Jump to content

Diy Ψύξη Στο Ενυδρείο Μου


Safarpn

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μια παρουσίαση, οχι τόσο αναλυτική βεβαια αφού δεν έβγαλα πολλές φωτογραφίες κατά τη διάρκεια της κατασκευής, της DIY ψύξης του 340λιτρου Αφρικάνικου ενυδρείου μου θα κάνω, όχι βεβαια για να δείξω κάτι εξεζητημένο αλλά κάτι πολύ απλό που μπορεί οποιοσδήποτε να φτιάξει. Στο ενυδρείο μου βέβαια βοήθησε πολύ και το υπάρχον καπάκι με το μαμίσιο φίλτρο του που δε λειτούργησε ποτέ.

Το καπάκι λοιπόν είναι αυτό:

και ανοίγοντάς το βλέπουμε τα 5 διαμερίσματα του φίλτρου του όπου θα έμπαιναν τα υλικά

στα διαμερίσματα αυτά λοιπόν τοποθετήθηκαν 4 ανεμιστήρες 120mm με τους τρεις να βάζουν αέρα και τον έναν να βγάζει. Με το ποτηροτρύπανο διαμέτρου 11 εκ.ανοίχτηκαν οπές, μια σε κάθε διαμέρισμα εκτός από το τελευταίο που θεώρησα περιττό να βάλω 5ο ανεμιστήρα.

Οι ανεμιστήρες που επιλέχθηκαν είναι οι KONING 1200mm, 75 CFM, 2.500 RPM και επίπεδο θορύβου 34db. Πίστευα οτι θα μου παίρνουν τα αυτιά όσο λειτουργούν αλλά είτε το πιστευετε είτε οχι είναι εντελώς αθόρυβοι κατά τη λειτουργία τους.

αγοράστηκαν από Ebay προστατευτικά σκόνης

και τροφοδοτικό 2Α

Οι ανεμιστήρες βιδώθηκαν από πάνω με ανοξείδωτες βίδες και παξιμάδια (ευγενική χορηγεία και αποστολή του φίλου PanaGreco) και πάνω τους απλά κούμπωσαν τα φίλτρα. Φίλτρο δε μπήκε μόνο στον ανεμιστήρα που βγάζει αέρα και είναι αυτός με τα πράσινα led....ανεμιστήρα με led έβαλα μόνο και μόνο για να βλάπω πότε δουλεύει η ψύξη...περιέργεια!

Το αποτέλεσμα λοιπόν είναι αυτό

Βέβαια η κατασκευή δεν έχει τελειώσει καθόσον πρέπει να πάρω τώρα ένα κανάλι καλωδίων δαπέδου και να κρύψω το χαμό που βλέπετε με τα καλώδια. Οι συνδέσεις ντύθηκαν με θερμοσυστελόμενο μακαρόνι και αδιάβροχη μονωτική ταινία. Το καπάκι του συστήματος ψύξης παραμένει ελαφρώς ανοιχτό για να βγαίνει ο θερμός αέρας που βγάζει ο ένας ανεμιστήρας. Η ψύξη είναι πάρα πολύ καλή, γρήγορη και αθόρυβη. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση των ανεμιστήρων.

Ακούω παρατηρήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη και προσεγμένη οι ανεμιστήρες να φανταστώ του εχεις σε κάποιο κοντρολερ σωστα; επισης ολοι βαρανε μέσα η εχεις κάποιο με άλλη κατεύθυνση; και ενα ακομα τα φίλτρα των ανεμιστιρων βγαίνουν για καθαρισμό γιατι αυτο που σκεφτομαι με την υγρασία και με την σκόνη θα μπουκωνει εύκολα.

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κοντρόλερ βέβαια. Τρεις ανεμιστήρες βαράνε μέσα και ενας βγάζει αέρα απο μέσα, το αναφέρω κι όλας σε ενα σημείο στην περιγραφη, ειναι αυτός με τα led. Τα φίλτρα ειναι κουμπωτά και αφαιρούνται πολυ εύκολα για καθάρισμα. Αποτελούνται απο δυο πλαστικά προστατευτικά μέρη και ανάμεσά τους ειναι το φιλτρο. Το ενα προστατευτικό είναι βιδωμένο στον ανεμιστήρα και το πάνω προστατευτικό πλαστικό ειναι κουμπωτό. Ανάμεσά τους ειναι το φιλτρο. Απλα ξεκουμπώνω, αφαιρώ και καθαρίζω το φιλτρο οταν χρειαστεί και ξανακουμπώνω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Παναγιώτης!!

Μου άρεσε η σκέψη για τον πράσινο φανούρη όπως επίσης οτι εκμεταλευτηκες τον ήδη υπάρχον χώρο στο καπάκι ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πράσινο "φανουρι" όπως πολύ ωραία το είπες, ειναι κάτι σα συναγερμός χαχαχαχα, καταλαβαίνω ποτε δουλεύει η ψύξη. Φίλε, οι ανεμιστήρες ειναι απίστευτα αθόρυβοι, έχω πάθει πλάκα! Αν δε δω το πράσινο φως δε καταλαβαίνω οτι δουλεύουν και κάθομαι διπλα στο ενυδρειο σχεδόν όλη τη μέρα.......ok, μπροστά κάθομαι!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κατασκευή...και πολύ σωστό το timing!!!!

Δυο μικρά σχόλια

1. Εφόσον το καπάκι έχει κενά, δεν χρειάζεται το ένα ανεμιστηράκι να δουλεύει ανάποδα σε σχέση με τα άλλα

2. Τα προστατευτικά σκόνης κάνουν καλή δουλειά, αλλά μειώνουν και την απόδοση των ανεμιστήρων. Αν τα δεις να ζορίζονται, απλά τα αφερείς!

Καλό-δούλευτα εύχομαι.... !!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κατασκευή...και πολύ σωστό το timing!!!!

Δυο μικρά σχόλια

1. Εφόσον το καπάκι έχει κενά, δεν χρειάζεται το ένα ανεμιστηράκι να δουλεύει ανάποδα σε σχέση με τα άλλα το γνωρίζω αυτό αλλά το ανεμιστήρι με τα led μου περίσσευε, δεν είναι τόσο δυνατό όσο τα υπόλοιπα τρια και έχει τα λαμπάκια που ήθελα για "συναγερμό", οπότε το έβαλα κι αυτό αλλά... να βγάζει όμως αέρα μιας και από κάτω του υπάρχει η κόντρα οπότε και αν φυσούσε, μισή δουλειά θα έκανε.

2. Τα προστατευτικά σκόνης κάνουν καλή δουλειά, αλλά μειώνουν και την απόδοση των ανεμιστήρων. Αν τα δεις να ζορίζονται, απλά τα αφερείς! γι' αυτό πήρα τα κουμπωτά φίλτρα, για να τα αφαιρώ εύκολα. Αν δω οτι μπουκώνουν σχετικά συχνά, θα βγούν.

Καλό-δούλευτα εύχομαι.... !!!! ......'στώωωωωωω!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια δουλεια Πανο!!!

Τι θερμοκρασια εχεις τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!!!

Η υγρασια δεν τα επηρεαζει?

Ή εχεις κανει κατι γι'αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!!!

Η υγρασια δεν τα επηρεαζει?

Ή εχεις κανει κατι γι'αυτο?

Γιώργο αθάνατα δεν είναι αλλά ξέρω οτι θα μου κρατήσουν πααααρα πολύ καιρό. Στο φυτεμένο που είχα βάλει πάλι, δεν είχα πρόβλημα. Ετσι κι αλλιώς μόνο το καλοκαίρι θα είναι εκτεθιμένα στην υγρασία, το χειμώνα δε θα αφαιρεθούν από το καπάκι αλλά θα καλυφθούν από την κάτω πλευρά πολύ εύκολα και θα προστατεύονται. Στο κάτω κάτω αν την "ακούσει" κανένα, πολύ ευκολα και φθηνα αντικαθίσταται (3,4 ευρώ το ένα τα πήρα).

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο φαινεται,κραταει 26 βαθμουσ με θερμοκρασια δωματιου ποσο?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη κατασκευη μπραβο!μην τους φοβασαι τους koning τους δουλευω χρονια ειναι σκυλια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φίλε μου, τα κουμπωτά φίλτρα για τους ανεμιστήρες από πού τους πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Πανο :thumbsu:

Και με 4 8αρια νομιζω θα εκανες δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι πιο δύσκολα θα έκανα δουλειά και με πιο πολυ θόρυβο σίγουρα. Είχα 4 8άρια σε ενυδρειο με τα μισά λίτρα απο αυτα που εχω τώρα και ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει κοντρόλερ βέβαια. Τρεις ανεμιστήρες βαράνε μέσα και ενας βγάζει αέρα απο μέσα, το αναφέρω κι όλας σε ενα σημείο στην περιγραφη, ειναι αυτός με τα led. Τα φίλτρα ειναι κουμπωτά και αφαιρούνται πολυ εύκολα για καθάρισμα. Αποτελούνται απο δυο πλαστικά προστατευτικά μέρη και ανάμεσά τους ειναι το φιλτρο. Το ενα προστατευτικό είναι βιδωμένο στον ανεμιστήρα και το πάνω προστατευτικό πλαστικό ειναι κουμπωτό. Ανάμεσά τους ειναι το φιλτρο. Απλα ξεκουμπώνω, αφαιρώ και καθαρίζω το φιλτρο οταν χρειαστεί και ξανακουμπώνω.

Καλημέρα,

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τον κοντρόλερ που χρησιμοποίησες;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

http://m.ebay.com/itm/371032589595?nav=SEARCH

Συνδέεις πάνω του τα ανεμιστηράκια και τον θερμοστατη και ρυθμίζεις την επιθυμητή θερμοκρασία βάζοντας ενα περιθώριο πχ +- 0,3. Απο εκει και πέρα αυτός κάνει την υπόλοιπη δουλειά. Δηλαδή, αν ανεβεί η θερμοκρασία πάνω απο αυτο που έχεις καθορίσει, δίνει ρεύμα στους ανεμιστήρες να δουλέψουν για να πέσει η θερμοκρασία και αντίστοιχα αν πέσει, δίνει ρεύμα στον θερμοστατη για να την ανεβάσει στη θερμοκρασία που έχεις επιλέξει εσυ στην αρχή.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

http://m.ebay.com/itm/371032589595?nav=SEARCH

Συνδέεις πάνω του τα ανεμιστηράκια και τον θερμοστατη και ρυθμίζεις την επιθυμητή θερμοκρασία βάζοντας ενα περιθώριο πχ +- 0,3. Απο εκει και πέρα αυτός κάνει την υπόλοιπη δουλειά. Δηλαδή, αν ανεβεί η θερμοκρασία πάνω απο αυτο που έχεις καθορίσει, δίνει ρεύμα στους ανεμιστήρες να δουλέψουν για να πέσει η θερμοκρασία και αντίστοιχα αν πέσει, δίνει ρεύμα στον θερμοστατη για να την ανεβάσει στη θερμοκρασία που έχεις επιλέξει εσυ στην αρχή.

 

Πάνο καλημέρα επειδή ψάχνομαι για να βάλω ψύξη τον αισθητήρα τον τοποθετείς μέσα στο νερό από το συγκεκριμένο. γιατί σκέφτομαι να το παραγγείλω? και αν σου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα φίλε μου, λειτουργεί άψογα.

Εχω και στα 3 ενυδρεία και πήρα και 4ο για το νερό της προετοιμασίας, σώθηκα

Μετα απο κανα 2 χρόνια αν σου παρουσιάσει πρόβλημα, αγοράζεις νέο αισθητηρα απο ΕΨΕΜ με 3,80 και είσαι πάλι μια χαρά, οι αισθητήρες χαλάνε με το καιρό ή παρουσιάζουν πρόβλημα, τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

ωραίος Τακη σ ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω κλείσει ακριβώς δύο χρόνια τον αισθητήρα και πρόβλημα ακόμα δεν έχω (ΧΧΧΧΧΦΤΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ να μη το ματιάσω) αλλα και να χαλάσει, όπως τα είπε ο Τάκης μετά...... ΕΨΕΜ και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι θεμα ζωτικης σημασιας, και επειδη εχει τυχει σε πολλους, θα ελεγα να το αλλαζες προληπτικα καθε 1-2 χρονια,

Δεν ειναι ακριβο ετσι κι αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...