Jump to content

All In One Nano Reef 50Lt


gregkn73

Recommended Posts

Θαλασσινό ενυδρείο

Nano Reef

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 45x32x35

Λίτρα μικτα-καθαρα: 50-42

Λίτρα Main: 37

Λιτρα Πλατης:5

Οργανισμοί

Κοράλλια: Αρκετά zoa, caulastrea, ephyllia, star και button polyps, μανιτάρια πράσινα και κόκκινα, acanthastrea, ricordea, montipora digitata & plate, pavona, stylophora

Ψάρια: 1 clown , 1 spotted cardinal

Ασπόνδυλα:1 cleaner shrimp, 2 nasarius snail

Βράχος (είδος κιλά): 4 κιλα περιπου (3 ζωντανος + νεκρος)

Άμμος (είδος κιλά): Αραγωνίτης 2,5 κιλα ζωντανος

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): λεντ 27 watt, Ε27 λαμπα σε φωτιστικο γραφειου

Διάρκεια φωτισμού: 10ωρες (0900-1900)

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο): Βραχος 3 κιλα main +1 κιλο παλτη, φιλτρο στην πλατη με ανθρακα αντιφοσφωρο,chaeto me 6 watt ψυχρα λεντ, ατς με 6 watt 2 κοκκινα-1 μπλε λεντ

Θέρμανση/ Ψύξη: 50w heater και ανεμιστηρικαι σε controller

Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): 1x1800l/h tunze nano 6015 , filtro 350l/h πλατη

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: καθε βδομαδα στην αρχη 8λιτρα θαλασσα, τις τελευτεες 2 φορες με 20 λιτρα αφου ειναι τσαμπα και ειδα την τρελη αναπτυξη που ειχε ο KostasT στο προηγουμενο ενυδρειο με τις μεγαλες αλλαγες

Νερό (Όσμωση - βρύση): Οσμωση

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Βαρυτικη αναπληρωση 4 λιτρων, και καλυμα του main με πλαισιο αλουμινιου με αντιχαλαζικο διχτυ.

Φωτογραφίες:

Εδω περισσοτερες πληροφοριες για το στησιμο και φωτο απο το ξεκινημα, και πως κατεληξα στη διαμορφωση της πλατης του ενυδρειου, απο την οποια ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τη λειτουργεια και τα αποτελεσματα της φιλτρανσης που παρεχει http://www.aquazone.gr/forums/topic/87170-iaai-aei-pico-reef-50lit-odhi-eaoaoeaaoc/

Και μερικες φωτο απο την εξελιξη και κυριως τελευταιες

xlp5.jpg

oyqo.jpgfz9k.jpgwr03.jpgtufb.jpgm6kw.jpgo7ny.jpgbybz.jpg

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

πολυ οργανωμενη και μερακλιδικη προσπαθεια.

κουκλι γινεται.

αν τηρεις τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου θα αναπληρωνεις

στο ενυδρειο σου οτι χρειαζεται.(εκτος αν πας σε σκληρα που θα θες

υποβοηθηση αναλογως της καταναλωσης).

απο την στιγμη που εχεις και το ats,και καποιες αλγες που μπορει

να ειχες, μεινονεκτημα του πλουσιου σε θρεπτικα νερου της θαλασσας(γενικα ομως

πλεονεκτημα οτι περιεχει το <<ζωντανο>> θαλασσινο νερο)

στο κυριως ενυδρειο τις αποφευγεις.

εγω στο προηγουμενο ενυδρειο με συμπληρωμα MONO των βασικων(ca,mg.kh) και αφθονο

νερο θαλασσης ειχα δει θεαματικα αποτελεσματα.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πανέμορφο!

Αν ανέβαζες λιγάκι την λάμπα πιο πάνω ίσως να είχες και πιο όμορφο αποτέλεσμα!

Πάντως είναι πραγματικό στολίδι φτου φτου!!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

αν τηρεις τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου θα αναπληρωνεις

στο ενυδρειο σου οτι χρειαζεται.(εκτος αν πας σε σκληρα που θα θες

υποβοηθηση αναλογως της καταναλωσης).

απο την στιγμη που εχεις και το ats,και καποιες αλγες που μπορει

να ειχες, μεινονεκτημα του πλουσιου σε θρεπτικα νερου της θαλασσας(γενικα ομως

πλεονεκτημα οτι περιεχει το <<ζωντανο>> θαλασσινο νερο)

στο κυριως ενυδρειο τις αποφευγεις.

εγω στο προηγουμενο ενυδρειο με συμπληρωμα MONO των βασικων(ca,mg.kh) και αφθονο

νερο θαλασσης ειχα δει θεαματικα αποτελεσματα.

Ευχαριστω Κωστα. σκοπος μου οταν το σχεδιαζα ηταν το μικροτερο κοστος συντηρησης, χωρις ομως να κανω εκπτωσεις στις παραμετρους, πιστευω οτι με το στησιμο που εκανα, και τις μεγαλες αλλαγες απο θαλασσα, και συμπληρωνοντας μονο ca.mg.kh και ψαροτροφη φυσικα, να εχω ενα καλο αποτελεσμα....σε βαθος χρονου.

Αν ανέβαζες λιγάκι την λάμπα πιο πάνω ίσως να είχες και πιο όμορφο αποτέλεσμα!

Σε ευχαριστω και εσενα κωστα (τραβαει το ονομα μαλλον το νανο μου:-))) Ο φωτισμος της λαμπας δεν με ικανοποιει γιατι στις ακρες εχω πολυ σκιαση, ενω στο κεντρο πολυ φως....Φοβαμαι να τη σηκωσω ομως μηπως δεν αρκει για τα ευκολα σκληρα που εχω τοποθετησει κεντρικα...τα lps kai manitaria zoas που εχω στις ακρες, με το λιγο φως τα πηγαινουν μια χαρα...λες να αξιζει το ρισκο και να το δοκιμασω?

Το ενυδρειο ξεχασα να γραψω οτι τρεχει απο 11/9/13 και περασε μεσα στις γιορτες την πρωτη μεγαλη φουρτουνα....ελειψα για 4 μερες τα φωτα και επιστρεφοντας βλεπω οτι η αναπληρωση (που αντεχει 5 μερες αυτη την περιοδο) που δουλευε αψογα το τελευταιο τριμηνο, δεν εριξε ουτε σταγονα!!!!!! Αποτελεσμα, αλατοτητα 1028.5 και θερμπκρασια 20.5, γιατι επεσε η σταθμη στην πλατη που εχω τον θερμοστατη, ξενερισε το φιλτρο και δεν ειχα επιστροφη....εκανα αλλαγη 15 λιτρα(ευτυχως ειχα κρατημενο νερο) αμεσως διορθωνοντας αλατοτητα αμεσα, προσθεσα και δευτερο θερμοστατη και ανεβασα σε 4 ωρες τη θερμοκρασια στους 26, αλλαξα ανθρακα και αντιφοσφωρο στο φιλτρο,με αποτελεσμα ευτυχως μια ευφηλια αγορασμενη απο μαγαζι ηταν μονο σοκαρισμενη απο κοραλια ( αλλα απο την επομενη τουμπανιασε και παλι οπως και ολα τα κοραλια) , αλλα το magnifica το βρηκα να ψυχοραγει και μεχρο το βρδυ δεν αντεξε, και σημερα βρηκα νεκρο και το spotted cardinal, που ενω εδειχνε μια χαρα και ετρωγε με ορεξη, εχθες ειχε ασπρα σημαδια στο κορμι του και σημερα.....

Μερικες ακομη φωτο προσπαθωντας να μαθω αλλα νομιζω οτι με τη μηχανη που εχω καλυτερα δεν μπορω.

faop.JPGh93q.jpgijq6.jpgm5l8.jpg

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να την σηκώσεις την λάμπα φιλαράκι!Νομίζω πως θα είναι καλύτερα και τα σκληρά θα την παλέψουν!Όχι πολύ,ίσα ίσα να ανοίξει λίγο το φως σου όσο γίνετε!

Όσο για το κακό που σε βρήκα δεν πειράζει!Μέσα από αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι!;)

Θα σου πρότεινα κάποια στιγμή να σκεφτείς την λύση της ηλεκτρονικής αναπλήρωσης,γιατί το ενυδρείο έχει τρελές προοπτικές και είναι κρμα να την "πάθει" έτσι!:)

Keep reefing.....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα κάποια στιγμή να σκεφτείς την λύση της ηλεκτρονικής αναπλήρωσης,γιατί το ενυδρείο έχει τρελές προοπτικές και είναι κρμα να την "πάθει" έτσι! :)

Keep reefing.....

Οταν το σχεδιασα, για λογους κοστους αλλα και αξιοπιστιας (εξακολουθω να νομιζω οτι η ηλεκτρονικη μπορει να δυσλειτουργησει πολυ πιο ευκολα απο την βαρυτικη) κατεληξα στην βαρυτικη....τωρα και να θελω δεν μπορω ηλεκτρονικη!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι αρκετα καλο φαινετε με πολλες προοοπτικες εχω να σου πω τα εξης τα κοραλια που εχεις δεν κυνδυνευουν με το να δοκιμασεις να σηκωσεις λιγο ψηλα το φως,την caulastrea δεν την βλεπω καλα ετσι και αλλιως τα αλλα οκ ,οταν θα κανεις αυτο θα ανακαλυψης οτι θα χρειαστεις μεγαλυτερο φωτιστικο,επισεις βλεπω λιγο κυανο η προσεχε το ταισμα η παιξε λιγο με την κυκλοφορεια .καθε ποτε κανεις αλλαγη αντιφωσφορου?

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικη αναπληρωση σε ενα μικρο κουβα 10 λιτρων με το φλοτερακη της και την αντλια της και τελος.

Link to comment
Share on other sites

,την caulastrea δεν την βλεπω καλα ετσι και αλλιως τα αλλα οκ ,οταν θα κανεις αυτο θα ανακαλυψης οτι θα χρειαστεις μεγαλυτερο φωτιστικο,επισεις βλεπω λιγο κυανο η προσεχε το ταισμα η παιξε λιγο με την κυκλοφορεια .καθε ποτε κανεις αλλαγη αντιφωσφορου?

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια. η caulastrea dεν ηταν καλα λογω του ερημιτη, 2 εβδομαδες αφου τον εβγαλα και παρολη την αναστατωση που προκληθηκε, ειναι παρα πολυ καλυτερα, για το κυανο ( και τον ερημιτη) τα ειπαμε και εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/91184-aoeaaiaaea-oaa-parazoanthus-eae-dhniaecia-iaa-aancieoc/ τον σιφωναρω και ολα καλα, αν συγκρινεις φωτο θα δεις οτι τωρα μια μερα πριν την αλλαγη ειναι πολυ καλυτερα απο τοτε...αντιφοσφωρο υπο νορμαλ συνθηκες καθε μηνα.

Γιατι ομως λες θα χρειαστω μεγαλυτερο φωτιστικο? 27 watt led για 37 λιτρα καθαρα δεν ειναι αρκετα? Εμενα μονο κατανομη φωτος δεν μου αρεσει(πολυ συγκεντρωμενη στο κεντρο, και λιγο στις ακρες)

Εξωτερικη αναπληρωση σε ενα μικρο κουβα 10 λιτρων με το φλοτερακη της και την αντλια της και τελος.

φλοτερ και αντλια 2 πιθανα προβληματα, ενω τωρα πρεπει λογικα μονο να ανησυχω μην βουλωσει κανενα σωληνακι αποκαποιο σκουπιδακι....μονο αυτο μπορω να σκεφτω σαν αιτια για το μπουκωμα της αναπληρωσης μου.

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Με την αναπληρωση που σου λεω υσηχαζεις με την προυποθεση οτι θα καθαριζεις το φλωτερ που και που τωρα απι εκει και περα το φως το κρινο λιγο συμφωνα με αυτα ποτ βλεπω και βεβαια το πως διαχεετε το φως αρα επειδη στην ακρη ειναι σκοτεινα θα πρεπει η να το συκωσεις η να το αλλαξεις (κατα την γνωμη μου).

Link to comment
Share on other sites

τωρα απι εκει και περα το φως το κρινο λιγο συμφωνα με αυτα ποτ βλεπω

Νικο οι φωτο οπως ειπα ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω και σιγουρα δεν αντικατοπριζουν την πραγματικοτητα...στις ακρες ειναι οντως πιο σκοτεινα απο το κεντρο, αλλα καμια σχεση με αυτο που φαινεται στις φωτο....Θεωρητικα και ασχετα με τις φωτο, 27watt led bridgelux, δεν ειnai υπεραρκετα για τα 37λιτρα καθαρα του main?

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα το φως λίγο δεν είναι σε καμία περίπτωση!Απλά δεν διαχέεται καλά στο ενυδρείο!Σήκωσε το και πιστεύω θα δεις τρελή διαφορά!Βγάλε μια φωτογραφία με κανονικά και μια με ψηλά το φωτιστικό να δούμε τις διαφορές!;)

Link to comment
Share on other sites

Νικο οι φωτο οπως ειπα ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω και σιγουρα δεν αντικατοπριζουν την πραγματικοτητα...στις ακρες ειναι οντως πιο σκοτεινα απο το κεντρο, αλλα καμια σχεση με αυτο που φαινεται στις φωτο....Θεωρητικα και ασχετα με τις φωτο, 27watt led bridgelux, δεν ειnai υπεραρκετα για τα 37λιτρα καθαρα του main?

Νικόλα το φως λίγο δεν είναι σε καμία περίπτωση!Απλά δεν διαχέεται καλά στο ενυδρείο!Σήκωσε το και πιστεύω θα δεις τρελή διαφορά!Βγάλε μια φωτογραφία με κανονικά και μια με ψηλά το φωτιστικό να δούμε τις διαφορές! ;)

αρα καταληγουμε να λεμε τα ιδια οτι τα 27 watt θα μπορουσε να ειναι οκ αλλα με τον συγκεκριμενο τροπο που μοιραζονται δεν ειναι οκ σωστα ?η τα συκωνεις λιγο και βλεπεις η αλλαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Αλλιως κανε μια diy κατασκευη εαν πιανουν τα χερια σου με 2 αντε 3 10βατα λεντ και εισαι κομπλε....

Θα μπορεις να τα βαλεις ετσι ωστε να μην εχεις καμια απωλεια σε φως και συγουρα καθολου σκιες....

Πολυ ομορφο και λειτουργικο το μικρο σου....προσοχη μονο στις παραμετρους....

Καλη συνεχεια φιλος....βαλε καμια κοντινη φωτο....

Link to comment
Share on other sites

σηκωσε το πιο ψηλά και βγαλε αυτο το καπάκι να χαρεις σε χρωματα το ενυδρειο σου,σου κοβει το 50% απο το φως που εχεις κανονικα!επισης βαλε ξανα την tunze οπως την ειχες στην πρωτη φωτο αλλα απο την πλευρα της επιστροφης!

Link to comment
Share on other sites

To kapaki mphke γιατι το πρωτο κλοουνακι που εβαλα το βρηκα στο πατωμα στο μηνα πανω, το 50% δεν ισχυει σε καμια περιπτωση, ειναι διχτυ αντιχαλαζικο που μελετες για τις καλλιεργειες που χρησιμοποιηται δειχνουν οτι δεν επηρεαζει καθολου την αναπτυξη των φυτων, γιατι δεν εμποδιζει καθολου( και με το ματι αυτο εχω προσεξει) ή σχεδον καθολου το φως....Η tunze an διαβασεις το θεμα που εβαλα λινκ οταν το εστηνα, μπηκε εκει για να σπασει λιγο η εντονη κυκλοφορια και ανακατεμα του αραγωνιτη που προκαλουσε, κατι που επιτευχθηκε 100%, ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την πολυ ομοιομορφη κατανομη της κυκλοφοριας χωρις νεκρα σημεια και χωρις να ενοχλητε καποιο κοραλι απο την ενταση της. Επισης ενα αλλο παραπλευρο καλο απο την τοποθετηση της εκει, ειναι οτι απο τις 2 απο τις 3 ορατες πλευρες του ενυδρειου, δεν ειναι καθολου ορατη:-))))

Ευχαριστω για το ενδειαφερον και τις παρατηρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα!μια ομορφια το νανο σου!

οσο για τη λαμπα εχω κι εγω μια ιδια με το ιδιο φωτιστικο.ειχα κ εχω προβλημα και βρηκα τη λυση τοποθετοντας το φτιστικο να χτυπαει απο τα πλαγια.τι φακους εχουν τα λεντ?60 η 80?

Link to comment
Share on other sites

τι φακους εχουν τα λεντ?60 η 80?

60. Τελικα το σηκωσα απο 21εκ στα 26 εκ απο την επιφανεια του νερου, και οντως διαχεετε πολυ καλυτερα το φως....τουλαχιστον στα ματια μου δειχνει πολυ καλυτερα, θα το παρατηρω και τις επομενες μερες να δω μηπως τα κοραλia εχουν διαφορετικη γνωμη:-)))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου γρηγορη! :thumbsu:

Η κατηγορια nano εχει ανεβει απιστευτα πολυ σε επιπεδο!

Εχετε φτιαξει πολλα παιδια φοβερα διαμαντια!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου...πολυ καλοοο!προσεγμενο και ομορφο θα εξελιχθει σε ενα πολυ δυνατο μικρο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

βαλε καμια κοντινη φωτο....

Οτι πεις:-)) Μου πηρε βεβααι λιγο καιρο να μαθω, αλλα πιστευω κατι εκανα.

Τελικα με το ενυδρειο μαθαινεις πολλες τεχνες....τζαμια,υδραυλικα, ηλεκτρολογικα, και...φωτογραφια

u3kv.jpg

hjre.jpg

xovd.jpg

7lpc.jpg

4tit.jpg

j43m.jpg

ogv9.jpg

b46z.jpg

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Καλα απο δουλειες και τεχνες αλλο τπτ!!!

Πανεμορφα τα κοραλακια σου...αντε να στοκαρω και εγω σιγα σιγα :-/

Link to comment
Share on other sites

χαχα...μεχρι και πυροσβεστης γινεσαι γρηγορη!

Ωραια κοραλια :thumbsu:

Ειδικα η τελευταια φωτο με τα zoanthus ειναι πολυ ομορφη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου γρηγορη! :thumbsu:

Η κατηγορια nano εχει ανεβει απιστευτα πολυ σε επιπεδο!

Εχετε φτιαξει πολλα παιδια φοβερα διαμαντια!

Σ΄ευχαριστούμε πολύ Μιχάλη. Αρκετά οφείλουμε και σε εσάς που μοιράζεστε τις εμπειρίες σαν πιο παλιοί αλλά και τις συμβουλές σας που αποδικνύοντε χρήσιμες για όμορφα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεκινωντας το ενυδρειο με κυριως ζωντανο βραχο ειχα ενα αχγος τι θα κουβαλουσε....ευτυχως ειχε μονο ελαχιστα κοπιποδα και αμφιποδα, αλλα δυστυχως δεν ειδα την ποικιλια που υποτιθεται οτι αυτος θα κουβαλουσε (δεν ξερω αν οφειλεται οτι προερχοταν απο fishonly). Στη συνεχεια, οταν αρχισα τις πρωτες εισαγωγες κοραλιων, συνεχισα να εχω το αγχος τι αλλο θα ειχαν μαζι τους....ευτυχως μεχρι τωρα με αυτα που εχω προσθεσει απο χομπιστες κυριως αλλα και απο μαγαζια, εχω επιτελους δει μεγαλη ποικιλομορφια ζωης, χωρις καποιον λαθρεπιβατη που δεν θα ηθελα....καποια vermitid snail kai asterina δεν τα θεωρω ιδαιτερως επικυνδυνα! Πολυ συχνα πιανω τον ευατο μου να χαζευω περισσοτερο αυτη την μεγαλη ποικιλια ζωης που εβαλα στο το reefaki moy χωρις να το σχεδιασω, αντι για τα ζωντανα που "πληρωσα" για να βαλω!!!!!!

Mia απο τις ομορφοτερες λαθρεπιβατες ειναι η μακροαλγη halimeda. Ηρθε με ενα βραχακι parazoanthus και εκανε την εμφανιση της ξαφνικα 3 μηνες περιπου μετα που το εβαλα! Οπως αναδυεται μεσα απο το δασος των parazoanthus ειναι κατι που μου αρεσει παρα πολυ, και χωρις να το σχεδιασω....Τι και αν τραβαει λιγο παραπανω ασβεστιο, τα θρεπτικα που καταναλωνει αλλα κυριως η ομορφια που προσδιδει, ειναι ασυγκριτα....

IMG_4295a_zpsaccace80.jpg

Ενας αλλος πολυ ωραιος λαθρεπιβατης ειναι αυτος ο κιτρινος σπογγος, που ηρθε με το βραχακι της ευφυλιας. Και αυτον αργησα σχετικα να τον δω, αλλα πλεον μεγαλωσε αρκετα, και ελπιζω να συνεχισει ακαθεκτος, προσφεροντας περα της ομορφια του και το πολυ χρησιμο φιλτραρισμα του νερου.

IMG_4293_zps669a801a.jpg

Και μια γενικη που φαινονται συγκριτικα με το μεγεθος του ευδρειου, οι 2 που μου αρεσουν παρα πολυ.....

IMG_4291a_zps6822dd47.jpg

Ηρθαν και αλλοι πολλοι λαθρεπιβατες, οι περισσοτεροι χρησιμοι, οπως πολla feather dusters, καποια αλγοφαγα σαλιγκαρακια ( στα οποια ειδα ηδη γεννα!) που κανουν πολυ καλυτεροι δουλεια απο τα trochus που ειχα αρχικα αγορασει και πλεον δεν ζει κανενα, bristle worms που εμφανιζονται καθε φορα που ταιζω και μαζευουν πολλα περισσοτερο αποφαγια apo ta nassarius που εχω, ενω τα πελετακια που ριχνω αρεσουν παραπολυ και στα αμφιποδα που εχω, ποου πλεον ειναι παρα πολλα και εχουν γινει και πολυ μεγαλα, ωστε να σκεφτοαμαι να επισπευσω την αγορα μανδαρινου.....

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...