Jump to content

Δε Με Θέλει Με Τίποτα...


Recommended Posts

Κατ' αρχήν να ευχυθώ χρόνια πολλά, χρόνια καλά, χρόνια ευτυχισμένα σε όλους.

μπαίνω κατευθείαν στο θέμα:

Το περσινό δώρο που μας κάνανε είναι ένα ενυδρείο 60lt (54lt καθαρα) το οποίο έχω διακοσμήσει με χαλίκι 0.5mm, ένα ξύλο και 3 κρυπτοκορύνες.

Το φίλτρο είναι ένα eheim που ανακυκλώνει 600lt με ροή απο κάτω πρως τα πάνω. Τα υλικά αντίστοιχα απο κάτω πρως τα πάνω είναι σφουγγάρι - 2x siporax - σφουγγάρι

Θερμοκρασία νερού 26 βαθμοί ελεγχόμενοι απο τον controller της elitech.

Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο έχει 3 θηλυκά gappy + 4-5 μικρά gappy απο γένες, 1 γαρύδα amano, 1 pleco (ο οποίος μπήκε πριν κανα μήνα), και αρκετά helena

Οι αλλαγές νερού ποικίλουν απο κάθε βδομάδα έως κάθε 3 βδομάδες (αναλόγως του διαθέσημου χρόνου) αλλά ποτέ δεν έχει υπάρξει πρόβλημα στις μετρήσεις του νερού. Σε κάθε αλλαγή αλλάζω 14lt τα οποία έχω αποχλωριώσει με 2ml JBL biotopol plus για 1+ ωρα και τα διατηρω στους 26oC

Επίσης μετά απο κάθε αλλαγη νερού συμπληρώνω 2ml βακτύρια JBL denitrol τα οποία ρίχνω κατευθείαν στο siporax.

Σημερινές μετρήσεις με 3 βδομάδων νερό:

- PH: 7
- KH: 6
- GH: >4
- NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 0

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: ΝΗ4, ΝΟ2
-Strips: PH, KH, GH, NO3
-Ηλεκτρονικά:

Το πρόβλημα μου είναι ότι δε μου "στεριώνουν" τα ψάρια.

Απο πέρσυ μέχρι και φέτος έχω αλλάξει ένα σκασμό ψάρια (gappy) γιατι κανένα δε την παλεύει πάνω απο 2 με 3 μήνες. Τα ψαράκια φροντίζω πάντα να είναι 1 αρσενικό - 3 θυληκά.

Έχω πάρει ένα 5lt ενυδρείο καραντίνα για να βάζω τα ψάρια που βλέπω ότι δεν πάνε καλά, κάνω θεραπείες με διάφορα φάρμακα (esha 2000, omnipur) αλλά κανένα αποτέλεσμα.

Επίσεις τα νέα ψάρια περνάνε απο την καραντίνα για 1 βδομάδα πριν μπουν μέσα με προληπτική θεραπεία με omnipur.

Δε μπορώ να καταλάβω τι πάει στραβά και δε μου κάθονται τα ψάρια.

Ταίζω κάθε μέρα με novo guppy αλλα ρίχνω λίγο παραπάνω έτσι ώστε να πέφτει στο βυθό για να τρώνε και τα helena, η amano και ο pleco.

Βασικά ο pleco και η amano τρώνε και απο τη πρασινη άλγη που προκείπτει απο τα 30watt φωτισμού σε 8ωρη βάση.

Τέλος στο ενυδρείο λόγο των φυτών ρίχνω 1ml excel τακτικά (περίπου ανα 2-3 μέρες) και 1ml flurish κάθε βδομάδα.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλαρακι, καλη χρονια και χρονια πολλα!

Μιας και το προβλημα ειναι γενικο, θα μιλησω γενικα!

Γνωμη μου ειναι πως 3 εβδομαδες ειναι πολλες για την αλλαγη!

Μια τροφη ριχνεις μονο;

Να μην ριχνεις παραπανω τροφη. Να τις μουλιαζεις πιο πριν σε νερο ωστε να πηγαινουν παντου στο ενυδρειο. Ο πλεκο θελει τροφη δικια του ταμπλετες!

Καμια βιταμινουλα ριχνεις;

Ολα τα ψαρια ειναι απο το ιδιο καταστημα;

Προσαρμογη κανεις στα ψαρια πριν τα βαλεις;

Εχεις σκεφτει να βαλεις καποιο αλλο ψαρι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 βδομάδες είναι όντως αρκετος καιρός. Αν το βάλω σε ποσοστά κατα της διάρκεια αυτου του 1 χρόνου, τότε 80% είναι κάθε βδομάδα, 15% κάθε 2 βδομάδες και ένα 5% έχω κανει αλλαγες στις 3 βδομάδες. Απλά το είπα γιατι έχει υπάρξει και αυτό ως συμβάν...

Έχω δοκιμάσει κάποιες περιόδους να ρίχνω 3 διαφορετικές τροφές εναλάξ (novo guppy, blood worms κατεψυγμένα, και spiroulina σε ταμπλέτες)

Δεν άλλαξε κάτι... τα ψάρια πάλι ψωφούσαν μετα απο 2-3 μήνες.

Το ίδιο και με βιταμίνες. Έριχνα το fishtamin της sera. καμία βελτίωση.

Βασικά όσες φορές έχω μουλιάσει την τροφή, αυτή πέφτει κάτω και τα guppy δεν προλαβαίνουν να τη φάνε. Έχω παρατηρήσει ότι τα guppy δεν τρώνε απο το βυθό παρα μόνο ότι "κολυμπάει" ή επιπλέει.

Για τον πλέκο έχω δοκιμάσει τις ταμπλέτες spiroulina αλλά ούτε που πλησιάζει. Την περισσότερη ταμπλέτα την τρώνε τα helena και η amano.

Προσαρμογή εννοείς την ώρα που τα ρίχνω στο ενυδρείο όταν τα φέρνω απο το κατάστημα? Αν ναι τότε ναι κάνω ως εξής: 1 ποτήρι νερό απο το ενυδρείο στην σακούλα για 5 λεπτά, μετά αλλο ένα για άλλα 5 λεπτά και μετά μπλουμ στο ενυδρείο με τα φώτα σβηστά.

Ναι όλα τα ψάρια είναι απο το ίδιο μαγαζι.

Να σου πω την αλήθεια είμαι σε φάση ότι αν δε πάνε και αυτά καλά θα το γυρίσω σε χρυσοψαρο. καλώς ή κακός ως μικρός 2 χρόνια ένα χρυσόψαρο ζούσε σε γυάλα την οποία αλλάζαμε νερό κάθε 2 μέρες, σαπουνίζαμε με ava και όλα καλά.

Φαντάζομαι ότι με τις τωρινές γνώσεις + τα φίλτρα + το μεγαλύτερο ενυδρείο, ένα - δύο χρυσόψαρα θα είναι super.

Έγινε επεξεργασία - animalinstict
Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτησω για ριχνεις "χημικα" στο ενυδρειο χωρις ιδιαιτερο λογο?

Για παραδειγμα το flourish και το excel για τρεις κρυπτοκορινες νομιζω ειναι υπερβολη.

Επισης τα υγρα βακτηρια δεν βρισκω λογο να τα ριχνεις.

Μπορει και να μην εχει σχεση με τις απωλειες σου αλλα εγω γενικα ριχνω ζουμια μονο οταν ειναι απαραιτητο και οχι προληπτικα.

Δεν λεω οτι τολιπασμα κανει κακο ομως φαντασου τι θα γινεται στο νερο για παραδειγμα αν ριχνεις φλουρισ και εξελ παραπανω απο αυτο που θα ρουφηξουν οι τρεις κρυπτοκορινες και τι ποσοτητα θα μαζευτει σε 54 λιτρα νερου αν δεν κανεις αλλαγη για δυο ή τρεις εβδομαδες.Ουτε εγω θα ηθελα να κολυμπω και να αναπνεω εκει μεσα..

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά είμαι αρχάρια, αλλά κάτι δε μου πάει καλά με τις μετρήσεις σου. νιτρικά 0??? δλδ δεν έχει στρώσει το ενυδρείο σου? gh>4??? τα guppy θέλουν σκληρό νερό. δεν έχω ιδέα κατά πόσο επηρεάζουν τη διαβίωση των ψαριών σου, αλλά ίσως σε συνδυασμό κ με αυτό που είπε ο argy... δεν ξέρω... το παραθέτω σαν προβληματισμό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο κουβέντα σε άλλο θέμα αποφασίσαμε να ρίχνουμε excel και flurish. Να πω ότι απώλειες υπήρχαν και πριν απο αυτο.

Σχετικά με τα νιτρικά, 0 δίχνει το τεστ αλλά είναι stick οπότε άντε να έχει κατι παραπάνω. Το ίδιο και το gh...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου ευχηθώ Καλή Χρόνια!!!

Εγώ θα ήθελα να ξέρω αν το χαλίκι σου είναι φυσικό και αν έκανες το απαραίτητο πλύσιμο πριν το βάλεις στο ενυδρείο...

Επίσης αναφέρεις κάποιο ξύλο..

Τα ξύλα πολλές φορές μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνα για τα ψαρακια μας..

Και αν μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την κατάσταση των ψαριών πριν τα χάσεις..

Για παράδειγμα.. γρήγορη αναπνοή, αλλοιώσεις στο δέρμα, φαγωμένα πτερύγια και γενικά οτιδήποτε θα μπορούσε να βοηθήσει τους πιο έμπειρους να σου βρούνε την απάντηση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα να ξαναελενξεις τις παραμετρους.

- KH: 6
- GH: >4
- NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 0

Οι σκληροτητες ειναι χαμηλες για τα ψαρια αυτα.

Αλλα πιο πολυ με προβληματιζει το nh4,no2,no3 0 .

Προσπαθησε να ειναι τυπικος στις αλλαγες, σου .

Καλυτερα να κανεις 10-20 % καθε εβομαδα, παρα 40/50% καθε 3 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλη χρονιά φίλε μου.

Μιος θα μπορούσαμε να έχουμε και μια εικόνα του ενυδρείο σου?

Όσο για τα τεστ καλό θα ήταν να παρης υγρά λόγο οτη είναι πιο ακριβές στα αποτελέσματα τους.

Οι μετρήσεις σου από θέμα τιμών δεν είναι επαρκές.

Παντος μετά τις μετρήσεις που δεν συμπίπτουν οι αλαγες σου καλό θα ήταν να πραγματοποιούνται κάθε εβδομάδα και να είναι της τάξεως τον 30% των λίτρων σου.

Κατη τελευταίο το οποίο είναι δευτερεύον, τα λίτρα σου για αυτό το ήδος ψαριών που είναι ζωοτοκα και γενούν ασταμάτητα είναι οριακά και για εμένα θεωρούνται απαγορευτικά οχι επειδή ένα χαρεμακη είναι πολα ψαράκια αλλά το θέμα είναι οι γόνοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει στο παρελθον, σε αρκετα ενυδρεια, πως τα γκαπυ ψοφανε αρκετα ευκολα! Ισως επειδη ειναι θεωρητικα ευκολο και φθηνο ψαρι και εχει κανει θραυση στην αγορα, το ψαρι εχει χαλασει τοσο πολυ που δεν ειναι ανθεκτικο στο ενυδρειο!

Εν παση περιπτωση, το παραπανω ειναι μια θεωρια που ομως το εχω δει με τα ματια μου! Παρα ταυτα, εγω για αρχη θα αλλαζα μαγαζι και θα κοιταγα πιο καλα τα ψαρια που θα φιλοξενουσα! Μπορει απλα τα ψαρια που αγοραζες να μην ηταν καλα!

Προσαρμογη κανω το ελαχιστο μιση ωριτσα, με εναν σωληνα αεραντλιας και με μια βαλβιδα που ρυθμιζει την ροη στην ακρη! Αφηνω σταγονα σταγονα να γεμισει το μπολ της προσαρμογης!

Τον πλεκο να τον ταιζεις βραδυ με κλειστα τα φωτα! Αν και νομιζω πως ειναι εντελως ακαταλληλος για το ενυδρειο σου!

Χρυσοψαρο στο 60αρακι δυσκολο το βλεπω!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστο και αυτο που λες Θοδωρη.Οχι μονο τα μαγαζια αλλα και στα δικα μας ενυδρεια πολλες φορες αναπαραγονται αδερφια οποτε ισως να εχουν θεματακια..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι,

Απανταω σε ολους:

Α. Το ξυλο ειναι αγορασμενο απο πετ σοπ δεν ειναι "του δρομου"

Β. Αυτο που παρατηρω πριν τα κακαρωσουν ειναι οτι δεν τρωνε και οτι ειναι μονιμος κρυμενα. Την ωρα που ταιζω βγαινουν αλλα δεν τρωνε. Απλα περιφερονται στο ενυδρειο. Πτερυγια και αλοιωσεις στο δερμα δεν εχουν. Ομως καποια απο αυτα απ΄οτι θυμαμαι ειχαν ας πουμε καμπουριασει ενω καποια αλλα ειχαν μονιμος πρισμενη κοιλια σαν να ειχαν φαει του σκασμου. Τα κακα τους ηταν φυσιολογικα μαυρα. Δεν ηταν λευκα για να υποθεσω εντερικα προβληματα.

Γ. Πρως το παρων δεν εχουν ζευγαρωσει αδελφια γιατι κανενα ψαρακι απο τις γενες δεν εχει επιβιωσει τοσο πολυ. Για την ακριβεια κανα 2 ψαρακια απο τισ γενες ειναι αυτα που κρατανε περισσοτερο απ΄ολα (κανα 6μηνο) αλλα σιγα σιγα η καταληξη ειναι ιδια.

Δ. Την ΝΗ4 και το ΝΟ2 τα μετραω με υγρα τεστ και οι ενδειξεις ειναι οι ελαχιστες που οπως αναφερει το manual των τεστ ειναι ισον με μηδενικες. Οι ακριβης τιμες των μετρησεων ειναι ΝΗ4: <0.05mg/lt & ΝΟ2: <0.3mg/lt

Για υπολοιπα δεν εχω υγρα τεστ και για να πω την αληθεια δεν ειμαι σε φαση να σκασω κανα 50ρικο το ελαχιστο για να παρω ολα τα υγρα τεστ που μου λειπουν.

Ε. Το χαλικι πριν μπει μεσα πληθηκε πααααρα πολλες φορες.

Ερωτηση: εστω οτι η προσαρμογη δεν γινετε σωστα, μπορει να εχει επιπτωσεις 3 μηνες μετα;;;

Εχω την εντυπωση οτι στο προφιλ του χρυσοψαρου ελεγε οτι σε 60αρι μεχρι 2 ψαρακια ειναι οκ. Θα το ξαναδω.

post-58292-0-06408200-1420184611_thumb.jpg

post-58292-0-29095600-1420184631_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - animalinstict
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά

Φίλε μου τα Νιτρικά 0 δείχνουν πως κάτι δεν πάει καλά, ή δεν μετράς σωστά ή έχεις αναπτύξει και αναερόβια βιολογία, με τόσα λίγα φυτά δεν δικαιολογείτε.

Επίσης οι πιο τακτικές και σταθερές αλλαγές έχουν πιο σταθερές παράμετρες στο νερό χωρίς μεγάλες αυξομειώσεις, επίσης καλό είναι να βάλεις μια φωτο από τον πλέκο, γιατί αν είναι από αυτούς που γίνονται μεγάλοι, θα θέλει ένα 200αρι μόνος του. Και όντως με τα γκάπυ κάτι συμβαίνει, μάλλον από τις πολλές αιμομιξίες έχει εκφυλιστεί το είδος στα ψάρια εκτροφής.

Θα σου πρότεινα ένα καλό καθαρισμό του ενυδρείου με σκούπα βυθού, πλύσιμο των υλικών του φίλτρου με νερό ενυδρείου για να αποκλείσουμε την αναερόβια βιολογία (μου έχει συμβεί αυτό) μετά κάνε σωστές μετρήσεις ή αν μπορείς δοκίμασε και με άλλα τεστ (με υγρά αν είναι δυνατόν) .

Αν σε κούρασαν τα γκάπυ να βάλεις μπορείς καμιά 10αρια συννεφάκια που είναι και κρύου νερού όπως σχεδόν τα χρυσόψαρα (14-24 βαθμούς) αρκεί να έχεις και ένα ανεμιστηράκι για το τις ζεστες το καλοκαίρι, βάζεις και ακόμα μερικά εύκολα φυτά , και το ξεχνάς, μόνο καθαρισμό στα σφουγγάρια που και που (ανάλογα με το πόσο βρωμίζουν) και εβδομαδιαίες αλλαγές (αυτές οπωσδήποτε) και φυσικά βγάζεις τον πλέκο , δεν θα αντέξει το κρύο που αντέχουν τα συννεφάκια

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι στο προφιλ του χρυσοψαρου ελεγε οτι σε 60αρι μεχρι 2 ψαρακια ειναι οκ. Θα το ξαναδω.

Φίλε μου τα χρυσόψαρα θέλουν και μήκος στο ενυδρείο αλλά και λίτρα.

Τα funcy μήκος από 80 εκατοστά και πάνω και 40 λίτρα ανα ψάρι και τα common/comet από 1,20 μήκος και πάνω και 80 λίτρα νερό.

Θα σου προτεινα να μη το κάνεις, επίσης το χρυσόψαρο δεν είναι ψάρι που θα το έχεις 2-3 χρόνια, ζουνε από 25 χρόνια και πάνω

Link to comment
Share on other sites

Συνεφακια? ποια ειναι αυτα? μπορεις να βαλεις κανα link?

Το φιλτρο το πλενω ως εξης:

Τα Σφουγαρια (τα οποια παρεπιπτοντοσ γινονται μαυρα απο ασπρα μεσα σε μια βδομαδα) τα ξεπλενω σε καθε αλλαγη με νερο βρυσης.

Το βιολογικο δεν το πειραζω παρα μονο οταν παραγηνει μαυρο. Αυτο το ξεπλενω με νερο ενυδρειου.

Ο πλεκο δυστηχος νωμιζω οτι ειναι αυτος (http://www.aquazone.gr/forums/topic/37104-pterygoplichthys-joselimaianus-weber-1991/?p=326784)

post-58292-0-74529600-1420185189_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου θα ήθελα να σε ενημερώσω βάση των γνώσεων μου πος κάνης ένα λάθος το οποίο το έχουμε κάνει αρκετοί όταν ξεκινισαμε το χόμπι.

Το λάθος είναι το πλύσιμο του φίλτρου.

Ποτε δεν πλένουμε το φίλτρο και τα υλικά του σε νερό βρύσης παρα μόνο με νερό από το ενυδρείο μας γιατί με το νερό της βρύσης καταστρέφετε η βιολογία σου.

Πιστεύω πος έτσι εξηγείται το Νο3 0!

Αν συμφωνούν και οι εμπειρότεροι με αυτό που σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Συνεφακια? ποια ειναι αυτα? μπορεις να βαλεις κανα link?

Το φιλτρο το πλενω ως εξης:

Τα Σφουγαρια (τα οποια παρεπιπτοντοσ γινονται μαυρα απο ασπρα μεσα σε μια βδομαδα) τα ξεπλενω σε καθε αλλαγη με νερο βρυσης.

Το βιολογικο δεν το πειραζω παρα μονο οταν παραγηνει μαυρο. Αυτο το ξεπλενω με νερο ενυδρειου.

Ο πλεκο δυστηχος νωμιζω οτι ειναι αυτος (http://www.aquazone.gr/forums/topic/37104-pterygoplichthys-joselimaianus-weber-1991/?p=326784)

Τα συννεφάκια είναι αυτά, φοβερα ψαράκια, τα έχω στη ταρατσα σε κυβο 55 λίτρων

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97982-ooiiaaoeueea-ooi-oanaoouecdhi/

http://www.seriouslyfish.com/species/tanichthys-albonubes/

Επειδή μάλλον έχεις μικρό φίλτρο καλό ειναι και τα σφουγγαρια να τα πλένεις με νερό ενυδρείου

Για τον πλεκο δυστυχως θα πρέπει να τον βγάλεις

Μέγεθος: 30-35 εκατοστά (SL), 35-40cm (TL)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά

Φίλε μου τα Νιτρικά 0 δείχνουν πως κάτι δεν πάει καλά, ή δεν μετράς σωστά ή έχεις αναπτύξει και αναερόβια βιολογία, με τόσα λίγα φυτά δεν δικαιολογείτε.

Επίσης οι πιο τακτικές και σταθερές αλλαγές έχουν πιο σταθερές παράμετρες στο νερό χωρίς μεγάλες αυξομειώσεις, επίσης καλό είναι να βάλεις μια φωτο από τον πλέκο, γιατί αν είναι από αυτούς που γίνονται μεγάλοι, θα θέλει ένα 200αρι μόνος του. Και όντως με τα γκάπυ κάτι συμβαίνει, μάλλον από τις πολλές αιμομιξίες έχει εκφυλιστεί το είδος στα ψάρια εκτροφής.

Θα σου πρότεινα ένα καλό καθαρισμό του ενυδρείου με σκούπα βυθού, πλύσιμο των υλικών του φίλτρου με νερό ενυδρείου για να αποκλείσουμε την αναερόβια βιολογία (μου έχει συμβεί αυτό) μετά κάνε σωστές μετρήσεις ή αν μπορείς δοκίμασε και με άλλα τεστ (με υγρά αν είναι δυνατόν) .

Αν σε κούρασαν τα γκάπυ να βάλεις μπορείς καμιά 10αρια συννεφάκια που είναι και κρύου νερού όπως σχεδόν τα χρυσόψαρα (14-24 βαθμούς) αρκεί να έχεις και ένα ανεμιστηράκι για το τις ζεστες το καλοκαίρι, βάζεις και ακόμα μερικά εύκολα φυτά , και το ξεχνάς, μόνο καθαρισμό στα σφουγγάρια που και που (ανάλογα με το πόσο βρωμίζουν) και εβδομαδιαίες αλλαγές (αυτές οπωσδήποτε) και φυσικά βγάζεις τον πλέκο , δεν θα αντέξει το κρύο που αντέχουν τα συννεφάκια

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους!

Φιλε Τακη θα μπορουσες σε παρακαλω να το αναπτυξεις λιγο αυτο ή αν εχεις καποιο λινκ να καταλαβω και εγω γιατι με ενδιαφερει να μαθω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους!

Φιλε Τακη θα μπορουσες σε παρακαλω να το αναπτυξεις λιγο αυτο ή αν εχεις καποιο λινκ να καταλαβω και εγω γιατι με ενδιαφερει να μαθω.

Φίλε argy1,

δυστυχώς δεν έχω κάποιο link αλλά θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ.

Αναερόβια βιολογία έχουμε όταν αναπτύσσονται βακτήρια και μικρόβια απουσία οξυγόνου. Αυτή στα ενυδρεία αναπτύσσεται στα φίλτρα ή και στο βυθό. Για το βυθό είναι γνωστό όταν δεν υπάρχει καλή κυκλοφορία ή όταν έχει πετρώσει το υπόστρωμα. Στο βυθό είναι πρόβλημα γιατί σε συνδυασμό με το σάπισμα τροφής και φύλλων αλλά και γενικά από οργανικούς ρύπους παράγεται και υδρόθειο που είναι άκρως τοξικό.

Στο φίλτρο παράγεται όταν έχουμε πολύ χαμηλή ροή, και αυτό γιατί τα γνωστά βακτήρια που οξειδώνουν την αμμωνία και τα νιτρώδη καταναλώνουν όλο το οξυγόνο (Χονδρικά ΝΗ3/ΝΗ4 + Ο = ΝΟ2 , ΝΟ2 + 0 = ΝΟ3), τότε αναπτύσσονται αναερόβια βακτήρια που καταναλώνουν το οξυγόνο από τα νιτρικά και απελευθερώνεται το άζωτο σαν αέριο στην ατμόσφαιρα. Αυτό ακούγεται καλό από τη μια μεριά , αλλά το κακό είναι πως όταν υπάρχει αερόβια βιολογία μπορεί να έχουμε και παθογόνα βακτήρια που είναι από τα πιο επικίνδυνα. Όταν λοιπόν το φίλτρο έχει μαζέψει αρκετούς ρύπους και πέσει αρκετά η ροή τότε υπάρχει πιθανότητα να έχουμε αναερόβια βιολογία.

Πιστεύω να ήταν κατανοητό αυτό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονοα και απο εμενα. Μηπως το πλυσιμο που κανεις με νερο βρυσης στα σφουγγαρια σκοτωνει οοολη την βιολογια σου; Εννοω σιγουρα η βιολογια των σφουγγαριων παει περιπατο, μηπως επιρεαζεται αρνητικα και το σιποραξ που εχεις μεσα στο φιλτρο; Και ετσι ουσιαστικα δεν εχεις καθολου βιολογια;

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονοα και απο εμενα. Μηπως το πλυσιμο που κανεις με νερο βρυσης στα σφουγγαρια σκοτωνει οοολη την βιολογια σου; Εννοω σιγουρα η βιολογια των σφουγγαριων παει περιπατο, μηπως επιρεαζεται αρνητικα και το σιποραξ που εχεις μεσα στο φιλτρο; Και ετσι ουσιαστικα δεν εχεις καθολου βιολογια;

Δεν είναι απαραίτητο να συμβαινει αυτό, εξαρτάται από πόσο βιολογικο υλικό υπάρχει στο φίλτρο. Και στα 3 δικά μου ενυδρεία πλένω τα σφουγγάρια με νερό βρύσης και μάλιστα ζεστό απο το θερμοσύφωνα, αλλά έχω πάνω από 6 έως 10 λίτρα ελαφρόπετρα για βιολογικό υλικό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απαντω ενα πρως ενα

Ποτε δεν πλένουμε το φίλτρο και τα υλικά του σε νερό βρύσης παρα μόνο με νερό από το ενυδρείο μας γιατί με το νερό της βρύσης καταστρέφετε η βιολογία σου.

Πλενω μονο τα σφουγγαρια και οχι τα βιολογικα υλικα. Καποια απο τις πρωτες μερεσ που ειχα το ενυδρειο, επλυνα τα βιολογικα με νερο βρυσης και τα ΝΟ2,3 χτυπησαν κοκκινο. 1 βδομαδα με καθημερινες αλλαγες μου πειρε για να ξανα στρωσει το ενυδρειο.

Απο τοτε καθαριζω μονο τα σφουγγαρια με νερο βρυσης και ολα τα τεστ ειναι στις πρασινες ενδυξεις.

Φίλε argy1,

δυστυχώς δεν έχω κάποιο link αλλά θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ.

Αναερόβια βιολογία έχουμε όταν αναπτύσσονται βακτήρια και μικρόβια απουσία οξυγόνου. Αυτή στα ενυδρεία αναπτύσσεται στα φίλτρα ή και στο βυθό. Για το βυθό είναι γνωστό όταν δεν υπάρχει καλή κυκλοφορία ή όταν έχει πετρώσει το υπόστρωμα.

Αυτος ειναι ο λογος που αλλαξα το stanard φιλτρο του ενυδρειου biobox mini με το φιλτρο της eheim το οποιο κυκλοφωρει 600lt/h Ο βυθος μου δεν εχει πετρωσει και το βλεπω,και απο τη γαριδα που τον σκαλιζει. Εκτος αν μιλαμε σε βαθος και οχι επιφανειακα. Παντως η κυκλοφωρια ειναι δυνατη γιατι βλεπω την κρυπτοκορυνα να κουνιετε απο το ρευμα νερου.

Στο φίλτρο παράγεται όταν έχουμε πολύ χαμηλή ροή, και αυτό γιατί τα γνωστά βακτήρια που οξειδώνουν την αμμωνία και τα νιτρώδη καταναλώνουν όλο το οξυγόνο (Χονδρικά ΝΗ3/ΝΗ4 + Ο = ΝΟ2 , ΝΟ2 + 0 = ΝΟ3), τότε αναπτύσσονται αναερόβια βακτήρια που καταναλώνουν το οξυγόνο από τα νιτρικά και απελευθερώνεται το άζωτο σαν αέριο στην ατμόσφαιρα. Αυτό ακούγεται καλό από τη μια μεριά , αλλά το κακό είναι πως όταν υπάρχει αερόβια βιολογία μπορεί να έχουμε και παθογόνα βακτήρια που είναι από τα πιο επικίνδυνα. Όταν λοιπόν το φίλτρο έχει μαζέψει αρκετούς ρύπους και πέσει αρκετά η ροή τότε υπάρχει πιθανότητα να έχουμε αναερόβια βιολογία.

Πιστεύω να ήταν κατανοητό αυτό

Δε νομιζω πως 600lt/h εινα χαμηλη ροη... Το eheim χωραει 2 siporax mini στο δοχειο του. Το εβαλα στο ενυδρειο καπου το σεπτεμβριο και απο τοτε το βιολογικο το εχω πλυνει 1 φορα (σε νερο ενυδρειου).

Το biobox mini του αλλαζα βαμβακι καθε βδομαδα, ενω σφουγγαρια και βιολογικα επλενα επισεις αρεα.

Anyway απο τη στιγμη που τα τεστ (υγρα και στικ) διχνουν ενδειξεις στο "οκ" γιατι να φταιει κατι στην ποιοτητα του νερου;;

Εχω ξενερωσει - στεναχωρηθει γιατι βλεπω ενυδρεια γνωστων τα οποια χριζουν πολυ λιγοτερης φροντιδας και απο αποψη καθαριοτητας φιλτρων αλλα και απο αποψη ιχθυοφορτισης και τους τρεχουν μια χαρα, και εγω που παω οσο το δυνατων ποιο σωστα, καθε λιγο και λιγακι ανανεωνω τα ψαρακια.

Ισως τελικα να ειναι αυτο που ειπαν παραπανω πως η ρατσα εχει χαλασει... Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το σφουγγαρι μετα απο μια βδομαδα.

Ειναι φυσιολογικο να ειναι τοσο βρομικο σε τοσο λιγο διαστημα;;

Μηπως συμβαινει κατι αλλο στο ενυδρειο τελικα;

post-58292-0-70052600-1420228901_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το σφουγγαρι μετα απο μια βδομαδα.

Ειναι φυσιολογικο να ειναι τοσο βρομικο σε τοσο λιγο διαστημα;;

Μηπως συμβαινει κατι αλλο στο ενυδρειο τελικα;

Ναι , μπορεί να συμβαινει, δοκιμασε να κλεινεις το φίλτρο για 5-10 λεπτα όταν ταιζεις, για δεις αν το φίλτρο τραβαει τη τροφή πριν την φάνε τα ψαρια

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το σφουγγαρι μετα απο μια βδομαδα.

Ειναι φυσιολογικο να ειναι τοσο βρομικο σε τοσο λιγο διαστημα;;

Μηπως συμβαινει κατι αλλο στο ενυδρειο τελικα;

Που να δεις τα δικά μου με τα χρυσόψαρα! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...