Jump to content

Θολουρα


Recommended Posts

Καλησπερα σας. πριν 2-3 μερες εβαλα σε λειτουργια το ενυδρειο μου ένα 120 λιτρο,εριξα το αντιχλωριο που ειναι της εταιριας DAJANA επισης εριξα και τα βακτηρια που ειναι της εταιριας Stability.Εχω κυκλοφορητη της EHEIM και εχω τοποθετησει στα διπλα υαλοβάμβακα,ανθρακα και μακαρονια.Το νερο ωμος εχει γινει καπως σαν λευκο σαν να ειναι θολο καπου.Υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει :D

Link to comment
Share on other sites

Εριξες βακτηρια οσο εγραφε το μπουκαλι?

Τον βυθο σου,τον επλυνες πολυ καλα πριν το βαλεις μεσα και γεμισεις νερο?

Λογικα ή εινα απο τα βακτηρια ή δεν εχεις πλυνει καλα τον βυθο και γι αυτο θολωσε το νερο.

Βαλε λιγο ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο σου και λογικα σε 2-3 μερες θα εχει ξεθολωσει.

Link to comment
Share on other sites

Aμα δεν εχω πλυνει καλα τον βυθο υπαρχει αλλος τροπος να καθαριστεί το νερο χωρις να το χυσω και να το ξαναγεμισω παλι;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο δεν εχει φιλτρο αλλα κυκλοφορητη.Eιναι ενσωματωμενο το πλαστικο μεσα στο ενυδρειο και έχει θέσει για τον κυκλοφορητή και διπλα εχω βαλει βαμβακι,ανθρακα και μακαρονια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανε αυτο που ειπε ο ρασταφαριαν,βαλε ενυδρειακο βαμβακι.Ειναι ο πιο ευκολος απλος και ανοδυνος τροπος.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο λεμε,ολο αυτο που περιγραφεις λεγετε φιλτρο.Αφου εχεις βαλει ενυδρειακο βαμβακι σε 2-3 μερες θα ειναι οκ το νερο,απλα αυριο αν το βαμβακι εχει πιασει βρωμια,αλλαξε το.

Βασικα,βαλε μια φωτο απο το φιλτρο σου να το δουμε.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Επισεις τα βακτηρια στις οδηγίες χρήσης λέγανε την πρωτη 5ml για 40 λτ και τισ επομενεσ 7 μερεσ 5μλ για 80 λτ

Link to comment
Share on other sites

Πως ανεβάζουμε φωτογραφίες

Αντι να κάνεις απανωτά Posts και να γίνει το θεμα σου 150 σελίδες και να μην μπορούμε να βγάλουμε άκρη καλό θα είναι να χρησιμοποιείς το κουμπί

"επεξεργασία" τουλάχιστον για το χρονικό διάστημα που σου δίνεται η δυνατότητα :)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου κανει για bacterial bloom,βαλε μια αεραντλια να δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ετσι ειναι το νερο. Ειναι σαν να ειναι λευκο αλλα δεν ειναι τοσο θολο όσο μπορείτε να φανταζεστε.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο που φαινεται στην φωτογραφια ειναι αλλο μικρο το δοκιμασα μπας και μου κανει δουλεια αλλα τιποτα :/

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι το νερο

Βασικάε τη φωτο μπερδεύτηκα και δείξω να καταλάβω τι βλέπω. Βάλε μια φωτογραφία το ενυδρειο πο μπροστά. Για βυθό τι έχεις βάλει και ποσο τον καθάρισες ή καθόλου; Οταν λες έβαλες ενυδρειακό βαμβάκι, τι ποσότητα έβαλες; Το αλλάζεις καθόλου ή έχεις το ίδιο απο την αρχή;
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται καλα αδερφε, και θολουρα; Δεν μπορουμε να καταλαβουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

Βυθο στην φωτογραφια δεν φαινεται να εχει, επισης χρειαζεσαι φιλτρο!

Εγω θολουρα δεν διακρινω η τουλαχιστον σε εντονο βαθμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...