Jump to content

Αρχάρια. Τι χελωνάκι έχω ;


peetchy

Recommended Posts

Νομίζω τόσο που της βάζεις είναι οκ, αλλά περίμενε να σου πουν και τα παιδιά που σίγουρα θα ξέρουν καλύτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι και εγώ θεωρώ ότι είναι οκ.

 

Σε πόσα γεύματα της τα δίνεις;Ένα ή περισσότερα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Ναι και εγώ θεωρώ ότι είναι οκ.

 

Σε πόσα γεύματα της τα δίνεις;Ένα ή περισσότερα;

 

5 στικς το πρωι στις 7

5 γαριδες στις 13.00

5 στικες στις 5

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος peetchy έγραψε:

 

5 στικς το πρωι στις 7

5 γαριδες στις 13.00

5 στικες στις 5

 

Μιά χαρά είναι!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μια χαρά μου φαίνεται για το μέγεθος της. Πάντως δεν υπάρχει σαφής κανόνας για την διατροφή. Άλλοι λένε 2 φορές την μέρα (πρωί και απόγευμα) ποσότητα ίση με το μέγεθος του κεφαλιού της χωρίς τον λαιμό. Άλλοι λένε όσο μπορεί να φάει σε Χ λεπτά. Άκρη δεν βγάζεις. Εγώ σίγουρα την ταιζω πολύ. Μπορεί και πάρα πολύ. 29 μήνες την έχω και έχει φτάσει 22 εκατοστά το καβούκι.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος zalaros έγραψε:

Και μένα μια χαρά μου φαίνεται για το μέγεθος της. Πάντως δεν υπάρχει σαφής κανόνας για την διατροφή. Άλλοι λένε 2 φορές την μέρα (πρωί και απόγευμα) ποσότητα ίση με το μέγεθος του κεφαλιού της χωρίς τον λαιμό. Άλλοι λένε όσο μπορεί να φάει σε Χ λεπτά. Άκρη δεν βγάζεις. Εγώ σίγουρα την ταιζω πολύ. Μπορεί και πάρα πολύ. 29 μήνες την έχω και έχει φτάσει 22 εκατοστά το καβούκι.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
 

 

Ναι θυμαμαι τη φωτο που ειχες ποσταρει. Δηλαδη πόσο την ταϊζες στο μεγεθος της δικης μου; Θυμάσαι;

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, 3 στικ και 5,6 γαριδουλες πρωί απόγευμα και το μεσημέρι μαρούλι. Τότε το έτρωγε... Τώρα ούτε που το κοιτάει...

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος zalaros έγραψε:

Αν θυμάμαι καλά, 3 στικ και 5,6 γαριδουλες πρωί απόγευμα και το μεσημέρι μαρούλι. Τότε το έτρωγε... Τώρα ούτε που το κοιτάει...

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
 

 

Ωχ τότε εγώ την ταΐζω πιο πολύ ; Μαρούλι ούτε να το βλέπει ....

Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2016 at 6:15 ΜΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Όχι η θερμοκρασία δεν πρέπει να χαμηλώσει.

 

Μετά από κουβέντα που είχα με ερπετολόγους στο συνέδρειο στο μουσείο Γουλανδρή, έμαθα ότι το σωστότερο είναι να μήν τις αφήνουμε ποτέ να πέφτουν σε χειμερία νάρκη γιατι αυτό πρέπει να γίνετε με απόλυτη ακκρίβεια (πχ. η θερμοκρασία να πέφτει κατά 0,5~1 βαθμό κελσίου ανά εβδομάδα), και ποτέ να μήν τις έχουμε σε ενδιάμεση κατάσταση γιατί μπορεί να πεθάνουν από ασητία και μεταβολικό σόκ καθώς θα έχουμε σταματήσει βασικές μεταβολικές λειτουργίες και ενώ το χελωνάκι θα τρώει θα είναι αδύνατο να χωνέψει.Αυτή η κατάσταση μπορει να οδηγήςει άμεσα σε σηπτικό σόκ και θάνατο!

 

Ωραίος ρε φίλε!!

Σχετικά με τον μεταβολισμό τους ήταν και εμένα ο προβληματισμός μου γι αυτό και ήμουν αρκετά επιφυλακτικός με την μέθοδο αυτήν!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να μαι πάλι!  Έχω την εντύπωση πως η χελώνα τρώει τα κακά της! Είναι φυσιολογικό ; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Ναι :):)

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ουφ! Ανακουφιστηκα !  :-)  Ευχαριστώ ! 

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία δεν τα τρώει, απλώς τα δαγκώνει και τα διαλύει. Δεν τα καταπινει δηλαδή. Αν δεις προσεχτικά θα το παρατηρησεις και εσύ ;-)

Sent from my SM-N920C using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος zalaros έγραψε:

Στην ουσία δεν τα τρώει, απλώς τα δαγκώνει και τα διαλύει. Δεν τα καταπινει δηλαδή. Αν δεις προσεχτικά θα το παρατηρησεις και εσύ ;-)

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
 

 

.... γι αυτό έχει γίνει χάλια ο πάτος. ..Λέω κι εγώ ! Ευχαριστώπολύ 

 

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι με το νέο έτος να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο και άλλο φίλτρο με το νέο έτος και να προσθέσω και 2ο χελωνακι. Υπάρχει πρόβλημα που το ένα που ήδη έχω είναι γύρω στα 5 εκατοστά ενώ το άλλο θα είναι πιο μικρό. Πρέπει να είναι ίδιο είδος για να συμβιώσουν ;  Επίσης τι μέγεθος ενυδρείου προτείνετε που θα με βγάλει για κάποια χρόνια αν έχω δύο χελωνες ; 

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι με το νέο έτος να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο και άλλο φίλτρο με το νέο έτος και να προσθέσω και 2ο χελωνακι. Υπάρχει πρόβλημα που το ένα που ήδη έχω είναι γύρω στα 5 εκατοστά ενώ το άλλο θα είναι πιο μικρό. Πρέπει να είναι ίδιο είδος για να συμβιώσουν ;  Επίσης τι μέγεθος ενυδρείου προτείνετε που θα με βγάλει για κάποια χρόνια αν έχω δύο χελωνες ;  Κανένας από τους έμπειρους να απαντησει; @rastaman @Mr_Zoo @gyristroula @leriban

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω μόνο μία χελώνα και έτσι δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Γνωρίζω ότι έχω διαβάσει μόνο. Από ότι έχω καταλάβει στάνταρ δεν υπάρχει. Μπορεί να συμβιώσουν μια χαρά αλλά μπορεί και να έχεις προβλήματα. Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις επιθέσεων και κανιβαλισμού μεταξύ νεροχελωνων. Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά. Τώρα για το μέγεθος, φαντάσου πως εγώ διάλεξα ενυδρείο διαστάσεων 120Χ60Χ50 για μία χελώνα. Δεν το βλέπω να είναι άνετο για δύο χελώνες. Άσε που δεν θα την πάλευα να καθαρίζω όλα αυτά που καθαρίζω εις διπλούν. Σίγουρα οι πιο έμπειροι θα σου δώσουν πιο χρήσιμες συμβουλές.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος zalaros έγραψε:

Δυστυχώς έχω μόνο μία χελώνα και έτσι δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Γνωρίζω ότι έχω διαβάσει μόνο. Από ότι έχω καταλάβει στάνταρ δεν υπάρχει. Μπορεί να συμβιώσουν μια χαρά αλλά μπορεί και να έχεις προβλήματα. Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις επιθέσεων και κανιβαλισμού μεταξύ νεροχελωνων. Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά. Τώρα για το μέγεθος, φαντάσου πως εγώ διάλεξα ενυδρείο διαστάσεων 120Χ60Χ50 για μία χελώνα. Δεν το βλέπω να είναι άνετο για δύο χελώνες. Άσε που δεν θα την πάλευα να καθαρίζω όλα αυτά που καθαρίζω εις διπλούν. Σίγουρα οι πιο έμπειροι θα σου δώσουν πιο χρήσιμες συμβουλές.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
 

Η απάντησή σου με βοήθησε στο καταλήξω στην μία. Μου ζητούσαν δεύτερη τα παιδιά μου αλλά καλύφθηκα με αυτό που έγραψες για να τους κόψω τον αέρα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μαρούλι πως το δίνετε στις χελωνες ; Εννοώ κομμάτι ολόκληρο μέσα στο ενυδρείο ή κομματάκια;  Προσπαθώ να της δώσω αλλά αρνείται. @zalaros @gyristroula@Mr_Zoo @leriban @Marich

Link to comment
Share on other sites

Αν αρνείται δεν έχεις ελπίδα... [emoji14] Εμένα το έτρωγε μικρή αλλά τώρα ούτε το ακουμπάει. Όταν το έτρωγε το έριχνα σε κομμάτια περίπου 4,5 εκατοστά. Αλλά δεν έχει σημασία το μέγεθος...
Να φανταστείς της δίνω στικς που φτιάχνονται αποκλειστικά για φυτοφάγες ενήλικες νεροχελωνες και το βάζει στο στόμα και το φτύνει κομματάκια. Μιλάμε για πανάκριβη διατροφή...

Sent from my SM-N920C using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος zalaros έγραψε:

Αν αρνείται δεν έχεις ελπίδα... emoji14.png Εμένα το έτρωγε μικρή αλλά τώρα ούτε το ακουμπάει. Όταν το έτρωγε το έριχνα σε κομμάτια περίπου 4,5 εκατοστά. Αλλά δεν έχει σημασία το μέγεθος...
Να φανταστείς της δίνω στικς που φτιάχνονται αποκλειστικά για φυτοφάγες ενήλικες νεροχελωνες και το βάζει στο στόμα και το φτύνει κομματάκια. Μιλάμε για πανάκριβη διατροφή...

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
 

 

 

 

Πολύ τυπάκι η χελώνα :) πολύ γέλασα με την απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλή χρονιά σε όλους. Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενη και έκπληκτη με το εξής. Όπως σας είχα πει άφησα την χελώνα για μία εβδομάδα. Μια γειτόνισσα την τάιζε 1 φορά την ημέρα 10 μικρά στικς. Πριν φύγω δεν είχα καταφέρει ποτέ να μηδενίσω τα νιτρικά μου γινόταν μωβ το τεστ. Η γειτόνισσα δεν ασχολήθηκε με τα κακά της χελώνας. Μόνο τάιζε. Λοιπον γύρισα και 1ον το ενυδρείο ήταν πεντακάθαρο δεν υπήρχαν ακαθαρσίες και 2ον όλα τα νούμερα τεστ νερού ήταν 0. Πετάω απο τη χαρά μου. Πήρε μπρος το βιολογικό επειδή δεν πετάχτηκαν τα κακά τόσες μέρες; Λυστε μου την απορία.... @zalaros @Mr_Zoo @gyristroula

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή χρονιά. Εγω θα το θέσω αλλιώς,  όπως το λέω και για τα ενυδρεία με τα ψάρια. ... Μήπως τελικά αν δεν είμαστε 20 ώρες το 24ωρω από πάνω τους και τσαλαβουταμε τα χέρια μας μέσα,  αφήνοντας την βιολογία να δράσει,  μηπως είναι καλύτερα?

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Mr_Zoo έγραψε:

Καλή χρονιά. Εγω θα το θέσω αλλιώς,  όπως το λέω και για τα ενυδρεία με τα ψάρια. ... Μήπως τελικά αν δεν είμαστε 20 ώρες το 24ωρω από πάνω τους και τσαλαβουταμε τα χέρια μας μέσα,  αφήνοντας την βιολογία να δράσει,  μηπως είναι καλύτερα?

Έτσι ακριβώς....! Πολύ ωραία το έθεσες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...