Jump to content

Η Ιδανική Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Καλημέρα σας

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα 100λιτρο το οποίο μετα απο λαϊκή απαίτηση και συμβουλές των ανθρώπων του φόρουμ θα φιλοξενήσει κάποια στιγμή και μερικα εύκολα φυτα, έτσι ανοίγω άλλο ένα θέμα και επειδή ο χρόνος μου το χειμωνα θα είναι περιορισμένος και εκεί όπου μένω κάνει πολυ ζέστη το καλοκαιρι (συν οτι το καλοκαίρι φεύγω για δυο εβδομάδες) θα ήθελα να προτείνετε ψαροσυνθεσεις και σεταπ με ψάρια τα οποία : δεν θα χρειάζονται ειδικές συνθήκες νερου ή συχνές αλλαγές νερου και ειδική διατροφή, δεν θα αναπαράγονται με μεγάλους ρυθμούς (καθώς δεν θα έχω που να τα πάω και τα περισσότερα δν τρώγονται κιόλας) και δεν θα είναι επιθετικά ώστε να μπορούν να μπουν και αλλα ψάρια μαζί τους. Ελπίζω να μην σας κούρασα με τα λόγια μου

Περιμένω τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε μου χωρις παρεξηγηση, οτι ψαρι και να βαλεις, αν δεν το προσεξεις, καποια στιγμη....

Ολα τα ψαρια θελουν συχνες αλλαγες νερου και ολα τα ψαρια εχουν τις ιδιαιτεροτητες τους στο νερο τους!

Link to comment
Share on other sites

Μα και βέβαια θα προσέχω τα ψάρια μου σαν να ήταν παιδιά μου εγώ απλά ρωτώ ώστε να βάλω κάποια ψάρια που ειναι πιο εύκολα στη συντήρηση για να μπορώ να τα προσέχω όπως του αρμόζει ακόμα και με το περιορισμένο χρόνο μου και τις συνθήκες στο τόπο διαμονής μου

Link to comment
Share on other sites

Θα στο επεξηγησω για να καταλαβεις τι εννοω!

Στα 100 λιτρα η εβδομαδιαια αλλαγη νερου ειναι υποχρεωτικη. Αλλιως θα εχεις θεματα. Επισης οι επιλογες περιοριζονται σε μικρα κοπαδοψαρα στα οποια πρεπει να προσεχεις τις θερμοκρασιες τους και τα πιο πολλα θελουν λιγο οξινο νερο.

Αν βαλεις ζωοτοκα, και αυτα θελουν προσοχη με θερμοκρασιες και γεννανε συνεχως.

Αν βαλεις αφρικανικα και αυτα θελουν προσοχη στις θερμοκρασιες και ισως να εχεις και γεννες!

Απο τη στιγμη που επιλεγουμε να τα βαλουμε σε μια γυαλα, πρεπει να φροντισουμε οπως πρεπει.

Δεν υπαρχει ψαρι στα μετρα μας!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+ φωνω με τον Θοδωρη.

Δεν θα βρεις ψαρια που δεν χρειαζονται συχνες αλλαγες νερου..

Εκτος αν βαλεις μονο 1 μονομαχο (ο οποιος αντεχει και θελει υψηλες θερμοκρασιες) στο 100λιτρο , ετσι θα μπορεις να αλλαζεις το νερο του καθε 15 μερες (αναλογα τις μετρησεις σου).

αλλιως αναγκαστικα ανεμιστηρακια το καλοκαιρι και εβδομαδιαιες αλλαγες νερου 30% .

Αν μπορεις να τα κανεις αυτα, μπορουμε να αρχισουμε τις προτασεις

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν τα danio και άλλες κυπρινιδες που δεν γεννούν,δεν είναι επιθετικά και μάλλον δεν χρειάζονται ιδιαίτερες συνθήκες νερου

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι θα υπάρχει κάποιος να αλλάζει το νερό και θα βάλω και ανεμιστιρακια

Link to comment
Share on other sites

Για πια danio ακριβως σκεφτεσαι?

Να ξερεις πως ολα τα ψαρια γεννανε, αλλα ευκολα και αλλα δυσκολα.. αυτη ομως ειναι η στιγμη που θυμασαι απο το χομπι , τα ¨παιδια¨ σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

ωραια ψαρακια.. καλη επιλογη .

τα ζεμπρα ειναι ταχυτατα και ομορφα στο κολυμπυ (μην παρεις ροζ μονο).

Νομιζω δεν θα εχεις θεμα με σταδιακη εισαγωγη των ψαριων μεχρι να ωριμασει η βιολογια σου.

Link to comment
Share on other sites

Tα danio είναι πολύ καλή πρόταση, το νερό της βρύσης τους κάνει μια χαρά, αλλά και πάλι το καλοκαίρι θα έχεις θέμα αν η θερμοκρασία χτυπήσει τους 32-33 για πάνω απο μερικές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Τα ροζ είναι τα βαμμένα έτσι?

Σκεφτόμουν να φτιάξω ένα μεικτό ενυδρειο με ντανιο, κανένα ταίρι μπαρμπ και μερικα corydoras

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι βαμμενα.

τα corrys θελουν μαλακο νερο... τα αλλα ειναι καλα και με της βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

Τότε τι θα μπορούσα να βάλω για βυθό σε τέτοιο σεταπ? μήπως kuhli loach η και αυτα θέλουν μαλακό νερο?

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο συχνά θα κάνουμε αλλαγές νερού είναι συνάρτηση τις βιομάζας , της ποσότητας τροφής και των φίλτρων .

Δεν είναι υποχρεωτικό να γίνονται εβδομαδιαίες αλλαγες νερού χωρίς να συντρέχουν λόγοι .

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να βάλει κοινά Corydoras στο νερό της Αθήνας ;

Link to comment
Share on other sites

Το λέω γιατι είχα μέρικα για ένα χρόνο και δεν έπαθαν τίποτα και δεν άρρωστησαν ούτε μια φορά και τα είχα και σε νερο βρυσης

Link to comment
Share on other sites

τα kuhli θελουν μαλακο .

γιατι θα παιζει στα ορια.. αν θελει να βαλει, ας βαλει.. πολλοι τα εχουν σε βρυση, απλα δεν το θεωρω σωστο.

οι μετρησεις θα δειξουν καθε ποτε και ποσο νερο πρεπει να αλλαζεται.. εγω εδωσα εναν γενικο μπουσουλα.

Με τοσα ψαρια ομως που σκεφτεται να βαλει, δεν την γλυτωνει την εβδομαδιαια.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να βάλω ένα κοπάδακι ντανιο, τρία με τέσσερα μπάρμπ και λίγα kuhli ή corydoras για το βυθό για να υπ;έχει κίνηση.

Πιστεύω πως αυτή η ψάρι σύνθεση είναι εφικτή σε αυτα τα λίτρα

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ.Αυτή η αυτόματη διόρθωση δεν με αφήνει να γράψω ούτε πρόταση σωστά

Link to comment
Share on other sites

Ως εναλλακτική λέω να κρατησω μερικα ζοωτοκα ίδιου γένους ώστε να μην έχω γεννες

Link to comment
Share on other sites

Corydoras, αν πας σε κοινά είδη, δεν θα έχεις κανένα θέμα στο νερό της Αθήνας. Τα barbs καλύτερα να τα αφήσεις στην άκρη, μερικές φορές είναι λίγο επιθετικά ειδικά σε ψάρια με μακριές ουρές.

Εγώ θα λεγα να κρατήσεις τα danio και τα cory και βλέπεις πιο μετά τι ταιριάζει το ενυδρείο. Ένα κοπάδι dwarf μελανοταινίες θα ταίριαζε μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σου, έψαχνα πολυ καιρο να βρω ψάρια που ταυτόχρονα δεν θα γενννουν, θα είναι ήρεμα και εύκολα και ψάρια να βάλω μαζί τους.

Υ.Γ για μπαρμπς εννοούσα Τσερι μπαρμπς όχι τιγρεις που είναι fin nippers αλλα και οι μελανοταινιες ωραίες φαίνονται

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να εχεις ολα αυτα τα ψαρια σε ενα ενυδρειο 100 λιτρων..η ντανιο η μελανοταινιες.

Αυτη ειναι η γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Οι μελανοταινιες παρουσιάστηκαν ως εναλλακτική για τα μπαρμπς. Θα προσπαθήσω να βρω ντανιο αλλιώς πρέπει να βρω ή μελανοταινιες ή κάποιο άλλο εύκολο ψάρι για κοπάδι

Link to comment
Share on other sites

Οι μελανοταινιες θα πρεπει να μπουν μονες τους,αντε και μαζι με καποιο βυθοψαρο.

Εσυ μιλουσες για ντανιο συν μπαρμπς,γι αυτο σου ειπα οτι δεν μπορεις να βαλεις ντανιο με μελανοταινιες,ειναι πολλα τα ψαρια για 100 λιτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...