Jump to content

Βάση Δεδομένων Για Φυτά Από Ικεα


symvoulos

Recommended Posts

Σκέφτηκα να δημιουργήσουμε μια βάση δεδομένων για φυτά από ΙΚΕΑ μιας και το τοπίο με τα συγκεκριμένα φυτά είναι λίγο θολό. Μπορούμε να βάλουμε εμπειρίες προσωπικές ανάπτυξης αλλά και προβλημάτων που αντιμετωπίσαμε ώστε να βοηθήσουμε και άλλους να αποφύγουν τα προβληματικά.

Η κύρια όμως ύπαρξη της βάσης θα ήθελα να είναι η αναγνώριση αυτών και η κατηγοριοποίησή τους σε υδρόφιλα και υδρόβια

ξεκινάω SOS DANGER http://www.floridaaquatic.com/aquarium_plant_hemigraphis_repanda.html

gift_zpsa03258e4.jpg

Επιβράβευση ιδέας ΑΖ

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ αλλά θα ήθελα να αναφερθούμε αποκλειστικά στο ικέα μιας και εκεί δεν υπάρχουν ονόματα στα φυτά.

Επίσης οι να μην τους χαρακτηρίσω αναφέρουν ότι ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ !!!!

Τουλάχιστον ας αναγνωρίσουμε όσα μπορούμε...

Το καλύτερο είναι να ανεβάσουμε φωτό από τα ίδια φυτά του ικεα κάτι που θα κάνω το απόγευμα για τέσσερα από αυτά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να κάνεις βάση δεδομένων κάνε την με μεταφρασμένα τα κείμενα για το κάθε φυτό και με αναφορά στην πηγή...

Ένα απλό ξενόγλωσσο λινκ δεν βοηθάει κανέναν, έστω από τους λίγους που έδειξαν ενδιαφέρον για αυτά τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ αλλά θα ήθελα να αναφερθούμε αποκλειστικά στο ικέα μιας και εκεί δεν υπάρχουν ονόματα στα φυτά.

Επίσης οι να μην τους χαρακτηρίσω αναφέρουν ότι ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ !!!!

Τουλάχιστον ας αναγνωρίσουμε όσα μπορούμε...

Το καλύτερο είναι να ανεβάσουμε φωτό από τα ίδια φυτά του ικεα κάτι που θα κάνω το απόγευμα για τέσσερα από αυτά.

:)

Δεν υπάρχουν επάνω στο γλαστράκι ; Εδώ υπάρχουν κανονικά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

"Αν είναι να κάνεις βάση δεδομένων κάνε την με μεταφρασμένα τα κείμενα για το κάθε φυτό και με αναφορά στην πηγή...

Ένα απλό ξενόγλωσσο λινκ δεν βοηθάει κανέναν, έστω από τους λίγους που έδειξαν ενδιαφέρον για αυτά τα φυτά. " υπομονή είμαι στη δουλειά ....

το έβαλα έτσι για να δώσω ώθηση... :)

"Δεν υπάρχουν επάνω στο γλαστράκι ; Εδώ υπάρχουν κανονικά πάντως." Τα δικά μου δεν λένε τίποτα... :(

Αν λοιπων στη συνέχεια αναγνωρίσεις κάτι από τα εκεί και έχεις την καλοσύνη μας το αναφέρεις να ξεστραβωθούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν επάνω στο γλαστράκι ; Εδώ υπάρχουν κανονικά πάντως.

Οσα φυτά είχα πάρει απο ΙΚΕΑ δεν έγραφαν τίποτα πανω στη συσκευασία πέρα απο θερμοκρασίες στις οποίες διατηρούνται. Ούτε αν ειναι υδρόβια, υδρόφιλα ή ονομασίες. Πάντως μου βγήκαν πολυ καλα και πήγαιναν σφαίρα εκτός απο ενα που δε χάλασε μεν αλλα δε μεγάλωνε κι όλας.

Link to comment
Share on other sites

έβγαλα φωτο από τα τέσσερα που υποσχέθηκα και κάνω μια πρώτη προσπάθεια αναγνώρισης

1, http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=90104

2, http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=90154

3, κάτι σε Anubias ίσως;

4, http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83951

φυσικά οι αναγνωρίσεις τελούν υπό αμφισβήτηση .... :)

post-5815-0-75893300-1385244955_thumb.jpg

post-5815-0-15978800-1385244965_thumb.jpg

post-5815-0-66255200-1385244974_thumb.jpg

post-5815-0-81955800-1385244989_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α! και μην ξεχνάτε πάντα απολύμανση γιατί έτσι και έχουν φυτοφάρμακα αντίος ψαράκια

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι θελεις να κανεις,θελεις να γινει αναγνωριση των φυτων του ΙΚΕΑ και να φτιαχτει μια βαση δεδομενων?Αφου εδω εχουμε δικη μας βαση δεδομενων για τα ενυδρειακα φυτα που υπαρχουν η οποια θα εμπλουτιστει και αλλο.Επισης υπαρχει μια μικρη βαση δεδομενων για τα υδροφιλα φυτα.

Οσο για τις φωτογραφιες που εβαλες πιο πανω,ηπρωτη μαλλον ειναι καποιο ειδος Δρακαινας,η δευτερη μαλλον ειναι Bacopa monnieri,η τριτη μαλλον καποιο ειδος cryptocorina και η τελευταια σιγουρα δεν ειναι ανουμπια,πρεπει να ειναι καποιο ειδος εχινοδορου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι θελεις να κανεις,θελεις να γινει αναγνωριση των φυτων του ΙΚΕΑ και να φτιαχτει μια βαση δεδομενων?Αφου εδω εχουμε δικη μας βαση δεδομενων για τα ενυδρειακα φυτα που υπαρχουν η οποια θα εμπλουτιστει και αλλο.Επισης υπαρχει μια μικρη βαση δεδομενων για τα υδροφιλα φυτα.

Οσο για τις φωτογραφιες που εβαλες πιο πανω,ηπρωτη μαλλον ειναι καποιο ειδος Δρακαινας,η δευτερη μαλλον ειναι Bacopa monnieri,η τριτη μαλλον καποιο ειδος cryptocorina και η τελευταια σιγουρα δεν ειναι ανουμπια,πρεπει να ειναι καποιο ειδος εχινοδορου.

κοίτα τι σκέφτηκα .... επειδή κάποιοι από εμάς θέλουμε ή είδη χρησιμοποιούμαι κάποια φυτάκια από ικέα και επειδή δεν έχουν πληροφορίες επάνω είπα να προσπαθήσουμε να τα αναγνωρίσουμε έτσι ώστε όποιος θέλει να τα βρίσκει μαζεμένα,

Αν έχω σκεφτεί λάθος μπορείτε να μου το πείτε.

Όπως και ο ίδιος διαπίστωσες για εμάς τους αρχάριους στα φυτά είναι πολύ εύκολο να μπερδευτούμε και να κάνουμε λάθος.Αν λοιπών δημιουργήσουμε αυτήν την ειδική κατηγορία θα μας είναι πιο εύκολη η αναγνώριση και δεν θα χρειάζεται να ανεβάζουμε συνέχεια τα ίδια φυτά για αναγνώριση....

ίσως βέβαια και να μην σκέφτομαι σωστά....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι δεν σκεφτεσαι σωστα αλλα εγω το ειπα γιατι μια βαση δεδομενων στα ενυδρειακα φυτα ηδη υπαρχει,μπορει καποιος κοιταζοντας τις φωτογραφιες να καταλαβει τι φυτα εχει.

Για να γινει επισης μια βαση δεδομενων θελει πολυ δουλεια και ψαξιμο ωστε να ειναι σωστες οι πληροφοριες.

Αν καποιος εχει ορεξη να το κανει,μπορει.

Link to comment
Share on other sites

λέω λοιπών να προσπαθήσω....για αρχή θα ανεβάσω φωτό από ότι φυτό έχει το ικεα θεσ/κης και θα προσπαθώ να το αναγνωρίσω όποιος θέλει βοηθάει αν τα καταφέρουμε την καταχωρούμε και επίσημα!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε,απλα καποια υδροφιλα ισως να μη καταφερεις να τα αναγνωρισεις.

Οσο για το επισημα,δυστοιχος δεν μπορει να ανοιχτει κατηγορια για τα φυτα του ΙΚΕΑ,οπωτε οταν τελειωσει το παρων θεμα θα καθαριστει απο τα ασχετα σχολεια και θα μεινουν τα φυτα μονο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το πρώτο δεν πιστεύω ότι είναι δράκενα γιατί δεν ασπρίζει στην άκρη του φίλου για την απλή και δεν κοκκινιζει για να είναι η red

Link to comment
Share on other sites

........,η δευτερη μαλλον ειναι Bacopa monnieri .....

μάλλον έχεις δίκιο αν και επειδή το έχω είδη στο ενυδρείο (αν μου είπαν σωστά από το pet ) έχει λίγο πιο στενά φύλλα και είναι λίγο πιο σκούρο πράσινο σε σχέση με του ικεα

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

OK θεωρώ προς το παρών ότι βρήκαμε δεύτερο και τρίτο .... αύριο θα δω για πρώτο και τέταρτο....όσοι πιστοί....βοηθήστε :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε symvoulos, μια χαρα σκέφεσε. Υπαρχουν αρκετοί που μπαινουν στον πειρασμό να αγοράσουν φυτά από την ΙΚΕΑ, λόγω της δελεςστικής τους τιμής. Οι άπειροι δε γνωριζουν τι αγοραζουν και οι πιο εμπειροι εχουν την περιέργεια να δουν πως θα εξελιχθούν καποια άγνωστα φυτά. Η αναγνώριση ιδιώς στα υδρόφιλα φυτά μπορεί να είναι πολυ δύσκολη. Αλλα και πολλά υδρόβια φυτα πωλούνται σε emersed μορφή και τα φύλλα τους διαφερουν πολύ απο αυτή πουθα αποκτήσουν κάτω από το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανοιξει ενα θεμα εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=90468#entry871448 .ολα αυτα ειναι απο ικεα.ισως η ενωση των θεματων να βοηθουσε

Link to comment
Share on other sites

Φίλε symvoulos, μια χαρα σκέφεσε. Υπαρχουν αρκετοί που μπαινουν στον πειρασμό να αγοράσουν φυτά από την ΙΚΕΑ, λόγω της δελεςστικής τους τιμής. Οι άπειροι δε γνωριζουν τι αγοραζουν και οι πιο εμπειροι εχουν την περιέργεια να δουν πως θα εξελιχθούν καποια άγνωστα φυτά. Η αναγνώριση ιδιώς στα υδρόφιλα φυτά μπορεί να είναι πολυ δύσκολη. Αλλα και πολλά υδρόβια φυτα πωλούνται σε emersed μορφή και τα φύλλα τους διαφερουν πολύ απο αυτή πουθα αποκτήσουν κάτω από το νερό.

ευχαριστω :)

μόλις τα βουτήξω (σήμερα θα απολυμανθούν) και περάσουν λίγες μέρες θα τα ξαναβγάλω φωτο για να ήμαστε πιο σίγουροι

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανοιξει ενα θεμα εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=90468#entry871448 .ολα αυτα ειναι απο ικεα.ισως η ενωση των θεματων να βοηθουσε

αν οι διαχειριστές το κρίνουν σκόπιμο ελεύθερα

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ισως ειναι καποιο ειδος hydrophila corymbosa.

το βράδυ που θα έχω το φυτό μπροστά μου θα το ελέγξω καλύτερα , ευχαριστώ για την βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...