Jump to content

Αρσενικό η θηλυκό


fipos134

Recommended Posts

Αγόρασα δυο κιχλιδες πριν μερικές βδομάδες .Η μια καφε και κίτρινη στα πτερύγια με λιγο γαλάζιο αχνό κ κάποιες γραμμές στο σώμα με βούλες στο κατω- πισω πτερύγιο,ενω η δεύτερη είναι γαλαζια-μπλε χωρις βούλες.Μου τις πούλησαν για το ίδιο είδος.Ειναι του είδους zebra.Η μπλε ειναι ιδια σχεδόν με blue zebra cobalt θηλυκό που ειχα παλιά αλλα είναι αρκετά επιθετικό εχει κυριαρχήσει στο ενυδρείο ακομα και με τα μεγάλα ψάρια.Σκάβει έχει φτιάξει φωλιά και φαίνεται να έχει κυριαρχήσει και της αλλης του είδους.Είναι 5 6εκ. Και τα δυο αλλα δεν ξέρω αν ειναι αρσενικό το μπλε η απλα έχει κυριαρχήσει Επειδή δεν υπαρχει αρσενικό του είδους.Κατα καιρούς βλέπω και στα δυο λιγο φουσκωμένες Στις περιοχές πού βρίσκονται οι ωοθήκες.θα ήθελα να με συμβουλέψει κάποιος αν γνωρίζει κατι για να ξέρω τι να περιμένω

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να βαλεις καποιες φωτογραφιεςνα τα δουμε? Γιατι μονο απο περιγραφη ειναι δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fipos134 έγραψε:

Αγόρασα δυο κιχλιδες πριν μερικές βδομάδες .Η μια καφε και κίτρινη στα πτερύγια με λιγο γαλάζιο αχνό κ κάποιες γραμμές στο σώμα με βούλες στο κατω- πισω πτερύγιο,ενω η δεύτερη είναι γαλαζια-μπλε χωρις βούλες.Μου τις πούλησαν για το ίδιο είδος.Ειναι του είδους zebra.Η μπλε ειναι ιδια σχεδόν με blue zebra cobalt θηλυκό που ειχα παλιά αλλα είναι αρκετά επιθετικό εχει κυριαρχήσει στο ενυδρείο ακομα και με τα μεγάλα ψάρια.Σκάβει έχει φτιάξει φωλιά και φαίνεται να έχει κυριαρχήσει και της αλλης του είδους.Είναι 5 6εκ. Και τα δυο αλλα δεν ξέρω αν ειναι αρσενικό το μπλε η απλα έχει κυριαρχήσει Επειδή δεν υπαρχει αρσενικό του είδους.Κατα καιρούς βλέπω και στα δυο λιγο φουσκωμένες Στις περιοχές πού βρίσκονται οι ωοθήκες.θα ήθελα να με συμβουλέψει κάποιος αν γνωρίζει κατι για να ξέρω τι να περιμένω

Μπορώ απο κινητό να ανεβάσω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @fipos134

 

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο?Τί άλλα ψάρια έχεις μέσα?

 

Μπορείς να βάλεις μιά γενική φωτό να δούμε άν έχεις αρκετές κρυψώνες κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Για το ενυδρείο θα γράψω μια απο τις επομένες ημέρες που θα βρώ χρόνο.Απλα ήθελα να ξέρω για αυτά τα ψάρια τι συμβαίνει !

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο δεν ξερω τι ειδος ειναι αλλα φαινεται για αρσενικο.Ισως ειναι καποιο υβριδιο..?

Το κιτρινο δεν φαινεται καθολου καλα στις φωτο,ειναι κουνημενες.

Το τελευταιο μαλλον ειναι pseudotropheus zebra.

 

Οτι και να ειναι ομως καποιες πληροφοριες παραπανω για το ενυδρειο και καθαρες φωτογραφιες θα βοηθουσαν για να δουμε πως μπορουμε να μετριασουμε την επιθετικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

@argy1. Ευχαριστώ πολύ.Αυτά τα δυο ήθελα.Δεν τίθεται θεμα υπέρμετρης επιθετικότητας.Είναι σε φυσιολογικά επίπεδα απλα όπως σου είπα δείχνει κυρίαρχο το μπλε.Απλα τις τελευταίες μερες κάνω αναζητήσεις και εχω δει οτι σε πολλες σελίδες και σε βίντεο το αποκαλούν  Θηλυκο ice blue zebra το κίτρινο ενώ το αρσενικό και αυτό εχει γραμμές αλλα είναι μπλε με κίτρινο πανω πτερύγιο για αυτο και οι ερωτήσεις.Αρα μάλλον στο πετ σοπ δεν ξερανε τι τους γινόταν...Όπως είπα και πιο πάνω θα φτιάξω στις επόμενες μέρες θεμα με τα στοιχεία του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το ξανακοιταζω το πρωτο (αν ειναι μικρο σε ηλικια) ισως να ειναι και labidochromis hongi..

Link to comment
Share on other sites

@argy1 ακριβώς αυτό είναι.Το βρήκα στην αναζήτηση ως "ice blue zebra".Η φωτογραφία π ανέβασα δεν είναι τόσο αξιόπιστη λόγω της γωνίας.Ηταν δύσκολο να το βρώ σταματημένο.Πάντως ειναι ακριβως όπως Στην φωτο που βρήκα τώρα.Καποιες φορές οταν τσακώνεται γίνεται πιο εντονο στις γραμμές.

90126b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γιατι προσπαθει να επιβληθει αλλα αν ειναι μικρος ο χωρος και εχει κι'αλλα αρσενικα μεσα,περα απο το θεμα "επιβιωση" ισως δεν τον δεις ποτε με τα κανονικα του χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...