Jump to content

Diy Ηφαίστειο Σπηλιά Ιδέες Υλικά


mixalhs+stella

Recommended Posts

Θέλω να φιαξω ένα ηφαίστειο για να βγαίνουν από εκεί η φυσαλίδες του co2 κ μια μικρή σπηλιά πείτε μου ιδέες....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δέι κάτι αντίστοιχο?Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον....Για βάλε κανά λίνκ.....

Πόσες είναι οι φυσαλίδες το δευτερόλεπτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει κάτι,κάπου κ επίσης λέω να βάλω κ κόκκινο λεντακι φαντάζομαι ότι θα είναι ωραίο να γίνουν οι φυσαλίδες κόκκινες...

Link to comment
Share on other sites

για υλικά θα πρότεινα φελιζόλ όπως κάνουμε και στις πλάτες

Είναι εύκολο στη χρήση και δεν προσθέτει βάρος στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ πως έχω φτιάξει τα βραχάκια. είναι πανεύκολο αν βάλεις ενυδρειακή σιλικόνη και άμμο. Δε χρειάζεται να πάρεις ρητίνη.

Link to comment
Share on other sites

Φώτη ευχαριστώ για την ιδέα.....έχεις κάνει πολύ ωραία δουλειά...όπως ευχαριστώ κ τα υπόλοιπα παιδιά ποτ ασχολήθηκαν....

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα να δούμε αποτέλεσμα και άσε τα ψόφια.... :P

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εγω?Οταν ο διαχυτηρας του co2 θα χρειαζεται καθαρισμα (γιατι χρειαζετε που και που ) πως θα τον βγαζεις απο κει μεσα για να τον καθαριζεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα το φτιάξεις με φελιζολ. Θα το χρωματίσεις με αυτό http://www.plaisio.gr/zwgrafiki-hobby/zogfrafiki/xrwma-mpogia/Goomby-Acrylic-Paint-12x12-ml-EA1212C.htm Επιτα θα το περάσεις μερικά χέρια εποξικη ρυτινη. Προσοχή με την ρυτινη, ιδικά τέτοια εποχή. Καλο θα ήταν να το περνάς ένα χερι κάθε τέσσερεις μέρες η να το βάλεις στο φούρνο στους 60 βαθμούς με λίγο ανοιχτή την πόρτα για εξι ωρες. Τέλος θα πρέπει να το κολλήσεις στο πατο του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά.

https://www.google.gr/search?q=hydor+volcano&client=firefox-a&hs=IQy&rls=org.mozilla:el:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=3XEAU4PBO4XmswbRk4DQBQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1360&bih=617

Είναι για αέρα βέβαια αλλά κάποια πατέντα μπορείς να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Bouboula σε ευχαριστώ πολύ εποξικη ρητίνη δεν έχω βρει πουθενα όσο κ να έχω ψάξει μέχρι κ θέμα εείχα ανοίξει κ ρωτούσα...άσε που με αυτό που μου είπες για τούς 60 βαθμούς έχω την εντύπωση ότι είμαστε συνάδελφοι...μπογιατζής στα αμάξια είσαι? Φώτη ωραία τα έτοιμα αλλά δεν θέλω να χάσω την χαρά τής δημιουργίας....με αυτά που έχεις φτιάξει εσύ θα καταλαβαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός του εμπορικού ναυτικού ειμαι. Εποξικη γιατί δεν βρήκες; Μην ψάχνεις με πιστοποίηση για τρόφιμα. Τις έχουν σταματήσει σχεδόν όλες οι εταιρίες. Όποια και αν χρησιμοποιήσεις μετά από την πλήρη σκλήρυνση είναι ακίνδυνη. Στο λέω εκ πείρας, τις δουλεύω πάνω από 5 χρόνια μέσα στο ενυδρείο χωρίς κανένα πρόβλημα. Αυτά είναι που χρησιμοποιώ.

http://durostick.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=150&category_id=35&Itemid=114&option=com_virtuemart〈=el

http://www.durostick.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=294〈=en

http://www.fibermaxcomposites.com/shop/-p-100206.html

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εγω?Οταν ο διαχυτηρας του co2 θα χρειαζεται καθαρισμα (γιατι χρειαζετε που και που ) πως θα τον βγαζεις απο κει μεσα για να τον καθαριζεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν και η ιδέα που είχα άλλαξε είχα σκοπό να είναι από κάτω κούφιο με μικρά χειλακια με ανοξειδοτα βαρίδια κ λαμακια που να πιάνει ο διαχυτηρα κ όταν θα σήκωνα το ηφαίστειο θα. Έμενε ξεχωριστά ...ελπίζω να το εξήγησα σωστά είναι πρωί κ δεν δουλεύει πολύ ο εγκέφαλός ακόμα.....Καλημέρα σε όλους....

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι αν σηκωνεις ολο αυτο το πραγμα μεσα στο ενυδρειο για να καθαρισεις τον διαχυτηρα θα εχεις διαφορα θεματα.

1)Στρες στα ψαρια γιατι θα βαζεις μεσα χερια για να σηκωσεις το ηφαιστειο.

2)θα σηκωνοντε απο το βυθο ακαθαρσιες και διαφορα αλλα με αποτελεσμα ισως να σου ανεβαζει αμμωνια.

3)Αν θαψεις το ηφαιστειο μεσα στο χαλικι για να δειχνει πιο φυσικο και να μη φαινονται και τα βαριδια,οταν θα το σηκωνεις για να καθαριζεις τον διαχυτηρα θα γινετε ο κακος χαμος μεσα στο ενυδρειο σου.Αν το ακουμπησεις απλα πανω στο χαλικι δεν θα φαινεται φυσικο και θα φαινονται και τα βαριδια που λες να βαλεις.

4)Θα πρεπει να κρυψεις στο βυθο το σωλινακι του co2 για να μη φαινεται και ειναι ασχημο.Οταν εσυ θα βγαλεις το ηφαιστειο για να το καθαριζεις θα πρεπει να τα ψηλωνεις ολα και μετα να τα ξανακανεις..δεν ξερω ποσο ευκολο θα ειναι κατι τετοιο για σενα αλλα και για τα ψαρια σου.

Οπως βλεπεις ειναι λιγο δυσκολο και καθολου ευχρηστο για το σκοπο που το θες,ο διαχυτηρας πιανει διαφορα και θα χρειαστει να καθαριζεται συχνα γιατι αλλιως δεν θα σου βγαζει co2 και θα στουμπωνει.Πριν ξεκινησεις οτιδηποτε σκεψου ολα αυτα τα πραγματακια.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φιλαράκι...

Να εισαι καλα. Ότι άλλο θες από υλικα ρωτα, αν ξερω θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στα ειπα για να μη βρεθεις προ εκπληξεων γιατι στη πραξη ειναι διαφορετικα τα πραγματα απ οτι στη θεωρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...