Jump to content

Eξελιξη Καφες Αλγης Σε Πρασινη?


toykaki

Recommended Posts

Καλησπερα,εχω καφε αλγη στο τσαμι,αλλα νομιζω εξελισετε σε πρασινη?η δεν βλεπω καλα?Τι κανω σε αυτη τη περιπτωση?Δεν ειναι παρα πολυ αλλα το προλαβανεις καλυτερο του θεραπευειν

PH-7,5

GH-9

KH-7

NO2-0

NO3- αναμεσα 5 και 0

nh3-nh4 0

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/69926-oeunia-aeeaaiuoco-eae-dhaaneanaoetho-dhniaethiaoio-oeooaaiyiio-aaioaenaassio/

Και χωρις φωτογραφια που να ξερουμε τι αλγη εχεις..

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Νομιζω οτι απο καφε εξελισετε σε πρασινη πολυ αχνη ειναι δεν μπορω να βαλω φωτο,μονο στο τζαμι

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 125λ 3μηνες
- Φωτισμός: (2*28w και μια Led ταινια 14w 8ώρες)
- Βυθός και Υπόστρωμα: (αμμος)
- Διοξείδιο του Άνθρακα: ( Δεν εχω)
- Οξυγόνο: (Ανατάραξη επιφάνειας: με το φιλτρο)
- Φίλτρανση: (Λίτρα ανά ώρα, όγκος κάδου, υλικά φίλτρανσης, άνθρακας, τύρφη):Κυκλοφορία νερού: 1450 λίτρα/ώρα.
- Φυτα: (είδη και αριθμός):3 echinodorus grandiflorus , 5 hygrophilia diformis 2 cabomba
- Ψάρια: (είδη και αριθμός):κοπαδι cory Κοπαδι black tetra
- Ρουτίνες: (λιπάσματα, ταμπλέτες, άλλα σκευάσματα, τάισμα, προετοιμασία και αλλαγές νερού, χρόνος περιοδικής συντήρησης, κλπ):δεν χρησημοποιω λιπασμα ,ταισμα μερα παρα μερα αλλαγες νερου 1 φορα την εβδομαδα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

PH-7,5

GH-9

KH-7

NO2-0

NO3- αναμεσα 5 και 0

nh3-nh4 0

- Θερμοκρασία: 27C

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:Αpi
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:ph

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού:Μονο στο τζαμι και δεν μπορω να καταλαβω αν παει να πρασινση,σιγουρα ομως εχω καφε
- Ιστορικό Φυτού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καφε αλγη αλλα σε καποια σημεια αρχιζει πρασινιζει λιγο αχνα..Ετσι νομιζω στις φωτο δεν φαινετε αυτο,δεν μπορει να το τραβηξει ...ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΖΑΜΙ ....

https://imagizer.imageshack.us/v2/645x484q90/593/sjkm.jpg

https://imagizer.imageshack.us/v2/645x484q90/163/2sc8.jpg

Στην τελευταια εικονα την εχω κατακουρεψη την τοματια :P

Link to comment
Share on other sites

Η καφε ειναι η spot.Διαβασε τα αρθρα,απο τις φωτο δεν μπορω να καταλαβω ποια ακριβως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ξεχωριστα η ταινια Led Και ξεχωριστα οι τ5 ...οποτε αναβω 1 απο τα δυο ή και κανενα εαν χρειαζεται για καποιες μερες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να το αφήσεις. Είναι "φρέσκο" το ενυδρείο ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Η ταινια λεντ δεν ξερω αν ειναι σωστη και αν επιρεαζει την αλγη που εχεις.

Οι ωρες φωτισμου ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην υπαρχει?

Θελει λιγο ψαξιμο.

Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να αλλαξεις την 9000Κ

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω αλλο θεμα,στου φιλου μου το ενυδρειο εχει αλγη bba απο οτι ειδαμε σε αρχικη μορφη,επανω στα φυλλα και στον κορμο τις ντοματιας,απο μετρησεις

PH-7,5

GH-9

KH-7

NO2-0

NO3- 0

nh3-nh4 0

εχουμε το ιδιο ενυδρειο εχει τις ιδες λαμπες 2χΤ5 28w 59mm 9000Κ 8 ωρες την ημερα και επειδη μοιραζμαστε τα φυτα εχουμε τα ιδια 3 echinodorus grandiflorus , 5 hygrophilia diformis 2 cabomba...Διαβασα για αυτη την αλγη και λεει αυξηση Co2 ..cο2 ομως δεν εχουμε γιατι μου εχετε πει οτι δεν ειναι αναγκη να βαλω με αυτα τα φυτα...Δεν χρεισμοποιουμε καποιο λιπασμα κατι,μονο που εχει βαλει καλιο 2 φορες...Τι μπορουμε να κανουμε?σημερα στην αλλαγη την εβδομαδια αλλαξαμε 35% περιπου νερο και αφαιρεσαμε την αλγη με το χερι και οποια φυλλα ειχαν το ιδιο και αυτα τα αφαιρεσαμε,στον echonodorus δεν παρατηρται κατι στην τοματια και στη cabomba

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον μοιράζεστε τα φυτά την μεταφέρει ο ένας στον άλλο.Επίσης τα 9000 κέλβιν είναι ένας καλό λόγος δημιουργίας και

διατήρησης άλγεων.

Αν παρατηρήσεις στο άρθρο για την καταπολέμηση της bba προτείνονται και άλλοι τρόποι εκτός από το CO2 :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...