Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

Καλησπερα!Εχω ενα ενυδρειο waterhome 80x30x40 και σκεφτομαι να το κανω καποια στιγμη θαλασσινο.Εχω διαβασει αρκετα θεματα για nano-reefs αλλα θα ηθελα και την γνωμη σας για το τι θα χρειαστω και τι μπορω να κανω με αυτο το ενυδρειακι.Ο εξοπλισμος που εχω στην διαθεση μου ειναι:1 coralia nano 900lt/hr,1 coralia 1(1600 lt/h),εξωτερικο φιλτρο eheim 2215 kai 2 αλλα εσωτερικα(δεν ξερω ποιο να χρησιμοποιησω για χημικη φιλτρανση),εχω παραγγειλει heatsink,2 led drivers,3 hybrid 10w led με 6 royal blue και 3 coolwhite το καθενα,καθως και 2x10w led το ενα 20000k και το αλλο royal blue.Βεβαια δεν ξερω πως θα στηριξω το diy φωτιστικο αφου το εργοστασιακο πλαστικο καπακι δεν βολευει καθολου.Απο skimmer σκεφτομουν το tunze 9002 η 9004 η tmc v2 200???Δυνατοτητα για σαμπ δεν υπαρχει καθως το ενυδρειο θα βρισκεται πανω στην επιπλοσυνθεση του σαλονιου και βλεπω να πεφτει παντοφλα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εχω ενα ενυδρειο waterhome 80x30x40 και σκεφτομαι να το κανω καποια στιγμη θαλασσινο.Εχω διαβασει αρκετα θεματα για nano-reefs αλλα θα ηθελα και την γνωμη σας για το τι θα χρειαστω και τι μπορω να κανω με αυτο το ενυδρειακι.Ο εξοπλισμος που εχω στην διαθεση μου ειναι:1 coralia nano 900lt/hr,1 coralia 1(1600 lt/h),εξωτερικο φιλτρο eheim 2215 kai 2 αλλα εσωτερικα(δεν ξερω ποιο να χρησιμοποιησω για χημικη φιλτρανση),εχω παραγγειλει heatsink,2 led drivers,3 hybrid 10w led με 6 royal blue και 3 coolwhite το καθενα,καθως και 2x10w led το ενα 20000k και το αλλο royal blue.Βεβαια δεν ξερω πως θα στηριξω το diy φωτιστικο αφου το εργοστασιακο πλαστικο καπακι δεν βολευει καθολου.Απο skimmer σκεφτομουν το tunze 9002 η 9004 η tmc v2 200???Δυνατοτητα για σαμπ δεν υπαρχει καθως το ενυδρειο θα βρισκεται πανω στην επιπλοσυνθεση του σαλονιου και βλεπω να πεφτει παντοφλα..

καλη αρχη σου ευχομαι στο εξωτερικο φιλτρο θα βαλεις ανθρακα και αντιφωσφωρο μονο ,σκιμερ οχι το tmc παρε το 9004,6 κιλα βραχο περιπου ,αραγονιτη αλατι και πυκνομετρο και τα τεστ,και υπομονη,επισεις θα χρειαστεις αναπληρωση και ανεμιστηρακια.,απο φως οκ,βαλε 2 γωνιες στον τοιχο και κρεμασετο

Link to comment
Share on other sites

Βρε βρε καλώς τον..... Τι νέα είναι αυτά Γιάννη???? Κι εσύ στην αλμύρα????? Πολύ φοβάμαι πως θα με κοιτάει με μισό μάτι η σύζυγος σου όταν βρεθούμε, και θα θέλει να με κρεμάσει ανάποδα....

Στο προκείμενο των εξαρτημάτων, εγώ θα συνέχιζα να σου πρότεινα το φίλτρο που σου είχα πεί, γιατί έχω δεί πολύ καλά τις αποδώσεις του...

Για σκίμμερ, επειδή είχα ακριβώς τα ίδια λίτρα πριν την μετάβασή μου, θα σου σύστηναν να μην βάλεις κάποιο εσωτερικό (όπως είχα κι εγώ και μου έκοβε πολύτιμο χώρο) αλλά να πάς σε εξωτερικό κρεμαστό (mce 300) που θα είναι στα ίδια λεφτά πάνω κάτω, και θα έχει μεγαλύτερη απόδοση και από το 9002 και από το 9004....

Καλή αρχή Γιάννη

Link to comment
Share on other sites

Γιωργος συνονοματε μου! :thumbsu: Αστα να πανε!!!Με εσας που εμπλεξα με βλεπω στο παγκακι να κλεβω ρευμα απο στυλο για skimmer κτλ αφου θα με πεταξει οπως φαινεται εξω κι εμενα και τα ενυδρεια μου.Οχι τιποτα αλλο τωρα γεννησαμε και την δευτερη κορουλα και δεν θα προλαβει να με ζησει καθολου το καημενο. :notfair: Τωρα στο προκειμενο.Με μια προχειρη ματια εχουν γυρω στα 60 ευρω διαφορα αλλα βεβαια κερδιζω χωρο με το deltec.Για καπακι σκεφτομουν πλεξιγκλας η πολυκαρβονικο.Εσεις τι λετε?Αληθεια αν ακουμπαει το φωτιστικο στο πλεξιγκλας θα κανω δουλεια η θελει αποσταση?niknik γωνιες στον τοιχο δεν παιζει με τιποτα.Θα βρεθω αποκεφαλισμενος.Οσο για ανεμιστηρακια εχω ηδη 1 διπλο σε stc-1000 ηδη και αν δω οτι χρειαζεται βαζω πανω στο πλεξιγκλας ανεμιστηρακια υπολογιστη.Η συνθεση που λεγαμε ειναι αυτες οι μοντερνες σαλονιου.Απο φωτισμο με 50w led ειμαι οκ σωστα?Με 6 κιλα βραχο θα ειμαι ok απο φιλτρανση?Απο κυκλοφορια φτανει η χρειαζομαι κατι παραπανω?

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα να σου ζησει η κορακλα σου και να την δεις γερη και τυχερη την κυκλοφορεια πρεπει να στησεις και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ niknik!!!Ωραια τοτε.Με τον φωτισμο τι να κανω?μπορει ενα diy led φωτιστικο να σταθει επανω στο πλεξι και να φωτιζει σωστα η πρεπει να ψαξω για αλλη πατεντα?

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να το κανεις το θαλασσινο γιωργο! :jig:

Αντε με το καλο να σε δουμε να ανοιγεις θεμα με το ενυδρειο σου φιλε μου :thumbsu:

Οσο για τη γυναικα....κανε οτι θες και μετα απλα ζητας συγνωμη!

Καλυτερα να τους ζητας συγνωμη....παρα αδεια φιλε μου! :angel:

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να το κανεις το θαλασσινο γιωργο! :jig:

Αντε με το καλο να σε δουμε να ανοιγεις θεμα με το ενυδρειο σου φιλε μου :thumbsu:

Οσο για τη γυναικα....κανε οτι θες και μετα απλα ζητας συγνωμη!

Καλυτερα να τους ζητας συγνωμη....παρα αδεια φιλε μου! :angel:

Σ'ευχαριστω πολυ!Να ξερεις οτι ευθυνεσαι κι εσυ κομματακι για αυτη μου την μεταβαση οπως και ο lykourgos,o fotis και αλλοι..Οσο για την γυναικα εχεις δικιο αλλα δεν θα μου αρεσαν κι εμενα 2 γωνιες στο ξεκαρφωτο εν μεσω της συνθεσης.Πιστευω οτι το ενυδρειο 96 λιτρα που εχω διπλα στην τηλεοραση στο σαλονι ειναι μεγααααααλη υποχωρηση της γυναικας

Link to comment
Share on other sites

Γιωργος συνονοματε μου! :thumbsu: Αστα να πανε!!!Με εσας που εμπλεξα με βλεπω στο παγκακι να κλεβω ρευμα απο στυλο για skimmer κτλ αφου θα με πεταξει οπως φαινεται εξω κι εμενα και τα ενυδρεια μου.Οχι τιποτα αλλο τωρα γεννησαμε και την δευτερη κορουλα και δεν θα προλαβει να με ζησει καθολου το καημενο. :notfair: Τωρα στο προκειμενο.Με μια προχειρη ματια εχουν γυρω στα 60 ευρω διαφορα αλλα βεβαια κερδιζω χωρο με το deltec.Για καπακι σκεφτομουν πλεξιγκλας η πολυκαρβονικο.Εσεις τι λετε?Αληθεια αν ακουμπαει το φωτιστικο στο πλεξιγκλας θα κανω δουλεια η θελει αποσταση?niknik γωνιες στον τοιχο δεν παιζει με τιποτα.Θα βρεθω αποκεφαλισμενος.Οσο για ανεμιστηρακια εχω ηδη 1 διπλο σε stc-1000 ηδη και αν δω οτι χρειαζεται βαζω πανω στο πλεξιγκλας ανεμιστηρακια υπολογιστη.Η συνθεση που λεγαμε ειναι αυτες οι μοντερνες σαλονιου.Απο φωτισμο με 50w led ειμαι οκ σωστα?Με 6 κιλα βραχο θα ειμαι ok απο φιλτρανση?Απο κυκλοφορια φτανει η χρειαζομαι κατι παραπανω?

A μπράβο βρε Γιώργο, κι έλεγα τι δεν μου κολούσε..... Τώρα που σε βάφτισα, θα σου φέρω και λαμπάδα.... Σκέψου αυτό που σου είπα για το skimmer γιατί είχα ακριβώς το ίδιο θέμα, όταν τσιγκουνεύτικα να δώσω 40 ευρώ παραπάνω και να πάρω το mce 300 και μετά το μετάνιωνα, που πήγα σε μεγαλύτερο ενυδρείο και το πήρα μετά.

να σου ζήσει η κορούλα....

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ!Να ξερεις οτι ευθυνεσαι κι εσυ κομματακι για αυτη μου την μεταβαση οπως και ο lykourgos,o fotis και αλλοι..Οσο για την γυναικα εχεις δικιο αλλα δεν θα μου αρεσαν κι εμενα 2 γωνιες στο ξεκαρφωτο εν μεσω της συνθεσης.Πιστευω οτι το ενυδρειο 96 λιτρα που εχω διπλα στην τηλεοραση στο σαλονι ειναι μεγααααααλη υποχωρηση της γυναικας

Ωραια οποτε να μην μπορει να μας κυνηγησει ολους μαζι γιωργο μου! :jig::jig:

Και παλι καλη αρχη και περιμενουμε νεοτερα!

Α και να χαιρεσαι και την κοριτσαρα σου!!

Με το θαλασσινο εκτος απο το οτι θα αρρωστησεις θα εχεις και μερικα παραπανω χερια οταν θα μεγαλωσουν και θα θες βοηθεια να λεμε δυο λογακια στους γαμπρους! :zoro::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ mad23!!!Εννοειται πως θα θελω βοηθεια για τους γαμπρους :sword::zoro::kfu::gunsmilie: .Ευχαριστω πολυ Γιωργη!!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο να σου ζήσει η κορούλα ( η μελλοντική νύφη μας δηλαδή, έχω γιο μην το ξεχνάς !!!!!!) Τώρα με τρεις γυναίκες στο σπίτι ποιος σε πιάνει !

Ρε φίλε αυτό το ενυδρειάκι σου τι έχει τραβήξει; Από φυτεμένο με ζωοτόκα έως αφρικάνικο και από αφρικάνικο σε θαλασσινό. Πάντος στο σημείο που το έχεις θα δήξει υπέροχα !!!

Φιλαράκι καλή επιτυχία, άντε να μαθαίνεις εσύ να ξεστραβώσεις και μένα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Σταμάτη!!!Όντως αυτό το καημένο το ενυδρείο έχει μεταλλαχθεί αρκετές φορές.Αλλά αυτήν την φορά είπα να κάνω το χατίρι της μεγάλης μου(τώρα πια) κόρης και να βάλω τον νεμο και την παρέα του.Μαζί θα ξεστραβωθουμε σιγά-σιγά.Όσο για τον γαμπρό δεχόμαστε προτάσεις!!!

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου γειτονα, καλως ηρθες στη θαλασσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου γειτονα, καλως ηρθες στη θαλασσα!!!

ευχαριστώ γείτονα!Ελπίζω σύντομα να μαζέψω αυτά που χρειάζομαι και να ξεκινήσω τα αλατια.Μην νομίζεις πως θα ξεφύγεις.Θα χρειαστώ βοήθεια μιας και είμαι εντελώς στραβάδι στα θαλασσινά.

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στη θαλασσα και να σου ζησει η κορακλα σου

Παντως αν σας κηνηγανε οι γυνεκες σας σας δινουμε ασυλο στη ροδο

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στη θαλασσα και να σου ζησει η κορακλα σου

Παντως αν σας κηνηγανε οι γυνεκες σας σας δινουμε ασυλο στη ροδο

Ευχαριστω πολυ φιλε Παρη!!!Χαχαχαχα!!!Τι να τις κανουμε?Αναγκαιο κακο :jig:.Αληθεια εχει κανεις το mce-300 να μου πει το υψος του?βλεπω στην σελιδα της deltec οτι το δινει 45 ποντους υψος αν καταλαβαινω καλα.http://www.deltec-aquaristik.com/english/products/external_skimmer/mc_serie/158.html.%CE'> το ενυδρειο εχει υψος 40cm.

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το mce600 και ειναι σιγουρα 45 ποντουςδε ξερω αν εχει το ιδιο υψος με το 300αρι αλλα απο φωτο που το εχω δει πρεπεινα εχουν το ιδιο υψος με το δικο μου

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι ποσο ειναι το υψος του απο το χειλος του ενυδρειο εως το χαμηλοτερο σημειο του.Μην το παραγγειλω και δεν μου κανει.Αποτι βλεπω στο σαιτ της deltec το mce-600 ειναι 5 ποντους μεγαλυτερο.

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορά Γιώργο ότι το 600 μετράνε και το καπάκι, που στο 300 δεν προεξέχει από πάνω..... Το πρωί που θα πάω σε έναν φίλο που το έχει αν θες μπορώ να στο μετρήσω και να σου πω ακριβώς το ύψος του από την βάση, μέχρι τους σωλήνες εισαγωγής- εξαγωγής

Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορά Γιώργο ότι το 600 μετράνε και το καπάκι, που στο 300 δεν προεξέχει από πάνω..... Το πρωί που θα πάω σε έναν φίλο που το έχει αν θες μπορώ να στο μετρήσω και να σου πω ακριβώς το ύψος του από την βάση, μέχρι τους σωλήνες εισαγωγής- εξαγωγής

Ναι ρε Γιωργη.Αν μπορεις να το κανεις θα σου ημουν υποχρεος

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο μενα νομιζω οτι με τα φωτισμο- watt που θα εχεις εισαι μια χαρα.τι θα βαλεις sps,lps???

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που σχεδιάζω να βάλω είναι μια ευφυλια που μου αρέσουν πολύ, ζωανθους και βλέπουμε

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Γιωργη.Αν μπορεις να το κανεις θα σου ημουν υποχρεος

Μην το συζητάς, δεν υπάρχει πρόβλημα..... Απλά λόγο τρεξιμάτων δεν πήγα σήμερα, θα πάω αύριο, και αύριο βράδυ θα σου έχω 1000% την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξυ μιλησα σημερα με το παληκαρι που φτιαχνει τα aqualobby achilles και σκεφτομαι να παω προς τα εκει αφου με αυτον τον τροπο θα εχω και το mediabox και δεν θα χρειαστει να τρεχω και φιλτρο και εχω διαβασει καλες κριτικες απο ατομα που το εχουν.Η γνωμη σας?Εχει κανεις το σκιμμερ αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...