Jump to content

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα.

Πήρα τον συγκεκριμένο ελεγκτή και θα ήθελα να ρωτησω το τρόπο συνδεσμολογίας γιατί έχει 2 πινς περισσότερα απο ότι ο κανονικός που έχετε τον οδηγό. Σύνολο 12 πινς. Επίσης επειδή θέλω να συνδεσω δυο θερμαντικά σώματα, τα συνδεω μαζί στις ίδιες εξόδους;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο οδηγός που λέω και εγώ αλλά αυτός είναι ο απλός εγώ εχω τον plus. Επίσης εμένα έχει 12 πιν ενω ο απλός που μου δείχνεις έχει 10...
Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευομαστε εννοώ αυτόν http://www.aquazone.gr/forums/topic/96207-eliwell-ic915-plus/#entry963755 από το θέμα του φίλου. Μόνο που ζητάω την συνδεσμολογία.

Link to comment
Share on other sites

IMG_20141119_145026_zpsclfoqaxm.jpg

Το manual το έχει και μέσα... Τι συνδεω που δεν είμαι σίγουρος.... Επίσης τι τροφοδοτικό θέλει, αν θελει;

Έγινε επεξεργασία - orestispap2001
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι 230V δέν θέλεις τροφοδοτικό...Δυστυχώς ο πρόξυ μου κόβει την φωτό που έχεις βάλει....Θα προσπαθήσω να το δώ αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι 230V δέν θέλεις τροφοδοτικό...Δυστυχώς ο πρόξυ μου κόβει την φωτό που έχεις βάλει....Θα προσπαθήσω να το δώ αργότερα

Οκ σε ευχαριστω.

Δεν σε πιεζω αλλα θα περιμενω.... :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι η ίδια συνδεσμολογία με αυτή που δείχνει το Link που σου έδωσε ο Husky στο post #2

με την μόνη διαφορά οτι τον αισθητήρα στον δικό σου πρέπει να τον συνδέεις στις επαφές 9 και 11.

Στην σελίδα 5 του pdf που εξηγεί τι κάνει η κάθε επαφή.

ICPlus 915

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι η ίδια συνδεσμολογία με αυτή που δείχνει το Link που σου έδωσε ο Husky στο post #2

με την μόνη διαφορά οτι τον αισθητήρα στον δικό σου πρέπει να τον συνδέεις στις επαφές 9 και 11.

Στην σελίδα 5 του pdf που εξηγεί τι κάνει η κάθε επαφή.

ICPlus 915

Και ρευμα παιρνει κατεθειαν απο την πριζα του τοιχου; Και με ποιον απο τους δυο τροπους που λεει προτεινεις; Σορρυ αλλα θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να μην καψω τπτ ή παρουμε καμια φωτια... :)

Link to comment
Share on other sites

Ρευμα παίρνει κατευθείαν από την μπρίζα του τοίχου.Το γράφει πάνω στην ετικέτα supply 230V~

Mε τον πρώτο τρόπο φυσικά με τις γεφυρώσεις.

Αν ακολουθήσεις τον δευτερο τρόπο χωρίς τις γέφυρες θα πρέπει να δώσεις ξεχωριστή τροφοδοσία σε fan και heater.

Link to comment
Share on other sites

:jig::bow::thumbsu:

Εγινε αδερφε μου να σε ευχαριστησω πολυ για την βοηθεια σου και τις απαντησεις σου οσο και τον Husky_Jim.

Link to comment
Share on other sites

IMG_20141123_134832_zpsainhtg4y.jpg

Έτοιμο..... Μαζί με διακόπτες για φώτα θερμοστάτες αντλίες κτλ.... Εχει βαφτεί το κουτάκι στα κατάλληλα σημεία όπου θα φαίνεται όταν θα εγκατασταθεί στο έπιπλο του μεγάλου και τώρα ειναι σε φάση δοκιμής. Όλα φαίνονται καλά πάντως να πηγαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!

Αν θέλεις επιβεβαίωσε οτι σύνδεσες με τον τρόπο που σου παρέθεσα παραπάνω και πες μας και μερικές

λεπτομέρειες για τον τρόπο που συνδεσες τους διακόπτες κτλ . . .

Πιθανότατα οι πληροφορίες σου να φανούν χρήσιμες μελλοντικά σε κάποιον συγχομπίστα ;)

Link to comment
Share on other sites

Με τον τρόπο που μου υπέδειξες το συνδεσα, με μονη διαφοροποίηση ότι επειδή ήθελα να δουλεύουν 2 θερμαντηρες και επειδή μαζι με τις γεφυρωσεις θα έπρεπε να χωρεσω 3 καλώδια στις μικρές επαφές του κοντρολλερ λόγω ότι δεν έβαλα Φις (πρίζες) αλλά κατευθείαν, έβαλα κλεμα όπου πάνε τα καλώδια από τα δυο θερμαντικά και μετά ένα πιο χοντρό καλώδιο στον κοντρολλερ. Όσο για τους διακόπτες εκοψα το κάθε καλώδιο και με φισακι για τις επαφές του διακόπτη τους συνδεσα τον καθένα σε ξεχωριστό διακόπτη. Και έτσι μπορω αν ποτε χρειαστεί να βγάλω τα θερμαντικά αλλά και στις αλλαγές να τα ανοιγοκλεινω χωρίς κανένα κόπο. Οι διακόπτες για τα σώματα ειναι οι δυο αριστεροί. Οι υπόλοιποι δεν είναι ακομα συνδεμένοι. Και προορίζονται για κάθε λάμπα ξεχωριστά αλλά και για τα λεντ που λέω να βάλω και για την αντλία για τις αλλαγές νερου... Το κουτί είναι ενα ηλεκτρολογικό κανάλι κατάλληλου πλάτους ώστε να χωράει ο κοντρολλερ και να αφήνει 3-4 πόντους για να μην τσακίσουν τα καλώδια. Το εκοψα 1 πόντο πιο λίγο απο οτι το μήκος του ντουλαπιου του επίπλου και άφησα το κομμάτι που ανοίγει να ειναι απο κάτω που θα έχω πρόσβαση να το ανοίγω αν χρειαστεί αλλα να μην εχει περιθώριο δεξιά αριστερά να μπει κανά δάχτυλο μέσα στα καλώδια κατα λάθος και γίνουμε φλαμπε... Πιστεύω να το περιεγραψα όσο καλυτερα γινόταν. Ευχαριστώ για την βοήθεια. Οτι διευκρίνιση που δεν το ανελυσα καλα ώστε να καταλαβετε πείτε μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

φιλε το πηρα προσφατα αλλα δεν μπορω να το προγραματισω.εχω θεμα με την ψηξη στο sp2.πως το προγραματιζω?

Φίλε μου δεν έχω θέμα με ψύξη στο ενυδρείο οπότε δεν έχω βάλει ανεμιστήρες καν. Απλά το έχω ρυθμίσει ώστε να μην ανάβει. Νομίζω πιο χαμηλά απο εκεί που ανάβει ο θερμαντήρας. Όντως και εμένα με μπέρδεψε αλλά δεν ασχολήθηκα επειδή δεν το έχω ανάγκη για ψύξη... Μήπως είναι ανάποδα τα sp; Δλδ το sp1 για ψύξη και το sp2 για θέρμανση; Εγώ το sp1 δουλεύω βέβαια για θέρμανση και είναι μια χαρά αλλά μου κάνει εντύπωση που σβήνει το sp2 κάτω απο την ρύθμιση του sp1. Είναι λες και είναι και τα δυο για θέρμανση... Ή προφανώς κάτι δεν έχω καταλάβει ή δεν έχω ρυθμίσει σωστά. Αν βγάλεις άκρη πες μου και εμένα.

Έγινε επεξεργασία - orestispap2001
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κάνε μας μια ποιο αναλυτική πειγραφή της κατασκευής σου.... και βάλει και καμιά φωτογραφία απο την πίσω μεριά...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μας μια ποιο αναλυτική πειγραφή της κατασκευής σου.... και βάλει και καμιά φωτογραφία απο την πίσω μεριά...

Φίλε μου για τον κοντρολλερ υπάρχει ο οδηγός σύνδεσης αλλά και εδώ στο θέμα πως τον συνδεσα. Όσο για τους διακόπτες απλα μπαίνουν σε ενα απο τα δυο καλώδια όποιας συσκευής θέλεις.Π.χ. το θερμαντικο έχει δυο καλώδια που έρχονται στον κοντρολλερ. Συνήθως ενα μπλε και ενα καφέ. Σε ενα απο τα δυο το κοβεις και βάζεις τον διακόπτη. Το ίδιο έχω κάνει και για τις λάμπες. Οι διακόπτες που έχω είναι για δυο θερμαντικά σώματα και για 4 λάμπες και 1 λεντομπαρα. Ένας είναι κενός για μελλοντική χρηση (μαγνητικής για co2). Όσο για το απο πίσω δεν υπάρχει λόγος για φωτό. Εκτός απο μια τρύπα για να μπαινοβγαίνουν τα καλώδια δεν έχει τπτ άλλο. Τώρα αμα θες κάτι πιο συγκεκριμένο πες μου να σου πω.

Έγινε επεξεργασία - orestispap2001
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα μήπως έχεις βάλει απο πίσω τίποτα φυσάκια μπρίζες κλπ. και το έχεις κάνει σε στύλ controller...

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα μήπως έχεις βάλει απο πίσω τίποτα φυσάκια μπρίζες κλπ. και το έχεις κάνει σε στύλ controller...

Όλα τα έχω μέσα στο κουτί εκτός απο τις μπριζες οπότε ουσιαστικά κοντρολλερ είναι. Αν και σχεδιαζω όταν βρω φθηνους ηλεκτρονικους χρόνοδιακόπτες να το κάνω όλα μαζί ενα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια εχω ακριβος τον ιδιο και δεν μπορω να ρυθμισω το sp2 που το χω για ψυξη.ξερει κανεις να το δουλευει? αν ναι σας παρακαλω πολυ ας μου στειλει ενα μηνυμα οποιος το δει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...