφής)

Να είναι καλά η αποθήκη του ΑΖ που βρήκα τα διάφορα περισσεύματα από skimmer και αντλίες... που με μερικές μετατροπές και κολλήματα βγήκε το παρακάτω αποτέλεσμα !!!

Για καλή μου τύχη το καπάκι ταίριαζε στον σωλήνα και είναι πολύ πρακτικό στο άνοιγμα του για αλλαγή των υλικών. Μου έκατσε λοιπόν !!!

20140116_134659_zps21f75886.jpg

20140116_135242_zps1cc51d6b.jpg

20140116_135559_zps9631134f.jpg

Είδατε τι μπορεί να κάνει κανείς με την "σαβούρα" που έχουμε στα ντουλάπια μας? !!!

Link to comment
Share on other sites

Χθες και σήμερα ήταν η ημέρα των υδραυλικών (όχι ημερολογιακά, αλλά για τις εργασίες στο ενυδρείο μου).

Τελείωσε αυτός ο τομέας και όπως βλέπετε στη φωτογραφία υπάρχει στα δεξιά ένας σωλήνας αναρρόφησης για τις αλλαγές του νερού.

Καταλήγει στη υδρορροή του μπαλκονιού (με τρύπα στον τοίχο), που είναι ακριβώς δίπλα.

Λόγο ότι ο σωλήνας θα έχει μόνιμα μέσα νερό δεν χρειάζεται ρούφηγμα ή άλλη βοήθεια για να αρχίσει να αδειάζει.... απλά ανοίγω τις βάνες και η βαρύτητα αναλαμβάνει τα υπόλοιπα.

Έχει επάνω δύο βάνες (η μια πιο πολύ για ασφάλεια), που ανοίγοντάς τες αδειάζει νερό μέχρι το επιθυμητό σημείο.

Κάτω δεξιά υπάρχει ένας μικρός κυκλοφορητής (1200L/h) με περιστρεφόμενη κεφαλή, και ο λόγος που τοποθετήθηκε εκεί είναι ότι αυτή η γωνία και μέχρι επάνω στις υπερχειλίσεις θα "χτιστεί" με βράχο ώστε και οι σωληνώσεις να καλύπτονται, αλλά και κρυψώνες να δημιουργούνται πίσω απ αυτόν.

Η αντλία λοιπόν θα αναλάβει να δίνει κυκλοφορία σ αυτό το τυφλό σημείο.

Ο βράχος θα τοποθετηθεί με τέτοιο τρόπο ώστε ανά πάσα στιγμή να υπάρχει πρόσβαση για αφαίρεση και καθαρισμό της αντλίας.

20140116_144649_zpsf3cbaf98.jpg

Όταν ολοκληρωθεί το όλο σύστημα, και ο τρόπος που θα γίνεται το γέμισμα του ενυδρείου κατά την αλλαγή νερού, θα σας το παρουσιάσω πιο αναλυτικά.

Με λίγα λόγια όλα θα γίνονται απλά ανοίγοντας και κλείνοντας βάνες.... χωρίς λάστιχα και κουβάδες και χωρίς σταγόνα νερού στο πάτωμα.

Στις υπερχειλίσεις εκτός από την τάπα/σχάρα που υπάρχει πάνω στις σωληνώσεις, έχουν τοποθετηθεί και δυο επιπλέον σχάρες (περίσσευμα από εξωτερικά φίλτρα), για περιπτώσεις που κάποιος οργανισμός (σαλιγκάρι) φράξει τις υπερχειλίσεις.
Με αυτόν τον τρόπο είναι αδύνατον να γίνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ το σπίτι και ειδικά το σαλόνι δεν ήταν τακτοποιημένο.... πάντα κάτι έκανα, πάντα κάτι υπήρχε στο πάτωμα, αλλά αυτή τη φορά έχει παραγίνει το κακό, αφού άρχισε να κουράζει και μένα !!!

20140116_155644_zpscf7bb61e.jpg

Με το που θα μαζευτούν αυτά, θα απλωθεί ο βράχος, κόλλες, τσιμέντα, για να αρχίσει η επιλογή του και οι συνθέσεις !!

Ευτυχώς δεν είμαι παντρεμένος... για φαντάσου να ήμουν με καμιά "ανάποδη" και ενυδρειορατσίστρια γιατί ή στο νοσοκομείο θα κατέληγα ή στα παρατράγουδα !!!

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει Βαγγέλη, keep working!!!

Link to comment
Share on other sites

Ladies and Gentlemen, it's time to rock

20140117_193650_zpsa40447c5.jpg

Μετά από νέκρωμα με ξύδι... πλύσιμο και ψήσιμο απλώθηκε χωρισμένος κατά μέγεθος, σχήματα και ποιότητα.

Κάποια απ΄αυτά δεν θα χρησιμοποιηθούν, κάποια θα τοποθετηθούν ως βάση (πόδι) για τις συνθέσεις.

Όλα τα υλικά είναι παρατεταγμένα έτοιμα για χρήση και από αύριο αρχίζει η ανοικοδόμηση !!!

20140117_215111_zps3ba521d5.jpg

Όπως καταλαβαίνετε οι συνδυασμοί για συνθέσεις που μπορούν να γίνουν είναι πάρα πολλοί και χρειάζεται αρκετός πειραματισμός για να πετύχω αυτό που θέλω, και αυτό που θέλω είναι να δώσω μια άγρια ομορφιά (που θα μπορεί να σταθεί αισθητικά και από μόνη της ως σύνθεση, αλλά ταυτόχρονα να είναι λειτουργική με θέσεις για κοράλλια και κρυψώνες για ψάρια, χωρίς όμως να εμποδίζει την κυκλοφορία.

Πολλοί οι παράγοντες και μπορεί να είναι ασύμβατοι μεταξύ τους, αλλά άμα υπάρχει διάθεση όλα μπορούν να γίνουν....

Θα φανεί στο τέλος !!!

Link to comment
Share on other sites

...

Όπως καταλαβαίνετε οι συνδυασμοί για συνθέσεις που μπορούν να γίνουν είναι πάρα πολλοί και χρειάζεται αρκετός πειραματισμός για να πετύχω αυτό που θέλω, και αυτό που θέλω είναι να δώσω μια άγρια ομορφιά (που θα μπορεί να σταθεί αισθητικά και από μόνη της ως σύνθεση, αλλά ταυτόχρονα να είναι λειτουργική με θέσεις για κοράλλια και κρυψώνες για ψάρια, χωρίς όμως να εμποδίζει την κυκλοφορία.

Πολλοί οι παράγοντες και μπορεί να είναι ασύμβατοι μεταξύ τους, αλλά άμα υπάρχει διάθεση όλα μπορούν να γίνουν....

Θα φανεί στο τέλος !!!

Πιο ευκολο ειναι να γινεις αστροναυτης... :skydive:

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί νομίζεις ότι το κάνω... κάτι σαν οντισιόν, σαν εξετάσεις είναι χαχαχαχα

... αλλά μετά μη μου λες "έλα κάνε και τον δικό μου"... πριτς θα σου πω !!!

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ για να το κάνω πρέπει πρώτα να αποκτήσω μια ιδιαίτερη σχέση με τον βράχο... ένα δέσιμο ρε παιδάκι μου, πως το λένε... γιαυτό φέρε τον βράχο σου εδώ για μερικές μέρες να "δεθούμε".....

(και αν τον πάρεις πίσω να μου τρυπήσεις την μύτη) !!!

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-119:

Link to comment
Share on other sites

εεε είπα να βάλω μόνο φυσικό βράχο, της κολώνας είναι τεχνητός !! χε χε

Link to comment
Share on other sites

Πωωωω ρε κατι ωραια κομματια.... :jig:

Η χαρα του aquascape!

Eχεις καμια αρχικη εικονα-σκεψη του τι θα προσπαθησεις να φτιαξεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μιχάλη... θα έχει πολλά στοιχεία από αυτό το απλό σχέδιο, στο ποστ 20 (http://www.aquazone.gr/forums/topic/89952-eaou-aeueio-ayiaaoeo/?p=864074), με διάφορα επίπεδα (σκαλοπάτια) στο βυθό, αλλά όλα θα εξαρτηθούν στην πράξη κατά το χτίσιμο.

Μέσα στο μυαλό μου το έχω στήσει ήδη, αλλά.... άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη, που αν καταφέρω να κάνω τη θεωρία πράξη θα ήταν το καλύτερο !!!

E = mc²

Link to comment
Share on other sites

"Μέσα στο μυαλό μου το έχω στήσει ήδη, αλλά.... άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη, που αν καταφέρω να κάνω τη θεωρία πράξη θα ήταν το καλύτερο "

Βαγγελη μαγικη επισημανση οσον αφορα στα aquascape!

Iσχυει 100%...μου εχει συμβει οοοολες τις φορες!

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έτσι γίνεται Μιχάλη, το θέμα είναι ότι μερικές φορές ο συνδυασμός των κομματιών βγαίνει καλύτερος απ ότι τον φαντάζεσαι, άλλες πάλι όχι.

Η ουσία είναι να γίνουν πειραματισμοί με τα υπάρχοντα κομμάτια και να συνδυαστούν έτσι για όσο καλύτερο αποτέλεσμα.... και αυτό θα προσπαθήσω να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε βαγγελη.....εισαι ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΗΣ τελος!!!!!Σου ευχομαι τα καλυτερα...και να γινει οπως αγαπας(αυτο ειναι σιγουρο)!!!

Link to comment
Share on other sites

"Πετραδάκι πετραδάκι για τα σένα το ΄χτισα" :band:

Άρχισαν τα κολλήματα. Ο συγκεκριμένος βράχος ήταν μια παλιά δημιουργία (φυσικός) αλλά κολλημένα τα τρία κομμάτια του με τσιμέντο, και λόγω ατυχήματος τον έσπασα !!!

Τώρα κολλιέται με τον αφρό, θα τοποθετηθούν επίσης και άλλες εξέδρες (μπαλκόνια) και μόλις στεγνώσει ο αφρός, θα κοπούν τα περισσεύματα και θα καλυφτούν με ένα χαρμάνι από λευκό τσιμέντο και αραγωνίτη, ώστε και πιο φυσικός να μοιάζει, αλλά και να προστατευτούν οι οργανισμοί σε περίπτωση που καταναλώσουν τον αφρό. (είχε ανάλογο πρόβλημα ο mad23)

20140118_090306_zps277735b6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλές κόλλημα βράχων.

Όταν τα κομμάτια που πρέπει να κολληθούν είναι μεγάλα ή θα αιωρούνται (μπαλκόνια), ο πιο σίγουρος τρόπος (εκτός από την κόλλα), είναι να τοποθετηθεί και μια πλαστική καβίλια. (πίρος).

Αφού δούμε ότι τερερίζουν αισθητικά και σαν υφή τα κομμάτια βράχων (ίσως χρειαστεί να σπάσουμε με μια πένσα ή σιδηροπρίονο μερικά εξογκώματα ώστε να πατήσει καλύτερα), ανοίγουμε τρύπες και στα δύο κομμάτια, (με προσοχή γιατί ο βράχος μπορεί να θρυμματιστεί), τοποθετούμε την καβίλια και αφού βάλουμε την κολλά, το προσαρμόζουμε και το αφήνουμε να στεγνώσει.
Μέχρι να στεγνώσει πρέπει να παραμείνει σταθερός.
Τα σημεία που θα μπει η κόλλα πρέπει να είναι απαλλαγμένα από σκόνες, και όσο πιο πορώδες και με τρύπες είναι ο βράχος τόσο καλύτερα εισέρχεται η κόλλα σ αυτές και πιάνει πιο γερά.

20140118_103707_zps56152dc2.jpg

20140118_104013_zpscd8d4bc7.jpg

20140118_104338_zps4ddb243e.jpg

20140118_104516_zps8de224f8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...