Jump to content

Κατασκευές Με Plexiglass, Καπάκια Φίλτρα Και Άλλα Πολλά


takis_gt

Recommended Posts

Για σας παιδιά,

Θέλω να σας δείξω κάποιες κατασκευές από Plexiglass που έκανα τα 2,5 τελευταία χρόνια που ασχολήθηκα με ενυδρεία.

Το Plexiglass θα το θεωρούσα ένα σχετικά εύκολο υλικό για κατασκευές που συγχωρεί κάποια λάθη, δέχεται βελτιώσεις στις κατασκευές και όχι ιδιαίτερα ακριβό. Το όχι ιδιαίτερα ακριβό σίγουρα θέλει κάποια κουβέντα γιατί θα μου πει κάποιος πως το κοντραπλακέ είναι πολύ πιο φτηνό από το πλεξιγκλάς αλλά αν συμπεριλάβεις χρώματα και βερνίκια θα έρθει πάνω κάτω τα ίδια. Κατά μέσον όρο οι τιμές κυμαίνονται γύρω στα 25 Ευρώ το τετραγωνικό μέτρο με πάχος 3χιλ, ενώ έχω δει στο Leroy και στο Praktiker διάφανο ή άσπρο πλεξιγκλάς 3χιλ 1 Χ 0,5 μ 10 Ευρώ περίπου και 0,5μ Χ 0,5μ στα 5 Ευρώ, στο Leroy έχω δει επίσης 1,5 μ Χ 1 στα 35 Ευρώ περίπου και στο Leroy σου το κόβουν στις επιθυμητές διαστάσεις (όχι όμως κομμάτια κάτω από 10 εκατοστά) Εγώ τα παίρνω από αποθήκη στο Πειραιά (Μυκάλης 29) που σου κόβουν στα μέτρα σου ότι ζητήσεις και υπάρχουν σε πάρα πολλά χρώματα και πάχη, μπορώ να πω πως είναι αρκετά εξυπηρετικοί και μου έκοψαν ότι τους ζήτησα, το κόψιμο όμως το χρεώνουν και αρκετά τσιμπημένα θα έλεγα.

Από εργαλεία, θα χρειαστείτε ειδική κόλα για πλεξιγκλάς, ή χλωροφόρμιο (και η κόλλα περιέχει χλωροφόρμιο). Στην αρχή έπαιρνα κόλλα σε μπουκαλάκια των 100 ml (το μπουκαλάκι είναι αυτό του φαρμακείου που σου το γεμίζουν εκεί και όχι συσκευασμένο) με 10 Ευρώ (τη πρώτη φορά μου το χρέωσαν 15, όπου σε πιάσουν). Όταν ζήτησα 2 μπουκαλάκια μου πρότεινε να πάρω το ολόκληρο μπουκάλι με τιμή μόνο 30 Ευρώ και έχει 1000 ml = 1400 γραμ, καλά ακούσατε, τα 100 ml 10 Ευρώ, τα 1000 ml 30 Ευρώ, αν το ήξερα από την αρχή θα είχα πάρει το μπουκάλι για να έχω για αρκετές κατασκευές.

uvv1_zps92a5e528.jpg

Τελευταία φορά όμως πήρα χλωροφόρμιο με 10 Ευρώ το λίτρο , http://goo.gl/v0LUkJ , κολλάει εξίσου καλά με τη κόλλα και θα έλεγα πως είναι ελαφρώς πιο λεπτόρρευστο με αποτέλεσμα να μπαίνει εύκολα και παντού ανάμεσα στα κομμάτια που πρόκειται να κολληθούν. Επίσης θα χρειαστείτε και σύριγγα. Η κόλα είναι πολύ ρευστή, σαν νερό, και θέλει πάρα πολύ λίγη ποσότητα και κολλάει εκπληκτικά γρήγορα και σταθερά. Ότι κολληθεί δεν ξεκολλάει, μόνο σπάει, γίνεται ένα σώμα. Για να κολλήσετε εφάπτεται τα κομμάτια που θέλετε και με τη σύριγγα βάζετε κόλα στα σημεία επαφής τόση όσο να μπαίνει ανάμεσα στα κομμάτια και σε λίγα λεπτά έχει κολλήσει, όσο πιο πολύ κόλλα βάζετε τόσο πιο αργά στεγνώνει και κολλάει αλλά αφήνει και λεκέ. Σας προτείνω να βάζετε σταγονίτσες σε λίγα σημεία, περιμένετε λίγο να σταθεροποιηθεί και μετά με τη σύριγγα περνάτε όλο το σημείο επαφής.

Μπορείτε να ρίξε και γρέζια από πλεξιγκλάς να φτιάξετε μια πιο παχύρευστη κόλλα για γεμίσματα, αλλά να ξέρεται πως αυτό στεγνώνει αρκετά αργά, και θα πρέπει να περιμένετε αρκετές ώρες να κολλήσει πλήρως

Για κατασκευές που θα μπουν στο νερό τα αφήνω καμιά ώρα να στεγνώσουν καλά, τα πλένω με υγρό σαπούνι για τα πιάτα , ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολύ καλό ξέβγαλμα (το σαπούνι μπορεί να αφήσει υπολείμματα) και μπλουμ μέσα στο νερό.

Ενα βιντεάκι από το youtube που μας δείχνει πως κολλάει το πλεξιγκλας.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=hT6Ow_cBTps

Σε αυτό το βίντεο χρησιμοποιεί βέβαια τις ειδικές κόλλες και διάφορα άλλα χημικά/καθαριστικά, και μας δείχνει κόλλημα σε χοντρό πλεξιγκλάς που θεωρώ πως σπάνια να το χρησιμοποιήσετε αλλά είναι και ακριβό. Το συνηθέστερο που χρησιμοποιούμε συνήθως είναι με πάχος 3mm και πιο σπάνια 5mm. Μη φανταστείτε πως αν χρησιμοποιήσετε χοντρό πλεξιγκλάς η κατασκευή θα είναι πιο ανθεκτική, το ίδιο ανθεκτική μπορεί να γίνει και με 3αρι αρκεί να μπουν τα κατάλληλα νεύρα, το δέσιμο της κατασκευής δηλαδή, και θα σας κοστίσει πολύ λιγότερο και θα είναι και πολύ πιο ελαφριά κατασκευή. Επίσης να πω πως φαίνεται καθαρά πως το μεγάλο μυστικό στο κόλλημα είναι πως όσο καλύτερα εφάπτονται οι επιφάνειες που θα κολληθούν τόσο πιο εύκολα , γρήγορα και πιο γερά θα κολλήσουν.

Επόμενο βασικό εργαλείο είναι ο κόφτης ή παπαγαλάκι όπως το λένε, δύσκολο και αυτό να το βρεις εύκολα, το Πλαίσιο το έχει 8-9 Ευρώ , εκεί που πήρα τα πλεξιγκλάς γύρω στα 15 Ευρώ αλλά εντελώς τυχαία εγώ το βρήκα στο χρωματοπώλη της γειτονιάς μου με την εκπληκτική τιμή των 3,8 και με ανταλλακτικό μαχαιράκι μέσα, όπως καταλαβαίνετε όλα θέλουν λίγο ψάξιμο.

jp86_zps5cef5726.jpg

Αργότερα βρήκα όμως και στο ιντερνετ πως υπάρχει

http://www.dilmas.gr/handtools2.htm

OL-P-120_zpse7999c6a.jpg

http://www.spakouris.gr/products6.php?wh=1〈=1&the1id=11&theid=11&open1=11&open2=

untitle1_zps17b4dced.jpg

Το πλεξιγκλάς έχει 2 μεγάλα μειονεκτήματα, γρατζουνιέται πολύ εύκολα και με το καιρό και ειδικά με τη ζέστη λυγίζει, για τα γρατζουνίσματα θέλει λίγο προσοχή άλλα έχω δει στο YouTube τρόπους να τα διορθώνεις και αυτά (με καμινέτο).

Για το λύγισμα εγώ βάζω πολλές κόντρες (νεύρα) και η κατάσταση βελτιώνεται πάρα πολύ. Εκεί ήταν που τους έκανε εντύπωση ότι κάθε φορά που τους ζητάω να μου κόψουν πλεξιγκλάς τους ζητάω και πολλά κομμάτια σε λουρίδες των 2 εκατοστών. Αυτά μετά τα κόβω στο επιθυμητό μήκος και τα χρησιμοποιώ σαν κόντρες / νεύρα.

Άλλος τρόπος κοψίματος είναι αν έχετε σχιστοπρίονο πάγκου αλλά από ότι έχω ακούσει θέλει συγκεκριμένο δίσκο, εγώ που προσπάθησα το έκανα χάλια, και με σέγα είχα προσπαθήσει να κόψω αλλά εκεί ακόμα πιο χάλια, έλιωνε και κόλλαγε πάνω στη λάμα, ο κόφτης τελικά είναι το πιο φτηνό και βολικό εργαλείο αλλά κόβεις μόνο ευθείες, καμπύλες δεν έχει χρειαστεί να κόψω αλλά και προσπαθώ ότι κάνω να είναι σε ευθείες, έχω κόψει και με τροχό αλλά μόνο για να κάνω κάποιες συγκεκριμένες μικροδουλειές άλλα είναι ιδανικός στο να κάνεις χτένια χρησιμοποιώντας το πολύ ψιλό δίσκο και με γρήγορες σταθερές κινήσεις κόβεται σχετικά άνετα, αφήνει βέβαια πολύ γρέζι από πλεξιγκλάς που έχει λιώσει αλλά φεύγει σχετικά εύκολα. Το μυστικό σε αυτό είναι πως πριν κόψω με τροχό, βγάζω το προστατευτικό πλαστικό και κολλάω χαρτοταινία και στις 2 πλευρές στα σημεία που θέλω να κόψω, τα γρέζια είναι λιγότερα, η χαρτοταινία δεν λιώνει όπως το προστατευτικό και βγαίνει εύκολα. Στη τελευταία μεγάλη κατασκευή χρησιμοποίησα δισκοπρίονο με δίσκο που έχει μικρά δόντια και το αποτέλεσμα ήταν αρκετά ικανοποιητικό, αφήνει βέβαια μικρά σπασίματα επάνω στο κόψιμο , αλλά για τη συγκεκριμένη κατασκευή δεν με ενδιάφερε το αισθητικό.

24072014134_zps9ce701e2.jpg

Για να κόψετε με το κόφτη, χρησιμοποιείτε κάτι ίσιο για οδηγό/χάρακα και χαράζεται με το κόφτη τη γραμμή που θέλετε να κόψετε όχι με πολύ δύναμη για μη σας φύγει, μετά ξεκινώντας όχι πολύ δυνατά στην αρχή για να δημιουργηθεί αυλάκι στην επιφάνεια και μετά δυνατά περνάτε το κόφτη πάνω στο πλεξιγκλάς. Το πολύ με 10 περάσματα (ανάλογα και με το πάχος του πλεξιγκλάς) έχει χαραχτεί αρκετά για να σπάσει εύκολα στο σημείο εκείνο. Πιέζεται στις 2 άκρες και το πλεξιγκλάς σπάει στο σημείο που χαράξατε, όσο πιο βαθιά χαράξετε τόσο πιο εύκολα θα σπάσει, αν χαράξετε λίγο μπορεί να σπάσει κάπου αλλού όμως, θέλει λίγη προσοχή εδώ. Αν δεν σας δίνει χέρι να το σπάσετε δείτε τι κάνω εγώ. Με 2 σφικτήρες και μια γωνιά , πιάνω το πλεξιγκλάς στο πάγκο και το σπάω πολύ εύκολα

0rz1_zpsb50384e1.jpg?t=1415869896

Ότι κόψετε με το κόφτη, για να κολλήσει καλύτερα και πιο σταθερά, θέλει τρίψιμο με χοντρό γυαλόχαρτο στην αρχή και με ψιλό μετά για να γίνει μια ίσια επιφάνεια και να έχει καλύτερη επαφή εκεί που θα κολληθεί . Τρίβεται πάρα πολύ εύκολα και με 2-3 περάσματα από το γυαλόχαρτο έχει στρώσει, εξαρτάται βέβαια και ο τρόπος που κόπηκε αν άφησε μεγάλο νύχι ή όχι. Αν κόψετε ή σας κόψουν με δισκοπρίονο δεν θέλει τρίψιμο, η επιφάνεια είναι τέλεια για κόλλημα.

Απαραίτητα είναι και ανάλογα με την κατασκευή που θα θέλετε, δράπανο, τρυπάνια ποτηροτρύπανα και ο τροχός που είπαμε παραπάνω. Το ποτηροτρυπανο που έχω έχει ακριβώς τις διαστάσεις για 8αρια ανεμιστηρακια που έβαλα στα καπάκια μου. Έχω δει στο YouTube βιντεάκια πως διορθώνουν λεκέδες γρατζουνιές και πως κάνουν φινίρισμα με καμινέτο. Προσοχή μη σας στάξει κόλλα στο πλεξιγκλάς γιατί αφήνει λεκέ, αν στάξει ακαριαία το καθαρίζετε με βρεγμένο πανί και αυτό αν προλάβετε.

t4cu_zps9d99a22f.jpg?t=1415869882

Δείτε τώρα κάποιες κατασκευές που έχω κάνει.

Θήκη για τα τεστ

nn4v_zps1c3d80a2.jpg

Χτένια και χωρίσματα για φίλτρα

9bnd_zps0abe9b4a.jpg?t=1415869903

Γεννήστρα

1jbk_zps2c6746d0.jpg?t=1415869851

6kbw_zps07c24c73.jpg?t=1415873009

Μικρό εσωτερικό φίλτρο

av2d_zps74b0f54b.jpg?t=1415869932

Κουτιά για τον STC-1000

awnf_zpsa17b89bc.jpg

adb1cc9a142e9452fbd598eb5e4734ad_zps924c

3b1cd630399d185e5a3637100912cf0f_zps6724

f6b0428569f3fd75916a53989bf256df_zps23c9

2437a7099d28b41086cb9864fc3b9359_zps8076

Μια κατασκευή για το φίλτρο να τραβάει νερό και από ψιλά και από χαμηλά (σαν σκίμερ) με συρταράκι να βάζω filterwool αλλά δεν ήταν πρακτικό γιατί μπούκωνε γρήγορα και έπρεπε να βάζω χέρια στο νερό και στρεσάριζα τα ψάρια, εγκαταλείφτηκε

o60h_zpsaae706c4.jpg

Εξωτερικό κρεμαστό φίλτρο

xsxa_zps77a4ff48.jpg?t=1415869862

Καπάκια για το εξωτερικό ενυδρείο, καλοκαιρινό με ανεμιστηράκι και τρύπες, χειμωνιάτικο που το προφυλάσσει από τη βροχή

06102013173_zps138ae1e5.jpg

jjcv_zps5f176746.jpg?t=1415869867

Καπάκι για τον μικρό μου κύβο. Τέτοια έφτιαξα συνολικά 3 και για κάποιους φίλους.

39s3_zpsa9cffe50.jpg?t=1415869880

6nnk_zps1716d08e.jpg?t=1415869887

sk6n_zpsad6f1c23.jpg?t=1415869895

Προστατευτικό για τα φώτα led στο φυτεμένο μου (φωτιστικό). Αυτό είναι σχεδόν αδιάβροχο. Έβαλα στο καπάκι του ένα κορδόνι σιλικόνη, το άφησα και στέγνωσε και λειτουργεί σαν φλάντζα.

p8vn_zpsfec044ee.jpg?t=1415869900

Και το καπάκι για το φυτεμένο μου. Αυτό έφαγε πολλές μετατροπές και διορθώσεις για να φτάσει να γίνει όπως τώρα, στη τελευταία μετατροπή του άνοιξα τρύπα για να βάλω ταΐστρα. Σε αυτό έμαθα πολλά και με παίδεψε λίγο. Είχε τρομακτικές στρεβλώσεις και τελικά του έβαλα γωνίες αλουμινίου και έστρωσε, στη μέση έχει ένα λύγισμα από το βάρος γύρω στα 2-3 χιλιοστά. Έχει ύψος μόνο 7 εκατοστά, μήκος 112 και πλάτος 33. Μέσα εκεί στρίμωξα τα πάντα και είναι αρκετά ελαφρύ. Κουμπώνει στο ενυδρείο μόνο σε 5 χιλιοστά. Μια φορά μου έπεσε και έσπασε, κόπηκε στα 2 , έσπασε στις 2 άκρες διαγώνια, στη μία έσπασε επάνω στην ένωση και στην άλλη πλευρά 3 εκατοστά δίπλα. Σε 10 λεπτά ήταν στη θέση του κολλημένο, κόλλησα τα σημεία που έσπασε, έβαλα και κοντρούλες από μέσα στα σημεία που έσπασε και είναι μια χαρά. Από την μία πλευρά μόνο φαίνεται σαν τρίχα το σημείο που έσπασε.

76cg_zpse347a9ec.jpg?t=1415869910

5prb_zpsac2d19a1.jpg?t=1415869909

2p7f_zps6a56acc4.jpg?t=1415869908

oxoc_zps99d63c16.jpg?t=1415869913

elqg_zps43b6906c.jpg?t=1415869920

dmz2_zps22f622c6.jpg?t=1415869922

13t9_zps642d0f59.jpg?t=1415869918

2wrl_zps251a982c.jpg

Φιλτράκια για τη προετοιμασία του νερού στο φυτεμένο, που βάζω άνθρακα , τύρφη και ζεόλιθο

Αυτό για τον άνθρακα

19062014077_zps6f751645.jpg

19062014078_zpsc76e8eb4.jpg

Και αυτό για τη τύρφη

19062014080_zps07fda623.jpg

19062014081_zps7dcead11.jpg

Και εδώ ένα μεγάλο εξωτερικό κρεμαστό φίλτρο που έφτιαξα για ένα φίλο.

Εχει διαστάσεις 50μήκος Χ 58υψος Χ 10πλάτος με μικτό όγκο 29 λίτρα περίπου.

Λειτουργεί με 1000αρα αντλία άψογα πάνω από 1 χρόνο

3u9j_zps3b383062.jpg

ejcb_zpsa83d703e.jpg

vowx_zps42353e3a.jpg?t=1415869825

f3uz_zps61232101.jpg

Επίσης πολύ δουλειά με πλεξιγκλάς έγινε σε αυτή τη κατασκευή.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97967-eaoaoeaaoth-iyeeiio-aaioaenaassio-aaiuoaaneeiy-thnio/

Πιστεύω να μη σας κούρασα με αυτή τη μακροσκελή παρουσίαση.

Τάκης

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Εχω πάθει την πλάκα μου!

Λατρεύω το ακρυλικό και η παρουσίαση σου καταπληκτική

Μπράβο και παλι μπράβο!!! :jig:

Link to comment
Share on other sites

Μαστορα μου τι εχεις κανει?

Τι ιδεες μας εδωσες!!

Ευχαριστουμε που τα μοιραζεσαι μαζι μας!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πολλά μπράβο. Το μεράκι τελικά μπορεί να αντικαταστήσει τις αγορές αν θέλεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβερή δουλειά, πολύ ωραίες κατασκευές μπράβο :bigemo_harabe_net-117:

Για κατασκευή ολόκληρου ενυδρείου τι λες? Νομίζω ότι θα έβγαινε κάτι πολύ καλό!!

Έγινε επεξεργασία - Loukas Agelopoulos
Link to comment
Share on other sites

Φοβερή δουλειά, πολύ ωραίες κατασκευές μπράβο :bigemo_harabe_net-117:

Για κατασκευή ολόκληρου ενυδρείου τι λες? Νομίζω ότι θα έβγαινε κάτι πολύ καλό!!

Εφτιαξα πριν κανα χρονο ενα ενυδρειο φιλου 450λτ με 15μμ γυαλί και μου πηγε γυρω στα 500-600Ε.

Οταν ρωτησα για πλεχι μονο το υλικο πήγαινε 2000Ε. :death:

Αστο Λουκα, ειναι πανάκριβο για χομπιστα!

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει όλα και ειναι πολυ ωραίες κατασκευές και έξυπνες. Μπράβο φίλε, δίνεις ιδέες σε πολλούς!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια

Για κατασκευή ολόκληρου ενυδρείου τι λες? Νομίζω ότι θα έβγαινε κάτι πολύ καλό!!

Δεν συμφέρει να γίνει κάτι τετοιο, το πλεξι μπορεί να είναι ανθεκτικό αλλά δεν είναι τόσο άκαμπτο οπως το γυαλί, επομένως θα χρειαστεί πολύ μεγάλο πάχος οπότε είναι ασύμφορο, επίσης χαράζεται εύκολα, και με το καιρό κιτρινίζει, εκτος και αν μπει πολυκαρμπονικό που είναι ακόμα πιο ακριβό. Σε τεράστια ενυδρεία το χρησιμοπούν όμως.

Εκανα όμως κάτι αντίστοιχο αλλά το έντυσα με κοντρα πλακέ, όλο εσωτερικά είναι από πλεξι εκτος απο την οθονη που είναι γυαλί

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97967-eaoaoeaaoth-iyeeiio-aaioaenaassio-aaiuoaaneeiy-thnio/

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα πριν κανα χρονο ενα ενυδρειο φιλου 450λτ με 15μμ γυαλί και μου πηγε γυρω στα 500-600Ε.

Οταν ρωτησα για πλεχι μονο το υλικο πήγαινε 2000Ε. :death:

Αστο Λουκα, ειναι πανάκριβο για χομπιστα!

Πω πω τι είπες τώρα? :w00t:

Κρίμα γιατί να σου πω την αλήθεια το σκεφτόμουν σοβαρά...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Τακη μαστορα!!!! :bow:

Link to comment
Share on other sites

Τακη καλησπερα και συγχαρητηρια για τις κατασκευες...Αυτο το συστημα με τον φωτισμο λες οτι ειναι αδιαβροχο...Αμα ακουμπαει στην επιφανεια του νερου λες να υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το συστημα με τον φωτισμο λες οτι ειναι αδιαβροχο...Αμα ακουμπαει στην επιφανεια του νερου λες να υπαρχει προβλημα?

Ολα τα φωτιστικά που έχω φτιάξει είναι με αυτο το τρόπο και είναι πολύ κοντα στην επιφάνεια του νερού, το συγκεκριμένο είναι 1-1,5 πόντο πάνω από την επιφάνεια του νερού και είναι πάντα μουσκεμα απο την υγρασία. Αν κολληθεί σωστά μπορεί να γίνει και να ακουμπάει το νερό ή και ακόμα τμήμα του να είναι μέσα στο νερό αλλά θα έχεις και μια μικρή αύξηση της θερμοκρασίας,

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιες κατασκευες φιλε !

το εψαξα παλιοτερα οταν ηθελα να φτιαξω εσωτερικο φιλτρο και σαμπ....κολλουσα στο πως θα τα κοψω γιατι οντως με σεγα και τροχακι λειωνει...

δεν ηξερα γιαυτο το κοφτακι...

πιστευω ειναι οτι πρεπει για βοηθητικες κατασκευες οπως ολες αυτες που εχεις φτιαξει...

Link to comment
Share on other sites

το εψαξα παλιοτερα οταν ηθελα να φτιαξω εσωτερικο φιλτρο και σαμπ....κολλουσα στο πως θα τα κοψω γιατι οντως με σεγα και τροχακι λειωνει...

δεν ηξερα γιαυτο το κοφτακι...

πιστευω ειναι οτι πρεπει για βοηθητικες κατασκευες οπως ολες αυτες που εχεις φτιαξει...

οντως με εχει σωσει αυτο το κοφτάκι, έχω κόψει πολλά μέτρα πλεξι :)

Link to comment
Share on other sites

Εισαι μεγαλος μαστορας ρε Τακαρε!!!!

Ευχαριστώ βρε Ανεστη με το κουκλι το θαλασσινό :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου και για την παρουσίαση άλλα και για όλες της πληροφορίες που μας δίνεις. Το plexi είναι από τα ποιο όμορφα υλικά ( αν και δεν το έχω δουλέψει πολύ )

μια φορά που έκοψα κομμάτια του 1 εκατοστού με σεγα για μια κατασκευή που ήθελα μου βγάλαν την πίστη.

Η εμπειρία μου με αποθαρρύνει να το ξανά χρησιμοποιησω αλλά η παρουσίαση σου με ενθαρρύνει για νέες κατασκευές με το υλικό.

ευχαριστούμε που το μοιραζεσε μαζί μας !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες ! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για τις κατασκευες σου! Απιθανες!

Τροφη για το μυαλο αν το χεις ορεξη και χρονο: Δοχειο μεγαλωματος αρτεμιας για ταισμα!

Ειναι κατι που θελω να κανω εδω και καιρο αλλα δυστυχως δεν εχω χρονο να ασχοληθω!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Τάκη!! Είσαι και καλός μάστορας και έξυπνος! Πολύ ωραία όλα! Κανόνισε όμως! Μην χαθείς... Γιατί θα χρειαστούν οι συμβουλές σου στα diy... :bigemo_harabe_net-190:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά

Δοχειο μεγαλωματος αρτεμιας για ταισμα!

Ειναι κατι που θελω να κανω εδω και καιρο αλλα δυστυχως δεν εχω χρονο να ασχοληθω!

Είχα δει κάποια στιγμή ένα αλλά δεν χρειάστηκα ακόμα κάτι τέτοιο, αλλιώς θα το είχα φτιάξει :)

Κανόνισε όμως! Μην χαθείς... Γιατί θα χρειαστούν οι συμβουλές σου στα diy... :bigemo_harabe_net-190:

Δεν χάνομαι φίλε μου, εδώ είμαι , και ότι χρειαστείς εσύ ή οποιοδήποτε άλλος, ρωτήστε με , πολύ ευχαρίστως να σας απαντήσω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συγχαρητήρια για ολα, είσαι οδηγός για αρκετά project

:bigemo_harabe_net-62:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να φτιαξω ένα καπάκι απο plexiglass αλλά έχω απορίες. Το φως θα είναι πανω από το καπάκι θα έχει πρόβλημα το plexiglas απο τη θερμοκρασία; το φως που θα περνά θα είναι οκ για τα φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να φτιαξω ένα καπάκι απο plexiglass αλλά έχω απορίες. Το φως θα είναι πανω από το καπάκι θα έχει πρόβλημα το plexiglas απο τη θερμοκρασία; το φως που θα περνά θα είναι οκ για τα φυτά;

Μπορείς,

το πλεξιγκλας θα αντέξει ανάλογα απο την θερμοκρασία που θα έχουν τα φώτα, αν είναι πολύ μεγάλη μπορεί και να λιώσει.

Φως μπορεί να χάνεται αλλά πάρα πολύ λίγο.

Για φωτισμό εγω έχω led , και τα έχω μέσα σε κουτί απο πλεξιγκλας, εδω και 2 χρόνια δεν έχω πρόβλημα

δες εδω

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98043-diy-oeuoeooeeu-iaa-led-eae-onioeiaeioeeu-adhu-pc/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...