Jump to content

Dophin Astro 2202


natso

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έχει κανένας από εσάς αυτό το φίλτρο? Με ενδιαφέρει αν αξίζει τα λεφτά του (40) ή αν είναι να δώσω κάνα 20 ευρώ ακόμα να πάρω επώνυμο. Με εντυπωσίασε το ότι έχει ροή 600 L/h με μόνο 4,8 w κατανάλωση. Ισχύουν ή είναι άλλη μια κινέζικη μούφα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 2208,απολυτα ευχαριστημενος!

Η διαφορα τους ειναι ενας επιπλεον καδος και μεγαλυτερη ροη.

Link to comment
Share on other sites

Απο ροή έχεις 700 όπως λένε τα χαρακτηριστικά ή σου φαίνεται μικρότερη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσο ειναι (δεν μπορω να την μετρησω) παντως ειναι υπερ αρκετη.Φαντασου οτι επειδη μου ξεσηκωνει τα φυτα το εχω με το σπρει μπαρ.Απο υλικα μια χαρα και καταναλωση οσο γραφει,8 βατ!

Παντως δεν ξερω για τι ενυδρειο το σκεφτεσαι αλλα αν δεν ειναι προβλημμα η ροη δωσε αλλα δεκα ευρω και παρε το 2208.Χωραει ενα λιτρο βιολογικο παραπανω απο το 2202.Εγω εχω βαλει φαντασου σφουγγαρι/βαμβακι σε ενα καδο στον αλλο ενα λιτρο σιποραξ και εχω ενα καδο ακομα ελευθερο.

Link to comment
Share on other sites

63 λίτρα μικτά είναι το ενυδρείο και φοβάμαι ότι θα το κάνει πλυντήριο. Εφόσον δεν έχει και ρύθμιση ροής. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικη ροη δεν αναγραφεται σε κανενα φιλτρο.

Αυτο που αναγραφεται ειναι ονομαστικη ροη, δλδ η ροη της αντλιας οταν ειναι εκτος φλτρου και χωρις να σηκωνει το νερο στο ενυδρειο (πραγματα που κοβουν την ροη).

Δεν μπορει να αναγραφει η πραγματικη ροη, γιατι δεν μπορει να ξερει η καθε εταιρεια σε ποσο υψος σηκωνει ο καθενας μας το νερο, ουτε ποσο αφηνει τα υλικα του να βουλωσουν ή αν αλλαξει υλικα κλπ.

Συνηθως η πραγατικη ειναι απο 50-75% της ονομαστικης.

Παρ'ολα αυτα, αν η πραγματικη ροη ειναι απο 1-3 φορες τα λιτρα του νερου που καλειται να φιλτραρει ειναι αρκετη.

Αναλογα και το ειδος βεβαια του ενυδρειου (ειδη ψαριων ιχθυοφορτωση κλπ)

Γενικοτερα, μΙα πραγματικη ροη 2 φορες τα λιτρα φτανει.

Link to comment
Share on other sites

63 λίτρα μικτά είναι το ενυδρείο και φοβάμαι ότι θα το κάνει πλυντήριο. Εφόσον δεν έχει και ρύθμιση ροής. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Το φιλτρο απο οτι ειδα σε καποιες φωτογραφιες, εχει βανακια.

Απο το βανακι εξαγωγης του νερου, μπορεις αν χρειαζεται να μειωσεις τη ροη.

Μεχρι 50-60% μειωση, ειναι συνηθως ανεκτη, χωρις να προκαλεσει μακροχρονα βλαβη στη φτερωτη (το προπελακι μεσα την αντλια)

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπολογίστε μόνο ότι δεν διαθέτει βιολογικό υλικό το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι για 63 λιτρα παρε το 2202 και θα εισαι μια χαρα.Το 2208 οντως θα στο κανει πλυντηριο.Οτι σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω ισχυει.Πρεπει δηλαδη να αγορασεις βιολογικο υλικο και απο τα βανακια μπορεις να κοψεις την ροη με ασφαλεια εως το 50%.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Σας ευχαριστώ όλους. Το ενυδρείο τρέχει ήδη με 2 εσωτερικά φίλτρα και θέλω να τα αντικαταστήσω.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν εχει βιολογικο υλικο, παρε ελαφροπετρα απο το πρακτικερ (2-3 ευρω τα 12 λιτρα), πετα οτι πετραδακια εχουν προσμιξεις με αλλα ορυκτα (πχ αυτα που εχουν μαυρα σημαδια πανω τους), και ξεπλυνε τα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη περίπου 1 λίτρο matrix μέσα στα υπάρχοντα φίλτρα. Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη περίπου 1 λίτρο matrix μέσα στα υπάρχοντα φίλτρα. Ευχαριστώ πάντως

Παρε κι αλλα 12 ελαφροπετρα, να τα κανεις 13 λιτρα, να υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ψάχνω φίλτρο και πήρε το μάτι μου και αυτή τη μάρκα, από ήχο έχει κανένα πρόβλημα; Κάνει καθόλου φασαρία;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Το φίλτρο ήρθε και κυριολεκτικά έμεινα με ανοιχτό το στόμα.Απίστευτη ποιότητα. Επειδή έχω εμπειρία από κινέζικα αυτό δεν έχει καμία σχέση. Τα πλαστικά είναι όλα ποιοτικά και φυσικά τελείως αθόρυβο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδες που στο ειπα?

Ειναι πολυ καλο,και εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα με τίποτα το πιο φτηνό φίλτρο της αγοράς να είναι τόσο καλό.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θέμα που έχω είναι με τα εξαρτήματα (rain bar και σωλήνας εισόδου) που είναι φτιαγμένα για μεγαλύτερο ενυδρείο από το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Εδω για το δικο μου που ειναι 100 λιτρα και παλι ειναι μεγαλο το σπρει μπαρ και οι σωλληνες.Αν δεν εχεις σκοπο να αλλαξεις ενυδρειο προσφατα μπορεις να κοψεις τους σωληνες χωρις φοβο και παθος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ροή πως πάει αυτό; Έχω ένα 54άρι και το σκέφτομαι για το συγκεκριμένο..

Το βιολογικό σου το έβαλες κάτω από το δοχειάκι με το σφουγγάρι και βαμβάκι;

Link to comment
Share on other sites

Η σειρα σε αυτα τα φιλτρα ειναι αναποδα.Κατω το σφουγγαρι,στη μεση το βαμβακι (μπορουν να μπουνε και μαζι για να γλιτωσεις ενα καδο) και επανω το βιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σαν το δικό σου αυτό Μιχάλη, έχει ένα tray για υλικό και από κάτω από αυτό έχει κενό χώρο.

Φίλε μου μήπως μπορείς να βάλεις κάποια φωτό με τα υλικά όπως τα τοποθέτησες;

Link to comment
Share on other sites

Φώτο αυτή την στιγμή δεν μπορώ αλλά θα σου πω πως τα έβαλα. Στον κενό χώρο κάτω από την θήκη έβαλα σφουγγάρι, Όχι το δικό του γιατί ήταν με τις τρύπες της θήκης. Στην θήκη έβαλα 1 λίτρο seachem matrix και από πάνω το βαμβάκι. Έχω όμως και ένα προφίλτρο (HW-603) με σφουγγάρια και βαμβάκι το οποίο έβαλα στην είσοδο αυτού του φίλτρου για να μαζεύει τα σκουπίδια. Παρόλο που είναι τόσο φορτωμένο, η ροή του είναι πάρα πολύ καλή για το ενυδρείο μου. Έχει την ίδια ροή με το εσωτερικό φίλτρο της juwel που είχα με την αντλία των 600Lt και να σκεφτείς ότι εκείνο είχε μόνο 2 σφουγγάρια. Στο συστήνω ανεπιφύλακτα για τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...