Jump to content

Aραγωνίτης .


Recommended Posts

Ο αραγωνίτης κάνει και για θαλασσινό και για γλυκό νερό ; Στα περισσότερα θαλασσινά έχω δεί χρήση αραγωνίτη . Για αυτό ρωτώ αν μπαίνει και σε γλυκό . Μήπως έχει να κάνει με σκληρότητες στο γλυκό ; Μήπως επηρεάζει την σκληρότητα στο γλυκό νερό ;

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Κανει και για γλυκο,αλλα οταν σε κανουμε αφρικανο :xmas_laugh: γιατι ανεβαζει πολυ τις σκληροτητες

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Βασίλη και χρόνια πολλά :xmas_smile: . Για Αφρική δεν έχω χώρο δυστυχώς . Θα ήθελα πολύ όμως ένα Αφρικάνικο :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Oπότε να υποθέσω ότι δεν ενδείκνυται ο αραγωνίτης σε ενυδρείο με συνδυασμό guppy - amano .

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα ειναι τριμμενο κοραλι,και ανεβαζει πολυ.Δεν νομιζω παντος για τα γκαπακια να ειναι 8,5+ ΡΗ καλο ,και επισης ειναι και πολυτελεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Βάζω εδώ την ερώτηση μου γιατί στο άλλο θέμα θα χαθεί μέσα στα πόστ.

Πήρα και 2 σάκους από αυτόν τον αραγωνίτη και θα ψάξω για αντίστοιχης κοκκομετρίας χαλαζιακή άμμο για να κάνω την μίξη.

Τον είδα δίπλα δίπλα με άσπρη άμμο και μπέζ χαλαζιακή άμμο (πούδρα) και είναι πολύ κοντά στο μπέζ παρά στο άσπρο για αυτό και τον επέλεξα.

Γιατί όμως όπου και αν ψάξω λέει ότι είναι ιδανικός για θαλασσινά ενυδρεία?

Σε άλλους αραγωνίτες αναφέρουν και για γλυκό νερό ενώ σε αυτόν όχι.

Από τη στιγμή που όλα είναι τριμμένα κοράλια είναι το ίδιο και το αυτό αλλά πείτε μου και εσείς να είμαι πιο σίγουρος. :)

Επίσης με την ευκαιρία να ρωτήσω και κάτι άλλο.

Αν βάλω σαν υπόστρωμα μόνο αραγωνίτη,υπάρχει περίπτωση να ανέβει πολύ το Ph και οι σκληρότητες και να πρέπει μετά να βγάλω κάποια ποσότητα?

Πόσο μπορεί να ανεβάσει ας πούμε ο αραγωνίτης τις υπάρχουσες σκληρότητες.

Σκέφτομαι να βάλω mbuna που θέλουν ph 7.8 - 8.6

Το νερό της βρύσης μου έχει

Ph 7.5

Kh 12

Gh 14

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τον αραγωνιτη σε Αφρικανικο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει,αν είναι όλοι οι αραγωνίτες κατάλληλοι,να ανοίξω τις σακούλες να αρχίσω το πλύσιμο. :)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...