Jump to content

Και Μετα Απο Αλλαγή Διακόσμησης ..αμμωνία!


Recommended Posts

Φορουμ τα φώτα σας...

εχουμε αυτό

http://www.aquazone.gr/forums/topic/92985-240lt-malawi-setup/

και ενω όλα πάμε καλά μετα απο ταχυστρώσιμο με ζουμιά και περι τους 2 μήνες λειτουργίας...αμμωνία

αναλυτικότερα.

κατα την καθορισμένη αλλαγή της Κυριακής αποφάσισα να προσθέσω μια αεροκουρτίνα (κατω απο το χαλίκι) , καμιά 10αρια κιλά πέτρες και καμια 10αρια lt χαλίκι συμπλήρωμα....

εννοείτε έγινε της επί χρήμασι εκδιδομένης γυνής το σιδηρούν κιγκλίδωμα !!!

μετα λίγο σκούπισμα....(κακώς δεν το έκανα εξ' αρχής) και νέο νεράκι ...

την Δευτέρα.... αμμωνία!!! 0,25

κλεινω την αεροκουρτίνα μήπως αναταράσσει τον βυθό και ξεκινώ νηστεία....

την Τρίτη 0,25 βάζω aquavital για όλα τα λίτρα του ενυδρείου +κατι και μετα βάζω και βακτήρια...

την Τετάρτη 0,25!!!!!!! αλλαγή 50lt + conditioner + βακτήρια

σήμερα 0,25!!!!!

συμπεριφορές κανονικές και οι ντροπές λόγο της πείνας έχουν εξαλείψει...με το που βλέπουν οτι κάτι πλησιάζει απέξω πετάγονται!

να συμπληρώσω πως την τελευταία βδομάδα έριχνα περισσότερο φαγάκι απο όσο πρέπει σε σημείο να τουμπανιάζουν και να κρύβονται και το φαι να κόβει βόλτες στη γυάλα.....

σήμερα τα τάισα λιγο και προγραμματίζω 50lt αλλαγή εντός της επόμενης ώρας

να την κάνω?....

να περιμένω να δω πως θα πάει με νηστεία?

να ρίξω παραπάνω ζουμιά?

να ανοίξω την αεροκουρτίνα δεν παίζει κανενα ρόλο με την αμμωνία και ας είναι κάτω απο το χαλίκι?

ολα τα παραπάνω ?

τίποτα απο τα παραπάνω , να αφήσω τις αλλαγές και να πάω για κοψίδια?

Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω σε ρωτησα και στο αλλο θεμα σου! Με τι μετρας;

Link to comment
Share on other sites

api liquid

έκανα την αλλαγή εν τέλη....

conditioner+ για όλα τα λίτρα + κάτι

σε καμια ώρα ξανα βακτήρια για όλα τα λίτρα

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό δουλεύει το ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Έκανες αλλαγή 100%; Πριν την αλλαγή στη διακόσμηση τι μετρήσεις είχες; Ήταν στρωμένο το ενυδρείο; Βιολογικό υλικό έχεις στο φίλτρο σου; Τελικά πήγες για κοψίδια; :D

Link to comment
Share on other sites

τι κοψίδια...ακόμα εδω είμαι

οι μετρήσεις για τους δυο σκάρτους μηνες που παίζει η γυάλα μια χαρα .. ειχα λίγο πεσμένο KH και PH αλλα το ανέβασα με σόδα.....θα μπορούσα να κάνω και λίγο κράτη αλλα....μαθαίνω

μετα την αλλαγή του διάκοσμου ......

οχι δεν έκανα 100%....το εκανα στην εβδομαδιαία αλλαγή 50lt

εχω με την σειρα ροης

σφουγκαρι χοντρο

σφουγκαρι ψιλό

υαλοβαμβακα

2λιτρα σιποραξ

ανθρακα

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις αμμωνιας σου μηπως δειχνουν 0,25 και κατω ή απλα 0,25; Νομιζω πως και με ενα σφουγγαρι μια χαρα θα εισαι! Ο ανθρακας πλεον ειναι αχρηστος! Βγαλτον και βαλε βιολογικο υλικο!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω και φασματογράφο για να σου πω ακριβώς και μετράω με το φως του σπιτιού (καθότι επιστρέφω μετα τις 18.00)

θα μείνω στο οτι βάσει της καρτέλας και του φωτισμού του χώρου παει στο κιτρινο και δεν είναι με τιποτα πορτοκαλί (κιτρινο 0.25 - πορτοκαλί 0)

θα δω μήπως αυριο παρω μαζί μου λίγο νερό να το δοκιμάσω στο γραφείο με φως ημέρας

απο την αλλη στις μετρήσεις τοξικότητας βασει θερμοκρασίας ph και αμμωνίας βγαίνει 0.022 που απο οτι διάβασα δεν είναι άμεσα θανατηφόρα οποτε μπορώ να το παλέψω χωρις να πλακώσω χημικα κατα της αμμωνίας ... σωστα?

Έγινε επεξεργασία - antonistt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι κοψίδια...ακόμα εδω είμαι

οι μετρήσεις για τους δυο σκάρτους μηνες που παίζει η γυάλα μια χαρα .. ειχα λίγο πεσμένο KH και PH αλλα το ανέβασα με σόδα.....θα μπορούσα να κάνω και λίγο κράτη αλλα....μαθαίνω

μετα την αλλαγή του διάκοσμου ......

οχι δεν έκανα 100%....το εκανα στην εβδομαδιαία αλλαγή 50lt

εχω με την σειρα ροης

σφουγκαρι χοντρο

σφουγκαρι ψιλό

υαλοβαμβακα

2λιτρα σιποραξ

ανθρακα

Όταν λες μια χαρά εννοείς αμμωνία και νιτρώδη 0 και νιτρικά μέχρι 25 ή κάτι άλλο;

Αυτό με τη σόδα πρώτη φορά το ακούω, έριξες σόδα μέσα στο ενυδρείο; :blink:

Μπορεί με την αλλαγή της διακόσμησης να σηκώθηκαν ακαθαρσίες και γι'αυτό να ανέβηκε η αμμωνία. Τα νιτρικά 0 τα είχες πάντα ή ξαφνικά χάθηκαν;

Υ.Γ. Καλό είναι να αποφεύγουμε τα χημικά αλλά η αμμωνία έχει πιο πολλές πιθανότητες να βλάψει τα ψάρια από τα ζουμιά για την αντιμετώπισή της. ;)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω και φασματογράφο για να σου πω ακριβώς και μετράω με το φως του σπιτιού (καθότι επιστρέφω μετα τις 18.00)

θα μείνω στο οτι βάσει της καρτέλας και του φωτισμού του χώρου παει στο κιτρινο και δεν είναι με τιποτα πορτοκαλί (κιτρινο 0.25 - πορτοκαλί 0)

θα δω μήπως αυριο παρω μαζί μου λίγο νερό να το δοκιμάσω στο γραφείο με φως ημέρας

απο την αλλη στις μετρήσεις τοξικότητας βασει θερμοκρασίας ph και αμμωνίας βγαίνει 0.022 που απο οτι διάβασα δεν είναι άμεσα θανατηφόρα οποτε μπορώ να το παλέψω χωρις να πλακώσω χημικα κατα της αμμωνίας ... σωστα?

Εννοω οτι μηπως ειναι τοσο μικρη η ποσοτητα που δεν μπορει να την μετρησει και γραφει "μικροτερο απο 0,25"!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μια χαρά εννοείς αμμωνία και νιτρώδη 0 και νιτρικά μέχρι 25 ή κάτι άλλο;

Αυτό με τη σόδα πρώτη φορά το ακούω, έριξες σόδα μέσα στο ενυδρείο; :blink:

Μπορεί με την αλλαγή της διακόσμησης να σηκώθηκαν ακαθαρσίες και γι'αυτό να ανέβηκε η αμμωνία. Τα νιτρικά 0 τα είχες πάντα ή ξαφνικά χάθηκαν;

Υ.Γ. Καλό είναι να αποφεύγουμε τα χημικά αλλά η αμμωνία έχει πιο πολλές πιθανότητες να βλάψει τα ψάρια από τα ζουμιά για την αντιμετώπισή της. ;)

αμμωνία 0 νιτρώδη 0 νιτρικά 0 (μετρούσα με stick στην αρχή) αλλα θα μπορούσες να πεις πως σε ορισμένες μετρήσεις πήγαινε και στο 10.. αλλα αντε βγάλε άκρη απο το στικ

πήρα και ζουμί απο τη γυάλα την πήγα και στον πετσοπά τέσταρε και μου έδωσε πράσινο φως...

μετα απο τον πρώτο μήνα που δεν μπορούσα να ανεβάσω Ph πανω απο 7,6 και KH πάνω απο 3 με GH κάτω απο 7 διάβασα και είδα πως η μαγειρική σόδα ανεβάσει το KH με αποτέλεσμα το ανέβασμα του PH...

έβαλα μια κουταλιά γλυκού στις τελευταίες δυο αλλαγές και KH 11 PH 8,2

τωρα θα παρατηρήσω εαν θα κατέβει και πότε....νερό μονο απο βρύση απλα είναι μαλακό στην περιοχή

και εγω είμαι κατα των χημικών γιατι μετα θα εξαρτάται άμεα η ισορροπία απο τα χημικά....θα φύγεις μια βδομάδα και τεζα ολα..

Link to comment
Share on other sites

αμμωνία 0 νιτρώδη 0 νιτρικά 0 (μετρούσα με stick στην αρχή) αλλα θα μπορούσες να πεις πως σε ορισμένες μετρήσεις πήγαινε και στο 10.. αλλα αντε βγάλε άκρη απο το στικ

πήρα και ζουμί απο τη γυάλα την πήγα και στον πετσοπά τέσταρε και μου έδωσε πράσινο φως...

μετα απο τον πρώτο μήνα που δεν μπορούσα να ανεβάσω Ph πανω απο 7,6 και KH πάνω απο 3 με GH κάτω απο 7 διάβασα και είδα πως η μαγειρική σόδα ανεβάσει το KH με αποτέλεσμα το ανέβασμα του PH...

έβαλα μια κουταλιά γλυκού στις τελευταίες δυο αλλαγές και KH 11 PH 8,2

τωρα θα παρατηρήσω εαν θα κατέβει και πότε....νερό μονο απο βρύση απλα είναι μαλακό στην περιοχή

και εγω είμαι κατα των χημικών γιατι μετα θα εξαρτάται άμεα η ισορροπία απο τα χημικά....θα φύγεις μια βδομάδα και τεζα ολα..

Με νιτρικά 0, από τη στιγμή που δεν έχεις φυτά να σου τα ρουφάνε, σημαίνει ότι το ενυδρείο σου είναι άστρωτο. Οπότε επείγει να το στρώσεις.

Τα χημικά είναι περιττά σε περιπτώσεις που μπορούμε να αλλάξουμε τις παραμέτρους με φυσικό τρόπο. Αλλά αν έχεις αμμωνία ή νιτρώδη, δεν είναι καθόλου περιττά, μπορούνε να βοηθήσουν.

Μπορείς να πάρεις μπόλι και να τελειώνεις με το θέμα της αμμωνίας. Μέχρι τότε προσέχεις και παρακολουθείς. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό δουλεύει το ενυδρείο ;

τι κοψίδια...ακόμα εδω είμαι

οι μετρήσεις για τους δυο σκάρτους μηνες που παίζει η γυάλα μια χαρα .. ειχα λίγο πεσμένο KH και PH αλλα το ανέβασα με σόδα.....θα μπορούσα να κάνω και λίγο κράτη αλλα....μαθαίνω

μετα την αλλαγή του διάκοσμου ......

οχι δεν έκανα 100%....το εκανα στην εβδομαδιαία αλλαγή 50lt

εχω με την σειρα ροης

σφουγκαρι χοντρο

σφουγκαρι ψιλό

υαλοβαμβακα

2λιτρα σιποραξ

ανθρακα

Νομίζω πως βιάστηκες . . .

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω και φασματογράφο για να σου πω ακριβώς και μετράω με το φως του σπιτιού (καθότι επιστρέφω μετα τις 18.00)

θα μείνω στο οτι βάσει της καρτέλας και του φωτισμού του χώρου παει στο κιτρινο και δεν είναι με τιποτα πορτοκαλί (κιτρινο 0.25 - πορτοκαλί 0)

θα δω μήπως αυριο παρω μαζί μου λίγο νερό να το δοκιμάσω στο γραφείο με φως ημέρας

απο την αλλη στις μετρήσεις τοξικότητας βασει θερμοκρασίας ph και αμμωνίας βγαίνει 0.022 που απο οτι διάβασα δεν είναι άμεσα θανατηφόρα οποτε μπορώ να το παλέψω χωρις να πλακώσω χημικα κατα της αμμωνίας ... σωστα?

το τεστ αμμωνιας της api ειναι 0 κιτρινο και οσο ανεβαινει παει σε πρασινο.

Link to comment
Share on other sites

το τεστ αμμωνιας της api ειναι 0 κιτρινο και οσο ανεβαινει παει σε πρασινο.

ναι εχεις δίκιο... ειχα την καρτέλα μεσα στο ντουλάπι και δεν την ειδα καλα

το διαταυτα είναι οτι ειναι ευδιάκριτο το 0 με το 0,25 και σίγουρα δεν έχω 0

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως βιάστηκες . . .

για πες μου εναν noob που να είχε υπομονή....

οτι έγινε έγινε...το πρόβλημα είναι οτι δεν έχει μπλούζες και πουλοβερ μεσα στη γυάλα!

ειτε χαλασα την βιολογία είτε δεν είχα ποτε είτε δεν ξερω και εγω τι...τώρα ή πρέπει να τα ταΐσω γρήγορα μπας και παρουν κανα γραμμάριο για τηγάνι ή με την συνδρομή της σοφίας των έμπειρων να κανω το καλύτερο για τα ψαρακια

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο υπουλο το τεστ.δες το καλυτερα σε φως ημερας,2 χρονια το χρησιμοποιω και καμια φορα εχω τις αμφιβολιες μου αν ειναι κιτρινο η οχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι.

για πες μου εναν noob που να είχε υπομονή....

οτι έγινε έγινε...το πρόβλημα είναι οτι δεν έχει μπλούζες και πουλοβερ μεσα στη γυάλα!

ειτε χαλασα την βιολογία είτε δεν είχα ποτε είτε δεν ξερω και εγω τι...τώρα ή πρέπει να τα ταΐσω γρήγορα μπας και παρουν κανα γραμμάριο για τηγάνι ή με την συνδρομή της σοφίας των έμπειρων να κανω το καλύτερο για τα ψαρακια

Ο πιο γρήγορος τρόπος για το στρώσιμο είναι το μπόλι. ;)

ειναι λιγο υπουλο το τεστ.δες το καλυτερα σε φως ημερας,2 χρονια το χρησιμοποιω και καμια φορα εχω τις αμφιβολιες μου αν ειναι κιτρινο η οχι.

Μπορείς να κάνεις κι ένα τεστ στο νερό βρύσης το οποίο λογικά δεν θα έχει αμμωνία και να δεις τη διαφορά για να σιγουρευτείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις αλλαγή νερού βάζεις πρώτα αντιχλώριο, σωστά; Το αφήνεις για μία ώρα το νερό και μετά αφού κάνεις την αλλαγή προσθέτεις τα βακτήρια στο ενυδρείο. Δεν ξεπλένεις τίποτα με νερό βρύσης, σωστά; :)

Link to comment
Share on other sites

Η οντως οπως λεει και η ποιητρια απο πανω να βαλεις μπολι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Ο πιο γρήγορος τρόπος για το στρώσιμο είναι το μπόλι. ;)

Μπορείς να κάνεις κι ένα τεστ στο νερό βρύσης το οποίο λογικά δεν θα έχει αμμωνία και να δεις τη διαφορά για να σιγουρευτείς. :)

που? πως? ποτε?

Link to comment
Share on other sites

1. Βρίσκεις κάποιον συνχομπίστα να σου δώσει μπόλι.

2. Συναντιέστε, σου δίνει το μπόλι, δηλαδή βιολογικό υλικό από το φίλτρο του με βακτήρια "έτοιμα για δράση" και εσύ του δίνεις του ανθρώπου καθαρό βιολογικό υλικό για να συμπληρώσει την ποσότητα που σου έδωσε.

3. Βάζεις στο φίλτρο σου το μπόλι και είσαι κομπλέ.

4. Προσθέτεις βακτήρια, ταίζεις λίγο και παρακολουθείς παίρνοντας μετρήσεις μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.

5. Μέχρι να ωριμάσει το ενυδρείο το προσέχεις.

Για να βρεις μπόλι:

1. Βάζεις αγγελία ζητώντας μπόλι και λέγοντας ποια περιοχή σε βολεύει.

2. Διαβάζεις το θέμα "Που θα βρω μπόλι σε όλη την Ελλάδα" και στέλνεις π.μ. σε όποιο μέλος είναι κοντά σου, άσχετα από το πόσο παλιό μπορεί να είναι αυτό το θέμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η οντως οπως λεει και η ποιητρια απο πανω να βαλεις μπολι!

Συνχομπίστες τρέξτε όλοι

να του δώσετε λίγο μπόλι

να χαθεί η αμμωνία

κι η δική του αγωνία!

:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...