Jump to content

Τι Ειναι Η Αγωγιμοτητα?


johnbaggios

Recommended Posts

Εδω κ κανα μηνα παρατηρησα οτι τα περισσοτερα ψαρια μου ξινοντε στην αμμο του βυθου.Υπεθεσα οτι θα ειναι ick σε αρχικο σταδιο κ αυξησα την θερμοκρασια στους 31 βαθμους Κελσιου το τελευταιο δεκαημερο.Παρολλα αυτα δεν ειδα αποτελεσμα κ απευθυνθηκα σε εναν εμπειρο "πετσοπα".Μου μετρησε την αγωγιμοτητα κ την βρηκε γυρω στο 550.Μου ειπε οτι για μαλαουι θα πρεπει η τιμη να κυμενεται γυρω στο 900.Γι αυτο κ τα ψαρια μου φαγουριζονται,δεν αναπνεουν καλα απ το σωμα.(Σας λεω οτι μου ειπε).Αρα θα πρεπει κατα τις αλλαγες νερου να προσθετω περισσοτερο αλατι.

Τι ειναι αυτη η αγωγιμοτητα,μετριεται μονο με ηλεκτρονικο οργανο,πρεπει να ειναι στο 900 κ γενικοτερα ξερει κανεις γιατι τελικα μπορει να φαγουριζοντε τα "μωρα μου"?Ο κνησμος δεν ειναι εντονος κ εντος του ενυδρειου διαβιουν επισης ανουμπιες κ βαλλισνεριες.Παρακαλω τα φωτα σας!Ειμαι ολος αυτια...

Link to comment
Share on other sites

H αγωγιμότητα του νερού είναι ουσιαστικά μια μέτρηση των διαλυμένων υλεκτρολυτών στο νερό μας. Μετριέται σε mS (microSiemens) και πιο εμφανής γίνεται με την μέτρηση του TDS.

Γενικά απασχολεί τα ενυδρεία με χαμηλό PH, μιας και η Αφρική λόγω υψηλών σκληρωτήτων πάντα έχει μεγάλο αριθμό ανόργανων ουσιών μέσα στο νερό.

Αυτά ό,τι ξέρω περί αγωγιμότητας, δυστυχώς δεν ξέρω τίποτα για Αφρική οπότε δεν μπορεώ να βοηθήσω με τα ψάρια και τα νούμερα.

Πάντως ίσως να βοηθήσει να γράψεις τις σκληρότητές σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , καταρχήν κατέβασε την θερμοκρασία περίπου στο 25-26 ή μεταξύ 24 εως 28 το πολύ ,οπότε το 25 με 26 είναι καλό ,από την άλλη μην ασχοληθείς με την αγωγιμότητα στην αφρική. Αν δούμε τι γράφει ο Konings για την αγωγιμότητα στην λίμνη malawi θα πάμε μάλλον αλλού ,δείτε λοιπόν επι λέξει : "The conductivity , a measure of the mineral content, ranges between 200 and 260 microSiemens, which is relavely low in comparison with the other lakes of the East African Rift Valley"**. Γιαυτό αγαπητέ μην ασχολείσαι ,οσον αφορά τα ψάρια που κάνουν αυτή την κίνηση ,χρόνια την βλέπω και δεν προβληματίζομαι ,πιθανόν να είναι μέσα στα πλαίσια των χορών επίδειξης δύναμης ,δεν ξέρω πιθανολογώ, αν κάποιος μπορεί να μας διαφωτίσει αλλά έγκυρα, ευπρόσδεκτος

**Βιβλιογραφία: Back to Nature Guide to Malawi CICHLIDS , σελ.9 .

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αμεσες μεταμεσονυκτιες απαντησεις.Παρ ολ αυτα να βαζω λιγο χοντρο αλατι με καθε αλλαγη νερου?Χρειαζεται να βαλω ιδικο παφερ ή κ το νερακι τις βρυσης με Ph:8+ ειναι ενταξη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αμεσες μεταμεσονυκτιες απαντησεις.Παρ ολ αυτα να βαζω λιγο χοντρο αλατι με καθε αλλαγη νερου?Χρειαζεται να βαλω ιδικο παφερ ή κ το νερακι τις βρυσης με Ph:8+ ειναι ενταξη?

Δεν ξερω τι εννοείς χοντρό αλάτι ,παρόλα αυτά επειδή βλέπω οτι μένεις Θεσσαλονίκη πόλη που το νερό της είναι ιδανικό για Αφρική μην ασχολείσαι καθόλου ούτε με αλάτια ούτε με bufers .

Εξηγησε μου όμως τι είναι το χοντρό αλάτι

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι εντάξει οι τιμές σου. Το έχουμε πει αρκετές φορές, οτι τα ψάρια εκτροφής είναι καλύτερα προσαρμοσμένα στις συνθήκες της βρύσης μας. Πόσο μάλλον στις δικές σου τιμές με ΡΗ 8+. :)

Το ξύσιμο το έχω δει(φαντάζομαι και οι περισσότεροι) στις αφρικάνες μου πολλές φορές, αλλά ποτέ δεν εξελίχθηκε σε κάτι κακό(π.χ. κάποια εκδορά ή κάποια μόλυνση κ.τ.λ.).

Link to comment
Share on other sites

Το χοντρο αλατι ειναι οχι αυτο που χρησιμοποιουμε στη μαγειρικη (ψιλο) αλλα το αλλο (χοντρο) που το χρησιμοποιουμε σε ειδικες περιπτωσεις οπως στη σαλαμουρα,στο παστωμα των ψαριων κλπ.Βεβαια καποιοι αλλοι οπως εγω το βαζουμε στα ενυδρεια απ οτι φαινετε.Χαχα!Αυριο κι ολας θα κανω αλλαγη νερου και δεν θα προσθεσω καθολου.Ουτε χοντρο ουτε ψιλο!Ασε που εχω υπονοιες οτι κανει κακο και στις βαλλισναριες.Σας ευχαριστω ολους για μια ακομη φορα!

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον ακριβώς λόγο το χρησιμοποιείς αυτό;

Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω ασχολουμε με μπουνα ,θα σου πω την αποψη μου,χωρις να ειναι απαραιτητα σωστη, και εμενα καπου απου με ξινονται αλλα οπως ειπες αραια και που,το ξυσημο σημαινει οτι υπαρχουν παρασιτα στο νερο,απλα τα ψαρια σου εχουν ισχυρο ανοσοποιητηκο και δεν τους εκδηλωνεται,εαν τυχον βρουν καποια πληγη η καποιο φαει κυνηγη και στρεσαριστει λογικα θα εχεις θεμα,προς το παρων μη κανεις κατι..αλλα να εχεις το νου σου..

Link to comment
Share on other sites

Δινει γευση στα φαγητα!χαχα,πλακα κανω.Στο ενυδρειο το "εβαζα" γιατι παλιοι και εμπειροι ακουαριστες μου ειπανε οτι κανει καλο στο ενειδρειο γενικα.Οτι ακομη προστατευει και απο ασθενειες και κανει καλο να το προσθετω προληπτικα.Επισης ειδα οτι πωλουντε και σκευασματα (μπαφερ) απο επωνυμες εταιριες για χρηση σε Αφρικανικα.Οι ιδιοι αλλα ακομη και καταστηματαρχες μου ειπαν οτι ειναι το ιδιο με το αλατι που τρωμε αλλα καλυτερα να βαζω χοντρο γιατι αυτο δεν εχει ιωδιο.Μαλιστα δεν ειναι λιγοι αυτοι που μου το προτειναν.Σαφως ομως δεν ειχαν προσβαση στην πληθωρα των πληροφοριων που μας δινεται λογο του ιντερνετ.Πιστευω πως λειτουργουσαν περισσοτερο εμπειρικα και με πληροφοριες του τυπου ραδιο-αρβηλα.Ενας εκ των συμβουλατορων μου εχει μια κιχλιδα 12-13 χρονια τωρα οποτε δεν μπορω να μην δωσω βαση στα λεγομενα του.Οταν ομως ο ιδιος ο Ad Konings μας λεει οτι στη λιμνη malawi η αγωγιμοτητα κυμενεται μεταξυ 200 και 260 microSiemens just RESECT!!!

Link to comment
Share on other sites

Το χοντρο αλατι ειναι οχι αυτο που χρησιμοποιουμε στη μαγειρικη (ψιλο) αλλα το αλλο (χοντρο) που το χρησιμοποιουμε σε ειδικες περιπτωσεις οπως στη σαλαμουρα,στο παστωμα των ψαριων κλπ.Βεβαια καποιοι αλλοι οπως εγω το βαζουμε στα ενυδρεια απ οτι φαινετε.Χαχα!Αυριο κι ολας θα κανω αλλαγη νερου και δεν θα προσθεσω καθολου.Ουτε χοντρο ουτε ψιλο!Ασε που εχω υπονοιες οτι κανει κακο και στις βαλλισναριες.Σας ευχαριστω ολους για μια ακομη φορα!

Tώρα τα λες καλά , κάνε τις ρουτίνες σου και μην ασχολείσαι απλά απόλαυσε το ενυδρείο σου , όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Δινει γευση στα φαγητα!χαχα,πλακα κανω.Στο ενυδρειο το "εβαζα" γιατι παλιοι και εμπειροι ακουαριστες μου ειπανε οτι κανει καλο στο ενειδρειο γενικα.Οτι ακομη προστατευει και απο ασθενειες και κανει καλο να το προσθετω προληπτικα.Επισης ειδα οτι πωλουντε και σκευασματα (μπαφερ) απο επωνυμες εταιριες για χρηση σε Αφρικανικα.Οι ιδιοι αλλα ακομη και καταστηματαρχες μου ειπαν οτι ειναι το ιδιο με το αλατι που τρωμε αλλα καλυτερα να βαζω χοντρο γιατι αυτο δεν εχει ιωδιο.Μαλιστα δεν ειναι λιγοι αυτοι που μου το προτειναν.Σαφως ομως δεν ειχαν προσβαση στην πληθωρα των πληροφοριων που μας δινεται λογο του ιντερνετ.Πιστευω πως λειτουργουσαν περισσοτερο εμπειρικα και με πληροφοριες του τυπου ραδιο-αρβηλα.Ενας εκ των συμβουλατορων μου εχει μια κιχλιδα 12-13 χρονια τωρα οποτε δεν μπορω να μην δωσω βαση στα λεγομενα του.Οταν ομως ο ιδιος ο Ad Konings μας λεει οτι στη λιμνη malawi η αγωγιμοτητα κυμενεται μεταξυ 200 και 260 microSiemens just RESECT!!!

Αυτοί που σου το είπαν ,μάλλον είναι για πολλές κλωτσιές ,μην ασχολείσαι, λοιπόν μόνο τις ρουτίνες και τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε baby!!!!!!!!!!!Ποιος Ad konings τωρα ρε φιλε!!!!!Τι να μας πει???????Εγω ξερω :shifty: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Αφου στο ειπε πετσοπας....................τελος!!!! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...