Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Φωτισμού συνέχεια... (άσχετος με την ανατολή)

Ένα πράγμα που πέτυχα και μου αρέσει πολύ είναι ότι δεν φαίνεται η στάθμη του νερού στην πλάτη (πίσω τζάμι) του ενυδρείου.

Σε συνδυασμό με το μπλε φόντο και το ύψος του φωτιστικού, δεν υπάρχει τέλος όσον αφορά το πλάτος, δίνοντας την εντύπωση του ανοιχτού ωκεανού.... αν μπορώ να το πω έτσι !!!

20140308_081027_zps39dd62e0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμού συνέχεια... (άσχετος με την ανατολή)

Ένα πράγμα που πέτυχα και μου αρέσει πολύ είναι ότι δεν φαίνεται η στάθμη του νερού στην πλάτη (πίσω τζάμι) του ενυδρείου.

Σε συνδυασμό με το μπλε φόντο και το ύψος του φωτιστικού, δεν υπάρχει τέλος όσον αφορά το πλάτος, δίνοντας την εντύπωση του ανοιχτού ωκεανού.... αν μπορώ να το πω έτσι !!!

Και βεβαια μπορεις να το πεις, Φανταστικο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά αλλά και λογικά , όπως αντιδρούν τα ψάρια με τον ημερήσιο κύκλο , έτσι πρέπει να αντιδρούν και τα κοραλια.

Πιστεύω ότι ο φωτισμός στα ενυδρεία μας πρέπει να ακολουθεί την ημέρα μας στις ώρες και μάλιστα με τις διάφορες στην αλλαγή χειμώνα - καλοκαίρι.

Όπως επίσης και κάποιες ημέρες να ανάβουν οι μισές λάμπες η και καμία , για το χειμώνα .

Έτσι κάνω τουλάχιστον στο δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Άντε και καλά ζουμιά

Ενώ οι τιμές των κύριων στοιχείων κατά την διάλυση του αλατιού είναι στα επιθυμητά επίπεδα, στο ενυδρείο οι τιμές είναι χαμηλότερες πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει κατανάλωση αυτών των στοιχείων, (KH, Ca, Mg).

Λόγω ότι δεν υπάρχουν τόσο πολλοί ζωντανοί οργανισμοί για να τα καταναλώσουν, σημαίνει ότι άρχισε να τα απορροφά ο βράχος καθώς ζωντανεύει.

Έτσι άρχισα σήμερα δειλά δειλά και με μικρές δόσεις την μέθοδο balling. Οι δοσολογίες φυσικά θα διαφοροποιηθούν ανάλογα με την κατανάλωση και ειδικά όταν θα προστεθούν σκληρά κοράλλια, αλλά και όταν αρχίσει να κάνει την εμφάνισή της η κοραλιογενή άλγη.

20140309_092321_zps927908a1.jpg

Θα ακολουθήσω αυτό που έκανα και στο παλιό μου ενυδρείο βασιζόμενο στις οδηγίες της Fauna Matine και τις οδηγίες για τις διαλύσεις των χημικών μπορείτε να τις βρείτε εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/topic/78092-aeciaassa-dhanaoeaaotho-cieethi/

Μέχρι να βρεθεί η ημερήσια κατανάλωση και η συνιστώμενη δόση αυτών των στοιχείων έχει μέλλον η υπόθεση, γιατί καθώς "ζωντανεύει" το ενυδρείο και καθώς θα προστίθενται κοράλλια, η κατανάλωση θα είναι μεγαλύτερη που σημαίνει συνεχείς μετρήσεις και διαφοροποίηση των δόσεων.....

Άντε και καλές μετρήσεις !!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά αλλά και λογικά , όπως αντιδρούν τα ψάρια με τον ημερήσιο κύκλο , έτσι πρέπει να αντιδρούν και τα κοραλια.

Πιστεύω ότι ο φωτισμός στα ενυδρεία μας πρέπει να ακολουθεί την ημέρα μας στις ώρες και μάλιστα με τις διάφορες στην αλλαγή χειμώνα - καλοκαίρι.

Όπως επίσης και κάποιες ημέρες να ανάβουν οι μισές λάμπες η και καμία , για το χειμώνα .

Έτσι κάνω τουλάχιστον στο δικό μου.

Μην ξεχνάμε φίλε μου όμως ότι τα ψαράκια μας προέρχονται απο τον Ισημερινό όπου η μέρα είναι όλο τον χρόνο ίδια :thumbsu:

Οπότε μπορούμε να παίξουμε με τα φώτα όσον αφορά τον καιρό (βροχές κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Αίολε μια ερώτηση για τα κοπίποδα που είδα ότι έβαλες.

Τα έβαλες με τα φώτα αναμένα η σβηστά? Επειδή ξέρω πως ζουν γενικά στο σκοτάδι .

Τα έβαλες στο main tank ή στο sump?

Link to comment
Share on other sites

Και στα δυο έβαλα, αλλά στο κυρίως ενυδρείο με τα φώτα κλειστά όταν κοιμόταν τα ψάρια..... να μείνει και τίποτα δηλαδή !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο ψαροσυνθεση πως σκέφτεσαι να την εξελίξεις;

Link to comment
Share on other sites

Απο ψαροσυνθεση πως σκέφτεσαι να την εξελίξεις;

δωστου φραγκα τωρα και θα σου φερει ολοκληρη την κιβωτο και δεμενο και το νωε.....

Link to comment
Share on other sites

δωστου φραγκα τωρα και θα σου φερει ολοκληρη την κιβωτο και δεμενο και το νωε.....

Σιγα μη βαλει κι αυτον ρε με τα μουσια χαχαχαχααααα

Link to comment
Share on other sites

δωστου φραγκα τωρα και θα σου φερει ολοκληρη την κιβωτο και δεμενο και το νωε.....

και εμένα άμα μου δώσεις φράγκα θα σου φέρω ολο το jurassic park!!! Για τι σκέψεις έχει στο μέλλον ρώτησα!
Link to comment
Share on other sites

Σιγα μη βαλει κι αυτον ρε με τα μουσια χαχαχαχααααα

μην το λες....μην το λες....ο παππους αιολοπουλος εχει ξεφυγει.

ΥΓ.εσυ που ησουν χθες ωρε που εψαχνα να σε ''κουρδισω'' λιγο? :bigemo_harabe_net-162:

Link to comment
Share on other sites

Eδω ημουν ρε.Αλλα μπορεις και τωρα να με κουρδισεις χαχαχαχαααααα

Link to comment
Share on other sites

εε,παει περασε πια.στο χαριζω το κουρδισμα.

Link to comment
Share on other sites

ωχ ωχ... πάλι τρίχες θα μαζεύω από το πάτωμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε σε παρακαλω.......κουρδισε με χαχαχαχαχαααααα

Link to comment
Share on other sites

:spam::angylaw: :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί που έλεγα "άντε τα πήρα όλα", βγήκε και άλλο φασούλι.... Δυο ριάκτορες για άνθρακα και αντιφώσφορο της Grotech (όπως και τα υλικά φίλτρανσης)

universalfilter-uf-070.jpgcoco-carbon-grotech.jpegremophos-fe-2-4mm-500ml.jpg

Αυτός με τον άνθρακα δουλεύει με μια αντλία της Hydor (pico) με 1200L/h και ο αντιφώσφορος (με πιο χαμηλή ροή) με έναν 650L/h αλλά με μειωμένη ακόμη πιο πολύ τη ροή του....."στραγγαλισμένος" όπως λέμε !!!

20140310_220006_zpsdb89e8d2.jpg

Άντε να δούμε τι θα δούμε....και πότε θα τελειώσουν τα έξοδα !!!

Link to comment
Share on other sites

κοτεψες τελικα και τα εβαλες μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά μέσα μπήκαν γιατί έτσι βολεύουν πιο πολύ....

Δεν τροφοδοτούνται από πάνω όπως οι άλλοι ριάκτορες, αλλά από κάτω και τους κότσαρα κατευθείαν τις αντλίες επάνω τους.

Είναι πιο πρακτικό από το να υπάρχουν διάφοροι σωληνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ετσι εννοειται!! πολυ πιο πρακτικοι.

Link to comment
Share on other sites

πω πω! σε τόσες μέρες βρώμισε έτσι το σκίμμερ! το καλιμπράρισμα θα φταίει :bigemo_harabe_net-171:

με γεια και τους ριάκτορες! :thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

χε χε ναι βγάζει πολύ πράγμα..... βασικά τα διάτομα μαζεύει

Όσο για το καλιμπράρισμα πέτυχε, κακά τα ψέματα

Link to comment
Share on other sites

ποιος καλυμπραρει σωστα να περασει και απο εδω??

μυριζομαι σαμμυ εντονα...χεχε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...