Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα μετά την εγκατάλειψη του μεγάλου μου ενυδρείου πλεόν ασχολούμαι με ένα fluval flora 30 λίτρα φυτεμένο όπου οι κάτοικοι που έχω είναι καποια σαλιγκάρια mashroom και Red Cherry...
Eιμαι νεός πανω σε αυτά τα ζωντανα και θα ηθελα τα φωτα σας....

Ξερω πως οι γαριδες θελουν στρωμενο βυθο,τον οποιο παρεχω διοτι πηρα μπολι και υπόστρωμα από το ενυδρειο που ετρεχε 6 μηνες...
Ξέρω επίσης πως λατρευουν τη moss ball και για αυτό υπάρχει στο ενυδρείο...
Τώρα θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την τροφη τους,αυτη τη στιγμη εχω μεσα στο ενυδρειο 4 Red cherry και από τροφη εχω jpl novo prawn τα μικρά μπιλάκια,ταιζω μια φορα την ημερα αλλα δεν μπορω να υπολογισω ποσο περιπου να ριχνω να σας πω πως κανω εβδομαδιαίες αλλαγες νερου διοτι ριχνω γενικη σειρα λιπασματων seachem και ξερω πως οι γαριδες θελουν καθαρο νερο....
Και κατι τελευταιο εχω δει στο Internet καποιες γαριδες δυχρωμες κοκκινο-ασπρο και καφε ασπρο εάν σε περιπτωση βρω θα μπορεσω να προσθεσω και αυτό ειδος και γενικα στα λιτρα μου μεχρι ποσες γαριδες μπορω να βαλω....(θα ηθελα να δω και καμια γεννα,ειχα τη τυχη παλαιοτερα μονο σε gappy)

Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Tροφη ριχνεις τοση ωστε σε 2 ωρες να μην υπαρχει.

4 γαριδες ειναι και εχουν ειδη μπολικο φαγητο στο ενυδρειο.

Οι γαριδες δεν λατρευουν τις μοςς ball αλλα το βιοφιλμ που αναπτυσεται εκει.

Το ιδιο γινεται και σε ολες τις επιφανειες του ενυδρειου, φυτα βυθος κτλ

Δεν μπορεις να βαζεις οποια γαριδα σου αρεσει, πρεπει να βρεις γαριδες ωστε να μην υβριδιζουν μεταξυ τους , αλλιως θα εχεις στο τελος αχρωμες γαριδες.

Δες εδω εχει ενα πινακι.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/42008-υβριδισμός-στις-γαρίδες/?p=382164

 

Το θεμα σου μεταφέρθηκε στην σωστη κατηγοριά.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/102873-%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%82/#entry1090765

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Επισης για να μη μπερδευεστε, moss ball δεν υπαρχει,δεν ειναι μοςς αυτο αλλη αλγη,οπωτε ειναι μπαλα αλγης και της χειροτερης μαλιστα,της cladophora που αν την κολλησεις απο την μπαλα,δεν θα φευγει με τιποτα.

Απορω γιατι την βαζεται στο ενυδρειο ενω υπαρχουν τοσο ωραιες αληθινες μοςς που κανουν ακριβως την ιδια δουλεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...