Jump to content

Προτασεις Για Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Και για να μεινουμε και στο θεμα μας αλλα και επειδη μετα απο καθε τουμπα πρεπει να σηκωνεσαι...

Λεω να βαλω αμμο (αυτη την φορα σωστη) και να το κανω αμαζονικης προσεγγησης.Αφου θα ξεστηθει και θα βγουνε και τα φυτα να βαλω μονο οσα ταιριαζουν με αμαζονιο,να μην με νοιαζει και το νερο που θα σκουρηνει (φυτα με χαμηλες απαιτησεις σε φωτισμο)

Και ακουω προτασεις για ψαρακια αμαζονιου

:)

Link to comment
Share on other sites

http://xomatexniki.gr/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1.php

Επανω δεξια η μεσαια φωτογραφια,μαυρη ψιλη...... (χαλαζιακη μη ασβεστολιθικη υποτιθεται)

Link to comment
Share on other sites

Και πως την πουλαει για μη ασβεστολιθη ενω ειναι?ετσι δεν εχεις μονο εσυ προβλημα αλλα και πολυ αλλοι και δεν το ξερουν!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο και φταιω σε μεγαλο βαθμο και εγω (μην βγαζουμε την ουρα μας απ'εξω)

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος οχι μονο την πατησα αλλα ημουν τοσο βεβαιος που την εχω προτεινει και σε αλλα παιδια.

Α ρε tsakozzz,ποσο δικιο ειχες ρε φιλε..

Link to comment
Share on other sites

Ενα τηλ πρεπει να γινει στο μαγαζι,η ζημια ειναι μεγαλη και δεν μιλαω για το χρηματικο κομματι!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει καλα θα ηταν να υπαρχει ενημερωση αλλα δεν κατηγορω κανεναν,φταιω και εγω στο ξαναλεω.

Δοκιμασα τρεις φορες αλλα εριχνα λιγες σταγονες,δεν το βουτηξα μεσα για να δω τις φουσκαλες.

Εδω ανακαλυψα σημερα μετα απο 2 μηνες γιατι ψοφισαν τα καημενα τα βατραχια μου.Γιατι χαλικι που ειχα παρει απο τπολυ γνωστη αλυσιδα πετ σοπ ηταν υποτιθεται φυσικο και μη ασβεστολιθικο και αφριζει πιο πολυ και απο μαγειρικη σοδα.Σημερα το ανακαλυψα..

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε φιλε δεν φταις,οταν σου λεει κατι ενα μαγαζι γτ να σε κοροιδευει?

Για να μην προτρεχω υπαρχει χαλαζιακη ασβεστολιθικη?

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω ο χαλαζίας είναι πέτρωμα με ουδέτερο PH. Οπότε δεν γίνεται να υπάρχει ασβεστολιθικός χαλαζίας, εκτός αν είναι ανάμιξη..

Ένας γεωλόγος θα μας έλυνε την απορία!! :D

Link to comment
Share on other sites

Για να σας προλαβω,πηγε φιλος που ειναι και μελος του φορουμ να παρει απο εκει αμμο και του ειπε αυτος απο το μαγαζι οτι δεν εχει μη ασβοστολυθικη αμμο και οτι ποτε δεν ειχε.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αλλα εγω ξερω σιγουρα 3 παιδια απο εδω μεσα που οταν πηγαμε "ειχε"

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω και ο φιλος αυτο νομιζε.Πριν μια εβδομαδα πηγε και του ειπε οτι ποτε δεν ειχε..

Link to comment
Share on other sites

Εδώ για τον Χαλαζία, δεν αναφέρει πουθενά για Ασβεστολιθικά πετρώματα ή κάτι τέτοιο, ούτε στο χημικό του τύπο, οποίος είναι SiO2.

Εδώ για τον Ασβεστόλιθο, εκτός των άλλων αναφέρει και τον Πυριτικό Ασβεστόλιθο. Ίσως (το πιο σίγουρο μάλλον) αυτά που λέω να μην έχουν καμία βάση, αλλά από τη στιγμή έχει πυρίτιο και ο χαλαζίας και το παραπάνω ίζημα, κάτι πρέπει να παίζει.

Επίσης, παίρνω ένα κομμάτι από εδώ

Ασβεστολιθικά ιζήματα είναι τα πετρώματα που δημιουργούνται από ανθρακικό ασβέστιο, τον ασβεστίτη (CaCΟ3), που είναι διαλυμένος στα νερά πηγών, λιμνών και θαλασσών. Προκύπτουν από την εξάτμιση του νερού και τη διαφυγή του διοξειδίου του άνθρακα. Με την επίδραση του νερού, το ανθρακικό ασβέστιο μετατρέπεται σε διαλυτό δισανθρακικό ασβέστιο [Ca(HCO3)2], στο οποίο αναμιγνύονται διάφορα οξείδια και άλλα πρόσμεικτα.

Κύριο συστατικό των ασβεστολιθικών ιζημάτων είναι το ανθρακικό ασβέστιο, σε αναλογία πάνω από 75 %. Συνηθισμένες προσμίξεις είναι το ανθρακικό μαγνήσιο, το οξείδιο του πυριτίου με μορφή χαλαζιακής άμμου, το οξείδιο του αργιλίου και οξείδια του σιδήρου. Όταν το ποσοστό της πρόσμιξης στο ίζημα είναι σημαντικό, δημιουργούνται διαφορετικά είδη ασβεστόλιθων, αντίστοιχα της κάθε πρόσμιξης, όπως μαγνησιακός, πυριτικός, αργιλικός ή σιδηρικός ασβεστόλιθος.

Χμμ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κι εγώ από εκεί έχω πάρει, είμαι 2 μήνες μετά κι ακόμα έχω ph 8 όπως μετράω κι από την βρύση μου.

Θα έπρεπε να έχει αλλάξει ήδη αν ήταν ασβεστολιθικό το χαλίκι; Ακουαφόρτε δεν έχω διαθέσιμο για τεστ τώρα.

Και τι να λέμε, στο μισό φόρουμ από εκεί έχει πάρει. Ομοίως όταν πήραμε το δικό μας, για χαλαζιακό το πήραμε.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω και ο φιλος αυτο νομιζε.Πριν μια εβδομαδα πηγε και του ειπε οτι ποτε δεν ειχε..

Μα το γραφει και στην σελιδα του οτι ειναι χαλαζιακη.Δεν θελω να τον κατηγορισω και οπως ειπα φταιω και εγω γιατι αυτος πουλαει οτι εχει και εγω πρεπει να αγοραζω αυο που χρειαζομαι αλλα μην μας κορο'ι'δευει κι'ολας

Link to comment
Share on other sites

Μα το γραφει και στην σελιδα του οτι ειναι χαλαζιακη.Δεν θελω να τον κατηγορισω και οπως ειπα φταιω και εγω γιατι αυτος πουλαει οτι εχει και εγω πρεπει να αγοραζω αυο που χρειαζομαι αλλα μην μας κορο'ι'δευει κι'ολας

Μα πώς να μην τον κατηγορήσεις; Αν έλεγε ότι δεν ξέρει αν είναι χαλαζιακή ή όχι να το δεχτώ.Ειδικό ενυδρειακό σκέλος στο site, με χαρακτηρισμό της άμμου ως χαλαζιακή. Και σκεφτόμουν να πάω για άμμο για νέο ενυδρείο... Έγινε επεξεργασία - spyrval
Link to comment
Share on other sites

Μα πώς να μην τον κατηγορήσεις; Αν έλεγε ότι δεν ξέρει αν είναι χαλαζιακή ή όχι να το δεχτώ.Ειδικό ενυδρειακό σκέλος στο site, με χαρακτηρισμό της άμμου ως χαλαζιακή. Και σκεφτόμουν να πάω για άμμο για νέο ενυδρείο...

Οποιος θελει,παιρνει τηλ στο μαγαζι και κανει τα παραπονα του!

Το μαγαζι δεν εχει βημα στο φορουμ,οπωτε δεν ειναι σωστο να το χαρακτηριζουμε και να το κρινουμε χωρις να υπαρχει αντιλογος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κάνει καμία εντύπωση το γεγονός! Εγώ αυτές τις μέρες κατάλαβα πόσο για τα μπάζα είμαστε στα ενυδρειακά! Θέλω 5 πολύ απλά πραγματάκια (που φυσικά δεν υπάρχουν στο νησί που μένω) και αποφάσισα να την πάω διαδικτυακά την αγορά. Τελικά, για να βρω αυτά τα 5 απλούστατα πραγματάκια πρέπει να παραγγείλω από ΤΡΙΑ (3) διαφορετικά καταστήματα.

Είναι δυνατόν να μην έχουν ΚΑΜΙΑ αντλία ενώ σε μερικές γράφουν ότι έχουν διαθέσιμες;

Είναι δυνατόν να μην έχουν κερατόφυλλο "επειδή δεν τους έστειλαν από την ΟΛΛΑΝΔΙΑ" Τόσο δύσκολο είναι να έχεις κερατόφυλλο;;;!!!!!!!!!! (και δεν βάζω αγγελία γιαένα κερατόφυλλο, το θεωρώ κατάντια)

Είναι δυνατόν αυτά τα καταστήματα να μην μπορούν να εκτρέψουν ούτε γκάπυ και να περιμένουν να τους στείλουν από την Ασία. Είμαστε για τα μπάζα.

Και μετά περιμένετε να ξέρουν αν η άμμος είναι χαλαζιακή... χοχοχοχο

Link to comment
Share on other sites

Το πατε αλλου το θεμα τωρα...το θεμα που ανοιξε ο φιλος,δεν εχει καμια σχεση με τα καταστηματα.

Παρακαλω να παραμεινουμε στο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Το πατε αλλου το θεμα τωρα...το θεμα που ανοιξε ο φιλος,δεν εχει καμια σχεση με τα καταστηματα.

Παρακαλω να παραμεινουμε στο θεμα!

Ωχ,σόρρυ,έχεις δίκιο. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και για να παραμεινουμε στο θεμα..

Παω το απογευμα να παρω αμμο μπεζ χαλαζιακη (αυτη τη φορα σωστη και στα σιγουρα) και μεσα στο ΣΚ θα προσπαθησω να το ξαναστησω.Τα φυτα θα μπουν σε κουβα,μερικα θα ξαναμπουν και μερικα οχι.Αυτα που θα μπουν μπορει και να μην την παλεψουν επειδη η αμμος θα ειναι καινουρια αλλα ελπιζουμε να την παλεψουν.

Γαι αμοζονιο λεω παω και τυρφη.

Πειτε ιδεες για τα φυτα (ποια να κρατησω) και φυσικα για ψαρακια.Αφου θα επεξεργαστω τελικα το νερο εχω περισσοτερες επιλογες φανταζομαι.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

λευκη ή μπεζ ειναι πιο σιγουρα πραγματα.. δυσκολα θα πετυχεις ασβεστολιθικο...

δεν εχω παρει απο το συγκεκριμενο.. ξερω ομως πως εχει η μιση Αττικη απο εκει.. δεν ξερω εαν την χρησιμοποιουν για ψαρια βρυσης , τι να πω...

κανε τις αλλαγες , να ησυχασεις κι εσυ και το ενυδρειο..

καλα κουραγια..

Link to comment
Share on other sites

Έπαθα ακριβώς το ίδιο με εσένα την Τρίτη με άμμο που αγόρασα από εδώ http://www.votsalo.net/Products/Sand/Quartz-Sand/Yellow-Quartz-Sand.aspx , και εννοείται ότι τον ρώτησα κιόλας αν επηρεάζει το ph σε ενυδρείο και μου απάντησε φυσικά όχι. Το αναφέρω εδώ μην τη πατήσει και κανένας άλλος. Ευτυχώς την δοκίμασα πριν τη βάλω και γλύτωσα την ταλαιπωρία. Μην πτοείσαι όμως κάνε την αλλαγή στο ενυδρείο σου, κάθε εμπόδιο για καλό που λέει και η παροιμία.

Έγινε επεξεργασία - pptom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...