Jump to content

Συμβιωση μονο αρσενικον γκαμπυ


Guppy fev

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!! Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και γενικα καινουργιος στο χομπυ και παρα πολυ ενθουσιασμενος.. Θα ηθελα να ρωτησω μετα απο την πρωτη μου γεννα γκαμπυ καταφεραν να επιβιωσουν τα 8 και τωρα ειναι 2.5μηνων! Εχω ενα ξεχωριστω εξοπλισμενο ενυδρειο με ολα τα απαραιτητα και θελω να ρωτησω αν γινεται να κρατησω σε 60 λιτρα 4 αρσενικα μονο; θα εχουν προβλημα μονο αρσενικα θα μαλωνουν κτλπ; ο λογος που θελω μονο αρσενικα σε ενα ενυδρειο ειναι οτι δεν θελω αμεσα γεννα και οτι ολα ειναι πανεμορφα ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! :welcome:

 

 

Ναί μπορείς να βάλεις μόνο αρσενικά γκάπυ χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα...Άποψη μου είναι να βάλεις και θηλυκά και αν δέν θέλεις μήν ασχοληθείς με τα μικρά αλλά αυτό είναι δική σου απόφαση.

 

Ότι και άν ακολουθήσεις, προσπάθησε να διαμορφώσεις το ενυδρείο έτσι ώστε να τους προσφέρει σημεία για να κρύβονται/'χαλαρώνουν' (φυτά,κ.α.)

 

Σκέφτεσε να βάλεις διαφορετικά 'χρώματα';

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση!! Τα 4 αρσενικα γκαμπυ που λεω να βαλω στο 60λιτρο τα δυο εχουν ακριβως τα ιδια χρωματα τα αλλα δυο διαφορετικα το καθενα αν καταλαβα σωστα την ερωτηση.. Οσο αφορα γεννες αν και αρχαριως στο αρχικο μου ενυδρειο ειχα μεσα αρκετο κερατοφυλο οπως ειχα διαβασει και οπως φενεται εκανε την δουλεια του!!


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Guppy fev έγραψε:

Husky_jim γιατι με ρωτησες αν θα ειναι διαφορετικα χρωματα παιζει καποιο ρολο;

 

Όχι κανέναν, απλά προσωπικά προτιμώ αν κάνω αναπαραγωγές να βάζω ίδια "γραμμή" για να διατηρώ των ίδιο χρωματισμό και στους απογόνους....βέβαια είτε 'πράσινο' είτε 'κόκκινο' είτε 'μπλέ', όλα γκάπυ είναι οπότε μπορείς να τα ζευγαρώσεις μεταξύ τους χωρίς πρόβλημα!

 

Άσχετο, προσθέτεις καθόλου αλάτι στο νερό σου κατά την αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι εχω διαβασει παρα πολυ για γκαμπυ και το ειχα διαβασει για το αλατι.. Οποτε απο την πρωτη μερα βαζω παντα σε καθε αλαγη την αναλογια που πρεπει δλδ 0.5/λιτρο και παιρνω αλατι καθαρο μη ιωδιουχο και χωρις προσθετα, εσυ ποια πιστευεις οτι ειναι η καλυτερη αναλογια αλατι/λιτρο; γιατι εχω ακουσει καο διαβασει διαφορα τα λιτρα μου στο βασικο ενυδρειο ειναι 120

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είναι όπως το βάζεις!

 

Αυτήν την περίοδο δοκιμάζω ένα ενυδρειακό με αλόη στα κίλλιφις που έχω (δέν έχω γκαπυ τα τελευταία χρόνια) με πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Και το 'απλό' αλάτι είναι μια χαρά και βοηθάει πολύ τόσο στην υγεία αλλά και στα χρώματα!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Guppy fev έγραψε:

Τα killifish ειναι τα ψαρακια που παιρνεις αβγα και τα επωαζεις εσυ;

 

 

Ναί δές στην κατηγορία τους για περισσότερες πληροφορίες...ότι θές ρώτα! :)

 

http://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/339-killifish/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αρθρο και πολλες πληροφοριες!
Ισως καποια στιγμη αργοτερα ασχολειθω με ολο αυτο γιατι ειναι φοβερα εντυπωσιακο να ξεκινας κατι απο το μηδεν και να καταληγεις σε κατι ζωντανο και τοσο ομορφο!! Ευχαριστω για το αρθρο και για της πληροφοριες!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρεα μας!

 

Απ'οτι βλεπω το πας πολυ καλα σε ενδιαφερει αρκετα και διαβαζεις.Ειμαι σιγουρος οτι εχεις μελλον εδω!

Καλη συνεχεια και κανε μας αν θες και μια παρουσιαση ή βαλε καμια φωτο απο τα μωρα να τα χαζεψουμε.

 

Υ.Γ.Τα κιλιφις ειναι φοβερα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ και καλος σας βρηκα!
Μου αρεσε απο παντα το χομπι απλα αργησα να ασχολειθω λογω καποιον υποχρεωσεων..
Διαβαζω οσο μπορω γτ αν εξαρτομουν και εγω απο ενα ατομο και ημουν καπου κλεισμενος θα ηθελα να μπορουσε να μου παρεχει της καλυτερες δυνατες συνθηκες!
Μολις μπορεσω θα ανεβασω και φωτο με τα μωρα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλό ξεκίνημα! Με τη διάθεση και την αντίληψη που φαίνεται ότι έχεις, νομίζω ότι θα κάνεις ένα ενδιαφέρον ταξίδι στο κόσμο των ενυδρείων. Καλή συνέχεια και περιμένουμε υλικό.:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...