Jump to content

240Lt Malawi Setup


antonistt

Recommended Posts

Γεια σου φόρουμ

στα γρήγορα...

νέος στο χόμπυ... γρήγορη μελέτη ... επιλογή αφρικάνικων κιχλίδων λόγο χρωμάτων αντοχής και συμπεριφοράς... αγορά μεταχειρισμένου FERLAST 110 PRO με εξοπλισμό και έπιπλο... τοποθέτηση νερού δοκιμαστικά .... αναβω φώτα και.... τίγρεις είχε ο τύπος ρε φίλε μεσα στη γυάλα???!!!!!

αρχίζουμε...

ξεμοντάρισμα όλο τη γυάλα..

νεα τζάμια και κόλλημα απο την αρχή...

δοκιμαστικό γέμισμα ....οκ

ανάβω φώτα και... ξηλώνω φώτα...

νεα DYI φώτα led με moonlight με σκοπό να τα ελέγχει controller που είναι ακόμα στον δρόμο απο αμερική @#@#@$#@

ανάβω φώτα ... οκ

βάζω φίλτρο , ανάβω θέρμανση για ανέβασμα θερμοκρασίας .... και την επόμενη μέρα το νερό στους 30!!

νεο DYI σύστημα βασισμένο στον STC-1000 με 2 12αρια fan για ψύξη και τον θερμαντήρα του φίλτρου 300w...

την επόμενη μέρα 26οC +/- 0.3oC !!!

γρήγορο στρώσιμο με ζουμιά κατ' εντολή πετσοπά ....(είπαμε νέος)

μια εβδομάδα μετα νούμερα αστέρι... (test strips + ammonia υγρό)

και μπαμ μπάμ 4 labido(5-6cm) 10 albino(3-4cm) 13 demasoni(2cm)

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Αφρική Malawi)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):108.5 x 43.5 x 55

Συνολικά Λίτρα: 245lt καθαρά

Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί

Φυτά:

Ψάρια:

4 x Labidochromis caeruleus 5-6cm

10 x Pseudotropheus socolofi 3-4cm

13 x Pseudotropheus demasoni 2cm

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: full black vinyl

Πέτρες: μακαρόνι ξανθό 30kg

Ξύλα: pvc

Άλλα διακοσμητικά : pvc πρασινάδα ...τι να την κάνω με πίεσε... έκανε και την φάτσα...

Υπόστρωμα: -

Βυθός: κόκκινο χαλίκι 1-2mm

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): DYI LED 6000k 48w 3200lumens

Διάρκεια φωτισμού: 13:00 - 22:00

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: ferplast bluewave 07 modified to 1200lt/h

Θέρμανση/ Ψύξη: 300w heater / 2 x 12cm 70cfm fans controlled by stc-1000

Λίπανση: -

Παροχή CO2: -

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: NutriDiet Chlorella Flakes - Profish power bits

Παράμετροι

pH: 8.2

Γενική σκληρότητα (GH): 7

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 11

Αμμωνία (ΝΗ3): 0.25 !!!!

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 0

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26°C

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 50lt / εβδομάδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: ωρίμανση σε δοχείο με αντλία 600lt/h - aquavital conditioner +

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο αφρικανικα ειμαι ασχετος οποτε για συνθεση και ογκο ψαριων δε θα σου πω , απο θεμα διαταξης διακοσμου μου αρεσει πολυ ΑΛΛΑ κοκκινο χαλικι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο φαινεται αλλα....

Μου φαινεται αυτες οι πετρες ειναι πολυ αιχμηρες, το χαλικι πολυ χοντρο και τα φυτα δεν χρειαζονται, ποσο μαλλον αν ειναι πλαστικα!

Δεν καταλαβα τον τροπο στρωσιματος σου!

Με τι τεστ μετρας; Αν καταλαβα κατι με στικακια;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν είμαι του αφρικανικού αλλά θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, το κόκκινο χαλίκι δεν δείχνει καθόλου φυσικό και στην θέση των πλαστικών φυτών που δεν προσφέρουν τίποτα μπορείς να βάλεις καμιά ανούμπια που είναι και εύκολο φυτό.

Επειδή το ενυδρείο σου είναι άστρωτο είναι επικίνδυνο για τα ψαράκια σου, για γρήγορο στρώσιμο μπορείς να πάρεις μπόλι από κάποιον συνχομπίστα. Στο φίλτρο σου τι υλικά έχεις; Ρίχνεις βακτήρια;

Δεν πρέπει να έχεις καθόλου αμμωνία γιατί μπορεί να βλάψει τα ψάρια, μέχρι να μηδενιστεί πρέπει να κάνεις μερική αλλαγή νερού καθημερινά και αν έχεις κάποιο σκεύασμα τύπου prime θα βοηθήσει. Όσο έχεις αμμωνία δεν ταίζεις καθόλου τα ψάρια, απλά επειδή δε γνωρίζω τα συγκεκριμένα δεν ξέρω πόσο αντέχουν χωρίς τροφή.

Καλή αρχή σου εύχομαι! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα!

οι μετρησεις σου δεν ειναι σωστες!

θα πρεπει να εχεις 0 αμμωνια και νιτρωδη και να μετρας λιγα νιτρικα!

οι πετρες ειναι θεμα γουστου αν και μπορει να τραυματισουν τα ψαρια αργοτερα!

για το χαλικι στο επαν σιγουρα το χρωμα δεν βιοτοπικο (φανταζομαι βεβαια πως το γνωριζες) και το μεγεθος χρειαζοντε αμμο για να καθαριζουν τα βραγχια τους!

ισως στο μελλον χρειαστεις να μειωσεις πλυθησμο διοτι ειναι πολλα για το μεγεθος του ενυδρειου! ισως να αφηνες 2 χαρεμια ή τα ντεμασονι μονα τους!

εννοειται πως ολα τα πλαστικα εξω (φυτα κτλ)

γενικα καλη προσπαθεια!

Link to comment
Share on other sites

αρχικά σας ευχαριστώ όλους !!!

Εγω απο αφρικανικα ειμαι ασχετος οποτε για συνθεση και ογκο ψαριων δε θα σου πω , απο θεμα διαταξης διακοσμου μου αρεσει πολυ ΑΛΛΑ κοκκινο χαλικι?

να πω την αλήθεια δεν είχα σκόπο αναπαράστασης της λίμνης εξ αρχής

αποφάσισα το χαλικι με βάσει τον διάκοσμο του σπιτιού (μαυρα και κοκκινα τα πάντα)

Ομορφο φαινεται αλλα....

Μου φαινεται αυτες οι πετρες ειναι πολυ αιχμηρες, το χαλικι πολυ χοντρο και τα φυτα δεν χρειαζονται, ποσο μαλλον αν ειναι πλαστικα!

Δεν καταλαβα τον τροπο στρωσιματος σου!

Με τι τεστ μετρας; Αν καταλαβα κατι με στικακια;

για τις αιχμηρές πέτρες θα σε ακούσω και οταν μεγαλώσουν τα demasoni (κρύβονται μεσα στις τρύπες τωρα και ετσι την εχουνε βγάλει καθαρή) θα τις αλλάξω με κατι αλλο ασβεστολιθικό

για τα πράσινα......να σου δώσω το τηλ της γυναίκας μου??? ---- υποτίθεται της το πήρα για εκείνη.....

στρωσιμο με συμπηκνωμένα βακτήρια μετα απο προτροπή πετσοπά....ως καθε αρχάριος

ολα καλα μετα απο μια βδομάδα και μπλουμ τα labido και μετα πηρα φόρα.... ως καθε αρχάριος που σέβεται τον εαυτό του

μετράω με api υγρα αλλα μην πιάσουμε την αμμωνία εδω...εχω ανοίξει θέμα

http://www.aquazone.gr/forums/topic/92986-eae-iaaoa-adhi-aeeaath-aeeaeuoicoco-aiiuissa/?p=908035

Κι εγώ δεν είμαι του αφρικανικού αλλά θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, το κόκκινο χαλίκι δεν δείχνει καθόλου φυσικό και στην θέση των πλαστικών φυτών που δεν προσφέρουν τίποτα μπορείς να βάλεις καμιά ανούμπια που είναι και εύκολο φυτό.

Επειδή το ενυδρείο σου είναι άστρωτο είναι επικίνδυνο για τα ψαράκια σου, για γρήγορο στρώσιμο μπορείς να πάρεις μπόλι από κάποιον συνχομπίστα. Στο φίλτρο σου τι υλικά έχεις; Ρίχνεις βακτήρια;

Δεν πρέπει να έχεις καθόλου αμμωνία γιατί μπορεί να βλάψει τα ψάρια, μέχρι να μηδενιστεί πρέπει να κάνεις μερική αλλαγή νερού καθημερινά και αν έχεις κάποιο σκεύασμα τύπου prime θα βοηθήσει. Όσο έχεις αμμωνία δεν ταίζεις καθόλου τα ψάρια, απλά επειδή δε γνωρίζω τα συγκεκριμένα δεν ξέρω πόσο αντέχουν χωρίς τροφή.

Καλή αρχή σου εύχομαι! :)

για χαλικι και πλαστικα δες παραπάνω...

εχω με την σειρα ροης

σφουγκαρι χοντρο

σφουγκαρι ψιλό

υαλοβαμβακα

2λιτρα σιποραξ

ανθρακα

σε κάθε αλλαγή aquavital conditioner + (μεχρι να τελειώσει και να το κάνω prime) και βακτήρια tropical

για την αμμωνία http://www.aquazone.gr/forums/topic/92986-eae-iaaoa-adhi-aeeaath-aeeaeuoicoco-aiiuissa/?p=908035

καλησπερα και απο μενα!

οι μετρησεις σου δεν ειναι σωστες!

θα πρεπει να εχεις 0 αμμωνια και νιτρωδη και να μετρας λιγα νιτρικα!

οι πετρες ειναι θεμα γουστου αν και μπορει να τραυματισουν τα ψαρια αργοτερα!

για το χαλικι στο επαν σιγουρα το χρωμα δεν βιοτοπικο (φανταζομαι βεβαια πως το γνωριζες) και το μεγεθος χρειαζοντε αμμο για να καθαριζουν τα βραγχια τους!

ισως στο μελλον χρειαστεις να μειωσεις πλυθησμο διοτι ειναι πολλα για το μεγεθος του ενυδρειου! ισως να αφηνες 2 χαρεμια ή τα ντεμασονι μονα τους!

εννοειται πως ολα τα πλαστικα εξω (φυτα κτλ)

γενικα καλη προσπαθεια!

απαντώ σε οτι εχει μείνει

σκοπός είναι να μεγαλώσουν και να κρατήσω 3 χαρεμάκια (πάλι πολλά αλλα μάλλον με βλέπω για μεγαλύτερη γυάλα μεχρι τότε)

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Εξηγησε στη συζυγο οτι τα πλαστικα εγκυμονουν κινδυνους και με τροπο αφαιρεσε τα! Αν θες οντως φυτα μια δυο ανουμπιες που δεν ειναι καθολου δυσικο φυτο και δενεται πανω σε πετρα ή ξυλο δεν νομιζω να σου δημιουργησει προβλημα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μου έδωσες task τώρα να το ξέρεις!

θα την τουμπάρω.... της ετοιμάζω ενα ταξιδάκι.... μάλλον εκεί θα γίνει η αποξήλωση .... μαζι με την ανακοίνωση!

Link to comment
Share on other sites

να πω την αλήθεια δεν είχα σκόπο αναπαράστασης της λίμνης εξ αρχής

αποφάσισα το χαλικι με βάσει τον διάκοσμο του σπιτιού (μαυρα και κοκκινα τα πάντα)

για τα πράσινα......να σου δώσω το τηλ της γυναίκας μου??? ---- υποτίθεται της το πήρα για εκείνη.....

στρωσιμο με συμπηκνωμένα βακτήρια μετα απο προτροπή πετσοπά....ως καθε αρχάριος

ολα καλα μετα απο μια βδομάδα και μπλουμ τα labido και μετα πηρα φόρα.... ως καθε αρχάριος που σέβεται τον εαυτό του

για χαλικι και πλαστικα δες παραπάνω...

εχω με την σειρα ροης

σφουγκαρι χοντρο

σφουγκαρι ψιλό

υαλοβαμβακα

2λιτρα σιποραξ

ανθρακα

Είναι προτιμότερο να βάζουμε στο βυθό μας φυσικά χρώματα, γιατί τα "περίεργα" χρώματα μπορεί να στρεσάρουν τα ψάρια.

Μπορείς να της "πάρεις" μερικά αληθινά φυτά. :D

Όταν ρίχνουμε βακτήρια μετά από μερικές ώρες "ξυπνάνε" και θέλουν να "φάνε". Αν δεν έχεις μέσα ψάρια να παράξουν αμμωνία, τα βακτήρια πεθαίνουν κι έτσι το να βάλεις τα ψάρια μετά από μία εβδομάδα είναι σα να μην έβαλες καθόλου βακτήρια. Τα βακτήρια που έβαλες τί έλεγαν στις οδηγίες για την εισαγωγή των ψαριών;

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; Ο άνθρακας χρειάζεται μόνο τις πρώτες μέρες για να τραβήξει ουσίες, μετά τον αφαιρούμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι προτιμότερο να βάζουμε στο βυθό μας φυσικά χρώματα, γιατί τα "περίεργα" χρώματα μπορεί να στρεσάρουν τα ψάρια.

Μπορείς να της "πάρεις" μερικά αληθινά φυτά. :D

Όταν ρίχνουμε βακτήρια μετά από μερικές ώρες "ξυπνάνε" και θέλουν να "φάνε". Αν δεν έχεις μέσα ψάρια να παράξουν αμμωνία, τα βακτήρια πεθαίνουν κι έτσι το να βάλεις τα ψάρια μετά από μία εβδομάδα είναι σα να μην έβαλες καθόλου βακτήρια. Τα βακτήρια που έβαλες τί έλεγαν στις οδηγίες για την εισαγωγή των ψαριών;

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; Ο άνθρακας χρειάζεται μόνο τις πρώτες μέρες για να τραβήξει ουσίες, μετά τον αφαιρούμε. :)

δεν θέλω να παλέψω με τα φυτά ..... εχω αρκετά να μάθω με τα ψαράκια και τις ανάγκες τους...εξου και τα pvc (ηθελε κατι πράσινο)

αν τα βγάλω θα μείνει απλά νταμάρι .....οχι οτι θα με χαλάσει...

οσο για το χαλίκι.....ηταν αργά οταν το διάβασα περι στρες απο το χρώμα του βυθού ηταν αργά... στο επόμενο setup είδομεν

μετα απο 4 ωρες αν θυμάμαι καλα ελεγε το μπουκαλάκι...δεν θυμάμαι τίποτα για μαρκα κτλ....πρεπει να παω στον πετσοπά να θυμηθώ απο ποιο σταντ μου το έδωσε....

αν θυμαμαι καλά έβαλα ψάρια μετα απο 4 ημέρες 2 labido και μετα απο καμια εβδομάδα αλλα 2...τα υπόλοιπα μπήκαν στον μήνα+

αλλαξα λίγο την διακόσμηση την Κυριακή που πέρασε και τα εκανα ανω κάτω για αυτό και τον έχω ακόμα μεσα (τον αλλάζω καθε 15 μέρες στους δυο μήνες που τρέχει το ενυδρείο)
Link to comment
Share on other sites

Στα είπε ο Sturm, οι ανούμπιες είναι εύκολες, δεν θέλουν ούτε λιπάσματα, ούτε διοξείδιο, ούτε πολύ φως. Θα δίνουν και οξυγόνο στα ψαράκια και θα το κάνουν πιο όμορφο το ενυδρείο! :)

Link to comment
Share on other sites

Στα είπε ο Sturm, οι ανούμπιες είναι εύκολες, δεν θέλουν ούτε λιπάσματα, ούτε διοξείδιο, ούτε πολύ φως. Θα δίνουν και οξυγόνο στα ψαράκια και θα το κάνουν πιο όμορφο το ενυδρείο! :)

θα επηρεάσουν το χρώμα του νερού ή θα δημιουργήσουν άλγη και αλλες τέτοιες ιστορίες?

αν οχι και εχω να ασχοληθω με κιτρινα νερα και πρασινάδες παντου , αυριο το πρωι τα ξήλωσα τα πλαστικά

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχεις φτιαξει ενα ενδιαφέρον ενυδρείο. Δυστυχώς χωρίς να θέλω να σε απογοήτευσω να επισημανω κ γω με τη σειρα μου μερικά πραγματα που ειπώθηκαν κ παραπανω.

Αρχικα σκεψου για άμμο. Τα παιχνιδακια των ψαριών αυτών στην άμμο είναι πολυ ωραία για να τα χάσεις. Οι πέτρες σου θα αποδειχθούν λιγες στην πορεία αν κ μ αρέσει το στήσιμο σου. Δυστυχώς το μήκος σου είναι λίγο για Μαλάουι.

Και το σημαντικότερο εχεις παρα πολλά ψαράκια. Πολυ συντομα μεγαλωντας θα αρχίσουν οι καυγάδες και οι διεκδικήσεις και δεν θα το χαρείς.. Παντα φιλικά στα λέω ολα αυτά. 3 χαρεμακια που θες δεν γίνεται σ αυτό το ενυδρείο.

Για μένα κρατά τα 2 χαρεμακια απο τα ήσυχα ψάρια (δηλ όχι τα ντεμασονι) και βλέπεις πως θα εξελιχθούν, ή πας στο πιο ενδιαφέρον σενάριο να κρατήσεις μια ομάδα ντεμασονι που ανέχονται κ το μικροτερο μήκος, παντα με καλό στήσιμο βράχων και να κανεις ενα ωραιότατο species ενυδρείο. Είναι καταπληκτικά ψαρακια όλες οι Κιχλίδες και είναι κρίμα να μην ευχαριστηθεις όλες τις συμπεριφορές τους.

Το διακοσμητικο βγαλτο και βαλε καμια βαλισνερια ή ανουμπια να το δεις και πιο ομορφο. Φώτα ίσως να χεις πολλά, οι Κιχλίδες προτιμούν λίγο φωτισμό.Για αμμωνία μην ανησυχεις, τάιζε λίγο, βαλε βακτήρια και αν εχεις κάνα αντιχλωριο που την δεσμεύει (prime). Να σου ζήσουν τα ψαράκια φιλε

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη θα ερθει ετσι κι αλλιως στο αφρικανικο χωρις φυτα να ρουφανε τα νιτρικα που ειναι και τροφη των αλγεων!

Την τρωνε ομως και τα ψαρια σου! Κατα τα αλλα δεν νομιζω να εχεις προβλημα απ την ανουμπια!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κατα καιρους διαβάζω τις διορθώσεις που προτεινουν-με σε νέα μέλη κ πολλές φορες φοβαμαι οτι τα παιρνουν σαν επιθέσεις ενω απλα τσ μελη προσπαθουν να δείξουν κάτι ομορφο,να σου πω και παλι, διάβασε τα, κρατά τα στο βάθος του μυαλού σου, και να ευχαριστηθεις το ενυδρείο σου και τα ψαράκια σου χαρούμενα.. Καλό σου βράδυ.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μην αγχώνεσαι δεν παίρνω τίποτα επιθετικά

ευχαριστώ ολους σας που ασχολήθηκαν να διαβάσουν να δουν και να μου μεταφέρουν σχόλια και γνώση.

σε κάθε περίπτωση εαν δεν ήθελα να ακούσω γνώμες θα μπορούσα να μείνω σε μια καλησπέρα και εως εκεί.

εγω με αυτά που δεν ήξερα με αυτα που μισω έμαθα και οπωσδήποτε με το προσωπικό μου γούστο,,,και μερικές εξωτερικές επιρροές άμεσα συνδεδεμένες με την σίτιση μου τις επόμενες ημέρες... έφτιαξα κάτι που μου αρέσει.

με τον εμπλουτισμό των γνώσεων όμως αφού ο σκοπός είναι να κρατήσω τα ψαράκια και να τα δω να μεγαλώνουν και όχι να τα βγάζω απο την επιφάνεια και να συμπληρώνω νέα, ολη αυτη η γνώση ειναι πολύ χρήσιμη

σας ευχαριστώ ξάνα όλους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα επηρεάσουν το χρώμα του νερού ή θα δημιουργήσουν άλγη και αλλες τέτοιες ιστορίες?

αν οχι και εχω να ασχοληθω με κιτρινα νερα και πρασινάδες παντου , αυριο το πρωι τα ξήλωσα τα πλαστικά

Όχι, δεν επηρεάζουν τίποτα, τα ξύλα είναι που βγάζουν κιτρινίλες, αλλά εσύ δεν έχεις. Ούτε πρόκειται να γεμίσεις πρασινάδες, είναι αργής ανάπτυξης οι ανούμπιες.

Η άλγη είναι κάτι το φυσιολογικό που αποκτούν όλα τα ενυδρεία, δε γίνεται να έχεις έναν βιότοπο και να είναι "αποστειρωμένος" ή χωρίς άλγη. Το θέμα είναι να είναι ελεγχόμενη. Αν έχεις σωστές συνθήκες στο ενυδρείο σου δεν θα έχεις πρόβλημα.

Ακόμα και αν κρατήσεις τα πλαστικά πάλι θα έχεις να αντιμετωπίσεις άλγη, όπως είπε και ο Sturm. Τα φυτά ανταγωνίζονται την άλγη γιατί τρέφονται από τα νιτρικά, αν δεν έχεις φυτά, από τα νιτρικά θα τρέφονται οι άλγες.

Link to comment
Share on other sites

μην αγχώνεσαι δεν παίρνω τίποτα επιθετικά

ευχαριστώ ολους σας που ασχολήθηκαν να διαβάσουν να δουν και να μου μεταφέρουν σχόλια και γνώση.

σε κάθε περίπτωση εαν δεν ήθελα να ακούσω γνώμες θα μπορούσα να μείνω σε μια καλησπέρα και εως εκεί.

εγω με αυτά που δεν ήξερα με αυτα που μισω έμαθα και οπωσδήποτε με το προσωπικό μου γούστο,,,και μερικές εξωτερικές επιρροές άμεσα συνδεδεμένες με την σίτιση μου τις επόμενες ημέρες... έφτιαξα κάτι που μου αρέσει.

με τον εμπλουτισμό των γνώσεων όμως αφού ο σκοπός είναι να κρατήσω τα ψαράκια και να τα δω να μεγαλώνουν και όχι να τα βγάζω απο την επιφάνεια και να συμπληρώνω νέα, ολη αυτη η γνώση ειναι πολύ χρήσιμη

σας ευχαριστώ ξάνα όλους

:lolu: Για αυτό μην ανησυχείς, υπάρχει το cookisto!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντωνη ανουμπιες βαλε αφοβα.Προσωπικα θα εβγαζα το κοκκινο χαλικι κ θα εβαζα αμμο.Προτιμω να εχω μια γωνια στο σπιτι μου που να θυμιζει φυση κ να με ανανεωνει παρα να ταιριαζει με τους χρωματισμους των επιπλων.Βεβαια ειναι καθαρα θεμα γουστου.Για τα ψαρια ειναι σιγουρα καλυτερα η αμμος.Σου ευχομαι να χαρεις το ενυδριεο σου οπως κ να χει κ μακαρι να καταφερεις να πας σε μεγαλυτερο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντωνη ανουμπιες βαλε αφοβα.Προσωπικα θα εβγαζα το κοκκινο χαλικι κ θα εβαζα αμμο.Προτιμω να εχω μια γωνια στο σπιτι μου που να θυμιζει φυση κ να με ανανεωνει παρα να ταιριαζει με τους χρωματισμους των επιπλων.Βεβαια ειναι καθαρα θεμα γουστου.Για τα ψαρια ειναι σιγουρα καλυτερα η αμμος.Σου ευχομαι να χαρεις το ενυδριεο σου οπως κ να χει κ μακαρι να καταφερεις να πας σε μεγαλυτερο...

γεια σου ρε "μπαμπα" Γιάννη

ανουμπια θα βαλω ... μπορει και στο σ/κ οποτε κανα δυο γρηγορα tips για την τοποθετηση αλλιως θα ψαξω στο forum

την αμμο και να με πληρωσεις δεν μπαινω στη διαδικασία να την αλλαξω μετα τα τελευταία γεγονότα με την αμμωνια...

μπορεί αργότερα ή οταν παω σε μεγαλύτερη γυάλα..

Link to comment
Share on other sites

Την δενεις με μπετονια,για να μην φαινεται,πανω σε ξυλο ή πετρα του ενυδρειου σου.Μην τη σφιγγεις πολυ κ την πληγωσεις,ισα ισα να μην την παρασερνει η ροη του νερου.Με τον καιρο θα μεγαλωσουν οι ριζες κ μπορεις να κοψεις την μπετονια.Καθαρισε καλα το βαμβακι απο τη ριζα πριν τη βαλεις στο ενυδρειο.Το βραδυ θα σου στειλω στο vyber κ φωτο του μπαμπα albino που ειναι κ ο κυριαρχος τον ενυδρειου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψαλιδισε και λιγο τις ριζες για να της δωσεις "κινητρο" να φουντωσει!

Link to comment
Share on other sites

Την δενεις με μπετονια,για να μην φαινεται,πανω σε ξυλο ή πετρα του ενυδρειου σου.Μην τη σφιγγεις πολυ κ την πληγωσεις,ισα ισα να μην την παρασερνει η ροη του νερου.Με τον καιρο θα μεγαλωσουν οι ριζες κ μπορεις να κοψεις την μπετονια.Καθαρισε καλα το βαμβακι απο τη ριζα πριν τη βαλεις στο ενυδρειο.Το βραδυ θα σου στειλω στο vyber κ φωτο του μπαμπα albino που ειναι κ ο κυριαρχος τον ενυδρειου!

αναμένω photo!!!

Ψαλιδισε και λιγο τις ριζες για να της δωσεις "κινητρο" να φουντωσει!

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα.

Άν και καιρό στο χόμπι θεωρώ τον νεαυτό μου άσχετο.

Η εμπειρία μετράει και καλό θα ήταν να την ακούσεις.

Μόνο για καλύτερο είναι. Το παιχνίδι με την άμμο είναι φανταστηκό.

Εγώ είμαι στα δικά σου σχεδόν λίτρα με δύο χαρέμια και ήδη σκφτομαι να το πάω σε species καθως μετά από ένα χρόνο οι γέννες είναι κάτι καθημερινό.

Άσε που έχουν γίνει θυηριάκια και αν και ηρεμα το βλέπω οτι δεν είναι άνετα.

Για εμένα κάνε τις αλλαγές με αμμο και αληθινά φυτά. και βλάλε μια από τς ομάδες σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...