Jump to content

Magman's 400Lt Salty Reef Odyssey


magman

Recommended Posts

Να 'σαι καλα paul.

Ωραίος ο φάτσας! Να τον χαιρεσε :)
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω διαφορα. Δεν εχω πολλα περιθωρια ταισματος. Εχω νιτρικα 10 και σημερα επιβεβαιωθηκαν οι φοβοι μου. Εχω κιανοβακτηριο.

post-22014-1412881824,7051_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει σε ξενα και ελληνικα site

πως πιο ευκολο ειναι να φανε

ζωντανο μυδι

Δοκιμασε το , δεν χανεις τιποτα

Η ανεμωνη ειναι μεγαλη ή μου φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμωνη ειναι κτηνος!!! Το μυδι ειναι ο θεος των νιτρικων!! Καπως ετσι εφτασα τα νιτρικα στο 100 στο προηγουμενο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η πεταλούδα είναι πολύ ευαίσθητη στα νιτρικά,νομίζω ότι δεν έπρεπε να την πάρεις τώρα. .Αν αντέξει, και συνεχιζει να μην τρωει δοκίμασε να την δελεασεις με ζωντανα αρτεμια..Σου εύχομαι καλή επιτυχία. .

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να εχει θεμα με τα νιτρικα στο 10. Θα κανω οτι μπορω παντως για να φαει.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εδωσα Chemiclean. Πρωτη εντυπωση φυσαλλιδες! Σα να εδωσες σαπουναδα στην κατεβασια

post-22014-1412966709,0371_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια το ψαρακι ανεστη :thumbsu:

Μακαρι να πανε ολα καλα καθως ειναι απο τα πολυ δυσκολα ζωντανα στη διατροφη τους,οπως ειπε ο κωστας.

Με τα νιτρικα ομως δεν νομιζω να εχουν θεμα,ειδικα στο 10.Ακομα και 100 να εχουμε επιρρεαζει τα ψαρια σε πολυ μεγαλο βαθος χρονου.

Ακομα και να τρωνε δεν καταφερνουν να ζησουν για πολυ καθως μονο κατεψυγμενη δεν αρκει οσο(ποσοτητα-ποικιλια) και να ταιζεις.

Ειχες τοσο πολυ κυανο?

Παντως ειναι σχετικα καινουργιο το ενυδρειο σου και ειναι απολυτα δικαιολογημενη η εμφανιση του.Μην σε κανει να ανησυχεις.

Αφου εβαλες chemi και αν ακολουθησες πιστα τις οδηγιες,θα σε βοηθησει να απαλαγεις πολυ γρηγορα.

Οταν τελειωσει ομως και καθαρισει παρατηρησε καλα το ενυδρειο σου στο συνολο του,μηπως καταληξεις στις αιτιες που παρουσιαστηκε.

Γιατι αν η αιτια που προκαλεσε το κυανο δεν αντιμετωπιστει τοτε μετα απο λιγο καιρο θα ξαναβγει και θα ειναι πιο επιθετικο και ανθεκτικο.

Η φωτο παραπανω ειναι παρα πολυ ομορφη ανεστη :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε mad32 το κυανο υποψιαζομαι οτι ειναι κληρονομια απο το προηγουμενο ενυδρειο. Ξεπεταχτηκε απο ενα βραχακι με μανιταρια. Νομιζω οτι αν παω καλα με το νερο δεν θα το ξαναδω.

Γιατι λες οτι αν ξαναγυρισει θα ειναι πιο ανθεκτικο; Οσο διαβασα δεν περιεχει φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ακριβως το ειπες στην πρωτη προταση ανεστη :thumbsu:

Το κυανο ειναι συνηθως αποτελεσμα φτωχης/κακης/κτλ ποιοτητας νερου.

Οποτε εχεις δικιο οταν λες πως δεν θα το ξαναδεις αν "φτιαξεις" το νερο σου.

Τωρα το απο που προερχεται ειναι πολυυυυ πολυπλοκο και μπορει να εχει διαφορετικες πηγες προελευσης/εμφανισης

σε καθε ενυδρειο.

Το chemi clean ειναι στην ουσια αντιβιωτικο το οποιο σαν λειτουργια εχει να καταστρεφει τα βακτηρια.

Το κυανο ειναι βακτηριο,δεν ειναι αλγη οπως μπορει να μας ξεγελασει η εμφανιση του.

Εδω και πολλα χρονια μαλιστα,αρκετοι χομπυστες σε ολο το κοσμο,χρησιμοποιουσαν την ερυθρομυκινη την οποια προμηθευονταν ευκολα απο ενα φαρμακειο.

Το θεμα ομως ειναι πως οτι και απο τα δυο να χρησιμοποιησεις ειναι ενα μπαλωμα και τ'αποτελεσματα του προσωρινα.

Φυσικα αυτο δεν ειναι κανονας.Εξαρταται απο την αιτια εκδληλωσης του.

Για παραδειγμα αν εχεις κακη ροη(με οτι σημαινει αυτο) στο ενυδρειο,το chemi clean δεν μπορει να κανει κατι για τη κυκλοφορια,οποτε το κυανο θα επανελθει σιγα σιγα.

Παντως η χειροτερη στιγμη να χρησιμοποιησεις ενα τετοιο σκευασμα,ειναι οταν το ενυδρειο ειναι νεο και δεν εχει ολα αυτα τα στοιχεια τα οποια το καθιστουν ωριμο(συντομα θα γινει ενα θεμα για το τι σημαινει ο ορος "ωριμο ενυδρειο").

Ο βακτηριακος πλυθησμος θελει αρκετο καιρο(μερικες εβδομαδες η' και μηνες) για να ισορροπησει.Οταν λοιπον ριχνουμε ενα αντιβιωτικο στο νερο το οποιο εχει σαν σκοπο/στοχο/αποτελεσμα να καταστρεψει βακτηρια,ειναι πολυ λογικο ολη αυτη η διαδικασια να προκαλεσει αναστατωση.

Υπαρχουν αρκετες μαρτυριες παιδιων που ανεφεραν πως μετα απο τη χρηση του σε νεο ενυδρειο,ανεβηκε η αμμωνια και μερικοι σε τοσο υψηλα επιπεδα ωστε να χασουν και τα ψαρακια τους.Αντιθετα σε ενυδρεια που ετρεχαν αρκετους μηνες η' χρονια δεν ειχαν το συγκεκριμενο προβλημα.

Τωρα ο λογος για τον οποιο υπαρχουν πιθανοτητες η' γυρναει πιο επιθετικο και ανθεκτικο το κυανο,πραγματικα δεν εχω ιδεα.

Εχει γινει μαρτυρας ομως κατι τετοιου σε πολλα ενυδρεια φιλων.Ισως ο ευγενειος(submarine) να μπορει να πει κατι παραπανω.

Εγω με το φτωχο μου μυαλο φανταζομαι πως μπορει να αποκτησουν αντοχη/ανοσια μεσω καποιας διαδικασιας.

Γιατρις δεν ειμαι και μακρυα μας!

Σε αρκετες περιπτωσεις μαλιστα,μετα την τριτη-τεταρτη φορα,επιστρεφει σαν dinoflagellates το οποιο φιλε μου ειναι δαιμονας!

Πραγματικα δεν φευγει με τιποτα και παρα πολλοι μην μπορωντας να το ξεφορτωθουν,εχουν κανει restart στα ενυδρεια τους.

Γι'αυτο προσωπικα θα σου ελεγα τετοια υλικα να ειναι η τελευταια σου λυση.

Πρωτα μετρησεις,παρατηρηση καλη του ενυδρειου ωστε να εχεις μια πολυ καλη εικονα του τι ΜΠΟΡΕΙ να φταιει και μετα σιφωναρισμα ωστε να κερδιζεις χρονο αναμεσα στις κινησεις που θα ακολουθεις για να το ξεφορτωθεις.

Στη δικη σου περιπτωση,αν μπορεις τσεκαρε την αμμωνια μονο.Ισως να μη γινει τιποτε απο τα παραπανω και να πανε ολα καλα.Καλυτερα να εισαι ασφαλης παρα λυπημενος,που λενε και στο χωριο μου!Για αρχη παντως δες αν εχεις πεθανει καποιο ζωντανο,αν η ροη ειναι καλη,αν υπαρχει καποιο σημειο στο ενυδρειο στο οποιο μαζευονται τροφες που δεν εχουν προλαβει να φανε τα ψαρακια, κτλ κτλ

Μην εφησυχαστεις και το αφησεις στην τυχη του μετα την θεραπεια,θεωροντας πως καθαρισες μια για παντα γιατι αν το προβλημα ειναι στη λειτουργια του ενυδρειου(ροη κτλ),θα επανελθει. :thumbsu:

Ολα καλα να σου πανε,χωρις απωλειες και με προσοχη στη δοσολογια ανεστη!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Νομιζα οτι δεν ειναι αντιβιωση το chemiclean.... Μαλιστα στις οδηγιες (τις επισυναπτω) γραφει οτι μπορεις να το χρησιμοποιεις μια φορα το μηνα προληπτικα... Τι να πω... Ευχομαι να πανε ολα καλα....

post-22014-1413000527,4174_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Φιλε το ενυδρειο αν εξαιρεσεις οτι στο διαμερισμα της κατεβασιας ειναι σα να εχεις ριξει ολιγον απο σαμουαν απο τους αφρους ειναι σαν να μην τρεχει τιποτα. Το κυανο εχει σπασει παρα πολυ, ειναι σα να εχει γεμισει κενα στην επιφανεια του αλλα δεν εχει εξαφανιστει εντελως. Ειναι σα να εχει ξευτισει. Ακομη βεβαια εχω αλλες 12 ωρες μπροστα μου για να ολοκληρωθει η θεραπεια. Επισης εχω δει μεγαλη μειωση και στη διατομικη.

Επισης εχω στο τζαμι κατι σαν αυγα. Μπορει καποιος να τα αναγνωρισει;

post-22014-0-65944200-1413088373_thumb.jpg

post-22014-0-37355000-1413088450_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστο , η μείωση του

Για να δούμε αν όταν τελειώσει

η θεραπεία τι αποτέλεσμα θα έχεις

Ειναι αυγά από nassarius

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που δεν τα καθαρισα :) Υπαρχει περιπτωση να εκκολαυθουν;

Το κυανο εχει γινει φυτιλια κυριολεκτικα. Θα δουμε μετα την αλλαγη και το συφωναρισμα το βραδυ που βρισκομαστε. Και φυσικα σε βαθος χρονου.

Σιγουρα πρεπει να προσθεσω ενα κυκλοφορητη. Δεν εχω τη ροη που πρεπει.

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Εκανα 2 ποντες στους βραχους στο κεντρο σημερα για να τους σιγουρεψω με την κολλα δυο στοιχειων.

Εκανα αλλαγη 50 λιτρα 10% δηλαδη, εβαλα ανθρακα και ενεργοποιησα το ριακτορα με καινουριο αντιφοσφωρο και αναγεννημενο purigen.

Ειχαν μεινει μερικα υπολοιματα κυανου στο βυθο. Πηγα να τα σιφωναρω αλλα δεν εκανα καλη δουλεια με τη σκουπα μου.... Θα δουμε.... Ολα μεσα φαινονται φυσιολογικα. Πιο μετα θα παρω μερικες μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Ολα οκ απο NO3 στο 5-7. Το σκιμμερ τρελαθηκε με τις παλιες ρυθμισεις αλλα το εστρωσα. Αμα δεν κανει την εμφανιση του αυριο το κυανο νομιζω οτι εκανα καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε μια χαρα

Για τα αυγά δεν γνωρίζω να σου πω

αλλά εχω διαβάσει σε άτομα

που τους εκκολαφθηκαν

Για βάλε καμία φώτο

του βράχου να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικος

τωρα για την κολλα

αν μπορεις κανε μερικα ακομα

για να εισαι σιγουρος

αλλα το καλητερο ειναι να το κολλουσες κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...