Jump to content

Πρώτη Προσπάθεια Για Γαριδοενυδρείο


johnnix

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Φυτεμένο με Ασπόνδυλα

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 25Χ25Χ30
Συνολικά Λίτρα: 19
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: Anubias, Echinodorus 'Ozelot', Vallisneria Εν αναμονή: Hemianthus callitrichoides 'Cuba', Alternanthera reineckii 'Rosanervig'

Ψάρια:-

Γαρίδες: Red Cherry (x7)
Άλλα είδη: Zebra Nerite (x6)

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Πέτρες: 2-3
Ξύλα: Red moor
Άλλα διακοσμητικά: -
Υπόστρωμα: -
Βυθός: Seachem Flourite Black Sand

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 x 11 Watt Aquael Decolight 6500K
Διάρκεια φωτισμού: 9 ωρες (9:00-1.30, 5:00 - 9:30)

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Εξωτερικό Aquael Minikani 80
Θέρμανση/ Ψύξη: 10 watt
Λίπανση: -
Παροχή CO2: Tropica System Nano
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: ψαλίδι κλαδέματος
Διατροφή: Sera Shrimps natural

Παράμετροι
pH: 7.2 - 7.6
Γενική σκληρότητα (GH): 15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10

Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 24

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 20% από νερό βρύσης κάθε Παρασκευή
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Προσθήκη αντιχλώριου και Tetra Easy balance
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Κλάδεμα φυτών όπoτε χρειαστεί.

 

Φωτογραφίες

Έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα!!!!

post-7240-0-27779900-1423171277_thumb.jpg

post-7240-0-78277500-1423171282_thumb.jpg

post-7240-0-17668200-1423171289_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο! Μπραβο! Η μονη ενσταση ειναι ο εχινοδορος και η βαλισνερια! Αυτα τα φυτα ή θα σου το πνιξουν ή θα πνιγουν εκει μεσα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Θοδωρή από πάνω και επίσης να πώ ότι η cuba θα σε δυσκολέψει αρκετά με αυτό το φωτισμό και το co2 .... Tέλος το co2 και τα λιπάσματα που θα χρειαστείς για τα φυτά ειναι επικίνδυνα εώς απαγορευτικά για τις γαρίδες και θα έχεις πρόβλημα ...

Κατα τα άλλα ενα υπέροχο nano !!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το εχεις κανει! Μονο που το co2 που πηρες δεν κανει καλη δουλεια..επισης κουμπα με τοσο φωτισμο δυσκολο..

Θα συμφωνήσω με τον Θοδωρή από πάνω και επίσης να πώ ότι η cuba θα σε δυσκολέψει αρκετά με αυτό το φωτισμό και το co2 .... Tέλος το co2 και τα λιπάσματα που θα χρειαστείς για τα φυτά ειναι επικίνδυνα εώς απαγορευτικά για τις γαρίδες και θα έχεις πρόβλημα ...

Κατα τα άλλα ενα υπέροχο nano !!

Εδω θα διαφωνησω! Μιλαμε για ρεντ τσερυ,τις πιο ευκολες γαριδες που υπαρχουν.Δεν θα εχει προβλημα ουτε με το co2 ουτε με τα λιπασματα τα οποια θα ριχνει με μετρο.

Εχω ρεντ τσερυ σε high tech ενυδρειο που πεφτουν καθημερινα λιπασματα και εχω και co2 και οι γαριδες οχι δεν εχουν θεμα,αλλα αναπαραγωνται σαν τα κουνελια!

Αν μιλουσαμε για αλλες γαριδες,τοτε ναι θα ειχε προβλημα με τα λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας.

Στο ενυδρείο δεν ρίχνω λίπασμα καθόλου, ότι τραβάνε τα φυτά από την άμμο. Οι Ανούμπιες πετάνε ένα φύλλο τη βδομάδα και μάλιστα η μικρή μπροστά έχει απλώσει κάτω από την άμμο και μου πέταξε 3 φύλλα 2 εκατοστά πιο μακριά από το κυρίως φυτό. Το CO2 θα το έχω στο μικρότερο δυνατό μέγεθος δλδ καμια φυσαλλίδα το λεπτό ίσα ίσα για υποστήριξη :) Θα επανέλθω με νέες φωτογραφίες όταν έχει ολοκληρωθεί το φύτεμα :)

Ευχαριστώ και πάλι ....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

... να μην το σκέφτομαι καλύτερα αλλά δεν έμεινε και κάτι άλλο να προσθέσω, σωστά?!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι αναλογο τι θελεις! Παντα υπαρχει και κατι αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ειναι να το χαιρεσαι!

Δεν μπορεις να κανεις καμια πατεντα να κρυψεις αξοπλισμο και καλωδια? :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα,...εισαι.

Τα καλωδια να κρυψεις καπως. :)

Δες και για μπουκαλα co2 , σε βαθος χρονου θα σου βγει πολυ πιο οικονομικα απο αυτην που χρησιμοποεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αλήθεια κανονικά θα έπρεπε να με ενοχλούνε όλα αυτά τα καλώδια αλλά για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν τα προσέχω καν πια :) Από το τελευταίο μου post έχω προσθέσει μια ακόμα λάμπα της Aquel για νυχτερινό φωτισμό και έχω έτοιμες 2 θέσεις για ανεμιστηράκια της ίδιας εταιρίας που θα μπούνε στη βάση των φωτιστικών.

Το μόνο άσχημο σε όλο το στήσιμο είναι οι φυσαλίδες CO2 οι οποίες κάνουν το νερό να φαίνεται θολό και την μος μου χιονισμένη. Ίσως θα πρέπει να πάω σε inline diffuser?

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αλήθεια κανονικά θα έπρεπε να με ενοχλούνε όλα αυτά τα καλώδια αλλά για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν τα προσέχω καν πια :) Από το τελευταίο μου post έχω προσθέσει μια ακόμα λάμπα της Aquel για νυχτερινό φωτισμό και έχω έτοιμες 2 θέσεις για ανεμιστηράκια της ίδιας εταιρίας που θα μπούνε στη βάση των φωτιστικών.

Το μόνο άσχημο σε όλο το στήσιμο είναι οι φυσαλίδες CO2 οι οποίες κάνουν το νερό να φαίνεται θολό και την μος μου χιονισμένη. Ίσως θα πρέπει να πάω σε inline diffuser?

Αυτο ειναι το λεγομενο pearling, δηλαδη φωτοσυνθεση και οτι αν κανεις θα το εχεις.Αυτο σημαινει οτι τα φυτα σου φωτοσυνθετουν σωστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mega αναβάθμιση!!!!! Ευχαριστώ τον φίλο rastafarian για τις συμβουλές!!!!

post-7240-0-52157000-1431625521_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμάν τι είναι αυτό ; :) Ωραίος , νομίζω ότι θα έχεις αρκετή παροχή για καμιά 2ετία. :P

Link to comment
Share on other sites

Mega αναβάθμιση!!!!! Ευχαριστώ τον φίλο rastafarian για τις συμβουλές!!!!

 

Aντε καλοριζικη... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικη,τωρα θα δεις μεγαλη διαφορα! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικη,τωρα θα δεις μεγαλη διαφορα! :)

 

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια, πραγματικά θηρίο η φυάλη και περιμένω να κρατήσει αρκετό καιρό. Επίσης το μανόμετρο, αν και βγήκε πιο ακριβό από τη φυάλη, βοήθησε στο να ρυθμίσω τη σωστή πίεση αμέσως :)

 

Ευτυχώς βόλεψε να τη βάλω στην εσοχή του καλοριφέρ και είναι κρυμμένη πίσω από την κουρτίνα και δεν είχα θέματα με το έταιρον ήμιση!!! Το χειμώνα λέτε να έχω κάποιο θέμα με τη ζέστη? (εννοώ που είναι δίπλα στο καλοριφέρ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

... αναβαθμίσεων συνέχεια!!! Καμιά ιδέα για κανά όμορφο κουτάκι να στεγάσει τον controller? Έχω δει διάφορα στο net αλλά όλα είνα κουτιά πλαστικά, ογκώδη και άσχημα :)

post-7240-0-22015100-1432902985_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - johnnix
Link to comment
Share on other sites

Καπου εδω στο φορουμ,μαλλον στην κατηγορια diy εχει φτιαξει ο Μιχαλης ενα κουτι απο καναλι πλαστικο.Για ριξε μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...