Jump to content

250 Λιτρα Reef Με Sump Στη Πλατη..


isildur_13

Recommended Posts

Ρε παιδιά για βοήθησε γτ έχω κολλήσει με το σκιμμερ...

Έχω χώρο 14 επι 20 επι 50 υψος...και περιοριζω τις επιλογές μου...είναι κ τοσαα πολλά που κάθε μέρα ανακαλυπτω ενα καινούργιο...τι προτεινετε??

Link to comment
Share on other sites

To MCX 300 χωράει να μπέι μέσα. Oι διαστάσεις του είναι βάση 130mm χ 110mm με μέγιστο ύψος για να αφαιρεθεί το κύπελο 440mm.

Μπορείς όμως να πάς και σε hang on (mce 400 ή mce 600) που θα είναι για πολλά παραπάνω λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειλικρινά πιστεύετε οτι με καλύπτουν τα tunze 9004 η' ακόμα περισσότερο το deltec mcx300...πάω δεύτερα κ παίρνω ενα απο τα δυο! Ίδια τιμή πανω κάτω..

Στο χώρο του σκιμμερ υπολογιζω να βάλω λίγο βραχακι κ λίγη μακροαλγη η' ats...

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα θα σε καλύψουν ρε συ! Σκέψου πως είσαι 250 λίτρα καθαρά.... Βγάλε τον βράχο, βγάλε τον εξοπλισμό, βγάλε τα ζωντανά..... Το πολύ 180 λίτρα θα είσαι! Και με τα δύο πιστεύω θα είσαι κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα...

Τέλος κ το σκιμερ προς το παρόν...αύριο θα πάρω κ την vortech mp10...είναι καλά απο κυκλοφορία? Αμα υποθέσουμε οτι η αντλία μου θαναι η eheim η 1000...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω πως θα είσαι κομπλέ.... Αυτό θα το δεις στην πορεία και πάντα ανάλογα τα ζωντανά που θες να βάλεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...για αρχη θαναι οκ! Έχω και την hydor koralia 2800 να περιμένει...:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου, εχω μια ένσταση ομως, η αντλια επιστροφης που σκέφτεσαι ειναι πολυ μικρη για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια στα 2000 λίτρα πιστεύετε είναι οκ??

Link to comment
Share on other sites

στα ιδια λιτρα περιπου αδερφε εχω την eheim compact 3000 αθορυβη και σκυλι εγω γιαυτην θα κοιταγα εχει και ρυθμιστη ροης αν θες και την δουλευεις πιο χαμηλα...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχουμε και στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας παιδιά πως δεν θα σηκώνει το νερό σε κάποιο ύψος ε. Οπότε ουσιαστικά τα λίτρα που θα παράγει όποια αντλία και να διαλέξει, θα είναι όσα ακριβώς αναγράφει ότι μπορεί!

Link to comment
Share on other sites

Με μια vortech και μια αντία στις 2-3000 λίτρα...θαμαι πιστεύω σουπερ.! Εξάλλου παιζει κ ρυθμιστής στην eheim οποτε την κάνω οτι θέλω..

Να γλυτωσω κ την koralia..για αισθητικούς λόγους..

Link to comment
Share on other sites

Τη vortech τη πήρα σε καλη τιμη απο συνχομπιστα...και είναι σε πολυ καλη κατασταση..!Αναρωτιομουν κιόλας αν μπορεί να μετατραπεί σε ασύρματη..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι εποχές δεν επιτρέπουν περιττά έξοδα...κ το reef είναι πονεμένη ιστορία απο θέμα κοστους...θα ήθελα να με συμβουλεψετε τι άλλο θα χρειαστω για να τα μαζεύω σιγά σιγά...ενα ενα..

Πάω για ενα 250λιτρο reef..με μαλακά κοραλία...(χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα πω όχι σε sps στο μέλλον όταν ωριμάσει το ενυδρείο)

Έχω μέχρι τώρα...φωτιστικό,κυκλοφορια,ρεφρακτομετρο,σκιμμερ,α/ο

Θα χρειαστω σίγουρα..βράχο,αλατι,ζουμια(τι ζουμια?),αναπλήρωση...τι άλλο?? Ακούω για να αρχίσουν οι αγορες...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω για αρχη τι φωτισμο, κυκλοφοριτες, σκιμμερ εχεις;

Βακτυριδια μονο, special blend ή seachem stability. Αμα μηνεις στα μ****α ισως και να μην χρειαστης τιποτα αλλο για την ωρα!

Αλατι εγω βαζω η tropic marin pro reef η red sea απλο, αναλογα σε τι τιμες θα τα βρω και ποσο εχω να χαλασω....

Βραχο 18-20 κιλα, καλο ειναι να πας με νεκρο/ζωντανο 70-30%, δεν ειναι κανονας απλα μια γνωμη.....

Αναπληρωση απο water waves με δυο φλοτερ, κοντα στα 60€ βγαινει.....

Επισης θερμοστατη, βαλε εναν 300ρι να ζεστενει γρηγορα και να εχεις αβαντα και εναν κοντρολερ θερμοκρασιας(stc 1000 12€ ebay) και ανεμηστηρακι απο υπολογιστη ή ανεμιστηρα για το καλοκαιρη....

Σαμπ θα μπει;;

Παραλιγο να ξεχασω, ενα βαρελι με εναν κυκλοφοριτακο να σπας αλατι για τις αλλαγες σου!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω αϋπνίες...μια απο τα ίδια..(βοηθά κ η υπερένταση του νυχτοκαματου) θερμοστάτης παιζει 300αρης..βαρέλι κ κυκλοφορητακο έχω...φωτισμός το celio της aqualum..skimmer tunze 9004, κυκλοφορία vortech mp10 κ η eheim 3000..

Σαμπ παιζει στο πλάι...αμα ψαξεις λίγο πιο πανω θα δεις φωτο..;) Με λιγα λογια λιγα μου εμειναν πιστεύω..

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οοο ναι, τα βασικα να στησεις..... Τεστακια εχεις; Θερμοστατη για το βαρελι;; Πρεπει το νερο που αλλαζεις να ειναι +/- 1 βαθμο με αυτην του ενυδρειου.....

Νυχτοκαματο; Σεκιουριτη;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Έχω κ για το βαρέλι..αν κ σκέφτομαι να χωρισω ενα μικρο ενυδρείο στη μέση..που έχω κ χωράει κάτω στο έπιπλο..για να κάνω το μισο αναπλήρωση κ το άλλο προετοιμασία για αλλαγή...νάναι μαζεμένο

Σερβιτόρος είμαι...ταιζω κ ποτιζω ;)

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να το εκανες ολο αυτο το ενυδρειο σαμπ και να κερδιζες τον χωρο πανω, μια αντλια θα επερνες και θα ισουν κομπλε, αλλα εφοσον το εκανες τωρα καντο κατι αλλο....

Ποσα λιτρα ειναι;

Μια ποικηλια για την μπυρα γκαρσον!! :) χουμορακι :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...