Jump to content

Ντεξιον


rastafarian

Recommended Posts

Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει πανω σε ντεξιον ενυδρεια?

Αντεχει το βαρος?

Link to comment
Share on other sites

Κωστη στα απλα μην βαλεις,αλλα στα βαρεου τυπου,κανενα πρροβλημα.

Για ποσα λιτρα μιλαμε?Αν ειναι λιγα τα λιτρα,και στα απλα μπαινει

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη εμπειρια δεν εχω, απ οτι ξερω απο φιλους.

Για μικρα ενυδρεια ειναι οτι πρεπει 60-80 λιτρα, γεννηστρες καραντινες κτλ.

Εδω θα βρεις καλες τιμες

http://www.praktiker.gr/p/orthostatis-ergo-metallikos-3-6x3-6x200cm-set-2-temaxia-15527

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν νομιζω να ειναι βαρεου τυπο το ντεξιον..βεβαια δεν το εχει ακομα αλλα χλωμο να ειναι βαρεου.

Θα μπουν ενυδρεια πανω απο 30 -60 λιτρα,το πολυ μεχρι 80.Τωρα δεν ξερω να σου πω ακριβη αριθμο ενυδρειων,παντως τα λιτρα τους θα παιζουν εκει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη εμπειρια δεν εχω, απ οτι ξερω απο φιλους.

Για μικρα ενυδρεια ειναι οτι πρεπει 60-80 λιτρα, γεννηστρες καραντινες κτλ.

Εδω θα βρεις καλες τιμες

http://www.praktiker.gr/p/orthostatis-ergo-metallikos-3-6x3-6x200cm-set-2-temaxia-15527

Βασιλη,για εκει μεσα ειμαι σε λιτρα,απο 30-80 το πολυ.

Το ντεξιον μαλλον υπαρχει,το εχει φιλος αλλα μαλλον ειναι το απλο..

Link to comment
Share on other sites

Θα τα βαλεις ολα μαζι σε μια στηλη? η ανεξαρτητα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει πανω σε ντεξιον ενυδρεια?

Αντεχει το βαρος?

Δεν ξερω για ενυδρεια!

Αλλα σιγουρα τα dexion ειναι για βαρεου τυπου δουλειες συνεπως και αντεχουν και αρκετα κιλα αν δεθουν σωστα!

Link to comment
Share on other sites

Μιλας για 200κιλα max, δεν νομιζω οτι υπαρχει καμια αμφιβολια οτι θα αντεξει ακομα και εσενα να ανεβεις πανω :P

Link to comment
Share on other sites

Θα τα βαλεις ολα μαζι σε μια στηλη? η ανεξαρτητα.

Βασιλη,μπορει να μπουν 2-3 ενυδρεια στη σειρα,δεν ξερω ακομα πως θα το κανω.Τα περισσοτερα ενυδρεια ειναι 30-40 λιτρα,οπωτε μπορει να χωρανε και 2 στο ιδιο ραφι.

Δεν ξερω για ενυδρεια!

Αλλα σιγουρα τα dexion ειναι για βαρεου τυπου δουλειες συνεπως και αντεχουν και αρκετα κιλα αν δεθουν σωστα!

Τα ντεξιον εκτος απο το δεσιμο που θα εχουν μεταξυ τους,θα δεθουν και σε τοιχο με βιδες.Αν θελω μπορω να το ενισχυσω με λαμες απο τις κατω πλευρες των ραφιων για να αντεχει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ντεξιον εκτος απο το δεσιμο που θα εχουν μεταξυ τους,θα δεθουν και σε τοιχο με βιδες.Αν θελω μπορω να το ενισχυσω με λαμες απο τις κατω πλευρες των ραφιων για να αντεχει περισσοτερο.

Το ραφι απο ντεξιον ειναι ανεξαρτητο δεν θα μπορεις να βαλεις νευρα αλλα και παλι δεν πεζει να εχεις προβλημα για τα κιλα που θες!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα δεσεις σε τοιχο,προχωρα,κανενα προβλημα.

Τι ετοιμαζεις παλι :)

Link to comment
Share on other sites

Το ραφι απο ντεξιον ειναι ανεξαρτητο δεν θα μπορεις να βαλεις νευρα αλλα και παλι δεν πεζει να εχεις προβλημα για τα κιλα που θες!

Αν εχεις φιλο σιδερα...ολα γινονται! :P

Κοιτα,μπορει ενα ραφι να εχει πανω 2-3 ενυδρεια των 30 λιτρων,καποιο αλλο μπορει να εχει 1 των 60 λιτρων κτλ.Δεν θα ειναι ολα ιδια δηλαδη.Αυτη τη στιγμη εχω 2χ40 και 1χ35,παιζουν αλλα 2χ60,δεν ξερω πως θα τα βαλω πανω στο ντεξιον.Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα μπει ενυδρειο πανω απο 80 λιτρα πανω στο ντεξιον.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα δεσεις σε τοιχο,προχωρα,κανενα προβλημα.

Τι ετοιμαζεις παλι :)

Το δεσιμο στον τοιχο θα ειναι καθαρα αν φοβαται οτι θα τουμπαρει απο κανα σεισμο και αναλογα την κατανομη βαρους για θεμα ισορροπιας!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα δεσεις σε τοιχο,προχωρα,κανενα προβλημα.

Τι ετοιμαζεις παλι :)

F......m :P

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις φιλο σιδερα...ολα γινονται! :P

Κοιτα,μπορει ενα ραφι να εχει πανω 2-3 ενυδρεια των 30 λιτρων,καποιο αλλο μπορει να εχει 1 των 60 λιτρων κτλ.Δεν θα ειναι ολα ιδια δηλαδη.Αυτη τη στιγμη εχω 2χ40 και 1χ35,παιζουν αλλα 2χ60,δεν ξερω πως θα τα βαλω πανω στο ντεξιον.Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα μπει ενυδρειο πανω απο 80 λιτρα πανω στο ντεξιον.

Μιλας για πολλα ραφια (τουλαχιστον 3)οποτε θα ειναι κατι ¨δεμενο" , το βαρος μην το σκεφτεσαι καν βαστανε πολλα κιλα μην με κανεις να μπω στην αποθηκη να βγαζω φωτος :D

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Μιλας για πολλα ραφια (τουλαχιστον 3)οποτε θα ειναι κατι ¨δεμενο" , το βαρος μην το σκεφτεσαι καν βαστανε πολλα κιλα μην με κανεις να μπω στην αποθηκη να βγαζω φωτος :D

Νταξει σε πιστευω! :P

Καπου ειδα οτι παιζουν και κατι ειδικες γωνιες για ντεξιον που μπορεις να τις βαλεις για να τα δεσεις ακομα πιο καλα.

Αλλα οπως σου ειπα,παιζει και κολλητος σιδερας οπου μπορουμε να τα ενισχυσουμε και μονοι μας αν χρειαστει! :)

Link to comment
Share on other sites

Νταξει σε πιστευω! :P

Καπου ειδα οτι παιζουν και κατι ειδικες γωνιες για ντεξιον που μπορεις να τις βαλεις για να τα δεσεις ακομα πιο καλα.

Αλλα οπως σου ειπα,παιζει και κολλητος σιδερας οπου μπορουμε να τα ενισχυσουμε και μονοι μας αν χρειαστει! :)

Παντου παιζουν οι γωνιες και επιβαλεται να μπουν,και εγω μηχανουργος ειμαι μην κοιτας που το χω ριξει στην αρτοποιια αχααχ!

Απλα δεν πιστευω οτι χρειαζονται ενισχυσεις γτ το καθε παφι ειναι αυτονομο οποτα αν βαλεις νευρα το μονο που θα κανεις ειναι να δωσεις περισσοτερο βαρος,εκτος αν κανεις και καθετα νευρα και οριζοντια οποτε δεν υπαρχει λογος να μπεις σε διαδικασια ντεξιον,κανεις μια σιδεροκατασκευη και τελος!

Link to comment
Share on other sites

Παντου παιζουν οι γωνιες και επιβαλεται να μπουν,και εγω μηχανουργος ειμαι μην κοιτας που το χω ριξει στην αρτοποιια αχααχ!

Απλα δεν πιστευω οτι χρειαζονται ενισχυσεις γτ το καθε παφι ειναι αυτονομο οποτα αν βαλεις νευρα το μονο που θα κανεις ειναι να δωσεις περισσοτερο βαρος,εκτος αν κανεις και καθετα νευρα και οριζοντια οποτε δεν υπαρχει λογος να μπεις σε διαδικασια ντεξιον,κανεις μια σιδεροκατασκευη και τελος!

Συναδελφος.:)

Κοιτα,ισως οι γωνιες να υπαρχουν ηδη στο ντεξιον,δεν ξερω να σου πω στανταρ γιατι δεν το εχω δει ακομα.

Βεβαια μεχρι να φτασω στο ντεξιον εχω δουλιτσα ακομα αλλα ψαχνομαι να δω αν μου κανει,εφοσον μου κανει οπως λετε,θα παω σε αυτη τη λυση που ειναι και ετοιμη.:)

Link to comment
Share on other sites

10255200_10201000578255822_3470663745923

16014_10201000578055817_2253157790004924

Και εδω δεν υπαρχει βαση,ειναι βιδωμενη στον τοιχο!

10370974_10201000578175820_6853989503711

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,αν δεν τις εχει τις γωνιες,που δεν νομιζω,θα τις αγορασω εγω και τις βαλω για να ειναι πιο safe.

Φυσικα θα βιδωθει και στον τοιχο σε περιπτωση σεισμου να μεινει στη θεση του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δεις το ντέξιον σαν ένα σύστημα, αφού ναι μεν θα είναι διαφορετικά ράφια , αλλά όλα μαζί μια κατασκευή. Έτσι δεν είναι; Πάντως και τα απλά ντέξιον αν είναι καλά συναρμολογημένα και βιδωμένα σε τοίχο, κρατάνε αρκετό βάρος. Σκέψου τα βαρέως τύπου.... και πρέπει να σκεφτείς κάτι να ακουμπάνε τα ενυδρεία για απορρόφηση των οποιονδήποτε κραδασμών....

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη,μπορει να μπουν 2-3 ενυδρεια στη σειρα,δεν ξερω ακομα πως θα το κανω.Τα περισσοτερα ενυδρεια ειναι 30-40 λιτρα,οπωτε μπορει να χωρανε και 2 στο ιδιο ραφι.

Τα ντεξιον εκτος απο το δεσιμο που θα εχουν μεταξυ τους,θα δεθουν και σε τοιχο με βιδες.Αν θελω μπορω να το ενισχυσω με λαμες απο τις κατω πλευρες των ραφιων για να αντεχει περισσοτερο.

Θέλεις και δεν το ξέρεις. . .

10255200_10201000578255822_3470663745923

16014_10201000578055817_2253157790004924

Και εδω δεν υπαρχει βαση,ειναι βιδωμενη στον τοιχο!

10370974_10201000578175820_6853989503711

Συγνώμη που στο λέω φίλε μου αλλά οι γωνιές είναι λάθος τοποθετημένες.

Από την μέσα μεριά μπαίνουν.Εκεί που τις έβαλες δεν κρατάνε τίποτα :(

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δεις το ντέξιον σαν ένα σύστημα, αφού ναι μεν θα είναι διαφορετικά ράφια , αλλά όλα μαζί μια κατασκευή. Έτσι δεν είναι; Πάντως και τα απλά ντέξιον αν είναι καλά συναρμολογημένα και βιδωμένα σε τοίχο, κρατάνε αρκετό βάρος. Σκέψου τα βαρέως τύπου.... και πρέπει να σκεφτείς κάτι να ακουμπάνε τα ενυδρεία για απορρόφηση των οποιονδήποτε κραδασμών....

Παρασκευα,δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο να γινει,γιατι τα ενυδρεια ειναι διαφορετικα μεταξυ τους και δεν ξερω πως θα τα βαλω κιολας,πρεπει να παρω το ντεξιον στα χερια μου και να δω πως θα μπουν πανω.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που στο λέω φίλε μου αλλά οι γωνιές είναι λάθος τοποθετημένες.

Από την μέσα μεριά μπαίνουν.Εκεί που τις έβαλες δεν κρατάνε τίποτα :(

Μπορεις να μου εξησεις το σκεπτικο σου απο θεμα δυναμικης? γτ απο αισθητικη αποψη εχεις δικιο!

Link to comment
Share on other sites

Οι γωνιές αυτές παίζουν τον ρόλο της αντιρήδας.Αν τις βάλεις από μέσα το ράφι θα πατάει πάνω στην γωνιά.

Αν παρατηρήσεις τα ράφια από κάτω στις άκρες είναι σκισμένα και το "τριγωνάκι" είναι στρογγυλεμένο στην γωνία του γι αυτόν

ακριβώς τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...