Jump to content

Περί Μονομάχου Και Θερμοστάτη, Φίλτρου, Γυάλας Κλπ


theodor72

Recommended Posts

Η γνώμη μου, αλλά και η γνώμη των περισσότερων στο ΑΖ είναι πως οι γυάλες δεν είναι κατάλληλες ούτε για μονομάχους ούτε για οποιοδήποτε άλλο ψάρι! Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως δε μπορεί να παραμείνει για λίγες ημέρες μέχρι να πάει σε κατάλληλο περιβάλλον. Η ύπαρξη θερμοστάτη σε ενυδρείο για τροπικό ψάρι είναι κάτι που δε χωράει σοβαρή συζήτηση.

Δες το προφίλ του μονομάχου: http://www.aquazone.gr/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/#entry323429

Για τα λίτρα που χρειάζεται ένας μονομάχος θα ακούσεις αρκετές γνώμες.

Από το ενδιαφέρον σου και μόνο είμαι σίγουρος πως θα φτιάξεις ένα αξιόλογο ενυδρείο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.................... Η ύπαρξη θερμοστάτη σε ενυδρείο για τροπικό ψάρι είναι κάτι που δε χωράει σοβαρή συζήτηση.

...................

Εγώ πάντως το συζητάω ............. τη συνέχεια θα στη στείλω με πμ !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ύπαρξη θερμοστάτη σε ενυδρείο για τροπικό ψάρι είναι κάτι που δε χωράει σοβαρή συζήτηση.

!

Καθώς ξαναδιαβάζω τα γραφόμενα μου, είδα πως η παραπάνω έκφραση είναι παρεξηγησιμη και με κανέναν τρόπο δε θεωρώ μη σοβαρό τον Σταμάτη, την διατυπώνω διαφορετικά. Λέω λοιπόν πως θεωρώ αναγκαία την ύπαρξη θερμοστάτη σε ενυδρείο για τροπικό ψάρι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω διατηρήσει μονομάχους σε μικρούς χώρους για αρκετά χρόνια, χωρίς ύπαρξη θερμοστάτη.

Αν στο σπίτι η θερμοκρασία είναι "σταθερή" δεν θεωρώ οτι υπάρρχει πρόβλημα. Οι θερμοκρασίες που αναφέρονται στα προφίλ είναι μέσες τιμές βιοτόπου.

Αυτό δε σημαίνει οτι θα ταλαιπωρηθούν αν διατηρηθούν σε περιβάλλον 5 βαθμών + - .

Περισσότερη προσοχή θέλει το καλοκαίρι που ξεπερνάμε κατά πολύ αυτές τις τιμές...........

Link to comment
Share on other sites

.................. Λέω λοιπόν πως θεωρώ αναγκαία την ύπαρξη θερμοστάτη σε ενυδρείο για τροπικό ψάρι.

:)

Στα τροπικά ψάρια γενικώς , ναι θέλουμε θερμοστάτη απαραίτητα .

Ο μονομάχος όμως μέσα σε ενα σπίτι με σταθερή θερμοκρασία ( όπως λέει και ο Φώτης ) δεν θέλει θερμοστάτη .

Σας έχω ξαναγράψει οτι είχα πάρα πολλούς Μονομάχους με πολλές γέννες και ξέρω πολύ καλά τη συμπεριφορά του Μονομάχου ποιά είναι στους 18 βαθμούς στους 14 και στους 10 ακόμα .

Ποιός απο εσάς αναρωτήθηκε τη συμβαίνει στους 10 βαθμούς σε ένα Μονομάχο και πως τον επαναφέρεις στα φυσιολογικά του επίπεδα ;

Εσείς νομίζετε ότι πεθαίνει !!!

Link to comment
Share on other sites

Στα τροπικά ψάρια γενικώς , ναι θέλουμε θερμοστάτη απαραίτητα .

Ο μονομάχος όμως μέσα σε ενα σπίτι με σταθερή θερμοκρασία ( όπως λέει και ο Φώτης ) δεν θέλει θερμοστάτη .

Σας έχω ξαναγράψει οτι είχα πάρα πολλούς Μονομάχους με πολλές γέννες και ξέρω πολύ καλά τη συμπεριφορά του Μονομάχου ποιά είναι στους 18 βαθμούς στους 14 και στους 10 ακόμα .

Ποιός απο εσάς αναρωτήθηκε τη συμβαίνει στους 10 βαθμούς σε ένα Μονομάχο και πως τον επαναφέρεις στα φυσιολογικά του επίπεδα ;

Εσείς νομίζετε ότι πεθαίνει !!!

Σταματη δυστυχως αναπαραγουμε τις συμβουλες που δοθηκαν και σε εμας πριν λιγους μηνες εδω.Κοινως αυτα ξερουμε αυτα λεμε,θα ηταν παρα πολυ ομορφο ομως να εχουμε καλυτερη πληροφορηση και να βοηθησουμε και εμεις με την σειρα μας καλυτερα τα νεα μελη.Οποτε οτι εχεις να μας πεις ειμαστε ολο αυτια (ματια για να ειμαστε ακριβης)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ πολύ σημαντικο, όταν καποιος εχει γνωσεις πανω σε ενα αντικειμενο, να εχει και τροπο να τις μεταδοσει!

Αν ο τροπος λειπει, πανε χαμενες και οι γνωσεις...

@argy1, δεν αποτελουν ολα τα ποστ αναπαραγωγη γνωσεων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κ γω,πολυ θα ηθελα να μας πει καποια πραγματα ο κ.σταματης για τους μονομαχους που εχει μεγαλη εμπειρια.μονο για την γυαλα εχω καποιες ενστασεις...λογω οτι το νερο ειναι λιγο,ειναι στρογγυλη κ το ψαρι χανει την πλευρικοτητα του,υπαρχει διαστρευλωση στο πως βλεπει το περιβαλλον του.αυτα τα εχω διαβασει αρκετς φορες.αλλωστε δεν βλεπεις κ την συμπεριφορα του σε ενα τετοιο περιβαλλον.βλεπεις ενα μιζερο πλασματακι να γυρναει γυρω γυρω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια οχι,η πληροφορια θελει φιλτραρισμα ομως για να φιλτραρεις πρεπει πρωτα να την εχεις.Εχω και εγω μονομαχους και με ενδιαφερει περισσοτερο απο οσο φανταζεσαι οι σωστες παραμετροι μεσα στα πλαισια του λογικου βεβαια.Δωστε τις πληροφοριες να τις φιλτραρω και να αποφαζισω τι ειναι σωστο και τι οχι.Ετσι θα μπορω και εγω με την σειρα μου να γραφω πιο σωστα ποστ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σταματη δυστυχως αναπαραγουμε τις συμβουλες που δοθηκαν και σε εμας πριν λιγους μηνες εδω.Κοινως αυτα ξερουμε αυτα λεμε,θα ηταν παρα πολυ ομορφο ομως να εχουμε καλυτερη πληροφορηση και να βοηθησουμε και εμεις με την σειρα μας καλυτερα τα νεα μελη.Οποτε οτι εχεις να μας πεις ειμαστε ολο αυτια (ματια για να ειμαστε ακριβης)

Oι συμβουλές που δίνονται και τα προφίλ που προσφέρονται γενικά,περιέχουν ''δικλειδες'' ασφαλείας,ώστε ο μη γνωρίζων να μην αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα στο ξεκίνημά του.Δίνει ένα πολύ καλό βασικό μπούσουλα,δεν είναι όμως απόλυτος μονόδρομος.Η πράξη και η γνώση με την πάροδο του χρόνου μας ξεκλειδώνει την γνώση,όσο γίνεται βέβαια.

Προσωπικά θεωρώ πολύ σημαντικο, όταν καποιος εχει γνωσεις πανω σε ενα αντικειμενο, να εχει και τροπο να τις μεταδοσει!

Αν ο τροπος λειπει, πανε χαμενες και οι γνωσεις...

@argy1, δεν αποτελουν ολα τα ποστ αναπαραγωγη γνωσεων

Συμφωνώ,γιατί πολλές φορές στηρίζονται σε βεβιασμένα συμπεράσματα ή πχ σε αναπαραγωγή εμεπιριών αλλων.

Οπως και αν εχει,όλοι πρέπει να διατυπώνουν την γνώμη τους,το θέμα είναι να λέμε ακριβως όμως τι έχει συμβει,με τα καλά και τα κακά πο είδαμε.Και τα λάθη,όταν διατυπώνονται σωστά,είναι τεράστια πηγή γνώσης.

Απο την δική μου μικρή εμπειρία,είδα μονομαχό-ους να στέκονται μια χαρά χωρις θερμοστάτη,εφόσον υπήρχε σταθερή θερμοκρασία στον χώρο.Τον τελευταιο μονομάχο που φιλοξένησα σε 30λιτρο,με θερμαντηρα,φίλτρο,φως φυτα κτλπ,έζησε 2,5 χρόνια περίπου.

Παλαιότερα,σε γυαλα οπως ανεφερθηκε ουσιαστικά,έζησε περίπου 2 χρόνια. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, όταν γίνεται αναφορά σε κάτι πέρα από τα συνηθισμένα, όπως δλδ μονομάχος χωρίς θερμοστάτη, να αναφέρονται και οι συνθήκες. Όχι σκέτα ο μονομάχος δε χρειάζεται θερμοστάτη, ούτε φίλτρο, νερό κατευθείαν από τη βρύση και είναι μια χαρά στην γυάλα. Όταν λέμε σταθερές συνθήκες, τι εννοούμε, τι διακυμάνσεις και τι θερμοκρασίες. Τάισμα ως συνήθως; Εξασφαλίζονται πάντα αυτές οι συνθήκες σε ένα σπίτι; Ένας από τους λόγους που χρησιμοποιούμαι φίλτρο και θερμοστάτη είναι και η σταθεροτητα.

Και πως μπορεί κάποιος να τα προτείνει αυτά, χωρίς εξήγηση σε κάποιον καινούργιο στο χομπι, όταν στο κομμάτι των ασθενειών του forum πάρα πολύ συχνά βλέπουμε θέματα για άρρωστους μονομαχους. Με τετοιες συμβουλές μάλλον θα τους στείλουμε (τους μονομαχους) μια ώρα νωρίτερα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Θοδωρη!!!

Θεωρώ δεδομένο πως όπως σε κάθε επάγγελμα έτσι και σε κάθε χομπι, υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι δεν αρκούνται στους μέσους όρους, αλλά έχουν δοκιμάσει κι έχουν επιτύχει πολλά περισσότερα

Οταν όμως αναφέρουν δεδομένα, έξω απ οσα οι υπόλοιποι γνωρίζουμε κι έξω από όσα οι υπόλοιποι έχουμε δοκιμάσει, τότε χωρίς τεκμηρίωση ή περισσότερη ανάλυση του συνόλου των συνθηκων, το μοναδικό αποτέλεσμα ειναι να χάνουμε τη μπάλα (το γράφω όσο πιο απλά γίνεται)

Είναι δεδομένο πως ένα ψάρι πχ μονομάχος μπορεί να ζήσει χωρίς θερμαντήρα

Οι συνθήκες όμως ειναι : Ένα σπίτι με σταθερή - υψηλή σχετικά θερμοκρασία η οποια δεν επηρεάζει σημαντικά τη θερμοκρασία του ενυδρείου

Ανάλογα "πηγαίνουν" και οι υπόλοιπες διαφοροποιήσεις από τους μέσους όρους

Οταν όμως ο νέος χομπίστας διαβάσει "ξερά" πως ο μονομάχος δεν χρειάζεται θερμαντήρα κι αν πχ ζει στην αγαπημένη μου Καστοριά κι έχει ένα σπίτι με θερμοκρασία μέχρι 21 βαθμούς...εεεε...τότε μάλλον σύντομα θα συμπληρώνει τη φόρμα με τις ασθένειες, για τον μονομάχο του!

Νομίζω πως ολοι είμαστε εδω με σκοπό να μάθουμε κάτι περισσότερο και να εξελίξουμε το χόμπι μας

Άρα η μετάδοση των γνώσεων ειναι απαραίτητη, Πρέπει όμως να γίνεται με σωστό τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Aυτος ειναι βιοτοπος του ψαριου

Απ'οσο γνωριζω στι;ς πιο κρύες χειμερινές νύκτες η θερμοκρασία πέφτει στους 50 fahrenheit.

Οσον αφορά έμενα,ο θερμοστάτης ήταν ρυθμισμένος στους 22 βαθμούς.Στο παρελθον η θερμοκρασια χωρίς θερμαντηρα,έπαιζε καπου εκεί και λιγο παρακάτω.Οι πιο πολύ δεν προτεινουν,αλλά αναφέρουν εμπειριες.

Αν απλα προτείνει όποιος το εζησε καποιο ψάρι για καιρο,να δω ποιος θα απαντήσει,οι παλαιοτεροι έχουν καλη εμπειρια σε 4-5 ψαρια που αγάπησαν και εζησαν για χρόνια.Στην προκειμένη,νομίζω οτι και η 'ακραια' άποψη ,ίσως ανοιγει τον διάλογο.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση....ποσο γρήγορα μεταβάλει τη θερμοκρασία ένας θερμαντήρας σε ένα μικρό ενυδρείο,με ποιά απόκληση , και πόσο ένα περιβάλλον με "σχετικά" σταθερή θερμοκρασία;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Θεόδωρε της βασικές οδηγίες της έγραψα εδώ .

αφροδιτη , η γυάλα που έχεις το Μονομάχο είναι μια χαρά και μπορεί ο Μονομάχος σου να ζήσει για πάντα σε αυτήν αν προσέξεις κάποια πράγματα στη συμπεριφορά σου απέναντί του .

Τάισμα δύο φορές την ημέρα με ειδική για το μονομάχο τροφή σε μπιλάκια που κυκλοφορεί στην αγορά . H τροφή θα προσέχεις να καταναλώνεται εντός 5 λεπτών αλλιώς αφαιρείται .

Αλλαγή νερού μια φορά την εβδομάδα το 1/3 με νερό απο τη βρύση με αντιχλώριο στο νερό του . Αν θελήσεις σε κάποια στιγμή να αλλάξεις όλο το νερό , θα πάρεις μια μεγάλη κανάτα με νερό 3-4 μέρες πρίν και θα την βάλεις δίπλα απο τη γυάλα , μετά θα βάλεις το Μονομάχο στη κανάτα με το αντιχλώριο και θα κάνεις την αλλαγή .

Θα προσέξεις το σημείο που θα τοποθετήσεις τη γυάλα να μην είναι στον ήλιο και να μην είναι κοντά σε πηγές που μεταβάλουν γρήγορα τη θερμοκρασία . Θερμοστάτη δεν χρειάζεσαι .

Μπορείς να το απολαύσεις χωρίς να το πειράζεις , οι αφροί που βλέπεις , σημαίνει οτι νιώθει τόσο καλά που θέλει να ζευγαρώσει και φτιάχνει φωλιά .

Δεν θα έλεγα όχι για ενα πλαστικό φυτό , θα μου άρεσε να το βάλεις στη μέση .

Όταν μπορέσεις με το καλό θα πάρεις ενα μεγάλο ενυδρείο να κάνεις και άλλα όμορφα πράγματα .

Δυστυχώς δεν μπορώ κάθε φορά να κάνω ολόκληρη ανάλυση για τη κάθε οδηγία ξεχωριστά και δεν ξέρω και να τα αναλύσω έτσι όπως θα ήθελα . Δυστυχώς όμως και εσείς δεν αφήνετε τον ενδιαφερόμενο να διατυπώσει τις απορίες ή τις διευκρινήσεις που θέλει για να ακολουθήσει τα βήματα . Επικεντρωνόσαστε αυστηρά στα προφίλ μη έχοντας την εμπειρία πέρα από αυτά .

και το βλέπω αυτο έντονα στο ασθένειες και θεραπείες με τις απαντήσεις που δίνονται και με πόση ευκολία βλέποντας μια παράμετρο διαφορετική απο το προφίλ να το αποδίδετε και σαν αίτιο για την ασθένεια .

Το κάνετε δηλαδή σαν κάποια μαγαζιά που όταν πάει κάποιος και τους πεί οτι ψόφησε το ψαράκι που πήρα προχθές απο εδω του απαντάνε "μήπως ψέκασες με κάτι στο σπίτι ; " επειδή δεν ξέρουν κάτι άλλο να πούν !!!

Και δεν λέω μπορεί να είναι και αυτό όχι όμως μόνο αυτο !!!

Η αφροδιτη είναι ανήλικη , εξήγησε οτι δεν μπορεί αυτη τη στιγμή να πάρει ενυδρείο και οτι το σκέφτεται σοβαρά να το πάρει , γιατί να τη γεμίσουμε με άγχος οτι το ψάρι απο μέρα σε μέρα τη βγάζει δεν τη βγάζει , ενώ μπορούμε απλά να τη βοηθήσουμε να μη κάνει επιπλέον λάθη ..... εφ όσων .... ξέρουμε !!!

Μα θα μου πείς : αυτό ξέραμε αυτό της γράψαμε και σύμφωνα με αυτά που διαβάζουμε συμφωνούμε ...

Ναι αλλά όταν βλέπεις οτι ενας με πολύ μεγάλη εμπειρία λέει κάποια πράγματα διαφορετικά απο αυτα που έχεις μάθει , πως πας να τον αντικρούσεις με επιχειρήματα και με γνώση που είναι κοινή και εύκολα προσβάσιμη στον όποιο νέο θα πρωτομπεί στο χόμπι ;

Λες ο ίδιος να μην τα ξέρει ;

Αλήθεια τώρα πιστεύεται οτι δεν ξέρω τι λένε τα προφίλ του μονομάχου ;

Νιώθω οτι με προσβάλλετε όταν σαν επιχείρημα μου υποδεικνύετε να διαβάσω το προφίλ του Μονομάχου .
Οσο γι αυτό που έγραψες Chocolate_Puma ότι δεν έχω τρόπο να μεταδώσω τις γνώσεις μου .... τι να κάνουμε έτσι γράφω ..... και οι γνώσεις δεν πάνε χαμένες ....... τις κρατάω για πάρτη μου αν θέλω και χωρίς να απολογηθώ σε κανένα ........ αν θέλετε όμως μπορείτε να επωφεληθείτε από την εμπειρία μου και να προσπαθήσετε να την αξιοποιήσετε ψάχνοντας την διαφορετικά .

Αν δεν μπορείτε να το κάνετε αυτό , τουλάχιστον μη με προκαλείτε με αυτό το τρόπο ..... κάποιοι .

Ανοίξτε ενα νέο θέμα στείλτε μου το λίνκ με πμ για να το δω και να το συζητήσουμε με λεπτομέρειες , εσείς έχετε να κερδίσετε .

Ποιός απο εσάς είχε 60 ( τουλάχιστον ) ενήλικους Μονομάχους ταυτόχρονα , σε διαφορετικές συνθήκες , ίδιας ηλικίας και να παρατηρήσει τις διαφορετικές συμπεριφορές ;

Έχουν περάσει απο τα χέρια μου χιλιάδες Μονομάχοι και με πολλούς τρόπους με θέλετε να μη μιλάω ;

Εχω συμβουλέψει χιλιάδες ανθρώπους για τα ενυδρεία τους ( εκτός ΑΖ ) λέτε να μη ξέρω ; Και εαν αφήνω κάτι να αιωρείται κάποιες φορές ( αυτό πράγματι δεν μπορείτε να το καταλάβετε ) είναι για να δω τι έχει καταλάβει ο ενδιαφερόμενος και πως θα πρέπει να συνεχίσω τη κουβέντα . Υπάρχουν βέβαια και κάποιες φορές που κάτι θα το ξεχάσω να το αναφέρω .

Όλα όσα αναφέρω τα λέω φιλικά και με αγάπη προς όλους .

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΑΜΑΤΗ έχω την εντύπωση για μία ακόμη φορά - ανεξάρτητα απο εμπειρία που κουβαλάς & τη βοήθεια που έχεις προσφέρει σε παλιούς και νέους χομπίστες - πως θεωρείς τον εαυτό σου αλάθητο και πως θέλεις να έχεις τον τελευταίο λόγο σε ολα τα ενυδρειακά θέματα εντός του φόρουμ

Τι με κάνει να το γράφω αυτό? Αυτές κι ανάλογες προτάσεις που έχεις διατυπώσει

"Νιώθω οτι με προσβάλλετε όταν σαν επιχείρημα μου υποδεικνύετε να διαβάσω το προφίλ του Μονομάχου."

"Οσο γι αυτό που έγραψες Chocolate_Puma ότι δεν έχω τρόπο να μεταδώσω τις γνώσεις μου .... τι να κάνουμε έτσι γράφω ..... και οι γνώσεις δεν πάνε χαμένες ....... τις κρατάω για πάρτη μου αν θέλω και χωρίς να απολογηθώ σε κανένα ........ αν θέλετε όμως μπορείτε να επωφεληθείτε από την εμπειρία μου και να προσπαθήσετε να την αξιοποιήσετε ψάχνοντας την διαφορετικά ."

"Ναι αλλά όταν βλέπεις οτι ενας με πολύ μεγάλη εμπειρία λέει κάποια πράγματα διαφορετικά απο αυτα που έχεις μάθει , πως πας να τον αντικρούσεις με επιχειρήματα και με γνώση που είναι κοινή και εύκολα προσβάσιμη στον όποιο νέο θα πρωτομπεί στο χόμπι ;"

"Αν δεν μπορείτε να το κάνετε αυτό , τουλάχιστον μη με προκαλείτε με αυτό το τρόπο ..... κάποιοι ."

Ίσως και να εισαι ένας από τους ιδιοκτήτες του φορουμ. Δεν το ξέρω και δεν μ απασχολεί

Ξαναρχίζει μια συζήτηση για προφίλ ψαριών, για εμπειρία, για ιδεες, αποψεις κλπ στην οποία προσωπικά δεν ειμαι διατεθημένος να μπω

Δυστυχώς δεν διάβασες τίποτε από όσα έγραψα (κι όσα έγραψε ο Θοδωρής) και κυριως τα σημεία:

"Και πως μπορεί κάποιος να τα προτείνει αυτά, χωρίς εξήγηση σε κάποιον καινούργιο στο χομπι, όταν στο κομμάτι των ασθενειών του forum πάρα πολύ συχνά βλέπουμε θέματα για άρρωστους μονομαχους. Με τετοιες συμβουλές μάλλον θα τους στείλουμε (τους μονομαχους) μια ώρα νωρίτερα."

"Οταν όμως αναφέρουν δεδομένα, έξω απ οσα οι υπόλοιποι γνωρίζουμε κι έξω από όσα οι υπόλοιποι έχουμε δοκιμάσει, τότε χωρίς τεκμηρίωση ή περισσότερη ανάλυση του συνόλου των συνθηκων, το μοναδικό αποτέλεσμα ειναι να χάνουμε τη μπάλα (το γράφω όσο πιο απλά γίνεται)"

Δλδ πόσο πιο απλά μπορώ να πω :

Πως αν προτείνουμε σε νέο χομπίστα πράγματα, χωρίς να του εξηγήσουμε γιατί τα κάνει, κι αυτά τα πράγματα έρχονται σε αντίθεση με ΟΛΑ όσα θα διαβάσει, θα βρει ή θα του πουν, τότε λόγω απειρίας τον οδηγούμε - άθελα μας - σε λάθος δρόμο!

Κανείς αρχάριος δεν ειναι σε θέση να συντηρήσει 60 μονομάχους και να παρατηρήσει όσα εσύ ειδες! Το ότι το έκανες, δεν σημαίνει πως πρέπει να το κάνουμε κι όλοι εμείς

Γιατί να μην επιλέξει τον στρωμένο δρόμο? Συγκεκριμένο ευρος pH, συγκεκριμένο ευρος θερμοκρασίων, σωστές αλλαγές νερού, ποικιλία στα ταίσματα, κλπ?

Γιατι να τον σπρώξουμε απ την πρώτη στιγμή της ενασχόλησης του, να κάνει το 10ο βήμα, χωρίς να έχει κάνει τα υπόλοιπα 9?

Θερμή παράκληση, επειδή προσέχω παρα πολύ τι γράφω, αν θες να απαντήσεις να μην το κάνεις με γενικότητες, αλλά να απαντήσεις ακριβώς πάνω σε ότι γράφω

ΥΓ : Συνεχίζω να επιμένω πως οι γνωσεις όλων, χρειάζονται. Σε ένα φόρουμ όμως ο σκοπός - στόχος δεν ειναι η επίδειξη των γνώσεων. Ειναι η καθοδήγηση των νέων μελών, η αντιμετώπιση των προβλημάτων και γενικά οι σωστές κατευθύνσεις

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενα ένα , σιγά σιγά , θα τα απαντήσουμε .

....................

"Και πως μπορεί κάποιος να τα προτείνει αυτά, χωρίς εξήγηση σε κάποιον καινούργιο στο χομπι, όταν στο κομμάτι των ασθενειών του forum πάρα πολύ συχνά βλέπουμε θέματα για άρρωστους μονομαχους. Με τετοιες συμβουλές μάλλον θα τους στείλουμε (τους μονομαχους) μια ώρα νωρίτερα."

....................

Για αρχή θα ήθελα να μου πεις σε πόσες γυάλες εδω μέσα βλέπεις να εχουν γράψει με προβλήματα σε Μονομάχο .

Γιατί απο ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα εγω σε 4 σελίδες στις ασθένειες δεν βρήκα .

Σε ενυδρεία όμως με φίλτρο και θερμοστάτη βρήκα αυτά μέχρι το Δεκέμβρη του 2013 .

http://www.aquazone.gr/forums/topic/91113-eaaoeu-oossaia-oaa-iiiiiui/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/95547-oeuoi-adhi-oii-iiiiiai-iaa-oeei-nio/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/95705-i-iiiiiuio-iio-iydhicoaa-othiaana-iaa-eiiiuoe-ionuo-ia-eaassdhaae/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96079-iiiiiaio/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96629-dhanuoeoi-oaa-iiiiiui;/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/94318-eiiiyia-dhoaanyaea/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96787-iaoeieei-fin-rot-iaeeii-adhi-aaioiii/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96876-iiiiiuio-iaa-dhnuaecia-iaaou-adhu-aeeaeidhyo/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97337-iueeii-fin-rot/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97393-columnaris/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97455-snnuooio-iiiiiuio/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97874-fin-rot-eae-eouo-odhoneiaaoa-adhi-3-eoeeioo-eaanadhaaeao/

Και με αυτό δεν θέλω να πω οτι είναι καλύτερα να ζούν οι Μονομάχοι στις γυάλες ......

Απλά θέλω να πω οτι και άλλα πράγματα παίζουν ρόλο .

Έπεται και συνέχεια ..........

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω διατηρήσει μονομάχους σε μικρούς χώρους για αρκετά χρόνια, χωρίς ύπαρξη θερμοστάτη.

Αν στο σπίτι η θερμοκρασία είναι "σταθερή" δεν θεωρώ οτι υπάρρχει πρόβλημα. Οι θερμοκρασίες που αναφέρονται στα προφίλ είναι μέσες τιμές βιοτόπου.

Αυτό δε σημαίνει οτι θα ταλαιπωρηθούν αν διατηρηθούν σε περιβάλλον 5 βαθμών + - .

Περισσότερη προσοχή θέλει το καλοκαίρι που ξεπερνάμε κατά πολύ αυτές τις τιμές...........

Γειά χαρά σου Φώτη, χαίρομαι να διαβάζω τη γνώμη σου, γιατί ξέρω και τις προθεσεις και την μεγάλη εμπειρία, τόσο την δική σου όσο και του Σταμάτη!

Για πες μου όμω λίγο για αυτό το +-5 βαθμούς. Αν το εφαρμόσουμε οπως το γράφεις, τότε σχεδόν κανενα τροπικό ψάρι δε χρειάζεται θερμοστάτη, αρκεί να είναι εντός ενός σπιτιού και προαστατευμένο από αποταμες μεταβολες θερμοκρασίας. Ουτε θα είχε πρόβλημα σε θερμοκρασία 30 βαθμών το καλοκαίρι. Αυτό που γραφείς το καταλαβαίνω για κάποιο χρονικό διάστημα, αλλά για μόνιμη διατήρηση μου φαίνεται παράξενο. Μήπως μου διαφεύγει κατι;

Μια ερώτηση....ποσο γρήγορα μεταβάλει τη θερμοκρασία ένας θερμαντήρας σε ένα μικρό ενυδρείο,με ποιά απόκληση , και πόσο ένα περιβάλλον με "σχετικά" σταθερή θερμοκρασία;;;;;;;;

Ο θερμοστάτης διατηρεί σταθερή την θερμοκρασία, μάλλον κάτι άλλο εννοεις. Τώρα για ένα σπίτι με σχετικά σταθερή θερμοκρασία η μεταβολή είναι σχετική. Τον χειμώνα πχ, αν καποιος κλείνει την θέρμανση το βράδυ μπορεί να μεταβληθεί και 5 βαθμούς ή και παραπάνω. Δε ξέρω αν αυτή η καθημερινή μεταβολή είναι αποδεκτη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου φίλοι, επειδή η κουβέντα ξεφεύγει από το αρχικό σκοπό του θέματος, θα μεταφέρω τα ενδιαφέροντα ποστ σε ενα νεο θέμα και συνεχίζουμε εκει...

Link to comment
Share on other sites

Ενα ένα , σιγά σιγά , θα τα απαντήσουμε .

Για αρχή θα ήθελα να μου πεις σε πόσες γυάλες εδω μέσα βλέπεις να εχουν γράψει με προβλήματα σε Μονομάχο .

Γιατί απο ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα εγω σε 4 σελίδες στις ασθένειες δεν βρήκα .

Σε ενυδρεία όμως με φίλτρο και θερμοστάτη βρήκα αυτά μέχρι το Δεκέμβρη του 2013 .

http://www.aquazone.gr/forums/topic/91113-eaaoeu-oossaia-oaa-iiiiiui/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/95547-oeuoi-adhi-oii-iiiiiai-iaa-oeei-nio/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/95705-i-iiiiiuio-iio-iydhicoaa-othiaana-iaa-eiiiuoe-ionuo-ia-eaassdhaae/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96079-iiiiiaio/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96629-dhanuoeoi-oaa-iiiiiui;/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/94318-eiiiyia-dhoaanyaea/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96787-iaoeieei-fin-rot-iaeeii-adhi-aaioiii/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96876-iiiiiuio-iaa-dhnuaecia-iaaou-adhu-aeeaeidhyo/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97337-iueeii-fin-rot/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97393-columnaris/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97455-snnuooio-iiiiiuio/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97874-fin-rot-eae-eouo-odhoneiaaoa-adhi-3-eoeeioo-eaanadhaaeao/

Και με αυτό δεν θέλω να πω οτι είναι καλύτερα να ζούν οι Μονομάχοι στις γυάλες ......

Απλά θέλω να πω οτι και άλλα πράγματα παίζουν ρόλο .

Έπεται και συνέχεια ..........

1ο Κόκκινο

Με την Στατιστική πως τα πας? Ως επιστήμη εννοω?

Ξέρεις τι μου λες : Πως επειδή δεν βρήκες θέματα με ασθένειες μονομάχων σε γυάλες, σημαίνει πως δεν υπάρχουν? Σκέφτηκες πως ισως - στατιστικά - οι περισσότεροι να έχουν μονομάχους σε ενυδρεια (εστω και 10λιτρα) αλλά όχι σε γυάλες????

Επίσης σκέφτηκες πως - ίσως - στατιστικά φίλτρο και θερμαντήρα έχουν τα περισσότερα έτοιμα ενυδρεία που κυκλοφορούν στο εμπόριο και τα οποία ως επι το πλείστον προμηθεύεται ο νέος χομπίστας?

2ο Κόκκινο

Γιατί δεν γράφεις απευθείας αυτό που θες να πεις? Ειναι οτι ακριβώς εκανες σε προηγούμενα ποστ με το "βαλε νερό απ τη βρυση, μην βάζεις θερμαντήρα, τάιζε 2 φορές την ημέρα, αλλάζε νερό κάθε 15" κλπ! Γράφεις μέρος των όσων ισχύουν!

Εν κατακλείδι :

Απέδειξες κάτι με το παραπάνω ποστ?

Απάντησες στο βασικό ερώτημα που σου έθεσα για τον κάθε νέο χομπίστα και γιατί πρέπει να τον βγάλουμε απ τα νερά του πριν ακόμη ξεκινήσει???

Ας θες να έχεις μονομάχους με νερό βρύσης χωρίς θερμαντήρα και με αραιες αλλαγές νερού, πολύ καλά κάνεις

Η διαφορά είναι πως είσαι σε θέση και να προλάβεις αναποδιές και να "δεις" καταστασεις πριν ξεκινήσουν!

Ο νέος χομπίστας ειναι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, συμφωνώ ίσως στα περισσότερα που έγραψες, αλλά δεν πιστεύω ότι αυτά μπορούν να εφαρμοστούν από κάποιον με ελάχιστη ή λίγη εμπειρία.

Το προφίλ του μονομάχου το ανέφερα για να το διαβάσει το μέλος και φυσικά όχι για εσένα. Μην είσαι βέβαιος πως κάποιος που βρέθηκε με ένα ψαράκι ξέρει έστω και τα βασικά για αυτό.

Σε παρακολουθώ χρόνια και ξέρω τον τρόπο που γράφεις και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα να καταλάβω αυτά που θες να πεις. :)

Αυτά που γράφεις σε σχέση με τις ασθένειες, τα έχω παρατηρήσει και εγώ, αλλά επειδή εκεί οι γνώσεις μου είναι μηδαμινές δε γράφω κάτι αν δεν είμαι σίγουρος ούτε και μπορώ να κρίνω.

Επίσης συμφωνώ πως δε πρέπει να φορτώνουμε την φίλη με άγχος για άμεση αλλαγή της γυαλας, αλλά είμαι βέβαιος πως θα μπορέσει να προσφέρει πολύ καλύτερες συνθήκες σε ένα "κλασικο" ενυδρείο με φίλτρο και θερμοστάτη.

Και εγώ αυτά που γράφω, τα γράφω με σεβασμό και εκτίμηση για τον κάθε συνομιλητή μου. :) Και ιδιαίτερα για εσένα Σταμάτη!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση προς ολους!

Τη θερμοκρασια εχει το ψαρι μεσα στο ποτηρι στο πετ?

Τη βιολογια εχει το ψαρι μεσα στο ποτηρι στο πετ?

Ποσο χρονικο διαστημα ειναι το ψαρι μεσα στο ποτηρι στο πετ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει σε τι κατάσταση είναι οι μονομάχοι μετά από μερικές ημέρες ή εβδομάδες σε αυτές τις συνθήκες; Μήπως πολλά ή κάποια από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν όσοι αγοράσουν αυτά το ψάρια οφείλονται στην καλοπέραση τους στα πετσοπ;

Ερώτηση κάνω.... :)

Link to comment
Share on other sites

Αφου υποθετικα γνωριζουμε την κατασταση τους και τη ( ισως ) προβληματα θα αντιμετοπισουμε γιατι τοτε προβαινουμε

στην αγορα τους?

Ισως αυτος θα ηταν ενας τροπος ωστε να κανουν κατι καλυτερο γι αυτους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...