Jump to content

Αναβάθμιση Skimmer, Επιτέλους (Deltec Mce 400)


Mr_Zoo

Recommended Posts

Έστω και λίγο καθυστεριμένα ήρθε η ώρα να σας παρουσιάσω το νέο "παιχνίδι" μου με το οποίο θα έχω να ασχολούμαι μέσα στις γιορτές

IMG_1779_zpsbbd0449b.jpg

Πρόκειται για το νέο DelTec MCE400

IMG_1777_zps6ffcb56a.jpg

Έχει πάρα πολλές ομοιότητες με τον μεγάλο του αδερφό, αλλά είναι ποιό μικρό σε διαστάσεις,

IMG_1785_zps2d19544d.jpg

έχει την νέα αντλία της aquabee dcs 400 με 350L/H παροχή αέρα, που μπορεί να καλύψει ενυδρεία 400-500 λίτρα

IMG_1780_zpsb431d65a.jpg

IMG_1782_zps589caa95.jpg

κάτι άλλο που μου αρέσει πολύ στο εν λόγο skimmer είναι το πολύ μεγάλο καπάκι περισυλλογής που έχει (αριστερά από την αντλία), το οποίο κλασσικά έχει δίοδο υπερχείλισης ώστε να επιστρέψει ο αφρός μέσα στο skimmer για την περίπτωση που κάποιος είναι "ξεχασιάρης" σαν εμένα

IMG_1783_zps62bde2cc.jpg

και είναι πολύ βολικές οι μικρές του διαστάσεις 216mm x 77mm x 430mm (μήκος χ πλάτος χ ύψος)

και κάποιες φωτό κρεμασμένο στο ενυδρείο για να καταλάβετε πόσο είναι

DSC04207_zps1046ac11.jpg

DSC04206_zps7c6eacc7.jpg

Ευχαριστώ το κατάστημα που μου το έφερε τόσο άμμεσα, και απ όσο έμαθα είναι το πρώτο της Αθηναϊκής αγοράς :bigemo_harabe_net-82: , και μόλις το δεύτερο Πανελληνίως (το πρώτο πουλήθηκε στην συμπρωτεύουσα..... :bigemo_harabe_net-87: )

Θα σας μεταφέρω εντυπώσεις με την πάροδο του χρόνου για την απόδοση του

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:

Επιτελους ασχολησε με αξιολογα πραγματα....... !!! Να δουμε ποτε θα αρχισεις και την παρουσιαση του νεου σου (ΞΑΝΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) reef......

υ.γ.: Τι νεο ...αφου το αλλο μονο reef δεν ηταν!!! :bigemo_harabe_net-146:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να το χαρείς Γιώργο !!!!

Οι ερωτήσεις τώρα:
Σε τι διαφέρει από το MCE-600 ?
Έχει κάποιες "καινοτομίες" έναντι του 600 ?
Γιατί δεν προτίμησες το 600 ?

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:

Επιτελους ασχολησε με αξιολογα πραγματα....... !!! Να δουμε ποτε θα αρχισεις και την παρουσιαση του νεου σου (ΞΑΝΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) reef......

υ.γ.: Τι νεο ...αφου το αλλο μονο reef δεν ηταν!!! :bigemo_harabe_net-146:

Κανονικά "φταις" κι εσύ γι αυτές τις αναβαθμίσεις... Μήπως να σε βάλω κι εσένα στην υπογραφή μου????χιχιχιχι

Να το χαρείς Γιώργο !!!!

Οι ερωτήσεις τώρα:

Σε τι διαφέρει από το MCE-600 ?

Έχει κάποιες "καινοτομίες" έναντι του 600 ?

Γιατί δεν προτίμησες το 600 ?

Αίολε, οι βασικές διαφορές με το 600 είναι :

Το μέγεθος που είναι ποιό μικρό, (260mm x 85mm x 465mm το MCE 600 ενώ το MCE 400 είναι 216mm x 7,7mm x 430mm)

H κατανάλωση της αντλίας, που είναι 9w ενώ στο άλλο είναι 10w ( όχι και τόσο σημαντικό)

Και το πολύ μεγαλύτερο καπάκι περισυλλογής που έχει το MCE 400

Το διάλεξα γιατί το νέο ενυδρείο (που θα παρουσιαστεί) είναι 160 λίτρα, οπότε αν έβαζα ένα σκίμμερ 600λίτρων, θα υπήρχε η πιθανότητα να το "στεγνώσει" κάποια στιγμή...

Δεύτερο υπέρ για την επιλογή του, ήταν η τιμή, που βγαίνει 50-60 ευρώ φτηνότερο από τον μεγάλο του αδερφό.

Και τρίτο, όπως είπα, το μέγεθος του, γιατί, όπως έχει δεί ο Λάμπρος, αν τραβούσα το ενυδρείο έναν πόντο παρα έξω, θα περιόριζε περισσότερο κάποιες κινήσεις στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος....

Εις αναμονή τώρα της τελικής παρουσίασης !!! είμαστε όλο μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Φταιω φταιω το παραδέχομαι...... αλλα οχι αδικα!!!

Να πουμε ακομα , οτι το μικροτερο MCE 300 εχει διαστάσεις 165mm χ 175mm χ 450mm και κατανάλωση 9.5w αλλα δεν μπορούσε να το χρησιμοποιησει ο Γιωργος λογο πάχους!

Link to comment
Share on other sites

Mεγεια,μεγεια γιωργαρε!

Απο θορυβο πως παει?

Καλοβρωμιστο και ευχαριστουμε για την παρουσιαση :bigemo_harabe_net-64:

Αντε και την παρουσιαση του νεου ενυδρειου!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και διαφορα στην εξοδο της αντλιας,εκει που σπαει τις φυσαλιδες

Link to comment
Share on other sites

Media box εχει;; Γιατι νομιζω οτι το 300ρι δεν εχει(νομιζω παντα)...

Ούτε το 300 έχει "μαμήσιο" Media Box ούτε το 400..... Παρ αυτά, επειδή ακολουθεί την ίδια διαδρομή με το 600, μπορεί να μπεί κάποια κάλτσα στον αντίστοιχο, μικρότερου πλάτους από αυτόν του 600, χώρο, από τον οποίο επιστρέφει το νερό μέσα στο ενυδρείο.... Βέβαια DelTec είναι αυτή, και δεν το έχει σε τίποτα να το βγάλει στην παραγωγή και αυτό το εξάρτημα, οπότε όλα μπορούμε να τα περιμένουμε

Mεγεια,μεγεια γιωργαρε!

Απο θορυβο πως παει?

Καλοβρωμιστο και ευχαριστουμε για την παρουσιαση :bigemo_harabe_net-64:

Αντε και την παρουσιαση του νεου ενυδρειου!!

Από θόρυβο Μιχαλιό, τίποτα, ανεπέστητο όπως άλλωστε και στα 300, 500, 600. Ο καιρός γαρ εγγύς και για την παρουσίαση...

Ωραιο εργαλειο καλοριζικο :bigemo_harabe_net-64:

Πες και το μαγαζι να ξερουμε........

Ευχαριστώ.....!!!

Για ευνόητους λόγους δεν θέλω να πώ δημόσια το κατάστημα, (μιας και είναι "λεπτή" η θέση μου), αν και το είπε μόνο του.... Και βασικότερα απ΄ όσο ξέρω σε όποιο από τα καταστήματα που είναι εδώ με βήμα, και έχουν συνεργασία με τον Έλληνα αντιπρόσωπο της DelTec, μπορεί να το φέρει

με γεια σου Γιωργο και καλη αρχη περιμενουμε...

Ευχαριστώ Νικόλαε....

Θα δείς σύντομα ....

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και διαφορα στην εξοδο της αντλιας,εκει που σπαει τις φυσαλιδες

Στρατή, είναι ακριβώς το πανομοιότυπο με το 600 σε αυτό το σημείο

Link to comment
Share on other sites

Στρατή, είναι ακριβώς το πανομοιότυπο με το 600 σε αυτό το σημείο

Δε νομιζω Γιωργο

Link to comment
Share on other sites

εκτός αν εννοείς το τετραγωνισμένο πλέξι που περνάει σαν δαχτυλίδι στην εξαγωγή και βοηθάει στο να συγκρατεί το σκίμμερ στο τζάμι, που αυτό δεν το έχει γιατί έχει ενσωματωμένα δύο άγκιστρα (δεξιά-αριστερά)

mce400%20front%20web.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιλω για την τεταρτη φωτογραφια Γιωργο.Τελειως διαφορετικος ο τροπος και απο που βγαινουν οι φυσαλιδες.

Link to comment
Share on other sites

IMG_1780_zpsb431d65a.jpg

Μιλω για την τεταρτη φωτογραφια Γιωργο.Τελειως διαφορετικος ο τροπος και απο που βγαινουν οι φυσαλιδες.

Γι αυτή μιλάς Στράτε????

Αν λες γι αυτή, η αντλία είναι η νεα aquabee DCS400 που έχει διάφανο κούμπωμα από κάτω

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Λύκο το έχω σκεφτεί, απλά αν το βάλω, που θα το κάνω, όλοι θα νομίζετε ότι κάνει αυτό φόρυβο ενώ κάνουν οι ανεμιστήρες του φωτιστικού.... Θα το βάλω όμως και αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ασε τις δικαιολογιες γιωργαρε! :xmas_laugh:

Τραβα βιντεο και κανε και ενα κλεφτο περασμα να δουμε το καινουργιο ενυδρειο! :jig:

Link to comment
Share on other sites

Ασε τις δικαιολογιες γιωργαρε! :xmas_laugh:

Τραβα βιντεο και κανε και ενα κλεφτο περασμα να δουμε το καινουργιο ενυδρειο! :jig:

+1000 ασε τα λόγια και βαλε υλικό!

Link to comment
Share on other sites

Ασε τις δικαιολογιες γιωργαρε! :xmas_laugh:

Τραβα βιντεο και κανε και ενα κλεφτο περασμα να δουμε το καινουργιο ενυδρειο! :jig:

+1000 ασε τα λόγια και βαλε υλικό!

Φαγωθήκατε και οι δύο σας βραδυάτικο, ψαροκαμένοι....... :cigar:

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...