Jump to content

Sos! Σαλάχι Ήρθε Σε Επαφή Με Αλάτι Και Έπαθε Έγκαυμα


Recommended Posts

Καλησπέρα,


Έχω ένα σοβαρό ζήτημα. Έχει έρθει το σαλάχι μου σε επαφή με αλάτι και φαίνεται ότι του έχει προκαλέσει έγκαυμα στο δέρμα. Αυτή τη στιγμή είναι ήσυχος, αλλά φαίνεται να υποφέρει.


Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως κ γιατι ήρθε σε επαφή με αλάτι;Να υποθέσω ενυδρειακό αλάτι.Δωσε καμμιά φώτο κ κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειακό αλάτι, σαφώς. Έβαλα για να βελτιώσει το νερό, απλώς δεν πρόσεψα και ακούμπησε πάνω του.

Το ενυδρείο είναι 1000lt, ph 7, ΝΗ4=0, Νο2=0, Νο3=0.

Επίσης έχω μαζί ένα potamotrygon motoro (δεν ήρθε σε επαφή με το αλάτι) και ένα κροκοδειλόψαρο (gar).

Επισυνάπτω τη photo.

post-59940-0-07211100-1413840139_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά 0;ειτε λάθος στην μέτρηση είτε κατι παει λαθος στο ενυδρείο.

Βελτίωση στο ενυδρειο ως προς τι;

Ποσο καιρό έχεις τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μεγάλη αλλαγή νερού, γι' αυτό τα νιτρικά 0.

Τα 2 σαλάχια είσαι πολύ πρόσφατα (μιαμιση εβδομάδα).

Συνημμένη κοντινή φωτο με το πρόβλημα.

post-59940-0-27978500-1413840652_thumb.jpg

post-59940-0-72346200-1413840655_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν νομιζω να μπορείς να κανεις κάτι παραπανω απο το να εχεις στο ενυδρείο σου καθαρο νερό, να αποφυγεις να στρεσαρεις και άλλο τα σαλάχια και τυχόν σημάδια στο σωμα τους θα γιατρευτουν με τον καιρό..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω ένα σοβαρό ζήτημα. Έχει έρθει το σαλάχι μου σε επαφή με αλάτι και φαίνεται ότι του έχει προκαλέσει έγκαυμα στο δέρμα. Αυτή τη στιγμή είναι ήσυχος, αλλά φαίνεται να υποφέρει.

Τι προτείνετε;

Έριξες αλάτι χύμα στο ενυδρειο αντι να το διαλύσεις σε νεράκι πρωτα και εγινε οτι εγινε;
Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν νομιζω να μπορείς να κανεις κάτι παραπανω απο το να εχεις στο ενυδρείο σου καθαρο νερό, να αποφυγεις να στρεσαρεις και άλλο τα σαλάχια και τυχόν σημάδια στο σωμα τους θα γιατρευτουν με τον καιρό..

Η ερώτηση είναι αν κινδυνεύει να πεθάνει ή χρειάζεται να κάνω κάτι για να αποφύγω κάτι τέτοιο.

Συνημμένη φώτο με το δέρμα, όπως είναι αυτή τη στιγμή.

post-59940-0-77652700-1413877282_thumb.jpg

post-59940-0-96520500-1413877285_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έριξες αλάτι χύμα στο ενυδρειο αντι να το διαλύσεις σε νεράκι πρωτα και εγινε οτι εγινε;

Δυστυχώς, ναι. Και συγκεκριμένα ακούμπησε λίγο αλάτι πάνω του, για μερικά δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανε τόση ζημια για λιγα δευτερόλεπτα.. Φαντάζομαι το ζωντανο ακίνητο στο βυθό και έπεσε το αλάτι πανω του, οταν το κατάλαβε ειχε γινει η ζημια..

Γνωμη μου ειναι να βάλεις στο νερο σου κατι που να ανακουφίσει απο πόνους πληγής το ζωντανο σου. Ήδη βάζοντας το αλάτι το βοηθάει το ζωντανο. Τωρα βεβαια αν εχει τέτοιες πληγές, μια αντιβίωση δεν θα ηταν κακή ιδεα. Γενικα μιλαω παντα, λεπτομερειες οι ποιο ειδικοι γλυκοι φίλοι μας.

Να πανε τα ψαρακια σου καλα.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Eγω θα ξαναρωτήσω,γιατι έριξες αλάτι στα σαλάχια;Τι σημαίνει βελτίωση του νερού;

Το έκτοζον χρησιμοποιείται στα σαλάχια για φούνγκους πχ.Είσαι σίγουρος ότι προήλθε απο το αλάτι η ζημιά;

Τα σαλάχια είναι η αλήθεια οτι έχουν ευαίσθητη ''επιδερμίδα''.Ο κίνδυνος τώρα είναι για μόλυνση πιθανώς.Επειδή την ασκοπη χρήση φαρμάκων την αποφευγω,δεν βάζεις καλύτερα λίγο aquasafe?

Επίσης,όσο μεγάλη αλλαγή κι να κάνεις,0 δεν θα έχεις νιτρικά.Με τι μετράς;Ισως ειναι πολύ χαμηλά.

Τι ταίζεις τα ζωντανά; :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , καταρχήν κακώς έχεις χαλίκι για υπόστρωμα , τα σαλάχια θέλουν απαραίτητα ψιλή άμμο , για να μπορούν να κρύβονται σε αυτήν και να ψάχνουν την τροφή τους.Το χαλίκι υπάρχει περίπτωση να τα πληγώσει στην πορεία.Τι μέγεθος έχουν τα σαλάχια και τι φύλλο είναι ?Το ενυδρείο πόσο καιρό τρέχει , χρειάζεσαι πολύ καλή βιολογία για ενυδρείο με σαλάχια , τακτικές και μικρές αλλαγές νερού , με μικρές διακυμάνσεις θερμοκρασίας και μετρήσεων , ειδικά για το μαύρο σαλάχι (leopoldi) , τα motorο είναι πιο ανθεκτικά , χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως δεν χρειάζονται και αυτά προσοχή.

Το αλάτι είναι υπεραπαραίτητο σε ενυδρείο με σαλάχια , μην ξεχνάμε πως τα σαλάχια προέρχονται από θαλασσινά και στην πορεία προσαρμόστηκαν σε γλυκού νερού , τους κάνει πάρα πολύ καλό , για παράσιτα , πληγές , βακτηριδιακές μολύνσεις και για καλύτερη οξυγόνωση.Η τακτική χρήση του αλατιού είναι ότι καλύτερο , όμως πρέπει να διαλύεται πρώτα σε νερό ενυδρείου , αλλιώς μπορεί να γίνει ότι έπαθες .Πόσο αλάτι έριξες , για να του κάνει τόση ζημιά , έπεσε μεγάλη ποσότητα και κατευθείαν πάνω του.

Θα πρέπει να γίνει θεραπεία για να αποφύγεις βακτηριδιακή μόλυνση , όμως τα σαλάχια είναι αρκετά ευαίσθητα στα φάρμακα , οπότε προτείνω melafix , όχι άλλο φάρμακο.

Πως συμπεριφέρεται το σαλάχι από τη στιγμή που το έπαθε ? Κινείται όπως πριν ? Η αναπνοή του είναι σταθερή , αργή ή γρήγορη ? Θάβεται ή κυκλοφορεί ελεύθερα , τρώει κανονικά ?Δώσε μας μερικές πληροφορίες για τη συμπεριφορά του και ακόμα καλύτερα βίντεο.

Είναι πολύ στρεσαρισμένο , από τη στιγμή που είναι λίγες μέρες στο ενυδρείο , πόσο μάλλον με αυτό που έπαθε.

Χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή , ότι χρειαστείς πες μου.

Link to comment
Share on other sites

1ον και με BOLD και ΚΕΦΑΛΑΙΑ....ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΒΑΛΕΣ ΑΛΑΤΙ ΣΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΑΥΤΑ?????

προληπτικά melafix/pimafix και ΤΙΠΟΤΕ άλλο....τα ζωντανά που έχεις είναι ιδιαίτερα, σπάνια και ακριβά...μήν κάνεις πράγματα χωρίς να ρωτήσεις για αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι είναι υπεραπαραίτητο σε ενυδρείο με σαλάχια , μην ξεχνάμε πως τα σαλάχια προέρχονται από θαλασσινά και στην πορεία προσαρμόστηκαν σε γλυκού νερού , τους κάνει πάρα πολύ καλό , για παράσιτα , πληγές , βακτηριδιακές μολύνσεις και για καλύτερη οξυγόνωση.Η τακτική χρήση του αλατιού είναι ότι καλύτερο , όμως πρέπει να διαλύεται πρώτα σε νερό ενυδρείου , αλλιώς μπορεί να γίνει ότι έπαθες .Πόσο αλάτι έριξες , για να του κάνει τόση ζημιά , έπεσε μεγάλη ποσότητα και κατευθείαν πάνω του.

Καλησπέρα Άγγελε.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις επιστημονικά έγγραφα που να υποστηρίζουν αυτή σου την άποψη???

Έχεις ιδέα από τον βιότοπο των Leopoldi???Εχεις δεί χημική ανάλυση της στήλης του νερού???Τα άλατα είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ με ελάχιστα <30 μs αγωγιμότητας.Πώς λοιπόν στο ενυδρείο χρειάζονται αλάτι ενώ στην φύση ΟΧΙ???

Επίσης στηρίζεις την ατάκα "ότι τα σαλάχια προήλθαν από την θάλασσα άρα θέλουν αλάτι" χωρίς να λές και να λαμβάνεις υπόψιν την δημιουργία αυτού του μέγα-ποταμου και το πότε έγινε αυτό, όπου πρίν 20-30 εκατομμύρια χρόνια σχηματίστηκε η πρώτη λεκάνη του και αυτός είχε φορά από ανατολή προς δύση πρίν την ηφαιστειακή δημιουργία των Άνδεων (10 εκατομμύρια χρόνια) και την αλλαγή και αντιστροφή πορείας του από δυτικά προς ανατολικά (στις σημερινές εκβολές του)....

Μέσα σε 30 εκατομμύρια χρόνια είναι πολύ λογικό ένας οργανισμός που προήλθε από το "αλάτι" να μήν εξαρτάτε πλέον από αυτό.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν διευκρινίζω πως πήρα την πρωτοβουλία να γράψω βλέποντας το συγκεκριμένο θέμα , ώστε να βοηθήσω , από τη στιγμή που με ενδιαφέρουν πάρα πολύ τα συγκεκριμένα ψάρια και τα γνωρίζω πολύ καλά , έχοντας ασχοληθεί μαζί τους αναλυτικά εδώ και 2 χρόνια περίπου.

Δεν στηρίζω καμία ατάκα , δεν είπα κάτι τέτοιο , γνωρίζω πάρα πολύ καλά πόσα εκατομμύρια χρόνια πριν έγιναν οι μετατοπίσεις και εισχώρησαν σαλάχια στον Αμαζόνιο.Ξέρω πολύ καλά βιότοπο των leopoldi , το αλάτι στο ενυδρείο δεν το ρίχνουμε μόνο για να δημιουργήσουμε αλατότητα και υφάλμυρο νερό , μπαίνει στο ενυδρείο σε πολύ μικρή ποσότητα , για αυτό ρώτησα πριν πόσο έριξε , ώστε να δώσουμε στο ψάρι απαραίτητα ιχνοστοιχεία και οξυγόνωση που χρειάζεται.Επίσης το αλάτι θεραπεύει πληγές στο σαλάχι.Αλάτι και melafix είναι τα πρώτα που ρίχνουμε με τέτοια ψάρια όταν υπάρξει πρόβλημα , οτιδήποτε άλλο είναι επικίνδυνο και χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή στη χρήση και τη δοσολογία.Από εκεί και πέρα , λίγο αλάτι , στις αλλαγές νερού είναι ότι καλύτερο ειδικά για τα σαλάχια.

Το σαλάχι είναι πολύ ιδιαίτερο πλάσμα , πέρα από την ομορφιά του έχει πολλές απαιτήσεις , ευαισθησίες και ιδιοτροπίες , χρειάζεται πολύ καλή αντιμετώπιση και παρακολούθηση , χώρια το μεγάλο κόστος που έχει , ανάλογα το είδος.

Όσα μεγάλο και να είναι το ενυδρείο , σίγουρα δεν μπορούμε συνήθως να τους παρέχουμε τα λίτρα και τις συνθήκες που χρειάζονται , για αυτό και θέλουν συγκεκριμένη προσεκτική αντιμετώπιση.

Ειδικά τα μαύρα σαλάχια σε ενυδρείο , θέλουν πολύ μεγάλη προσοχή , λίγο οι μετρήσεις να ξεφύγουν και να στρεσαριστεί , αρχίζουν τα προβλήμα , χρειάζεται μεγάλη προσήλωση.Ένα πολύ κλασικό φαινόμενο είναι πρόβλημα στο μάτι τους , επηρεαζόμενα από τις συνθήκες νερού , κάτι που θεραπεύεται με λίγη ποσότητα ενυδρειακού αλατιού , περίπου 0,2 γραμμάρια το λίτρο , σε μόλις 2-3 ημέρες.Τακτική χρήση αλατιού σε τέτοιες ποσότητες με εβδομαδιαία αλλαγή νερού , απομακρύνει αυτό το φαινόμενο , τους κάνει γενικότερα πάρα πολύ καλό.

Το αλάτι έχει πολύ χρήσιμα συστατικά για πολλά ψάρια , δεν χρησιμοποιείται στα ενυδρεία γλυκού νερού μόνο για να προσθέσει αλατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν διευκρινίζω πως πήρα την πρωτοβουλία να γράψω βλέποντας το συγκεκριμένο θέμα , ώστε να βοηθήσω , από τη στιγμή που με ενδιαφέρουν πάρα πολύ τα συγκεκριμένα ψάρια και τα γνωρίζω πολύ καλά , έχοντας ασχοληθεί μαζί τους αναλυτικά εδώ και 2 χρόνια περίπου.

Δεν στηρίζω καμία ατάκα , δεν είπα κάτι τέτοιο , γνωρίζω πάρα πολύ καλά πόσα εκατομμύρια χρόνια πριν έγιναν οι μετατοπίσεις και εισχώρησαν σαλάχια στον Αμαζόνιο.Ξέρω πολύ καλά βιότοπο των leopoldi , το αλάτι στο ενυδρείο δεν το ρίχνουμε μόνο για να δημιουργήσουμε αλατότητα και υφάλμυρο νερό , μπαίνει στο ενυδρείο σε πολύ μικρή ποσότητα , για αυτό ρώτησα πριν πόσο έριξε , ώστε να δώσουμε στο ψάρι απαραίτητα ιχνοστοιχεία και οξυγόνωση που χρειάζεται.Επίσης το αλάτι θεραπεύει πληγές στο σαλάχι.Αλάτι και melafix είναι τα πρώτα που ρίχνουμε με τέτοια ψάρια όταν υπάρξει πρόβλημα , οτιδήποτε άλλο είναι επικίνδυνο και χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή στη χρήση και τη δοσολογία.Από εκεί και πέρα , λίγο αλάτι , στις αλλαγές νερού είναι ότι καλύτερο ειδικά για τα σαλάχια.

Το σαλάχι είναι πολύ ιδιαίτερο πλάσμα , πέρα από την ομορφιά του έχει πολλές απαιτήσεις , ευαισθησίες και ιδιοτροπίες , χρειάζεται πολύ καλή αντιμετώπιση και παρακολούθηση , χώρια το μεγάλο κόστος που έχει , ανάλογα το είδος.

Όσα μεγάλο και να είναι το ενυδρείο , σίγουρα δεν μπορούμε συνήθως να τους παρέχουμε τα λίτρα και τις συνθήκες που χρειάζονται , για αυτό και θέλουν συγκεκριμένη προσεκτική αντιμετώπιση.

Ειδικά τα μαύρα σαλάχια σε ενυδρείο , θέλουν πολύ μεγάλη προσοχή , λίγο οι μετρήσεις να ξεφύγουν και να στρεσαριστεί , αρχίζουν τα προβλήμα , χρειάζεται μεγάλη προσήλωση.Ένα πολύ κλασικό φαινόμενο είναι πρόβλημα στο μάτι τους , επηρεαζόμενα από τις συνθήκες νερού , κάτι που θεραπεύεται με λίγη ποσότητα ενυδρειακού αλατιού , περίπου 0,2 γραμμάρια το λίτρο , σε μόλις 2-3 ημέρες.Τακτική χρήση αλατιού σε τέτοιες ποσότητες με εβδομαδιαία αλλαγή νερού , απομακρύνει αυτό το φαινόμενο , τους κάνει γενικότερα πάρα πολύ καλό.

Το αλάτι έχει πολύ χρήσιμα συστατικά για πολλά ψάρια , δεν χρησιμοποιείται στα ενυδρεία γλυκού νερού μόνο για να προσθέσει αλατότητα.

Δέν υπονόησα σε καμία περίπτωση ότι ο φίλος έβαλε το αλάτι για αλατότητα θα ήταν τουλάχιστον ηλίθιο εκ μέρους μου.

Άν ασχολήσε 2 χρόνια όπως λές είσαι και εσύ αρχάριος λοιπόν μιάς και το θέμα Potamotrygon είναι κατά πολύ "μεγαλύτερο".

Πώς προτείνεις σε ένα ακόμα ποιό αρχάριο εφ όσον όπως λές ξέρεις ότι το αλάτι κάνει κακό, να βάζει αλάτι γιατί κάνει καλό?????Δέν είναι λίγο οξύμορο???Πώς προστατεύεις έναν ποιό αρχάριο από εσένα με του να του λές ότι αλάτι=καλό ενώ κανένα σαλάχι νότιας αμερική δέν ζεί σε αλατότητα μεγαλύτερης των 3ppt?????

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συνεχίσω την αντιπαράθεση , δεν βγάζει πουθενά και δεν βοηθάμε τον άνθρωπο που έχει πρόβλημα με το σαλάχι του.

Αρχάριος και ατακαδόρος , όπως χαρακτηρίστηκα , έχω μια συγκεκριμένη εμπειρία και ενασχόληση με τέτοια ψάρια , τόσο χομπιστικά όσο και επαγγελματικά , τόσο με δικά μου τέτοια ψάρια που έχω ακόμα , όσο και με άλλων , ξένων χομπιστών και εκτροφέων , έχοντας μοιραστεί γνώμες , εμπειρίες και ιδέες , ώστε να τα μαθαίνω και εγώ συνεχώς καλύτερα και έτσι αποφάσισα να παρέμβω , λέω τα πράγματα όπως είναι , δεν τα λέω δήθεν.

Έχω ξενυχτήσει αρκετές φορές για να παρακολουθήσω τα σαλάχια μου και να αντιμετωπίσω πρόβλημα που προέκυψε.

Εξέφρασα τη γνώμη μου και που βασίζεται , είναι διαφορετικό ένα ψάρι να βρίσκεται στη φύση του και διαφορετικό στο ενυδρείο , όπου χρειάζεται να επεμβαίνουμε ανάλογα το είδος , τις συνθήκες και το πρόβλημα.

Το σημαντικό είναι να μας εξηγήσει ο "alarg" τι ακριβώς έγινε και να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες ώστε να είναι εντάξει το ιδιαίτερο ψάρι του.

Το αλάτι αδιαμφισβήτητα είναι πολύτιμο για θεραπεία και χρησιμότατο για πρόληψη , πέρα από την αλατότητα , η οποία πρέπει να είναι περιορισμένη , παρέχει πολύ σημαντικά στοιχεία στο ψάρι , όμως χρειάζεται προσεκτική χρήση και δοσολογία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συνεχίσω την αντιπαράθεση , δεν βγάζει πουθενά και δεν βοηθάμε τον άνθρωπο που έχει πρόβλημα με το σαλάχι του.

Αρχάριος και ατακαδόρος , όπως χαρακτηρίστηκα , έχω μια συγκεκριμένη εμπειρία και ενασχόληση με τέτοια ψάρια , τόσο χομπιστικά όσο και επαγγελματικά , τόσο με δικά μου τέτοια ψάρια που έχω ακόμα , όσο και με άλλων , ξένων χομπιστών και εκτροφέων , έχοντας μοιραστεί γνώμες , εμπειρίες και ιδέες , ώστε να τα μαθαίνω και εγώ συνεχώς καλύτερα και έτσι αποφάσισα να παρέμβω , λέω τα πράγματα όπως είναι , δεν τα λέω δήθεν.

Έχω ξενυχτήσει αρκετές φορές για να παρακολουθήσω τα σαλάχια μου και να αντιμετωπίσω πρόβλημα που προέκυψε.

Εξέφρασα τη γνώμη μου και που βασίζεται , είναι διαφορετικό ένα ψάρι να βρίσκεται στη φύση του και διαφορετικό στο ενυδρείο , όπου χρειάζεται να επεμβαίνουμε ανάλογα το είδος , τις συνθήκες και το πρόβλημα.

Το σημαντικό είναι να μας εξηγήσει ο "alarg" τι ακριβώς έγινε και να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες ώστε να είναι εντάξει το ιδιαίτερο ψάρι του.

Το αλάτι αδιαμφισβήτητα είναι πολύτιμο για θεραπεία και χρησιμότατο για πρόληψη , πέρα από την αλατότητα , η οποία πρέπει να είναι περιορισμένη , παρέχει πολύ σημαντικά στοιχεία στο ψάρι , όμως χρειάζεται προσεκτική χρήση και δοσολογία.

Άγγελε δέν είναι αντιπαράθεση.Ο διάλογος αποσκοπεί στην ενημέρωση και όχι στο ποιός την έχει μεγαλύτερη (την γνώση).Τα σαλάχια είναι ένα μεγάλο και για ελλάδα 'ανεξερεύνητο' κεφάλαιο.Δέν μπορούμε να λέμε ότι γνωρίζουμε (και πρώτος εγώ) το θέμα αυτό με την ελάχιστη εμπειρία που έχουμε στην τόσο πίσω από πλευράς χόμπυ ελλάδα.

Όταν είχα πάρει το πρώτο μοτόρο το 2002 ήταν στοίχημα το πόσο θα μπορέσει να ζήσει σε ένα ενυδρείο, τώρα 12 χρόνια μετά χαίρομαι να βλέπω επιτέλους γέννες αλλά και σωστά ενυδρεία για αυτά τα υπέροχα ψάρια.

Όμως όλα τα πράγματα που μπορεί να διαβάζουμε από φόρα του εξωτερικού δέν είναι κατά ανάγκη σωστά, ειδικά όταν αυτά είναι από χομπίστες με ενυδρεία σάν σαρδέλες και άλλη νοοτροπία....

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Δημήτρη , φυσικά και μαθαίνουμε συνεχώς για τα ψάρια αυτά , όπως και σε πολλά θέματα δυστυχώς και σε αυτό είμαστε πολύ πίσω , δεν αντιλέγω , ούτε και λέω πως είμαι Ο έμπειρος ή γνώστης , θα κορόιδευα πρώτα τον εαυτό μου , έχω όμως ασχοληθεί όσο έχω ασχοληθεί και θεωρώ πως ξέρω κάποια σημαντικά πράγματα για αυτά , για αυτό και μοιράστηκα την άποψή μου , διαφορετικά δεν θα σχολίαζα καν το θέμα.

Και μιλάω πάνω από όλα για προσωπικά βιώματα με τέτοια ψάρια , όπως επίσης και βίντεο , φωτογραφίες , περιγραφές και περιστατικά με ξένους του χώρου , δεν είπα ότι διάβασα πράγματα σε φόρουμ (άσχετα που έχω διαβάσει αρκετά) , έχω μιλήσει μαζί τους και έχω βιώσει εξ'αποστάσεως προβλήματα που έχουν εμφανιστεί και αντιμετωπιστεί.

Το ίντερνετ είναι πλέον ένα πολύ σπουδαίο εργαλείο , έχουμε πρόσβαση σε πάρα πολλές πληροφορίες , έγκυρες ή όχι , εμείς κρίνουμε , πάνω από όλα όμως με τα ψάρια , πόσο μάλλον με τα σαλάχια , μετράει περισσότερο η προσωπική εμπειρία και επαφή , κάτι στο οποίο στηρίζομαι περισσότερο.

Έχω δει σαλάχι μετά την αλλαγή νερού , να το πιάνει τρεμούλα και να γυρνάει ανάποδα επί τόπου και με προσεκτική χρήση αλατιού και ανέβασμα θερμοκρασίας , συνήλθε , είναι ιδιαίτερα πλάσματα.Και επαναλαμβάνω , μην μένετε μόνο στις ίδιες συνθήκες νερού που πρέπει να έχουμε με τη φύση , είναι σημαντικό αλλά δεν αρκεί , σε κάποια ψάρια χρειάζονται σωστές και μελετημένες επεμβάσεις , σε ασφαλή και λογικά πλαίσια.

Όπως λες για το αλάτι από την αρχή , ότι δεν έχουν αλατότητα εκεί και γιατί να μπει και είναι λάθος κλπ.

Και όμως στο ενυδρείο τα βοηθάει πάρα πολύ , σε περιορισμένες ποσότητες και κατά διαστήματα , κυρίως γιατί δεν μπορούμε να τους δώσουμε τον απαραίτητο χώρο που θέλουν και την απόλυτη ακρίβεια στις συνθήκες νερού , χωρίς στρες.Κυρίως όμως είναι ιδανικό για θεραπεία τους.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το φορουμ , μαλλον πρεπει να μεινετε οσοι "γνωστες" εχετε εμπειρια 10+ ετων και να τα λετε μεταξυ σας..

πραγματικα αυτο δεν το εχω δει πουθενα αλλου!!!

Ειναι αρχαριος στα σαλαχια επειδη ασχολειται 2 χρονια με τα συγκεκριμενα ψαρια μερα-νυχτα, που απ οτι ξερω εχει πετυχει και αναπαραγωγη?

Ειμαι αρχαριος στα χρυσοψαρα που ασχολουμαι 3 χρονια μερα-νυχτα και που απ οτι θυμαμαι εχω πετυχει και αναπαραγωγη?

"Άν ασχολήσε 2 χρόνια όπως λές είσαι και εσύ αρχάριος".

Πώς προτείνεις σε ένα ακόμα ποιό αρχάριο εφ όσον όπως λές ξέρεις ότι το αλάτι κάνει κακό,

Πώς προστατεύεις έναν ποιό αρχάριο από εσένα "

ορισμενες λεξεις ειναι προσβλητικες και υποβαθμιζουν τον συνομιλητη.. καλο ειναι ολοι μας να "βουταμε" την γλωσα μας στο κεφαλι , πριν γραψουμε κατι..

Δεν μπορεις να κρινεις κανεναν για το αν ειναι αρχαριος ή οχι..

Υ.Γ Δεν τον ξερω , ουτε τον εχω γνωρισει τον Αγγελο απο κοντα.. απλα παρακολουθω αυτα που ανεβαζει..

Δεν εχω ιχνος αντιπαραθεσης με κανεναν και ουτε εχω σκοπο να κατσω να "μαλωσω" με κανεναν... απλα με ενοχλησαν αυτα που διαβασα και το ειπα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και όμως στο ενυδρείο τα βοηθάει πάρα πολύ , σε περιορισμένες ποσότητες και κατά διαστήματα , κυρίως γιατί δεν μπορούμε να τους δώσουμε τον απαραίτητο χώρο που θέλουν και την απόλυτη ακρίβεια στις συνθήκες νερού , χωρίς στρες.Κυρίως όμως είναι ιδανικό για θεραπεία τους.

Άν δέν μπορούμε να τους δώσουμε τις συνθήκες που πρέπει τότε κάνουμε έγκλημα.....και δέν θα έπρεπε να έχουμε τέτοια ζωντανά στο σπίτι μας....Άσε που πουθενά στην βιβλιογραφία δέν αναφέρεται η χρήση αλατιού ώς αντιστρές ή ότι βοηθά στον περιορισμένο χώρο.....

Επίσης:

Freshwater stingrays are restricted to water where the salinity is less than 3 ppt. (Brooks et al, 1981). They exhibit unique physiological features such as the inability to retain urea, due to the absence of salt excretion by the rectal gland (Thorson et al, 1978) and modifications in the Lorenzini ́s ampullae (Raschi and Mackanos, 1989). Analysis of plasma concentration components in some species of potamotrygonids has shown a typical teleostean blood chemistry and very different from other euryhaline elasmobranches such as the dasyatid species (Wood et al, 2002).

Freshwater Stingrays (Potamotrygonidae): status, conservation and management challenges

Maria Lúcia Góes de Araújo 1, Patrícia Charvet-Almeida 2, Maurício Pinto Almeida 3, Henrique Pereira 4

Το βάζω και σάν attachment...

E20-inf-08.pdf

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το φορουμ , μαλλον πρεπει να μεινετε οσοι "γνωστες" εχετε εμπειρια 10+ ετων και να τα λετε μεταξυ σας..

πραγματικα αυτο δεν το εχω δει πουθενα αλλου!!!

Ειναι αρχαριος στα σαλαχια επειδη ασχολειται 2 χρονια με τα συγκεκριμενα ψαρια μερα-νυχτα, που απ οτι ξερω εχει πετυχει και αναπαραγωγη?

Ειμαι αρχαριος στα χρυσοψαρα που ασχολουμαι 3 χρονια μερα-νυχτα και που απ οτι θυμαμαι εχω πετυχει και αναπαραγωγη?

"Άν ασχολήσε 2 χρόνια όπως λές είσαι και εσύ αρχάριος".

Πώς προτείνεις σε ένα ακόμα ποιό αρχάριο εφ όσον όπως λές ξέρεις ότι το αλάτι κάνει κακό,

Πώς προστατεύεις έναν ποιό αρχάριο από εσένα "

ορισμενες λεξεις ειναι προσβλητικες και υποβαθμιζουν τον συνομιλητη.. καλο ειναι ολοι μας να "βουταμε" την γλωσα μας στο κεφαλι , πριν γραψουμε κατι..

Δεν μπορεις να κρινεις κανεναν για το αν ειναι αρχαριος ή οχι..

Υ.Γ Δεν τον ξερω , ουτε τον εχω γνωρισει τον Αγγελο απο κοντα.. απλα παρακολουθω αυτα που ανεβαζει..

Δεν εχω ιχνος αντιπαραθεσης με κανεναν και ουτε εχω σκοπο να κατσω να "μαλωσω" με κανεναν... απλα με ενοχλησαν αυτα που διαβασα και το ειπα.

Χωρίς να έχω γνώση για τα σαλάχια, θα απαντήσω σε αυτό που είπε ο Άγγελος για τα 2 χρόνια αρχάριος και το σχολίασες,

Φίλε να φοβάσαι αυτούς που τα ξέρουν όλα και δηλώνουν έμπειροι, η ζωή είναι ένα μεγάλο σχολείο και όλοι μας μαθαίνουμε κάθε μέρα μικροί και μεγάλοι, εγώ προσωπικά χαίρομαι που κάποιος δηλώνει αρχάριος μετά από κάποια χρόνια απασχόλησεις με το χόμπι, αυτό δείχνει άνθρωπο με ανοιχτό μυαλό και έτοιμο να μάθει πάντα κάτι νέο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το φορουμ , μαλλον πρεπει να μεινετε οσοι "γνωστες" εχετε εμπειρια 10+ ετων και να τα λετε μεταξυ σας..

πραγματικα αυτο δεν το εχω δει πουθενα αλλου!!!

Ειναι αρχαριος στα σαλαχια επειδη ασχολειται 2 χρονια με τα συγκεκριμενα ψαρια μερα-νυχτα, που απ οτι ξερω εχει πετυχει και αναπαραγωγη?

Ειμαι αρχαριος στα χρυσοψαρα που ασχολουμαι 3 χρονια μερα-νυχτα και που απ οτι θυμαμαι εχω πετυχει και αναπαραγωγη?

"Άν ασχολήσε 2 χρόνια όπως λές είσαι και εσύ αρχάριος".

Πώς προτείνεις σε ένα ακόμα ποιό αρχάριο εφ όσον όπως λές ξέρεις ότι το αλάτι κάνει κακό,

Πώς προστατεύεις έναν ποιό αρχάριο από εσένα "

ορισμενες λεξεις ειναι προσβλητικες και υποβαθμιζουν τον συνομιλητη.. καλο ειναι ολοι μας να "βουταμε" την γλωσα μας στο κεφαλι , πριν γραψουμε κατι..

Δεν μπορεις να κρινεις κανεναν για το αν ειναι αρχαριος ή οχι..

Υ.Γ Δεν τον ξερω , ουτε τον εχω γνωρισει τον Αγγελο απο κοντα.. απλα παρακολουθω αυτα που ανεβαζει..

Δεν εχω ιχνος αντιπαραθεσης με κανεναν και ουτε εχω σκοπο να κατσω να "μαλωσω" με κανεναν... απλα με ενοχλησαν αυτα που διαβασα και το ειπα.

Δέν μπορώ να καταλάβω γιατί πήρες τα γραφόμενα μου έτσι...πρώτος εγώ φωνάζω ότι προσωπικά είμαι αρχάριος και ότι καθημερινά μαθαίνω....Πραγματικά λυπάμαι γιατί όσοι με ξέρουν μπορούν να βεβαιώσουν το αντίθετο για εμένα...κρίμα....

Link to comment
Share on other sites

Otan kapoios grafei greekleech ,του λεμε μην γραφεις ετσι γιατι απαγορευεται απο τον κανονισμο και πολυ σωστα.

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ,του λεμε μην γραφεις ετσι,γιατι ειναι σαν να γκαριζεις,και πολυ σωστα.

Οταν καποιος γραφει με bold γραμματα ,τι του λεμε?

Κριμα ηταν ενα ομορφο και σπανιο θεμα ,γιαυτα τα ομορφα πλασματακια,που θα μπορουσαμε να μαθουμε και εμεις οι ασχετοι,απο 2 εμπειροτατατπος χομπιστες, (DIMITRIOS και angelos 7577) για τον Huski -Jim σημερα εμαθα οτι εκτρεφει 12 χρονια αυτα τα πλασματακια..αλλα μας πατησε το τρενο ως συνηθως.

Μονο οποιος την εχει μεγαλυτερη (την γνωση) δικαιουτε να γραφει,εγω η ο Αγγελοςπου την εχουμε μικροτερη (την γνωση) τουμπεκι.

Κουνια που μας κουναγε και τα μυαλα στα καγκελα.

Καλη συνχεια στο θεμα ,αν και δεν το προβλεπω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συνεχίσω την αντιπαράθεση , καθόμαστε και παίζουμε με τις λέξεις , αλατότητα , βιβλιογραφία , εμπειρία και ο άνθρωπος που ξεκίνησε το θέμα έχει θέμα με το ιδιαίτερο και ακριβό του ψάρι και σίγουρα δεν τον έχουμε βοηθήσει καθόλου.

Ανέφερα τη γνώμη μου που στηρίζεται περισσότερο σε προσωπικές εμπειρίες , αλλά και σε πράγματα που έχω διαβάσει.

Να επικεντρωθούμε στο θέμα και να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες για το συμβάν ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο.

Χαίρομαι που είμαι αρχάριος με αυτά τα ψάρια και έχω καταφέρει αυτά τα λίγα που έχω καταφέρει , χαχα!

Δεν κρατάω καμία κακία , στα γραπτά πολλά μπορούν να ειπωθούν και να παρεξηγηθούν.

Με ενδιαφέρει να γίνει καλά το σαλάχι του μέλους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...