Jump to content

Diy Co2 Reactor


takis_gt

Recommended Posts

Επ’ ευκαιρία μιας ερώτησης στο θέμα με το φυτεμένο μου http://www.aquazone.gr/forums/topic/98004-oi-oeooaaiyii-iio/ θα σας δείξω πώς έφτιαξα τον co2 reactor που έχω στο συγκεκριμένο ενυδρείο.

Είναι από 2 ποτίστρες πουλιών , μία μικρή και μία μεσαία που εντελώς τυχαία εφαρμόζουν και η μικρή ποτίστρα γίνεται καπάκι στη μεγάλη.

Άνοιξα τρύπες και είχα κάποια κομμάτια κοκάλινης σωλήνας από ένα παλιό φιλτράκι. Εντελώς τυχαία πάλι το πλαστικό των σωλήνων κολλάει στο πλεξιγκλάς με τη κόλλα για πλεξιγκλάς. Τη μεγάλη ποτίστρα τη κόλλησα σε ένα τετράγωνο κομμάτι πλεξιγκλάς, προσάρμοσα 2 βεντούζες, και έτοιμο. Στην αρχή το co2 έμπαινε από τη μέση της μεγάλης ποτίστρας που είχα προσαρμόσει μια βαλβίδα αέρα από το παλιό φιλτράκι, αλλά το co2 δεν διαλυόταν, μετά προσάρμοσα στη μικρή ποτίστρα μισή βαλβίδα αντεπιστροφής αλλά και πάλι δεν είχα και πολύ καλά αποτελέσματα. Μετά βρήκα τον σύνδεσμο αυτόματου ποτίσματος που έχω στη φωτογραφία και τον έβαλα στη διαδρομή από την αντλία προς τη κατασκευή, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό γιατί πολύ από το co2 διαλύεται πριν φτάσει στη κατασκευή και με τους στροβιλισμούς που δημιουργούνται η διάλυση ολοκληρώνεται . Εκεί που έχω το κομμάτι από τη βαλβίδα αντεπιστροφής έβαλα ένα βανάκι αεραντλίας για να βγάζω τυχόν αέρα που μαζεύεται. Αυτό το έκανα όταν είχα DIY co2 με μαγιά και ζάχαρη και όταν άλλαζα μπουκάλι με το μίγμα έμενε αέρας που δεν διαλυότανε, τώρα δεν χρειάζεται να το κάνω. Μικροσκοπικές φυσαλίδες υπάρχουν μόνο στην έξοδο της κατασκευής και αυτές όχι πάντα, εξαρτάται από το πόσο διαλυμένο co2 έχει το νερό. Γενικά η κατασκευή λειτουργεί πολύ καλά χωρίς θόρυβο και με ένα καθάρισμα από άλγη κάθε 2-3 μήνες και αυτό μόνο για αισθητικούς λόγους . Η κατασκευή μπήκε στο τέλος της κεντρικής αντλίας και δεν χρησιμοποίησα άλλη, λειτουργεί με μία SICCE 800 L/H. Σκέφτομαι να φτιάξω άλλο ένα για να το έχω όταν βγάζω αυτό για καθάρισμα, δεν έχω βρει όμως τέτοια σωληνάκια που να κολλάνε με χλωροφόρμιο. Το κόστος ήταν 3-4 ευρώ και μου πήρε λιγότερο από 1 ώρα για να το φτιάξω.

09112013270_zpsdacd1392.jpg

09112013271_zps0f3be170.jpg

09112013272_zps4bbcbb22.jpg

Η είσοδος του co2

09112013273_zpsa57b9f7c.jpg

Σε λειτουργεία

09112013275_zps20e05ece.jpg

09112013276_zps559a9788.jpg

Ο σύνδεσμος αυτόματου ποτίσματος που έχει μία έξοδο για μικρό λάστιχο και από εκεί γίνεται η είσοδος του co2

09112013278_zpsa17e465f.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...