Jump to content

Reef 180L


Recommended Posts

Καλησπερα!! εχω πει σε παλιο μου post οτι θελω να ξεκινησω με θαλασσινο ενυδρειο μετα απο καιρο που ειχα ενα με κιχλιδες.

Λοιπον ξεκινησα με τα πρωτα απαραιτητα πραγματα οπως το στησιμο της βασης.

Το υπαρχον ενυδρειο ειναι ενα juwel rio 180L 101χ41χ50 αλλα επειδη χρειαζομουν και το sump αναγκαστηκα να κανω και βαση.Το ενυδρειο εχει παει για τρυπημα και να περαστουν οι μουφες κα ολα τα σχετικα

αυτη ειναι η βαση μου, επανω εχω τοποθετηση κοντρα πλακε θαλασσης 2 ποντων και το μεγεθος ειναι 101χ50χ100

Τωρα εχει σειρα to sump λεω να το κανω 90χ40χ60 με 4 χωρισματα το ενα λιγο μεγαλο για να εχω γλυκο νερο για αναπληρωση το εχω σκεφτει καπως ετσι

στο περιπου μπορει να βαλω και αλλο χωρισμα θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη, φωτο δεν φαινονται

Μια παρατηρηση, πολυ υψος εχεις δωσει στη βαση

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω θα εχει καλυτερη οπτικη στο σημειο που θα μπει γιαυτο και ειναι τοσο το υψος (εαν και πιστευω οτι ειναι ιδανικο).

Γιατι δεν φαινοντε οι φωτο τι πατατα εχω κανει ?

Link to comment
Share on other sites

Κανε 2 χωρισμα...

Ενα για να μπει η αντλια επιστροφης και να κραταει την μακα πισω ωστε να μην περναει στο παλι στο main και ενα για αναπληρωσει....

Με το καλο το νεο στησιμο!!

Απο φωτισμο-κυκλοφορια-σκιμμερ τι εχεις σκευτη;;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ και σενα Akridas.

skimer 9011 tunze

1 κυκλοφορητη hydor 4600l/h θα βαλω αλλο 1 λιγο ποιο μικρο

και απο φωτισμο στο ειδη υπαρχον καπακι απο το ενυδρειο θα προσθεσω ακομα 2 Τ5 με 1 μετασχηματιστη της Glo.

θα ενημερωνω συνεχως και με φωτο εαν και δεν ξερω τι εγινε με τις αλλες που ανεβασα και δεν φαινοντε :growl:

Link to comment
Share on other sites

Καλγ αρχη και απο εμενα....

Της photo μιπως τις ειχες ανεβασει στο photobucket?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω.

Τις φωτο τις εκανα απο κατω αριστερα που λεει αναζητηση μετα επισυναψη και προσθηκη,ενω τις εβλεπα μολις μπηκαν στην σημοσιευση φαινοντε μονο κατι γραμματα

Link to comment
Share on other sites

  • P7032799.JPG βαση sump

    • P7032800.JPG

      • P7032801.JPG sump

  • Εκανα αλλη μια προσπαθεια για τις φωτο και νομιζω τα καταφερα :usd:

post-59252-0-61678500-1404459422_thumb.jpg

post-59252-0-36084100-1404459470_thumb.jpg

post-59252-0-91919600-1404459534_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι το σχέδιο στα χωρίσματα τι θα βαλεις απο εξοπλισμό; Σε ρωτάω γιατι πριν τα κολλήσεις να υπολογίσεις οτι θα εχει τον χώρο που θέλει το κάθε ενα

Link to comment
Share on other sites

Λεω να βαλω ανθρακα αντιφοσφωρο μακαρονι και κανενα κοματι βραχου.

Δεν εχω καταληξει ακριβως στο ποσα χωρισματα θα κανω αλλα αυτο ειναι το σχεδιο που σκεφτομαι στο περιπου.

Και κατι ακομα που θα ηθελα να ρωτισω για να βαλω μπαλα αλγης θελει ξεχωριστω κοματι μονο του για να μπορει να φωτιζεται?

Link to comment
Share on other sites

Λεω να βαλω ανθρακα αντιφοσφωρο μακαρονι και κανενα κοματι βραχου.

Δεν εχω καταληξει ακριβως στο ποσα χωρισματα θα κανω αλλα αυτο ειναι το σχεδιο που σκεφτομαι στο περιπου.

Και κατι ακομα που θα ηθελα να ρωτισω για να βαλω μπαλα αλγης θελει ξεχωριστω κοματι μονο του για να μπορει να φωτιζεται?

Καλη αρχη και απο εμενα :)

Καλο εινα η άλγη να εχει ενα ποιο δικο της χωρο για να μπορεις να την ελέγχεις. Τι ζωντανα σκέφτεστε να βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Οσο για τα ζωντανα που ρωτας λεω να βαλω οτι ψαρακια επιτρεπει ενας υφαλος με μ****α κοραλια.Εχω διαβασει και ειναι πολυ ομορφα και πολες επιλογες για τα λιτρα μου.Δεν εχω αποφασισει ακομα γιατι εχω μελον και υπομονη ακομα.

Και κατι αλλο που θελω να ρωτισω ειναι για τα τεστ ποια ειναι ποιο αξιοπιστα πιστευετε? Της sera ειναι καλη λυση? Να ξεκινησω με σετ τεστ συμφερει? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι απο μενα φιλοι του θαλασσινου!!

Σημερα παρελαβα το ενυδρειο μου απο το τρυπημα.Ευτυχως πηγαν ολα καλα.Η εξαγωγη ειναι φ50 και η εισαγωγη φ25.

Το μονο που με ξενερωσε λιγο ειναι οτι εχει αρκετες ψιλες γρατζουνιες το τζαμι :bigemo_harabe_net-63: αλλα το προσπερνω ελπιζω να μην φαινονται πολυ στο γεμισμα

post-59252-0-11659500-1404829357_thumb.jpg

post-59252-0-26993200-1404829370_thumb.jpg

post-59252-0-54419300-1404829383_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Καλως σου ηρθε το ενυδρειο φιλε mouseman :jig:

Ωραια δουλιτσα και ειναι και σε διακριτικη πλευρα,οποτε δεν θα χτυπανε και πολυ στο ματι.

Στην εισοδο του νερου απο την επιστροφη θα βαλεις κατι ωστε να κατευθυνεις τη ροη οπου θες εσυ?

Οι γραντζουνιες(αν ειδα καλα) ειναι οσο πιο ακρη γινεται οποτε δεν θα φαινονται πολυ.Ασε που οταν ξεκινησεις το γεμισμα και μπεις για τα καλα στη μαγεια του θαλασσινου,θα τις ξεχασεις κιολας! :thumbsu:

Καλογεμιστο!! :jig:

Link to comment
Share on other sites

Καθως ειμαι στην κατασκευη του sump πλεον, σημερα παρελαβα απο εναν φιλο ενα chiller resun cl-280 για τις ζεστες μερες που εχουμε.Δεν εχει κυκλοφορητη για να τραβαει το νερο αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο μιας και το εχω παρει τζαμπέ. Επειδη δεν γνωριζω και πολλα για την συγκεκριμενη εταιρια εκτος απο οτι εχω διαβασει σε διαφορα forum ακουω τις κριτικες σας και οτι αλλο εχετε να μου πειτε πανω σε αυτο.Ευχαριστω.

post-59252-0-67867900-1404935048_thumb.jpg

post-59252-0-42810500-1404935129_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα φιλε mouseman

Μεγεια το chiller :thumbsu:

Δεν εχω χρησιμοποιησει chiller ποτε,αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το συγκεκριμενο.

Αφου το πηρες και τζαμπε,γλυτωνοντας το κοστος αγορας εισαι μια χαρα :jig:

Και τα 280w λειτουργιας του δεν ειναι λιγα αλλα δεν ειναι και πολλα σε σχεση με αλλα chiller.

Πως παει με το ενυδρειο?Το προχωρησες καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια παυση οικογενειακων υποχερωσεων βρηκα χρονο να συνεχισω αυτο που θελω.

Βρισκομαι στο βημα του sump και εδω θελω την βοηθεια σας μιας και αυριο περνω την προσφορα και αν μου ακουστει καλη την προχοραω, αλλα θα ηθελα να μου πειτε πως βλεπετε τα δωματια που εχω φτιαξει σε ενα γρηγορο σχεδιο για να σας δειξω στο περιπου πως θα ειναι.

το sump θα εχει διαστασεις 90χ40χ60 ακουω για νεες ιδεες.

post-59252-0-91526900-1406229695_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το χωρισμα για τον ανθρακα κτλπ δεν το χρειαζεσαι... Μπαινει ειτε με ριακτορες ειτε με φιλτρο οπως ειναι....

Χωρισμα θελεις μεταξυ σκιμμερ/αλγες/ανλτια επιστροφης....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

update!!!

Μετα απο τις διακοπες και ολες τις υποχρεωσεις που ειχα ειναι ετοιμο και το sump 200λ.

Οι διαστασεις του ειναι 90ΜΧ40ΠΧ55Υ. Η τελυταια (1 απο δεξια) ειναι δοχειο αναπληρωσης 45λιτρων και περιπου 125λ καθαρα απομενουν για να γινουν 300 μαζι με το main.

To μονο που εχει μεινει τωρα ειναι να βαλω μελαμινη στην βαση και να ξεκινησω το γεμισμα(τουλαχιστον να βλεπω οτι υπαρχει νερο μεσα :nurse: )

θα σας εχω ενημερους.

post-59252-0-45106100-1409414379_thumb.jpg

post-59252-0-45730500-1409414393_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...