Jump to content

Diy Ats By Akridas66 For Aquazone Only!! (Heheheee ;) )


Akridas66

Recommended Posts

Η κατασκευη αυτη εγινε για μικρα σαμπ ας πουμε 20-30 λιτρα οπου υπαρχει περιορισμενος χωρος για νεγαλα ATS...

Στοιχηζει περιπου 20€ αναλογα την ανλτια που θα επιλεξη ο καθενας, τα υπολοιπα μπορουν να βρεθουν σε ρεταλια...

Υλικα: κομματι σωληνα pvc υδροροης 6χ10(οι διαστασης παιζουν αναλογα το πως θα το τοποθετηση κανεις).

Κομματι σωλινα Φ12 ή Φ16

Αντλια 200λ/ω(κανει και κεφαλη απο φιλτρο αρκει να προσαρμοσουμε τον σωληνα)

Ενα ντουι Ε27 με διαγωνια κληση 2-4€

Ενα καμμινετο(εγω το εκανε με κερι)

Λιγη ενυδρειακη σηλικονη)

Ενα σιδεροπριονο

Ενα μετρο....

Μετραμε τις διαστασης τις μεριας που θα μπει το ατς, εμενα ηταν 30 ποντου το σαμπ και το εκανα 23 το ατς.

Μετραμε το διπλο, δηλαδη 56 ποντου και κοβουμε την υδροροη...

Εκει που τελειωνη η γωνια που κανη η σωληνα κοβουμε ολη την σωληνα και απ τις δυο μερια και εχουμε κατι τετοιο...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Μετα κοβουμε δυο αφτακια στην μερια που θα κρεμαστη...καπως ετσι...εγω μετρησα 2ποντους και το εκοψα...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Στο κοματι που εξεχει πυρονουμε με το καμινετο να γινει ευκαμπτο, το λυγιζουμε σιγα σιγα μεχρι να κανει γωνια 90μοιρες και με λιγο νερο το κρυονουμε να γινει παλι ακαμπτο, εκει ειναι που θα κρεμαστη στο τζαμι....

Μετα μετραμε παλι, αλλα αυτην την φορα για την επιφανεια που θα αναπτυχθει η αλγη. Τραβαμε γραμμη και πυρονουμε και παλι και γυρναμε το κομματι ωστε να ακουμπαει στο τζαμι και να συγκρατη τπ βαρος μεσα στο σαμπ, μετα το γυρισμα η γωνια που κανει ειναι περιπου 45μοιρες... Καπως ετσι...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Κονουμε τα τοιχωματα στο κομματι που θα ειναι στο νερο...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Και το κρεμαμε να δουμε τι καναμε...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Απ τα κομματια/ρεταλια που μας εμειναν, μετραμε και κοβουμε ενα ορθογωνια κομματι και με λιγη ενυδρειακη σηλικονη το κολλαμε εκει που κανει την πανω(μικρη) γωνια για να κρεμαστη, αυτο το κανουμε για την περιπτωση που μεγαλοσουν πολυ οι αλγες και τα νερα φυγουν προς τα πισω....

Τελος αναλογα απο πια μερια θα περαση η σωληνα, κανουμε μια τρυπα ωστε να περναει και τοποθετουμε....

Δημοσιευμένη  εικόνα

Μετραμε με το ντουι 10ποντους περιπου αποσταση απ υπ ατς και το βιδωνουμε....

Παρατηρισεις...

Ειναι ευκολο βασικα και δουλευει πολυ καλα, μπορει η επιφανεια να μην ειναι πολυ μεγαλη αλλα κανει καλη δουλεια(ακολουθη φωτο τωρα τραβηγμενη).

Με ενα χοντρο γυαλοχαρτο ειτε το τριβουμε να γινει αγριο, ειτε βαζουμε λιγο τουλι(απο καμια μποπουνιερα) ειτε το αφηνουμε οπως εχει καιε τους τρεις τροπους το εκανα αφηνοντας κενα και με τους τρεις επιασε αλγη....

Ερωτησεις-διευκρινσεις εντος....

Φωτο απ την λειτουργεια του τωρα τραβηγμενη, δουλευει 3 μηνες...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ποιος ο λογος αυτης της κατασκευης αν επιτρεπετε γιατι δεν ξερω !!:D

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Άγγελος....πολλά μπράβο,είμαι κι εγω κοντά να φτιάξω ένα ats,μπας και ξεφορτωθω τις αλγες

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι τοσο φιλος των ATS, σαν ιδεα για μικρά ενυδρεια που ενδεχόμενος ενα ATS θα ηταν χρήσιμο εχει χρήση. Δουλεύει!! Αυτο μετράει. Ετσι και αλλιως σε sump δεν ενοχλεί αν δεν ειναι το "τέλειο" φινιρισμα.

Βέβαια ίσως αυτη η κατασκευη οπως την βλεπω (οι φίλοι του γλυκού να πουν τη γνώμη τους), ίσως να εχει χρήση και σε ενυδρεια γλυκού νερου. Ίσως ποιο καλη χρήση εκει αν υπαρχει ανάγκη ελέγχου νιτρικών απο οτι σε reef. Σε reef εχουμε το πολυεργαλείο/τσαμπα τα κανω-ολα και εύκολα chaeto.

Ωραία η ιδεα σου πάντως!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε τι διαστασεις εχει? ποσο συχνα το καθαριζεις? η λαμπα τι κελβιν και ποσα watt ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι τοσο φιλος των ATS,. Σε reef εχουμε το πολυεργαλείο/τσαμπα τα κανω-ολα και εύκολα chaeto.

:)

καλο το ats , καλη και η chaeto , καλο και το bucket dsb....γενικα ολες οι φυσικες και τσαμπα μεθοδοι φιλτρανσης καλες ειναι, δεν νομιζεις φιλε μου, οτι αν χρησιμοποιουμαι περισσοτερες απο μια απο τις παραπανω, ειναι καλυτερα, ωστε αν παει κατι στραβα σε μια, να εχουμε back up τις αλλες?

Link to comment
Share on other sites

καλο το ats , καλη και η chaeto , καλο και το bucket dsb....γενικα ολες οι φυσικες και τσαμπα μεθοδοι φιλτρανσης καλες ειναι, δεν νομιζεις φιλε μου, οτι αν χρησιμοποιουμαι περισσοτερες απο μια απο τις παραπανω, ειναι καλυτερα, ωστε αν παει κατι στραβα σε μια, να εχουμε back up τις αλλες?

Κοιτά, καλές ειναι ολες, ολες οι ιδέες έχουνε καπου χρήση, το θεμα ειναι οτι καθε μέθοδος ειναι διαφορετική, με διαφορετική απόδοση και διαφορετικά θέματα να λύσης.

Επειδή ειχα dsb στο παλιο μου ενυδρειο, για να ξεκίνηση να δουλεύει πήρε ποοοοολυ καιρό. Άκυρο για εμενα λοιπόν και παμε για αλλα.

Ο καθένας κανει οτι θέλει στο ενυδρειο του. Αλλα το να βάλεις τα παντα για να τυχη κατι παει λαθος ειναι λαθος. Με την ίδια λογική θα βάλεις δίπλα τα παντα. Απο σκιμμερ μέχρι chiller και αυτα ειναι ποιο σημαντικά απο την άλγη που και να συμβεί το απίθανο να μην παει καλα, βρίσκεις απο οποιονδήποτε αμέσως και το σημαντικότερο, δωρεάν. :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω εγω ειναι περιπου 35 ποντου μηκος επι 10 που ειναι το στανταρ πλατος της σωληνας...

Δεν το εχω καθαρισει ακομα, περιμενω να δω που θα φτασουν οι αλγες για να βαλω χερι...

Κοιτα, εαν ειναι να εχει απο ολα(ατς-χαετο-σκιμμερ) στην παροδο του χρονου πιστευω οτι θα στεγνωση το συστημα απο καποια στοιχεια απαραιτητα για καποια κοραλλια, μια λυση θα ηταν οι πολλες τροφες με πολλα ταισματα, αλλα οι τροφες αφηνουν και detritus που θα χτιζωνται σιγα σιγα με αγνωστα αποτελεσματα στο τελος....

Το σκιμμερ που ειναι ακριβως διπλα τωρα δεν βγαζει τιποτα και αυτο σημαινει δυο πραγματα ή δεν το εχω ρυθμισει καλα γιατι ακομα το ψαχνω λιγο το θεμα με το σκιμμερ η δεν εχει τι να βγαλει και οι μετρισεις μου ειναι πολυ χαμηλες σε νιτρηκα και φωσφορικα(νιτρηκα 2 φωσφορικα 0.03), αρα καλα ειναι για ενα συστημα με μ****α κοραλια....

Επισης εχω στο μυαλο μου οτι καιε συστημα εχει τις δικες του απαιτησεις στο καθε τι, οχι ας επειδη εχεις χωρο θα βαλεις ενα ατς 3χ5, θα ηταν σαν να εβαζε πχ το ati powercone 240 σε ενυδρειο 100λιτρων, πολυ δυνατο για τα λιτρα και τα ζωντανα που θα φιλοξενεις, ασε που για να κανεις τα πολλα ταισματα που θελει το ατς σε μεγαλες διαστασης θελεις και ψαρια πραγμα που δεν εχω, ενα blue tang εχω σε μεγεθος αναπτηρα μικρου και εναν κλοουν(ο μανδαρινος δεν πιανεται γιατι δεν τρωει οτι ταιζω τα αλλα)...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Το σκιμμερ που ειναι ακριβως διπλα τωρα δεν βγαζει τιποτα και αυτο σημαινει δυο πραγματα ή δεν το εχω ρυθμισει καλα γιατι ακομα το ψαχνω λιγο το θεμα με το σκιμμερ η δεν εχει τι να βγαλει και οι μετρισεις μου ειναι πολυ χαμηλες σε νιτρηκα και φωσφορικα(νιτρηκα 2 φωσφορικα 0.03), αρα καλα ειναι για ενα συστημα με μ****α κοραλια....

Απο την εμπειρια μου με την chaeto, το σκιμμερ δούλευε κανονικά, δηλαδή δεν ειδα να κόβει η "παραγωγή". Τωρα αν έπεσε 10% δεν θα το καταλάβαινα να λεμε την αλήθεια, αλλα δεν ειδα κατι αξιοπρόσεκτο.

Τωρα, αυτη η "γλίτσα" που βγαίνει στο algae scrabber (ετσι λέγετε και υπήρχε απο τα τέλη του 70 στο χομπι, όπου σταδιακά οι μακροαλγες έφεραν την επανάσταση :) ), φαίνεται αρκετα καλοφαγωμενη.

Την ταΐσεις καλα ε; Συγχαρητήρια και παλι, μου αρεσε το concept :)

Ύστ. Να προσθέσω οτι αυτο που ειχα δει εγω ηταν οτι σκιμμερ και φίλτρο άλγης δούλευαν συμπληρωματικά. Το σκιμμερ πέταγε οργανικά κτλ ενω εμπόδιζε πολλα να μπουν στον κύκλο του αζώτου, αλλα πέρναγανε πολλα τα οποια τα έβγαζε η άλγη, οπως νιτρικά και φωσφωρικα που αυτα ηταν που ηθελα να βγουν.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το σκιμμερ μου μεχρι που εχω παιξει με τον αερα μεχρι στιγμης βγαζει την ιδια ποσοτητα καθε βδομαδα μια πρασινης αηδιας και αυτη ειναι 50μλ(με τον δοσομετρητη του κυπελου) και ταιζω αρκετα(3-4 φορες την ημερα διαφορες τροφες σε φλεϊκς, 2φορες την εβδομαδα πλακτον, μια ζωο-μια φυτο εναλαξ και εκανα αλλαγη καθε βδομαδα 16-17λιτρα...

Τωρα αλλαξα την ρουτηνα των αλλαγων στις 2 βδομαδες για να δω πως θα παει και για οικονομικους λογους, εαν δω βεβαια αντιθετα αποτελεσμα στην υγεια του ενυδρειου θα γυρισω στις εβδομαδιαιες ξανα....

Για τον φιλο που ρωτησε πιο, εχω μια λαμπα οικονομιας 30βατ 3.500κ 24ωρο....

Link to comment
Share on other sites

Η χαρά της δημιουργίας στο χόμπυ μας είναι ένα από τα καλύτερα συναισθήματα, και είμαστε ακόμη πιο ικανοποιημένοι όταν έχει και πρακτική εφαρμογή.

Λίγο να πιάνει το χέρι και με διάφορες πληροφορίες μέσα από εδώ, δεν χρειάζεται και πολύ για να φτάσει κάποιος στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Η χαρά γίνεται ακόμη πιο μεγάλη όταν την μοιράζεσαι με τους υπόλοιπους, όταν αναλύεις το σκεπτικό σου, τον τρόπο κατασκευής και όταν θα έχεις τις όποιες κριτικές... θετικές ή αρνητικές, δεν έχει σημασία.

Σημασία έχει ότι κάποιος θα μάθει κάτι από σένα ή εσύ θα κάνεις κάτι καλύτερο την επόμενη φορά. (μιλάω γενικά)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω εγω ειναι περιπου 35 ποντου μηκος επι 10 που ειναι το στανταρ πλατος της σωληνας...

Δεν το εχω καθαρισει ακομα, περιμενω να δω που θα φτασουν οι αλγες για να βαλω χερι...

Αγγελε δεν το εχεις "σωστα" στημενο, προσεξε μην σου βγαλει προβλημα! Εχεις πολυ μικρη ροη, χρειαζεται συμφωνα με τον santa monica 10χ6=600l/h , και επισης κακως δεν το καθαριζεις.....εμενα γινεται σχεδον σαν το δικο σου σε 2 εβδομαδες, αλλα το καθαριζω στις 7-10 μερες!

Link to comment
Share on other sites

Του σαντα μονικα νομιζω ειναι upflow και θελει τοση ροη....

Τεσπα, το ενυδρειο δεν εχει τιποτα απο θρεπτικα(νο3 2 και po4:0,03), οποτε λογικο ειναι να μεγαλωνει με αργους ρυθμους...

Επισης ειναι σε σταδιο δοκιμων ας πουμε, θελω να δω μεχρι που θα φτασει η αλγη και μετα θα το καθαρισω για να δω τον ρυθμο αναπτυξης...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Του σαντα μονικα νομιζω ειναι upflow και θελει τοση ροη....

ειτε upflow ειτε καταραχτης το ιδιο ειναι, οι οδηγιες του ειναι οι ιδιες και για τους 2 τροπους

Τεσπα, το ενυδρειο δεν εχει τιποτα απο θρεπτικα(νο3 2 και po4:0,03), οποτε λογικο ειναι να μεγαλωνει με αργους ρυθμους...

Σε μενα ειναι ή 0 ή 0.2 τα νιτρικα τους τελευταιους 6 μηνες, και τα φοσφωρικα μη μετρησιμα απο τον οκρωμβριο και μεγαλωνει οπως σου εγραψα

Επισης ειναι σε σταδιο δοκιμων ας πουμε, θελω να δω μεχρι που θα φτασει η αλγη και μετα θα το καθαρισω για να δω τον ρυθμο αναπτυξης...

Οσο μεγαλωνει η αλγη, σκιαζει την απο κατω που πεθαινει, και απελευθερωνει οτι μαζεψε, γι αυτο θελει τακτικο καθαρισμα, καθαρισε αμεσα, προσοχη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...