Jump to content

Νανοκιχλίδες Αμερικής - Υπάρχουν Άλλα Είδη Εκτός Από Τα Ραμ Και Τα Άπιστόγραμμα;


mary74

Recommended Posts

Ψάχνω πληροφορίες για νανοκιχλίδες αμερικής και βλέπω ότι ενώ υπάρχουν κάποια προφίλ σαν θέματα προς συζήτηση στην κατηγορία των Κιχλίδων δεν υπάρχουν όμως ταξινομημένα στα προφίλ των ψαριών του γλυκού νερού με αποτέλεσμα να χάνονται.

Γνωρίζω ότι τα ραμ και τα απιστόγραμμα είναι νανοκιχλίδες αμερικής αλλά θα ήθελα να βρώ αν υπάρχει και κάποια άλλη μικρή κιχλίδα που θα μπορούσε να μπεί σε ενυδρείο 96 λίτρων μαζί με κοπαδάκι δεκατεσσάρων glowlight tetra.

Για παράδειγμα εχω βρεί το προφίλ που έχει κάνει το Θοδωρής (Sturm) για την nanacara anomala (το οποίο δεν έχει μπεί στην γενική κατηγορία των προφίλ). Έχει κανείς εμπειρία από αυτή την κιχλίδα? Είναι σχετικά εύκολο να βρεθεί εδώ?

Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη ή καλύτερα να καταλήξω στα απιστόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

nanacara anomala είναι όντως ένα πολύ ωραίο ψαράκι, και είναι μικρό σε μέγεθος δεν νομίζω να έχει θέμα με τα τέτρα σου.

Αλλά εμένα η αγάπη μου από τον Αμαζόνιο ήταν και είναι το dicrossus filamentosus :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αννα εριξα μια γρηγορη ματια και ειναι πολυυυυ ομορφα.

Τα ειχες ποτε? Το μονο που με ανησυχει ειναι το πεχα. Εγω τα τετρα τα εχω στο 7 περιπου.

Λες να μπορουσα να τα βρω αν καταληγαμε σε αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα αρκετό καιρό, ναι. Δεν είχα σταθερό ph στο ενυδρείο, κυμαινόταν ανάμεσα στο 6,4 με 7,3. Δεν είχαν ποτέ πρόβλημα πέρα από τον ένα αρσενικό μου που τον έχασα μια μέρα μετά την εισαγωγή του στο ενυδρείο.

Τώρα το αν θα τα βρείς, τί να σου πώ, γενικά τέτοια ψάρια έρχονται με παραγγελία μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειραζει να τα κανω παραγγελια αρκει να βρουμε κατι που να μας αρεσει και βεβαια να μην κοστιζουν τρελα λεφτα! (Και μετα να μην αντεξουν... θα παθω εγκεφαλικο που λενε...)

Link to comment
Share on other sites

1. Αpistogramma macmasteri

2. Apistogramma sp. Galaxy

3. Αpistogramma cacatuoides

4. Αpistogramma honsloi

5. Μikrogeophagus altispinosus

6. Pelvichahromis pulcher

7. Νannacara anomala

8. Dicrossus filamentosus

Τα παραπάνω ειναι είδη που εχω δει σε καταστηματα ή εχουν κάποιοι φίλοι - συγχομπίστες

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!!

Σε ευχαριστω πολυ. Θα ψαξω για τα προφιλ τους και σιγα σιγα θα αρχισω να ψαχνω και γενικοτερα στα καταστηματα....

Link to comment
Share on other sites

1. Αpistogramma macmasteri

2. Apistogramma sp. Galaxy

3. Αpistogramma cacatuoides

4. Αpistogramma honsloi

5. Μikrogeophagus altispinosus

6. Pelvichahromis pulcher

7. Νannacara anomala

8. Dicrossus filamentosus

Τα παραπάνω ειναι είδη που εχω δει σε καταστηματα ή εχουν κάποιοι φίλοι - συγχομπίστες

Πληροφοριακά, τα Pelvicachromis pulcher είναι αφρικάνες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, τα Pelvicachromis pulcher είναι αφρικάνες.

Δίκιο έχεις (kribensis), πήρα φόρα κι έγραφα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...