Jump to content

nicpapa

Recommended Posts

H αμμος ειναι ψιλη ρε συ και ελαφρια, την παρασερνει ευκολα το νερο.

Το χαλικακι παλι οχι, μεχρι ενα σημειο .

Για τα υψωματα ... πετρες, ριζες, φυτα...

Τα γρασιδια κυριως το monte carlo , που κανει και καλο ριζωμα, κρατανε ανετα ενα λοφακι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

3 εβδομαδες περιπου απο το στησιμο...

Το ενυδρειο ειναι πολυ χαλαρο, με λιγη συντηρηση...

Τα ξυλα ακομη δεν βουλιαξανε...

 

DSC_0841_zpsmdasxq74.jpg

 

DSC_0851_zpsfmuyfazl.jpg

 

DSC_0867_zpse4bjagc9.jpg

 

DSC_0857_zpsuau60hfg.jpg

 

DSC_0864_zpsfix2jlng.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παει Νικολα!

Καλα, κατσε να φουντωσουν τα φυτα κι αλλο και θα σου πω εγω αν θελει λιγη συντηριση η οχι αχααχαχαχ :P

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο και αυτό, όπως και όλα τα προηγούμενα. :thumbup:

Πως τα πάνε οι cherry με τους καδριναλιους?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παει Νικολα!

Καλα, κατσε να φουντωσουν τα φυτα κι αλλο και θα σου πω εγω αν θελει λιγη συντηριση η οχι αχααχαχαχ :P

χαχα... πανε αργα ρε συ τα φυτα , ετσι και αλλιως δεν εχει και πολυ φως.

 

 

Όμορφο και αυτό, όπως και όλα τα προηγούμενα. :thumbup:

Πως τα πάνε οι cherry με τους καδριναλιους?

 

Μια χαρα πανε Σωτηρη , εχει μεγαλο πληθυσμο μεσα απο γαριδες.

Δεν τα εχω δει να τις πειραζουν, αφου βλεπω και μωρα μπροστα την ωρα του φαγητου.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Μια χαρα πανε Σωτηρη , εχει μεγαλο πληθυσμο μεσα απο γαριδες.

Δεν τα εχω δει να τις πειραζουν, αφου βλεπω και μωρα μπροστα την ωρα του φαγητου.

 

Πάλι καλά, γιατί στο παρελθόν μου έχει τύχει να μην μου αφήνουν γόνο, μέχρι που αναγκάστηκα και τους έβγαλα.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα τσιμπανε ειναι σιγουρο...

Παλια ειχα πετυχει ροδοστομο, με μια ενηλικη γαριδα σφηνωμενη στο στομα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο. Μου αρεσουν τα φυτα που εχεις βαλει, δεν τα βλεπεις πολυ συχνα σε ενυδρεια. Εχεις σκοπο να βαλεις τιποτα κοκκινο ; Τι τρωνε οι καρδιναλιοι σου ; 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο. Μου αρεσουν τα φυτα που εχεις βαλει, δεν τα βλεπεις πολυ συχνα σε ενυδρεια. Εχεις σκοπο να βαλεις τιποτα κοκκινο ; Τι τρωνε οι καρδιναλιοι σου ; 

 

Μπα κοκκινο δεν θα μπει τπτ.. θα παιξω στις αποχρωσεις του πρασινου.

Πετρες θα μπουν οταν θα παω να μαζεψω...

Οι καρδιναλιοι, τρωνε κατι κατεψυγμενες τροφες που κ που , και 2 φορες την ημερα φυλαρακια..

Link to comment
Share on other sites

Nαι Νίκο μου πράγματι πολύ όμορφο και φυσικό τοπίο. Μια χαρά! 

 

Όπως λέει και ο Κώστας όλο αυτό το πράγμα θα φουντώσει οπότε στο λίγη η πολύ συντήρηση άστο καλύτερα να το δούμε μελλοντικά. 

 

Πολύ ωραίο το βάθος που έχεις δώσει, ωραία αντίθεση οι καρδινάλιοι στο πράσινο και έχει ακόμα πολύ μέλλον. Στο hardscape Μου φαίνεται πάντως πλήρες.

Link to comment
Share on other sites

Nαι Νίκο μου πράγματι πολύ όμορφο και φυσικό τοπίο. Μια χαρά! 

 

Όπως λέει και ο Κώστας όλο αυτό το πράγμα θα φουντώσει οπότε στο λίγη η πολύ συντήρηση άστο καλύτερα να το δούμε μελλοντικά. 

 

Πολύ ωραίο το βάθος που έχεις δώσει, ωραία αντίθεση οι καρδινάλιοι στο πράσινο και έχει ακόμα πολύ μέλλον. Στο hardscape Μου φαίνεται πάντως πλήρες.

Δεν εχει καμια σχεση με το dutch η συντηρηση...

Στο dutch ανα 2 -3 ημερες κλαδευα...

Aυτο που εχει ειδη αρχισει να ξεφευγει ειναι το μοντε carlo.

Χθες κλαδεψα μετα απο 3 εβδομαδες...

Οπως ειπα ομως με τον χαμηλο φωτισμό που εχω , δεν πανε γρηγορα, εσυ πρεπει να εχει περισσοτερο φωτισμο απο εμενα,, :)

Τωρα εχω 2 χ39 watt 865 osram και μια 30w κοκκινη, και σε υψος ~20cm απο την επιφανεια,

Και απο θεμα λιπανσης,ριχνω κυριως στην αλλαγη, μεσα στην εβδομαδα οποτε το θυμηθω.,

Στοχος μου ειναι να τραβηξω τις αλλαγες νερου ανα 2 εβδομαδες... μιας και εχω προβλημα με την οσμωση.

Οσο αφορα το hardscape ,θελω να δωσω και αλλο βαθος, και υψος...

Περιμενω να κατσουν οι ριζες καλα, και μετα θα ξεκινησω..:)

Link to comment
Share on other sites

Nικο εγώ πλέον έχω φορτώσει και τρίτη λάμπα πάνω μία ευρέους φάσματος οπότε ναι έχω πολύ περισσότερο φως:P 

 

Σίγουρα θα έχεις μικρότερη συντήρηση από το προηγούμενο αλλά η moss είναι λίγο μπελαλίδικη στα κλαδέματα. Τουλάχιστον για εμένα που  με το μάζεμα της Moss μετά από μέσα με πιάνουν τα νεύρα μου.

Για το μόντε κάρλο λογικό να ξεφύγει (χρειάζομαι κάθε εβδομάδα κλάδεμα cuba) και νομίζω είναι πιο αργή από το μόντε κάρλο. 

Θα μπορούσες να το τραβήξεις μία φορά στις 2 εβδομάδες αν με κάποιο τρόπο τα νιτρικά παρέμεναν χαμηλά. Είτε με φυσικές μεθόδους (φυτά) , είτε με ειδική φίλτρανση (Purigen ή κάτι άλλο). Νομίζω πως με φυτά ρουφήχτρες όμως βλέπε egeria στο βάθος μπορείς να το καταφέρεις χωρίς παρεμβάσεις.

 

Ύψος θα πάρει όταν φουντώσουν τα φυτά χωρίς να παρέμβεις ιδιαίτερα.

Όσον αφορά το βάθος εγώ βλέπω αρκετό βάθος στο ενυδρείο όταν χαζεύω την φωτογραφία. Όταν πυκνώσει μπροστά θα δείξει περισσότερο το βάθος πίσω. Από εκεί και πέρα θα παίξεις εσύ με το κλάδεμα κάτι το οποίο ξέρεις να κάνεις. Θα τα κλαδέψεις στρατηγικά και θα τονίσεις το βάθος στα σημεία που θέλεις.

 

Είναι ένα πολύ ωραίο ενυδρείο και εγώ πιστεύω ότι στο τρίμηνο θα έχεις πλέον ολοκληρωμένη εικόνα  , ίσως λίγο νωρίτερα.

 

Τα ψάρια και οι γαρίδες το απολαμβάνουν περισσότερο από τις 7 λάμπες πάνω από το κεφάλι τους!

Link to comment
Share on other sites

Nικο εγώ πλέον έχω φορτώσει και τρίτη λάμπα πάνω μία ευρέους φάσματος οπότε ναι έχω πολύ περισσότερο φως :P

 

Σίγουρα θα έχεις μικρότερη συντήρηση από το προηγούμενο αλλά η moss είναι λίγο μπελαλίδικη στα κλαδέματα. Τουλάχιστον για εμένα που  με το μάζεμα της Moss μετά από μέσα με πιάνουν τα νεύρα μου.

Για το μόντε κάρλο λογικό να ξεφύγει (χρειάζομαι κάθε εβδομάδα κλάδεμα cuba) και νομίζω είναι πιο αργή από το μόντε κάρλο. 

Θα μπορούσες να το τραβήξεις μία φορά στις 2 εβδομάδες αν με κάποιο τρόπο τα νιτρικά παρέμεναν χαμηλά. Είτε με φυσικές μεθόδους (φυτά) , είτε με ειδική φίλτρανση (Purigen ή κάτι άλλο). Νομίζω πως με φυτά ρουφήχτρες όμως βλέπε egeria στο βάθος μπορείς να το καταφέρεις χωρίς παρεμβάσεις.

 

Ύψος θα πάρει όταν φουντώσουν τα φυτά χωρίς να παρέμβεις ιδιαίτερα.

Όσον αφορά το βάθος εγώ βλέπω αρκετό βάθος στο ενυδρείο όταν χαζεύω την φωτογραφία. Όταν πυκνώσει μπροστά θα δείξει περισσότερο το βάθος πίσω. Από εκεί και πέρα θα παίξεις εσύ με το κλάδεμα κάτι το οποίο ξέρεις να κάνεις. Θα τα κλαδέψεις στρατηγικά και θα τονίσεις το βάθος στα σημεία που θέλεις.

 

Είναι ένα πολύ ωραίο ενυδρείο και εγώ πιστεύω ότι στο τρίμηνο θα έχεις πλέον ολοκληρωμένη εικόνα  , ίσως λίγο νωρίτερα.

 

Τα ψάρια και οι γαρίδες το απολαμβάνουν περισσότερο από τις 7 λάμπες πάνω από το κεφάλι τους!

Γενικα οτι κλαδευω το κανω την διαρκεια της αλλαγης...

Με το ενα χερι κλαδευω με το αλλο ρουφαω.. οποτε δεν ξεφευγουν τα κομματια , μοσσ απο δω και απο κει.

Ποια eggeria λες ρε συ δεν ειχα ποτε.. στο βαθος ειναι  η Mayaca fluviatilis...

Οπως ειπα και πριν θελει να του δωσεις υψος και βαθος, οταν το κανω θα καταλαβεις..

Link to comment
Share on other sites

Aυτή στο βάθος την μπέρδεψα για εγκέρια. Τώρα που την παρατηρώ καλύτερα βλέπω την διαφορά.

 

Αυτό με το κλάδεμα ταυτόχρονο ρούφηγμα είναι κάτι που δεν μπορώ να κάνω :/ Χρειάζομαι ώρα για κάποια κλαδέματα.. Καλή τεχνική όμως εφόσον μπορείς να το κάνεις.

 

Επειδή βλέπω και ύψος και βάθος , είμαι ανυπόμονος να δω τι έχεις στο μυαλό σου. 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eνα update.

Ακομη παραμένει χαλαρό. :P

Εχω βρει το μπελα μου με τα τα φυτα στα γαριδαδικα, ανα 2-3 ημερες κλαδεμα.

Εχει τελειωσει η μπουκαλα, ειναι στο 0bar, εδω και δυο εβδομαδες, βγαζει ακομη λιγες φυσαλιδες, αλλα δεν αρκουν.

Περιμενω να τελειωσει και καμια αλλη μπουκαλα για να μην ξανατρεχω πάλι για γεμισμα.

 

DSC_1156_zpspthi0ayy.jpg

 

DSC_1172_zpsdk0esxvh.jpg

 

DSC_1159_zpshaawqvlz.jpg

 

DSC_1160_zpszc9obr7e.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο πολύ ωραίο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο στήσιμο, μου αρέσει πολύ έτσι όπως έκανες τον βυθό με τις ρίζες και τις πέτρες :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τα ενυδρεια μου τα ειχε αναλαβει ενας φιλος οσο ελειπα , μονο ταισμα ανα 3-4 ημερες, μετα απο 1,5+ μηνα το ενυδρειο το βρηκα ετσι.

DSC_1594_zpsqvkf3ilp.jpg

DSC_1597_zpscgcfanbx.jpg

DSC_1600_zpsbrvmfb4s.jpg

Μετα απο 4 περιπου εβδομαδες , με μπολικες αλλαγες , λιπανση κλαδεμα
Εχει ερθει σε αυτο το σημειο, ακομη παλευω την bba, αλλα ειναι μονο σε πετρες και ξυλα.

DSC_2052_zpsx0gdqivg.jpg

DSC_2053_zpseozrsz33.jpg

DSC_2056_zpsjvi1tvf8.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επεσε καθαρισμα, γιατι κατω απο τις ριζες ειχε αρκετα σαπισμενα( κυριως μοςς) και αυτη ειναι η αιτια που η bba ακομη αναπτύσσεται στους κορμους.

Εβγαλα και μια ριζα, και ανοιξα λιγο τον χωρο.

Προσθεσα και μια τ5 , να φουντωσουν τα φυτα γρηγοροτερα.

 

DSC_2265_zpsnjv01zra.jpg

 

DSC_2277_zpsz1udgyc2.jpg

 

DSC_2294_zpskklgxlzk.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

κάθε φορά που μπαίνω στο θέμα μετά καλυμπράρω αμφιβληστροειδή για τα πράσινο...αχαχαχχαχα

 

Μπράβο Νίκο!είναι μιά ομορφιά!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...