Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Γνωρίζουμε όλοι μας ότι υπάρχουν οργανισμοί που καταναλώνουν το κυάνο...

Γνωρίζουμε όλοι μας επίσης ότι το Blue tank είναι κατά κύριο λόγο αλγοφάγο ψάρι, αλλά εδώ και μερικές μέρες παρατηρώ ότι ασχολείται με το κυάνο..... το τσιμπολογάει συνέχεια, αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία. .. θα παίζει σκέφτηκα.

Αμ δε.... του δίνει και καταλαβαίνει, και το διαπίστωσα σήμερα παρατηρώντας την αφόδευση του.

Για πολύ ώρα έβγαινε και έβγαινε μια τούφα από αυτό, σε σημείο να έχει στουμπώσει ο κ..λ..ς του και τριβόταν στα βράχια για να το διώξει, και το κατάφερε.

Πρόλαβα όμως και το αποθανάτισα και ήταν πολύ μεγαλύτερο από ότι φαίνεται στη φώτο !!!!

Του είπαν να χεστεί και ξεκ..λ..θηκε. Κυριολεκτικά όμως !!!

1_zps2b4796a4.jpg

2_zps4c282632.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι, δεν είναι?

είχε το τριπλάσιο μήκος απ ότι της φωτογραφίας !!!

Link to comment
Share on other sites

Ελεος!! Κοιτα χαρα για μια σκ..ου...λα...

Ποσο μπορει να τραβηξει ολο γεμα με τον κυκλοντου κυανου;; Επισης για το λεμε κυανο εφοσον ειναι κοκκινο;;

Link to comment
Share on other sites

ναι, δεν είναι?

είχε το τριπλάσιο μήκος απ ότι της φωτογραφίας !!!

ειναι οχι μονο αυτο το οτι τρωει το κυανο.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως με βοηθησε πολυ Βαγγελη που ειχα τοτες ενα fox face...μιλαμε παιζει να ετρωγε μονο κυανο εκεινο το ψαρι!!Μου εκανε καλη δουλεια.....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Βαγγέλη το chemi είναι καρά δοκιμασμένο στο ενυδρείο μου που ήταν γεμάτο κοράλλια sps-lps και δεν έχασα κανένα μα κανένα ζωντανό! Το ίδιο και ο Βαγγέλης από την Κρήτη! Εγώ θα σου έλεγα να το τολμήσεις και να τελειώσεις μια και καλή! Σιφώνι όσο μπορείς και μετά chemi και τέλος!

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν ειπε πως χανεις κοραλια κλπ με τη χρηση του.

εγω θα ελεγα ομως οχι τωρα σε φαση που ξεκινανε οι αποικιες των βακτηριων και ειναι στην αρχη.

σε ενα φουλ στρωμενο ενυδρειο με κοραλια κλπ ηδη υπαρχουν μεγαλες αποικιες βακτηριων και αυτες οι λιγες που χανονται με το σκευασμα(ναι χανονται,εστω και λιγες) ειναι μηδαμινες απωλειες.

δεν θα το προτεινα σε νεο ενυδρειο,πολυ περισσοτερο οταν αυτο εχει στηθει με τεχνητο βραχο που θελει ισως περισσοτερο χρονο για να αποικιστει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που δεν το βάζω είναι αυτός ακριβώς που λέει ο klaz.

Το ξέρω το chemiclean το δούλεψα στο παρελθόν και ξέρω τι δουλειά κάνει χωρίς προβλήματα.... αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω σε ένα νέο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Βαγγέλη το chemi είναι καρά δοκιμασμένο στο ενυδρείο μου που ήταν γεμάτο κοράλλια sps-lps και δεν έχασα κανένα μα κανένα ζωντανό! Το ίδιο και ο Βαγγέλης από την Κρήτη! Εγώ θα σου έλεγα να το τολμήσεις και να τελειώσεις μια και καλή! Σιφώνι όσο μπορείς και μετά chemi και τέλος!

βαγγελη ειχα μεγαλο θεμα για 4 μηνες και το εβαλα και σε 2 βραδια δεν ειχα τιποτα και τα κοραλια μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το σκευασμα το γνωριζουμε και το εχουμε χρησιμοποιησει οι περισσοτεροι και ισως και περισσοτερες απο 1 φορα.

το θεμα μας εδω ειναι η χρηση του σε νεο ενυδρειο που ναι μεν εχει θεμα με κυανο ΑΛΛΑ που στρωνει και αποικιζεται απο βακτηρια παραλληλα.

Link to comment
Share on other sites

οποτε μακρια και αγαπημενα με το καλημερα αγνωστες χημειες σε νεο σεταπ.

.. Σωστος ο παλιος...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το σκευασμα το γνωριζουμε και το εχουμε χρησιμοποιησει οι περισσοτεροι και ισως και περισσοτερες απο 1 φορα.

 

το θεμα μας εδω ειναι η χρηση του σε νεο ενυδρειο που ναι μεν εχει θεμα με κυανο ΑΛΛΑ που στρωνει και αποικιζεται απο βακτηρια παραλληλα.

Και ποιος ο φόβος αν δεν έχει ζωντανά;Το πολυ πολύ να πάει πίσω ο κύκλος και το στρώσιμο

shit happens!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το θέμα είναι να κάνει τον κύκλο του και να μην ξαναεπιστρέψει και αυτό γίνεται μόνο με υπομονή και όχι με χημικά σκευάσματα!

Link to comment
Share on other sites

Μια αναδρομή στο παρελθόν....

Με είχε παιδέψει αρκετό καιρό και αποφάσισα να βάλω chemiclean. Όντως μετά από 2 μέρες δεν έμεινε τίποτα.

Μετά από κάποιο διάστημα όμως έκανε πάλι την εμφάνισή του, οπότε έκανα πάλι τη θεραπεία και αναγκάστηκα να ακολουθήσω πρόγραμμα συντήρησης για κάποιο διάστημα, μέχρι που απαλλάχτηκα τελείως.

Αν χρειαστεί να κάνω και πάλι αυτή την διαδικασία θα την κάνω σαν την τελευταία λύση και μόνο αν δω ότι δεν υπάρχουν σημάδια υποχώρησης...

....φαίνεται όμως πως υπάρχουν !!!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη εγώ σου είπα τι θα έκανα αν είχα το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις αυτό τον καιρό. Τώρα το τι θα αποφασίσεις να κάνεις είναι καθαρά δικό σου θέμα, μιας και εσύ κρατάς το καρπούζι, εσύ και το μαχαίρι! Όπως και να΄χει πάντως αν υποθέσουμε πως το chemi σκοτώνει ωφέλιμες αποικίες βακτηρίων, το ίδιο ακριβώς κάνει και το κυανοβακτήριο, μιας και ''λειτουργεί'' ανταγωνιστικά με τα καλά βακτήρια και εφόσον υπάρχει, τότε υπερισχύει ''πεινώντας'' τα τελευταία και στο τέλος σκοτώνοντας τα. Εγώ λοιπόν, θα κέρναγα chemi το ενυδρείο τώρα που είναι νωρίς ακόμη και θα έκανα πολύ επιθετική χρήση βακτηρίων αμέσως μετά. Θα άλλαζα και βακτήρια εννοείτε μιας και εκ πείρας έχω αντιμετωπίσει πολλές καταστάσεις κυανοβακτηρίου από το SB. Ότι και να κάνεις, εύχομαι να έχει απόλυτη επιτυχία! :)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Κυάνο #2

Αν και ακόμη δεν ξεκαθάρισε το τοπίο, νομίζω ότι η πορεία υποχώρησης του είναι σε καλό δρόμο.
Αφού είχε αρχίσει να ξεπετσιάζεται από παντού, και συνεχίζει ακόμη, άρχισε να φεύγει εκείνο το καφε-κόκκινο χρώμα και να έχει μια πρασινωπή απόχρωση.

Η γενική εικόνα του ενυδρείου παραμένει αντιαισθητική, αλλά σε μικρότερο βαθμό από πριν.

Αν συγκρίνετε το βίντεο που ακολουθεί με αυτό που ανέβασα μερικές μέρες πριν θα δείτε εμφανή διαφορά.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/89952-eaou-aeueio-ayiaaoeo/?p=923740

Όπως έγραψα και πριν, δεν θέλω να χρησιμοποιήσω χημική μέθοδο καταπολέμησης του, (μόνο με χαλαρά μέσα), και αυτό είναι και ένα πείραμα στο κάτω κάτω για να παρατηρήσω τον φυσικό του κύκλο αφού δεν υπάρχει η δυνατότητα να τοποθετηθούν άμεσα κοράλλια στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά! Έχει αποδυναμωθεί εντελώς! Συνεχίζεις να ρίχνεις βακτήρια Βαγγέλη ή τα έχεις σταματήσει; Όπως πάει σε λίγο καιρό θα πάει από εκεί που ήρθε! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή τη συνιστώμενη δόση... δεν έκανα κάτι παραπάνω δηλαδή, έκανα ότι θα γινότανε σε κάθε αλλαγή νερού.

Θέλω να πιστεύω ότι με αυτό τον τρόπο δεν θα εμφανιστεί στο άμεσο μέλλον.... (και ποτέ ακόμη καλύτερα δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Καθώς φεύγει το κυανό από τα βράχια, αποκαλύπτεται από κάτω η πράσινη άλγη που από εκεί που ήταν μόνο ως χρώμα στα βράχια, αρχίζει και γίνεται χνουδωτή και τροφή για αλγοφάγους οργανισμούς.

20140331_131559_zps4d2198b3.jpg

Σε λίγο καιρό με βλέπω να ψάχνω λαγό της θάλασσας (και όχι με πετραχήλια)

Dorabella%20auricularia.JPG

Link to comment
Share on other sites

....και ένα μικρό διάλειμμα από τις άλγες, αν και ο κάβουρας (Neopetrolisthes Maculatus) άλγες τρώει στο βίντεο !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βαγγέλη όλα πάνε ρολόι! Αν αρχίσεις να βλέπεις άλγη και στην άμμο τότε βάλε έναν λαγό να στο κάνει λαμπίκο και να γίνει και θρεφτάρι! Ο καβούρης πανέμορφος φτου φτου! Το κυανό που ξεκολλάει το μαζεύει το skimmer φαντάζομαι ε; Άντε να περάσει τα "παιδικά" και να είναι έτοιμο για κοράλλια σύντομα εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεις τι μαζεύει το skimmer θα πάθεις πλάκα...

Απλά θέλει λίγο προσοχή με τις υπερχειλίσεις γιατί τα κομμάτια που ξεκολλάνε υπάρχει πιθανότητα να πάνε προς τα εκεί και να μειωθεί η κάθοδος του νερού.

Ευτυχώς περνάνε πρώτα από τους κυκλοφορητές και γίνονται σκόνη χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω μωρέ να μειώσουν την ροή ΑΝ περάσουν από την κυκλοφορία..... Σιγά, γλίτσα είναι! Δεν ξέρω τώρα για τι μεγέθη κομματιών μιλάμε, αλλά δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα! Πόσους κατοίκους έχεις μέσα τώρα; Από nassarius για το μέγεθος του tank είσαι καλλυμένος ή σε παίρνει και για άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι το είδος της γλίτσας τέτοιο που δεν διαλύεται εύκολα και συσσωρεύεται στις υπερχειλίσεις... το έχω δει δηλαδή (ευτυχώς έγκαιρα)

Nassarius έχω 7-8 μπαμπάτσικα αλλά θα βάλω καμιά 10ρια ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...