Jump to content

Recommended Posts

Παρατηρήσεις, σχόλια, διορθώσεις εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτα, αν όχι επιβεβλημένα! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οταν παιρνουμε και βραζουμε να ξυλο δεν βγαινουν ολες οι τανινες?? οι μονομαχοι προτιμουν το black water μπορουμε να μην βρασουμε το ξυλο και να το ριξουμε κατευθειαν μεσα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστουμε Θοδωρη,πολυ χρησιμες πληροφοριες,που ελειπαν <συγκετρομενες> απο το φορουμ. :)

Θα ηθελα να αναφερω,οτι υπαρχουν και πολλοι φιλοι,που δοκιμασαν με επιτυχια,ξυλα απο αμπελι.ειδικα στην επαρχια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο άρθρο Θοδωρή, αλλά αναφέρεσαι μόνο στα γνωστά και εισαγόμενα ξύλα που βρίσκουμε στα καταστήματα. Πιστεύω πως θα πρέπει να γινόταν και αναφορά στα ξύλα που μπορεί κάποιος να βρει στην φύση, όπως βελανιδιά, ελιά, αμπέλι, τριανταφυλλιά κτλ. Θα ήταν ποιο ολοκληρωμένο σαν άρθρο και θα φαινόταν πως υπάρχουν και άλλα πολλά ξύλα και ρίζες που μπορούν να μπουν στο ενυδρείο μας με επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

οταν παιρνουμε και βραζουμε να ξυλο δεν βγαινουν ολες οι τανινες?? οι μονομαχοι προτιμουν το black water μπορουμε να μην βρασουμε το ξυλο και να το ριξουμε κατευθειαν μεσα?

Σίγουρα όχι όλες αλλά ένα μεγάλο μέρος τους. Ναι, μπορούμε να βάλουμε το ξύλο χωρίς να το βράσουμε, αλλά καλό είναι να το καθαρίσουμε καλά εξωτερικά από σκόνες χώματα κλπ. Άλλωστε στο παραπάνω κείμενο τα γράφει αυτά :)

Σευχαριστουμε Θοδωρη,πολυ χρησιμες πληροφοριες,που ελειπαν <συγκετρομενες> απο το φορουμ. :)

Θα ηθελα να αναφερω,οτι υπαρχουν και πολλοι φιλοι,που δοκιμασαν με επιτυχια,ξυλα απο αμπελι.ειδικα στην επαρχια.

Να είσαι καλά Βασίλη! Για το αμπέλι έχω ακούσει (μάλλον διαβάσει) και εγώ

Ωραίο άρθρο Θοδωρή, αλλά αναφέρεσαι μόνο στα γνωστά και εισαγόμενα ξύλα που βρίσκουμε στα καταστήματα. Πιστεύω πως θα πρέπει να γινόταν και αναφορά στα ξύλα που μπορεί κάποιος να βρει στην φύση, όπως βελανιδιά, ελιά, αμπέλι, τριανταφυλλιά κτλ. Θα ήταν ποιο ολοκληρωμένο σαν άρθρο και θα φαινόταν πως υπάρχουν και άλλα πολλά ξύλα και ρίζες που μπορούν να μπουν στο ενυδρείο μας με επιτυχία.

Ευχαριστώ Σταμάτη!

Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω πειραματιστεί με ξύλα μαζεμένα από εμάς. Ούτε έχω κάνει και κάποια έρευνα στο διαδίκτυο. Γι' αυτό δε μπορώ να προτείνω κάτι με σιγουριά. Σίγουρα θα υπάρχουν μέλη που έχουν κάνει χρήση τέτοιων ξύλων για χρόνια με πολύ καλά αποτελέσματα. Συνεπώς, αυτοί θα πρέπει να συμβάλουν να γραφεί ένα αντίστοιχο κειμενάκι.

Τι λέτε; Ψήνεστε να ανοίξουμε ένα τέτοιο θέμα, να μαζέψουμε τις γνώσεις μας και να βγει ένα κειμενάκι για το ποια είναι κατάλληλα για ενυδρείο και την τυχόν διαδικασία που χρειάζονται;

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Ανεφερα το αμπελι,γιατι διβασαμε εδω μεσα απο διαφορετικους φιλους ,οτι τα εβαλαν,δυχως κανενα προβλημα.Δεν εχω προσωπικη εμπειρια.Για τα αλλα ξυλα ,εγω τουλλαχιστον ,δεν ειδα πολλους και διαφορετικους φιλους να τα βαζουν.Οποτε,καλο ειναι να λεμε μονο τα σιγουρα,και ασφαλη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτείνω να γίνει pinned το θέμα

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό θέμα, μπράβο Θοδωρή. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τρία είδη ήξερα ...

Ευχαριστούμε Θοδωρή. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μπήκε λοιπόν εδώ: Η πρώτη επαφή με το ενυδρείο στα Διάφορα :)

Έγινε επεξεργασία - theodor72
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

πολυ καλο αρθρο

εγω τωρα ρωταω τα εξης: ολα τα παραπανω ξυλα υπαρχουν στο εμποριο ετοιμα για χρηση ή κανεις την γνωστη διαδικασια με το 'στρωσημο' του ξυλου;

στην περιοχη μου υπαρχει μοναχα ενα μαγαζι με ενυδρειο το οποιο δεν εχει ποικιλία σε ξυλα,εγω θελω κατι σε driftwood ή savanawood

ή τελος παντον να εχει πολλες διακλαδοσεις και δεν ξερω που να ψαξω

το ξυλο θα μπει σε ενυδρειο που εχει μεσα πιρανχα ισως αυτο χρειαστει

αυτες ειναι οι ερωτησεις μου ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Τα ξυλα απο πετ νομιζω μπορεις και με ενα απλο ξεπλυμα να τα ριξεις. Πολλοι φιλοι ομως για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο τα ξεπελενουν τα μουλιαζουν , ισως και τα βραζουν η τα ζεματανε τουλαχιστον... προσωπικα θα ελεγα οτι αν δεν θελεις την κιτρινιλα που βγαζουν ΟΛΑ τοτε καλο μουλιαασμα με αλλαγη νερου στον κουβα η βρασιμο...και το φαινομενο μειωνεται... αν σου αρεσει η χρειαζεσαι το χρωματακι στο νερο , τοτε ενα απλο πλυσιμο για τις σκονες και ενα ζεματισμα με καυτο νερο αρκει. Σε νεα ξυλα υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να βγει μηκυτας (γλιτσα στην επιφανεια)...δεν ενοχλει, συνηθως φευγει μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον σε ολα τα μεγαλα καταστηματα του χωρου. Δες στην κατηγορια ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ εδω στο φορουμ και θα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική εμπειρία να πω ότι έχω βάλει στο ενυδρείο μου για 2Χρόνια ρίζα από πουρναρι την οποία βρήκα

στο βουνό και μετά από λίγη επεξεργασία δηλαδή ένα πολύ καλό τρίψιμο και βραστό νερό το οποίο έριχνα από πάνω γιατί δεν χωρούσε να την βράσω και το ίδιο έχω κάνει με πλάτανο με το μόνο μειονέκτημα ότι μετά από ο2 Χρόνια βρωμουσαν αρκετά

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα

εγω μαλλον δεν θα μπω στον κινδυνο να χασω τα ψαρια μου,οποτε θα δωσω 20-30 ευρω απο εκει που θα δινα 10 στο φυτοριο,και θα εχω το κεφαλι μου ησυχο

Link to comment
Share on other sites

παιδια εδω και 3 μερες εχω βαλει το ξυλο μου αλλα δεν βυθηστηκε καθολου,αμα το βρασω και το βαλω σε κρυο νερο θα βυθιστει αλλα θα φυγει το χρωμα που δινει το οποιο το θελω

προς τα ποτε θα βυθιστει μονο του; ειναι μισο κιλο ριζα αγοραστη απο μαγαζι με ενυδρεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...