Jump to content

Περίεργες Μετρήσεις Νερού


AgMa

Recommended Posts

Πριν από 20 μέρες, μετρώντας το νερό της βρύσης μου με υγρά τεστ Aquili, μέτρησα:

 

Ph=8

Kh=8

Gh=4

 

Σήμερα που ξαναμέτρησα, έβγαλα:

 

Ph=8

Kh=8

Gh=12 ???

 

Τι ισχύει;Γιατί αυτή η διαφορά;

Νομίζω θεωρητικά το σωστό είναι το δεύτερο;

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 20 μέρες, μετρώντας το νερό της βρύσης μου με υγρά τεστ Aquili, μέτρησα:

Ph=8

Kh=8

Gh=4

Σήμερα που ξαναμέτρησα, έβγαλα:

Ph=8

Kh=8

Gh=12 ???

Τι ισχύει;Γιατί αυτή η διαφορά;

Νομίζω θεωρητικά το σωστό είναι το δεύτερο;

Και οι δυο μετρησεις ειναι της βρυσης?

Αν ναι τοτε καλυτερα να πηγαινες σε πιο αξιοπιστα τεστακια , Αpi , sera. ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι και οι δύο βρύσης είναι.Πλέον ό,τι παίρνω προσπαθώ να είναι αξιόπιστο, πχ. για αμμωνία έχω πάρει της Api αλλά είναι κάπως ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Της api ειναι πολυ καλα οντως και αν σκεφτεις οτι βγαζουν περισσοτερα τεστ σε βαθος χρονου ειναι πιο οικονομικα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ, αλλά σαν πρώτη εικόνα για να καταλάβεις, 14 ευρώ στοίχισαν όλα της Aquili και 17 της Api μόνο για αμμωνία.

Αλλά απ' ό,τι βλέπω το φθηνό κρέας το τρώνε οι σκύλοι τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις το Master Test της API με 36 Ευρώ που έχει τα πιο σημαντικά , και με τη μέθοδο αυτή

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98274-api-test-iaecassaao-nthoaauo-v-20/

θα λήξουν πριν σου τελειώσουν :)

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ήδη για αμμωνία της Api, άρα χρειάζομαι μόνο σκληρότητες και άλατα (νιτρώδη και νιτρικά).

Αν πάρω το master test, θα μου μείνει η αμμωνία και θα λήξει (γράφει βέβαια για 2019 λήξη).

Πάντως το κολπάκι με την σύριγγα το έχω διαβάσει και αλλού αλλά μου έχει κινήσει την περιέργεια: γιατί και οι εταιρίες δεν το έκαναν έτσι;Θα ήταν και δικό τους όφελος (το μαθαίνει η αγορά) και δικό μας;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Γιατι στην μεγαλυτερη ποσοτητα ειναι πιο δυσκολο να κανεις λαθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ήδη για αμμωνία της Api, άρα χρειάζομαι μόνο σκληρότητες και άλατα (νιτρώδη και νιτρικά).

Αν πάρω το master test, θα μου μείνει η αμμωνία και θα λήξει (γράφει βέβαια για 2019 λήξη).

Πάντως το κολπάκι με την σύριγγα το έχω διαβάσει και αλλού αλλά μου έχει κινήσει την περιέργεια: γιατί και οι εταιρίες δεν το έκαναν έτσι;Θα ήταν και δικό τους όφελος (το μαθαίνει η αγορά) και δικό μας;

Μπορείς τότε να τα πάρεις από Ebay (από εκεί έχω πάρει και παιρνω όλα τα τεστ της API)

Το κόλπο με τις μικρες ποσότητες και τη σύρριγα δεν το λένε ή δεν το συνιστούν γιατί μπορεί εύκολα να γίνει λάθος αλλά και δεν θα πουλάνε τόσες ποσότητες. Το καλό με τα API είναι πως έχουν ποσότητα υγρού για τεστ πιο πολύ από τις άλλες εταιρίες και αν κάνεις το κόλπο με τη μισή δόση (2,5 ml νερό , 4 σταγόνες υγρο) θα σου λήξει το τεστ της αμμωνίας χωρίς να έχει τελείωσει :)

Δυστυχώς στα τεστ GH και ΚΗ δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, όπως και στο τεστ PH low

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι μόνο για Ph high, αμμωνία και νιτρώδη/νιτρικά;

Από ebay δεν έχω αγοράσει ποτέ.Όχι μόνο γιατί δεν πρόκειται να καταλάβω ποτέ πως δουλεύει αυτή η καταραμένη paypal (άσε που απ' ότι έχω ακούσει κρατάει και αυτή αρκετό ποσό), αλλά και επειδή θέλω όταν θα έχω κάποιο πρόβλημα (πχ. λάθος παραγγελία, αλλαγή κτλ.) αυτό να γίνει σχετικά άμεσα.

Με το χαλικάκι μου που τελικά δεν ήταν χαλαζιακό, μετά από 2 μέρες είχα χαλαζιακό.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα τεστ είναι μια χαρά αλλά κάτι άλλαξε στο νερό της βρύσης; Πριν 20 μέρες δεν είχε βρέξει σχεδόν καθόλου ενώ τις τελευταιες 10 μερες έχουμε σαπίσει. Δεν λέω ότι είναι αυτό αλλά μπορεί να παίζει ρολο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι μόνο για Ph high, αμμωνία και νιτρώδη/νιτρικά;

Ναι , μόνο για αυτά

Από ebay δεν έχω αγοράσει ποτέ.Όχι μόνο γιατί δεν πρόκειται να καταλάβω ποτέ πως δουλεύει αυτή η καταραμένη paypal (άσε που απ' ότι έχω ακούσει κρατάει και αυτή αρκετό ποσό), αλλά και επειδή θέλω όταν θα έχω κάποιο πρόβλημα (πχ. λάθος παραγγελία, αλλαγή κτλ.) αυτό να γίνει σχετικά άμεσα.

Εύκολο είναι , αλλά αργούν να έρθουν, αν γίνει λάθος (δικό τους) ή δεν έρθουν ή έρθουν χαλασμένα παίρνεις τα λεφτα σου πίσω, είναι λίγο χρονοβόρο βέβαια αλλα είναι πολύ πιο φθηνά από ότι εδώ

δες τιμές

Αμμωνία 5,93 + 3,91

http://www.ebay.com/itm/261038054451?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

ΚΗ & GH 6,88 + 2,40

http://www.ebay.com/itm/API-GH-KH-Test-Kit-/251378860558?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a8759020e

NO2 6,00+3,13

http://www.ebay.com/itm/API-Nitrite-NO2-Test-Kit-180-Tests-/261039899672?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cc730c418

NO3 7,64+2,44

http://www.ebay.com/itm/API-Nitrate-NO3-Test-Kit-90-Tests-/261034131816?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cc6d8c168

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις το Master Test της API με 36 Ευρώ που έχει τα πιο σημαντικά , και με τη μέθοδο αυτή

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98274-api-test-iaecassaao-nthoaauo-v-20/

θα λήξουν πριν σου τελειώσουν :)

Kαι με την κανονικη δοσολογια θα ληξουν πριν τελειωσουν.

Καθε ποτε θα κανει τεστ, αφου ωριμασει το ενυδρειο? ;)

Θα εχει τουλαχιστον (στη αρχη που χρειαζονται πιο συχνα τεστ και ειναι και πιο καιρια) μεγαλυτερη ακριβεια στις μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα τεστ είναι μια χαρά αλλά κάτι άλλαξε στο νερό της βρύσης; Πριν 20 μέρες δεν είχε βρέξει σχεδόν καθόλου ενώ τις τελευταιες 10 μερες έχουμε σαπίσει. Δεν λέω ότι είναι αυτό αλλά μπορεί να παίζει ρολο

Φυσικα και παιζει ρολο.

Και σε αλλες περιοχες τηε Ελλαδας, δεν ειναι ολο το ετος σταθερες οι μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα τεστ είναι μια χαρά αλλά κάτι άλλαξε στο νερό της βρύσης; Πριν 20 μέρες δεν είχε βρέξει σχεδόν καθόλου ενώ τις τελευταιες 10 μερες έχουμε σαπίσει. Δεν λέω ότι είναι αυτό αλλά μπορεί να παίζει ρολο

Δεν ξέρω, μπορεί.Δεν βλέπω κάτι άλλο για τόσο μεγάλη διαφορά.Βαρέθηκα να ρίχνω σταγόνες :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Kαι με την κανονικη δοσολογια θα ληξουν πριν τελειωσουν.

Καθε ποτε θα κανει τεστ, αφου ωριμασει το ενυδρειο? ;)

Θα εχει τουλαχιστον (στη αρχη που χρειαζονται πιο συχνα τεστ και ειναι και πιο καιρια) μεγαλυτερη ακριβεια στις μετρησεις.

Αμμωνία και νιτρώδη σίγουρα θα του λήξουν πριν τελειώσουν, εκτός και αν φτιάξει και άλλο ενυδρείο :)

Τα νιτρικά τελείωνουν συνήθως πιο νωρίς. Προσωπικα σε καινούριο ενυδρείο παρακολουθώ τα νιτρικά καθε εβδομάδα πριν την αλλαγη για 2-3 μήνες μεχρι να σταθεροποιηθούν ακριβως οι ρουτίνες (τάισμα , αλλαγές κλπ)

Απο εκει και πέρα αμμωνία και νιτρώδη χρειάζεται μόνο και όταν και αν ξεπλυθούν τα βιολογικα υλικά των φίλτρων ή όταν γίνει σκούπα βυθού και έχει γίνει ανατάραξη του βυθού (εργασία που θέλει υπερβολική προσοχή) ή όταν γίνει ξεφύτεμα και πάλι φύτεμα (και πάλι με υπερβολική προσοχή)

PH GH & KH ανάλογα το ενυδρείο , ψάρια με νερό βρύσης (χρυσόψαρα γκαπυ κλπ) 1 φορα στην αρχή για να ξέρεις που βρίσκεσαι, ψαριά με μαλακο και όξινο νερό, προσωπικά παρακολουθω για 2-3 μήνες να βρω τις ρουτίνες σε διοξείδιο και τύρφη , όπως επίσης και στο νερό προετοιμασίας, μετά σπάνια.

Φυσικά σε κάθε τι παράξενο πρεπει γίνονται όλα τα τεστ

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με την ωριμανση του ενυδρειου συνηθως ερχεται και η ωριμανση του χομπιστα.

Ενα ωριμος χομπιστας δεν χρειαζεται τοσο τα τεστ για να βλεπει τι γνεται στο ενυδρειο του. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά για να φτάσεις σε σημείο να μην χρειάζεσαι τόσο τα τεστ, πρέπει να περάσεις απ' το στάδιο που τα χρειάζεσαι!

Πήρα σύριγγα των 10ml για να αρχίσω και εγώ την οικονομία :nurse: .

Και για να μην ξεφύγουμε απ' το αρχικό μου θέμα, θα ξαναμετρήσω γενική σκληρότητα όταν δω πάλι και φτιάξει λίγο ο καιρός και ενημερώνω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι , μόνο για αυτά

Εύκολο είναι , αλλά αργούν να έρθουν, αν γίνει λάθος (δικό τους) ή δεν έρθουν ή έρθουν χαλασμένα παίρνεις τα λεφτα σου πίσω, είναι λίγο χρονοβόρο βέβαια αλλα είναι πολύ πιο φθηνά από ότι εδώ

δες τιμές

Αμμωνία 5,93 + 3,91

http://www.ebay.com/itm/261038054451?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

ΚΗ & GH 6,88 + 2,40

http://www.ebay.com/itm/API-GH-KH-Test-Kit-/251378860558?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a8759020e

NO2 6,00+3,13

http://www.ebay.com/itm/API-Nitrite-NO2-Test-Kit-180-Tests-/261039899672?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cc730c418

NO3 7,64+2,44

http://www.ebay.com/itm/API-Nitrate-NO3-Test-Kit-90-Tests-/261034131816?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cc6d8c168

Ναι οι τιμές είναι όντως χώμα.Η paypal δεν κρατάει και αυτή κάποιο ποσοστό όμως;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ναι οι τιμές είναι όντως χώμα.Η paypal δεν κρατάει και αυτή κάποιο ποσοστό όμως;

Οχι , οι τιμές που βλέπεις στο Ebay είναι τελικές, κρατάει αλλά από τον πωλητή, όχι από εσενα τον αγοραστή, θα δεις μόνο κάποια μικρή διαφορά στη μετατροπή του συναλλάγματος, κάτι λεπτά δηλαδή, μη φανταστείς τίποτα σπουδαίο. Εδω και χρόνια ψωνίζω από Ebay και δεν έχω χάσει ούτε λεπτό, και όσες φορες έχει συμβεί κάτι παίρνω τα λεφτά μου πίσω. Συγκεκριμένα οταν πήρα το 1ο τεστ της API, όταν ήρθε είδα το κουτάκι πολύ λερωμένο , κάποιο υγρο έτρεχε, έβγαλα φωτό, την έστειλα στο κινέζο και του ζήτησα τα λεφτά πίσω γιατί του είπα πως δεν ξέρω πόσο υγρό έχει χάσει, όντως μου έστειλε όλα τα λεφτά πίσω και αμέσως παράγγειλα άλλο, και τελικά το 1ο δεν είχε χασει και πολύ και μου έμεινε. Σε όλα αυτα όμως πρέπει να είσαι τυπικός με email και φωτογραφίες και μέσα σε 45 ημέρες μπορείς να ζητήσεις τα λεφτα σου πίσω αν κάτι δεν πάει καλά.

ΠΟΤΕ μη δεχθείς να σου ξαναστείλουν κάτι αν υπάρχει πρόβλημα, να ζητας πάντα τα λεφτα πίσω και να κάνεις νέα παραγγελία, αλλιώς θα χάσεις το όριο των 45 ημερών που έχεις δικαίωμα επιστροφής των χρημάτων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πάμε πάλι... Μετρήσεις ενυδρείου:

Ph = 8

Gh = 24 ???

Kh = 8

Είναι δυνατόν αυτές οι μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

aquili με πχ api έχω παρατηρήσει οτι διαφέρουν τα αποτελέσματα.

Τι τιμές σου δίνει η βρύση οταν παίρνεις αυτές στο ενυδρείο?

Μήπως έχει κάτι ασβεστολιθικό μέσα στο ενυδρείο σου ??

Link to comment
Share on other sites

Ασβεστολιθικό δεν έχω τίποτα, σίγουρο αυτό.

Βρύση τώρα δεν μπορώ να μετρήσω γιατί ήδη έκανα 2 φορές για το Gh, άρα μέτρα πόσες φορές έριχνα :P. Παραλίγο να στερέψει το υγρό.

Πριν μερικές μέρες είχα ξανακάνει, αν δεις στην προηγούμενη σελίδα αλλά και πάλι δεν ήταν σταθερά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετρημένα από 2 φορές το καθένα:

Νερό δικτύου:

Ph:8

Gh:3

Kh:8

Νερό ενυδρείου (βρίσκεται σε δοχείο προετοιμασίας με τύρφη, πιθανόν να είναι λίγη η ποσότητα ακόμη μιας και είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζω):

Ph:8

Gh:17

Kh:6

Να σημειώσω ότι το νερό στο δοχείο προετοιμασίας, γυρίζει με τύρφη και αντιχλώριο 3 ημέρες.

Δεν βγάζω άκρη... :thumbsd:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε παραπανω τυρφη και ξαναμετρα σωστα.

Φροντισε να ειναι αρκετη ποσοτητα αλλα οχι στουμπωμενη,να περναει το νερο ενδιαμεσα.

Το δοχειο προετοιμασιας ειναι καλα πλυμενο και απαλαγμενο απο σαπουνια κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...