Jump to content

Στίγματα σε μονομάχο


grkoilak

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

 

έχω ένα ενυδρείο 15L και έχω μέσα μια μονομαχίνα! Αποφάσισα να της βάλω 2η αλλά πραγματικά έγινε σφαγή και επιτέθηκε στην πρώτη με αποτέλεσμα να της φάει λίγη από την ουρά και λίγο από το κάτω πτερύγιο με αποτέλεσμα να τις χωρίσω. Το θέμα είναι ότι σήμερα παρατήρησα η παλιά μονομαχίνα (θύμα) να έχει ελάχιστα μαύρα στιγματα στο πάνω πτερύγιό της. Προσπάθησα να τα φωτογραφήσω αλλά δεν κάθεται φρόνιμη. Η υπόλοιπη συμπεριφορά της είναι άριστη. Καμιά βοήθεια;

 

 

Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μελαφίξ θα πρότεινα εγώ , καλές τροφές και καθαρό νεράκι για να επανέλθει σύντομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε.

Ποσο καιρο τρεχει οτ ενυδρειο και τι φιλτρο παιζει μεσα;

Δυο απο αυτα τα ψαρακια σε 15 λιτρα δυσκολο πολυ. Οι θηλυκες ειναι δυνατον να ανεχτουν η μια την αλλη δημιουργωντας και μια ιεραρχια αλλα σε τοσο μικρο ενυδρειο, οταν θα πεφτουν οι πρωτες φαπες τα πραγματα θα ειναι δυσκολα.

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει (στρωμένο) 25 μέρες. Το φίλτρο έχει μέσα υαλοβάμβακα, σφουγγάρι μαύρο και άνθρακα. Από φυτά valisneria americana και hygrophylla polysperma, βακτήρια nitrivec της sera αντιχλωριο και ισορροπιστη pH της seachem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το μαύρο σφουγγάρι και τον άνθρακα και βάλε βιολογικό υλικό. Μετρήσεις έχεις κάνει ;

Link to comment
Share on other sites

Τα στικ δεν είναι και τόσο αξιόπιστα , γι αυτό σε ρώτησα με τι τεστάκι μετράς. :)

 

Δύσκολα να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα οι μετρήσεις που παραθέτεις , τουλάχιστον για την αμμωνία και τα νιτρικά.

 

Επίσης τα στικ δεν μετράνε νιτρώδη αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και καλές τροφές και καθαρό νεράκι για την χτυπημένη μονομαχίνα.

Link to comment
Share on other sites

Ισως τα σημαδια ειναι και απο τις κακες συνθηκες νερου. Ισως το melafix να μην κανει τιποτα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα εγω δεν ειναι πληγες, ειναι στιγματα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα εγω δεν ειναι πληγες, ειναι στιγματα.

Send from the heart of the Amazonas

Τα χτυπήματα όντως υπήρξαν λόγω συμβίωσης. Τα στίγματα μπορεί και να υπήρχαν απλά εγώ τώρα τα παρατήρησα. Μπορεί και να ήταν στο σχέδιο των πτερυγίων της.

Να ρωτήσω και κατι άσχετο αλλά σχετικό: το melafix μπορεί να χρησιμοποιηθεί και προληπτικά και αν όχι υπάρχει κάποιο προϊόν που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως προληπτικό μέσο (ως "δυναμωτικο);

Link to comment
Share on other sites

Δυναμωτικο θα βαλεις βιταμινες. Για προληπτικα νομιζω λενε οι οδηγιες.

Κοιταξε να στρωσεις το φιλτρο και να τους παρασχεις οσο το δυνατον καλητερη ποιοτητα νερου και δεν θα χρειαστουν τιποτα.

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...