Jump to content

Ο Safarικάνος - Malawi Lake


Safarpn

Recommended Posts

Δημήτρη το έχω από την αρχη που ξεκίνησε το ενυδρειο. Το κυανό το πέρασα, το χτύπησα με ερυθρομυκίνη και δε ξαναβγήκε. Αυτο ειναι μπίχλα καφέ ή άλγη. Σε εκείνο το σημείο κυκλοφορία πως; Αφου ειναι κάτω απο την επιφάνεια του βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία αύριο τωρα που θα έχω τα φώτα αναμμένα. Για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ θα ψάξω μπας και βρω καμία φωτογραφία στο γούγλι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο Πάνο. Καθαρίζω μέχρι εκεί που φτάνει το scraper. Κάποια στιγμή συνηθίζει το μάτι. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αλλα ενυδρεια ειναι πεντακάθαρα σε εκείνο το σημείο; Μήπως φταίει που έχω πολυ μεγάλο στρώμα άμμου; Η άμμος ειναι 8-9 εκατοστά. Σκεφτόμουν σημερα να έβγαζα κάποια ποσότητα γιατι έχει γίνει παραλία μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο Πάνο. Καθαρίζω μέχρι εκεί που φτάνει το scraper. Κάποια στιγμή συνηθίζει το μάτι. :)

Ακριβώς το ίδιο έκανα και εγώ. :usd:

Το καθάρισα βέβαια τώρα που το ξέστησα όλο. :sword: Για να δούμε θα ξαναβγεί; Πάντως κάπου εδώ διάβασα ότι αν το καλύψεις με κάτι εξωτερικά ώστε να μην το βλέπει το φως του δωματίου φεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έκανα και εγώ. :usd:

Το καθάρισα βέβαια τώρα που το ξέστησα όλο. :sword: Για να δούμε θα ξαναβγεί; Πάντως κάπου εδώ διάβασα ότι αν το καλύψεις με κάτι εξωτερικά ώστε να μην το βλέπει το φως του δωματίου φεύγει.

Υπαρχει τετοια περιπτωση να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έκανα και εγώ. :usd:

Το καθάρισα βέβαια τώρα που το ξέστησα όλο. :sword: Για να δούμε θα ξαναβγεί; Πάντως κάπου εδώ διάβασα ότι αν το καλύψεις με κάτι εξωτερικά ώστε να μην το βλέπει το φως του δωματίου φεύγει.

Μπαααααα.....4 φορες που έκανα συσκότιση για το κυανό, έφευγε το κυανό, άσπριζε η άμμος και σε εκείνο το σημείο ΚΑΦΕΕΕΕΕ....σα να μην έκανα τίποτα. Βέβαια η καφετίλα αυτή, δεν ειναι κολλημένη στο τζάμι, δηλαδή αν αναδεύσω την άμμο εκεί με μια τηλεκάρτα ας μπούμε, δε θέλει ξύσιμο για να φύγει, φεύγει απο μόνη της και ανακατεύεται με την άμμο. Ξύσιμο θέλει κανά πόντο πάνω πάνω εκεί που συναντά την επιφάνεια της άμμου. Περίεργο πράμα.
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι οπως τα λες σε ολα ( τα περισσοτερα ) ενυδρεια υπαρχει.

Οι περισσοτεροι απο εμας οταν βγαζουμε τις φωτο το καθαριζουμε για να μην φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πες!

Θα κανω κανά update αύριο μεθαύριο γιατι καιρό έχω να κανω. Βέβαια δεν έχω κάνει τίποτα διαφορετικό αλλα έτσι μου 'ρθε τωρα να σας δείξω τα ψαράκια μου (μεγαλώσανε και τα δυο μωρα που είχα). Έχω και ενα τουλάχιστον νεογέννητο λαμπιντο να βγάζει μούρη απο τις πέτρες. Θα το καθαρίσω κι εγω λοιπόν εκεί μπροστα και θα σας βάλω μερικές φωτογραφίες. Φχαριστώ για τις απόψεις σας φιλαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Πανο. βγαιει σε ολους! Οσο και να το καθαρισεις! Φνατασου με προσθηκη αμμου, το καλυψα. Ε βγηκε απο πανω! Δεν ειναι τιποτα, το καθαριζεις και φευγει και φτου κι απ την αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι οπως τα λες σε ολα ( τα περισσοτερα ) ενυδρεια υπαρχει.

Οι περισσοτεροι απο εμας οταν βγαζουμε τις φωτο το καθαριζουμε για να μην φαινεται.

χαχα Εκτός από εμένα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Πανο. βγαιει σε ολους! Οσο και να το καθαρισεις! Φνατασου με προσθηκη αμμου, το καλυψα. Ε βγηκε απο πανω! Δεν ειναι τιποτα, το καθαριζεις και φευγει και φτου κι απ την αρχη!

Ναι, αυτή τη δουλειά θα κανω κάθε φορά. Αφου το εχουν οι περισσότεροι που σημαίνει οτι δεν έχω καποιο πρόβλημα στο ενυδρειο μου, καλά είμαστε. Εκεί θα μείνει.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χαχα Εκτός από εμένα ! :)

Κι εμενα!

Το αφηνεται να φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το καθαριζω οποτε κανω αλλαγη νερου και δεν βαριεμαι αλλα σιγα μην καθομαι να το καθαριζω πριν το βγαλω φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτή τη δουλειά θα κανω κάθε φορά. Αφου το εχουν οι περισσότεροι που σημαίνει οτι δεν έχω καποιο πρόβλημα στο ενυδρειο μου, καλά είμαστε. Εκεί θα μείνει.

Σε φυτεμενα να δεις τη γινεται, που εκει τις περισσοτερες φορες ( σχεδον καθολου ) δεν μπορεις να κανεις

και σκουπα βυθου

Link to comment
Share on other sites

Σε φυτεμενα να δεις τη γινεται, που εκει τις περισσοτερες φορες ( σχεδον καθολου ) δεν μπορεις να κανεις

και σκουπα βυθου

Εγω γι'αυτο εβαλα μαυρο/καφε χαλικι για να μην φαινονται αυτες οι αλγες κι αστες να υπαρχουν!!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι ακαθαρσιες,μπιχλα,πως το λενε.Καθε φορα που κανω αλλαγες νερου (με αντλια κ αλφαδολαστιχο),στην αρχη βαζω την αντλια να δουλευει κ το με το λαστιχο κ το νερο του ενυδρειου ξεπλενω τον πυθμενα.Το κανω ομως παντα κ απ την αρχη που το στυσα.Φυσικα οχι κοντα σε ριζες φυτων.Μεχρι τωρα ομως ειχα στοματοεπωαζουσες malawi.Τωρα που εχω sabstrate spawner tanganyika ισως σταματησω το λαστιχο κ απλα καθε φορα πριν τις αλλαγες αναδευω την αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι ακαθαρσιες,μπιχλα,πως το λενε.Καθε φορα που κανω αλλαγες νερου (με αντλια κ αλφαδολαστιχο),στην αρχη βαζω την αντλια να δουλευει κ το με το λαστιχο κ το νερο του ενυδρειου ξεπλενω τον πυθμενα.Το κανω ομως παντα κ απ την αρχη που το στυσα.Φυσικα οχι κοντα σε ριζες φυτων.Μεχρι τωρα ομως ειχα στοματοεπωαζουσες malawi.Τωρα που εχω sabstrate spawner tanganyika ισως σταματησω το λαστιχο κ απλα καθε φορα πριν τις αλλαγες αναδευω την αμμο.

Τι ακριβως ενοεις με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Με το που ξεκιναει να δουλευει η αντλια για την αλλαγη του νερου,βαζω την ακρη του λαστιχου τερμα κατω στον πυθμενα,να εφαπτει στον πατο σχεδον κ κανω μια γυρα ολο το υποστρωμα.Επειτα την σταματαω,βαζω την ακρη του λαστιχου στο σιφωνι του μπαλκνιου κ ξεκιναω παλι την αντλια.Κατανοητο?

Link to comment
Share on other sites

Με το που ξεκιναει να δουλευει η αντλια για την αλλαγη του νερου,βαζω την ακρη του λαστιχου τερμα κατω στον πυθμενα,να εφαπτει στον πατο σχεδον κ κανω μια γυρα ολο το υποστρωμα.Επειτα την σταματαω,βαζω την ακρη του λαστιχου στο σιφωνι του μπαλκνιου κ ξεκιναω παλι την αντλια.Κατανοητο?

Ο Παναγιωτης εννοει στο τζαμι ρε συ! Οχι στον βυθο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ξεκίνησα με 5 ενήλικα λαμπίντο και στην πορεία απέκτησα 3 μικρά εκ των οποίων τα δυο εχουν μεγαλώσει αρκετά πλέον. Πίστευα οτι μέσα στα 5 πρώτα λαμπίντο, είχα ενα μονο αρσενικό. Φαινόταν απο τη συμπεριφορά του, σε όλα του αρχηγός (αλπίνο ο συγκεκριμένος). Στην πορεία άρχισα να έχω υποψίες οτι έχω και ενα δεύτερο αρσενικό και χθες επιβεβαιωθηκα. Παρατηρούσα επι 10 λεπτά περίπου έναν απίστευτο κυκλικό χορό/καυγά μεταξύ τους σε όλο το μήκος του ενυδρειου. Ζαλιζόσουν στην κυριολεξία να τα κοιτάς. Σημερα όλη τη ημερα βλέπω το "πρώτο" κυριάρχο αρσενικό να κάθεται κρυμμένο είτε κάτω απο το σπρέι μπαρ μακριά απο την περιοχή των υπολοιπων λαμπίντο, είτε στη γωνία πίσω απο τις βαλισνέριες με τα πτερύγια και την ουρά μαζεμένα. Ο άλλος τελικά αποδείχθηκε πιο τσαμπουκάς και τον εκτόπισε τον κακομοίρη. Να τον βγάλω απο το ενυδρειο; Υπάρχει περίπτωση να μου τον σκοτώσει τελικά ή απλα θα ειναι η "κότα" του ενυδρειου αν μείνει μέσα; Να πω την αλήθεια ειναι το πρωτο ψάρι που έβαλα στο ενυδρειο πριν απο ενα χρόνο και δε θα ήθελα να τον δώσω.

Έχω προσθέσει μερικές πέτρες μήπως και του δώσω καμία κρυψώνα και ίσως βάλω κι άλλες στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Δωστου κανα πενταημερο να παρει τα πανω του κ οι λογαριασμοι δεν εκλεισαν ετσι ευκολα...Μην φοβασαι,θα το δεις βεβαια αλλα δεν νομιζω να εχει αναγκη.Ισως ακομη κ να μοιρασουν το ενυδρειο στη μεση.Δεν πτωουντε ετσι ευκολα με εναν καυγα.γεννες μονο απο ενα πηρες?Παιζει να εχεις κ αλλους αρσενικους κ να ειναι στρεσαρισμεοι/αχρωμοι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει από το πολύ κυνηγητο να τον "σκασει" τον φουκαρα!!!Εμενα σε παρομοια περιπτωση με βικτωριανες yellow belly,από το πολύ κυνηγητο τον εκανε και πηδηξε εξω από το ενυδρειο!!!!!!Αν δεν θελεις να βγαλεις το πρωτο ψαρακι του ενυδρείου,τοτε.........βγαλε τον τσαμπουκα αρσενικο!!!!! :kfu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...