Jump to content

Παράξενο Στρώσιμο


Recommended Posts

Καλησπερα συμφορουμιτες.

Εδω και ενα μηνα περιπου εχω ξεκινήσει να στρωνω το ενυδρειο μου. Τις πρωτες μερες δεν εβλεπα καποια κίνηση και εριχνα αμμωνια, καθως και την πρωτη εβδομάδα εριξα βακτηρια της seachem (stability). Σιγα σιγα ομως τα νιτρωδη εκαναν την εμφανηση τους και αργοτερα κ λιγα νιτρικα. Εχθές που μετρησα ειχα 0ppm αμμωνια, αρκετα νιτρωδη και λιγα νιτρικα. Σημερα μετρησα και ειναι ολα μηδεν. Οι μετρησεις γίνονται με υγρα τεστ API. Τι μπορει να συνέβη? Αμμωνια επισης εριχνα απο την στιγμή που τα νιτρώδη ανεβηκαν, καθε μερα μιση ποσοτητα απο την αρχικη και καθε φορα που μετραγα ηταν σχεδον μηδενικη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ορέστη...μπορείς να περιγράψεις λίγο παραπανω το σύστημα σου; Φίλτρο, υλικά, αντιχλώριο που βάζεις κτλ....ένα μήνα πάντως το φίλτρο σου θα έπρεπε να είχε στρωθεί, και αυτό δίχνει με την εξέραιση των 0 νιτρικών που μέτρησες...

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο fluval 305 φουλ βιολογικο (siporax- substart pro) αντιχλώριο aquatan. Το ενυδρειο ειναι 180 λιτρα περιπου. Επισης εχω μερικους εχινοδουρους και καπομπα, μερικα ξυλα κτλ. Αυτο που μου φενεται περιεργο ειναι το γεγονός οτι ενω ο κυκλος φαινοταν να εχει ξεκινήσει για τα καλα, και ενω μετραγα και νιτρωδη αρκετα κ λίγα νιτρικα, τωρα ειναι μηδεν.  Επισης  μετα που μετραγα νιτρωδη προσθετα κ λιγη αμμωνια για να συντηρώ τα βακτηρια. Φυσικα την επομενη μερα τα νιτρωδη ηταν υψηλα και η αμμωνια μηδενικη

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το φίλτρο σου έχει στρώσει και τα φυτά σου καταναλώνουν τα όποια νιτρικά....αλλαγές νερού έχεις κάνει σε αυτό το διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Ορέστη ξαναρίξε μία δώση αμμωνίας και δές πως θα είναι οι μετρήσεις...αν αυξηθούν και μηδενίσουν πάλι τότε είσαι έτοιμος...μιά αλλαγή νερού και σιγά σιγά ψαράκια με μέτρο και καθημερινές μετρήσεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε πρόλαβα με την αμμωνια!!:jig:Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Θα μπουν λιγα τετρα για αρχη και μετα βλεπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Αν θές και μπόλι για να είσαι ποιό ύσηχος στειλε μου πμ με διευθυνση/στοιχεία και θα σου στείλω την δευτέρα ή συναντιώμαστε αν είσαι αθήνα!

 

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εχθες ερηξα λιγη αμμωνια και μετρισα 3ppm. Σημερα που μετρησα η αμμωνια ειναι μηδενικη οποτε υποθετω το ενυδρειο εστρωσε και απο Δευτέρα θα μπουν τα πρωτα ψαρακια:jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά με ελαφρή ταισμα τις πρώτες εβδομαδες και μετρήσεις και αλλαγές νερου!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που ξέχασα...τι ψαράκια θα βάλεις; :)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπουν αρχικα μερικα νεον (5-6) και σιγα και ηρεμα θα μεγαλωσει η ομαδα. Αργοτερα θα μπει κανα ειδος απιστο

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Θα μπουν αρχικα μερικα νεον (5-6) και σιγα και ηρεμα θα μεγαλωσει η ομαδα. Αργοτερα θα μπει κανα ειδος απιστο

 

Πόσα νέον σκέφτεσαι να βάλεις συνολικά ??

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι καμια 20αρια τετρα και ενα ζευγάρι η χαρεμι απιστογραμμα. Αργοτερα ισως μπει καποιος πλεκοστομος. Εχινοδορους, ξυλα και leaf litter για aquascaping και μαλλον θα γινετε επεξεργασια με τυρφη σε βαρελι. Πιο μετα ισως αγοραστει Α/Ο..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιοτατα!!

Θα σου προτεινα λοιπον για αρχη να βαλεις 10 νεον και μετα απο 10 μερες να βαλεις τα υπολοιπα 10.

Φυσικα στην αρχη ακολουθεις τη διαδικασια ταίσματος και μετρησεων που εχει ηδη αναφερθει.

 

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει πολυ ο συνδιασμος σου, καλη αρχη και ολα να πανε καλα:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...