Jump to content

32 χρόνια πίσω!!


elatos

Recommended Posts

Εκεί γύρω στο 1984, στην Κατερίνη, έφτιαξα το πρώτο μου ενυδρείο.

Μου άρεσε πολύ να βλέπω τα ψάρια στο πρώτο κατάστημα που έφερε αυτή τη "μόδα" στην πόλη.

 

Έβαλα κάτω χάρακες και την πινακίδα σχεδίασης και το έφτιαξα.

Τα χρόνια πέρασαν και μ' εμένα φοιτητή στην Αθήνα ήταν δύσκολο για τους γονείς να το συντηρήσουν κι έτσι, το ενυδρείο πήγε στο κατάστημα φίλου, αν κι εκεί δεν μακροημέρευσε.

 

Αυτό που με πήγε πίσω στο χρόνο ήταν η πέτρα που φαίνεται στην επιλεγμένη περιοχή.

Τη συνάντησα αναπάντεχα σε μία εργασία που έπρεπε να γίνει στην ταράτσα του πατρικού.

Κι εκεί έπιασα το νήμα και επέστρεψα βαθιά στις αναμνήσεις…

 

1984_MyFirstAquarium.jpg

1984_Rock.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Σε νιώθω απόλυτα...κάτι τέτοια μας φέρνουν απίστευτες αναμνήσεις.....Έχω ακόμα κάποια ξύλα από τα πρώτα μου ενυδρεία από το  2000...δυστυχώς δέν έχω τίποτα από τα πρώτα μου ενυδρεία σάν μαθητής, 89-90

Link to comment
Share on other sites

ωραίο θέμα να θυμηθούμε λίγο τα παλιά, κάπου έχω και εγώ μια παλιά φωτογραφία να δω αν την βρω :)

 

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι ξεκιναει η αγαπη για το χομπυ! Κατα το 80 αρχισα να σκαβω τον κηπο και να φτιαχνω λιμνες με ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα απο μικρός υπήρχε στο σπίτι μου ενα 20λιτρο κοινωνικο χωρις να ξερουν τιποτα περι συντηρησης και βιολογιας οι γονεις μου παρα ακουγαν το μαγαζακι που πουλουσε τα ψαρια σε ολα, και δυστυχως οι συμβουλές ήταν τελείως λάθος (πλύσιμο φίλτρων, αλλαγες σπάνια, 50 ψαράκαι σε 20 λίτρα)....

Η αγάπη μου για ενα μονοδάχτυλο που έφτασε σπίτι μας στα 15 μου ήταν ο λόγος να ασχοληθώ με τα ενυδρία...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ποιο παλιό εξάρτημα που έχω και λειτουργεί έως σήμερα είναι ο μειωτής πίεσης  από την dennerle ένα από τα πρώτα μοντέλα το συγκεκριμένο είναι από το 1990, ενώ η ποιο παλιά φωτογραφία που έχω είναι από το 1992.

miotis piesis.JPG

 

1992.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...